Розпис на підносах з Жостово: підготовка, поетапне малювання елементів, складання візерунків

rospis na podnosakh iz zhostovo: podgotovka, poehtapnoe risovanie ehlementov, sostavlenie uzorov539 Розпис на підносах з Жостово: підготовка, поетапне малювання елементів, складання візерунківЦей вид розпису, що отримав назву на честь підмосковній села, відомий по всьому світу. Навіть далекі від мистецтва люди безпомилково відрізнять жостовский піднос в різноманітті народних промислів. Букети з квітів, ягід і фруктів, немов вибух, з’являються з темного фону, переливаються безліччю фарб і готові ось-ось зникнути. Зловити це прекрасне мить і зафіксувати за допомогою м’яких кистей і фарб — у цьому і полягає майстерність художника.

Картинки із зразками розпису ви можете переглянути в нашій галереї, майстер-клас, який розповість, як намалювати жостовский візерунок поетапно – у статті нижче, для дошкільнят легкі візерунки і трафарет для обведення олівцем можна відшукати в інтернеті.

Розписний піднос надовго зупиняє погляд, змушуючи розглядати кожен пелюстка, простежувати вигини гілочок і травички, вгадувати серед квітів витончені фігурки птахів. Спостерігати за роботою живописця можна нескінченно: руху його руки точні й спритні, а з-під слухняною кисті миттєво розквітають бутони. Здається, жостовских розпис підносів не представляє праці. І це дійсно було б так, якщо б не передували роки навчання і розвитку навичок.

Долучитися до творчості жостовцев допоможе поетапне опис роботи над розписом. Можливо, в якомусь із кроків і захований головний секрет майстерності?

Як створюють жостовский піднос на фабриці

rospis na podnosakh iz zhostovo: podgotovka, poehtapnoe risovanie ehlementov, sostavlenie uzorov540 Розпис на підносах з Жостово: підготовка, поетапне малювання елементів, складання візерунківПідноси звичайних форм (круглі та прямокутні) виготовляються з листового заліза, з допомогою верстатів. Листи розрізаються, пресуються, потім на них видавлюються бортики і ретельно загинається гострий край. При створенні унікальних форм використовується ручна праця коваля — коваля, який працює з холодним металом.

Готові підноси відправляються в цех шліфування і грунтовки, де їх покривають декількома шарами грунту і просушують. Грунт надає колір фону, найчастіше він чорний. Дуже нарядно виглядають червоні або зелені фони.

Нарешті, піднос потрапляє в цех розмальовки. У художника не буває зразка, жостовских букет створюється лише фантазією.

Наступний етап — орнаментовка або «прибирання». Тонкою кистю наноситься орнамент вздовж бортів, що завершує композицію. Це робить інший майстер, чия рука звична до дрібної та точної роботи.

На закінчення піднос відправляють на покриття декількома шарами спеціального лаку. В результаті він стає гладким і блискучим.

Галерея: квіти з Жостово (25 фото)

Жестовская розпис для дітей і дорослих

Відірвавши чадо від комп’ютера, необхідно відразу ж запропонувати йому іншу поглинаючу діяльність. Розмальовка підносів, що підігрівається розгляданням фотографій готових виробів, може надовго захопити і дитини, і дорослого любителя малювання.

Зробити піднос в домашніх умовах, звичайно, важко. Але освоїти техніку жостівського розпису і отримати насолоду від творчості доступно кожному. Яскравий візерунок прикрасить обробну дошку, дерев’яний посуд, ялинкова куля або пасхальне яйце. Але почати слід з тренування — малювання на папері.

«Жостовских розпис» розфарбування, що випускається книжкової промисловістю, також може бути використана для навчання дошкільнят. Контури тут вже зібрані за законами композиції або представляють окремі елементи. Але зловживати нею не варто: принципи розмальовки суперечать вільному духу жостовского візерунка.

Матеріали і підготовка

rospis na podnosakh iz zhostovo: podgotovka, poehtapnoe risovanie ehlementov, sostavlenie uzorov541 Розпис на підносах з Жостово: підготовка, поетапне малювання елементів, складання візерунківТренувати навички кожного кроку роботи над розписом доведеться довго, тому спочатку дитина може використовувати акварель, гуаш і звичайні альбоми для малювання. Пізніше переходять на силуети підносів, вирізані з чорного картону.

Коли основні елементи засвоєно, можна придбати обробну дошку або форми з пап’є-маше, на які буде наноситися малюнок. Їх купують в художніх салонах або виготовляють самостійно. На фабриці в Жостово, у т. ч. через інтернет, можна купити підноси-заготовки для розпису. Менш витратним придбанням стане звичайне оцинковане відро або таз. Побоювання зіпсувати дорогі вироби підвищить відповідальність художника-початківця перед кожним мазком.

Дерев’яні та паперові вироби грунтують спеціальними складами, підбираючи колір фону. Металеві предмети знежирюють, зачищають і покривають грунтом по металу (зручно використовувати аерозолі чорного або червоного кольорів). Особливо ретельно зачищаються предмети, колишні у вживанні, так як жостовских розпис вимагає ідеально гладкої поверхні.

Для роботи використовують олійні фарби, їх радять змішувати з глянцевими лаками, щоб домогтися виразного зображення. Досить придбати основні кольори:

 • краплак червоний;
 • кобальт синій;
 • кістка палена;
 • охра світла;
 • смарагдова зелень;
 • титанові білила.

Для навчання підійдуть недорогі набори, але слід знати, що властивості масляних фарб сильно відрізняються в залежності від складу. Для розведення фарби знадобиться лляне масло або скипидар.

Розташування жостовских квітів на побутовому предметі має відповідати формі прикрашаного судини. На дошці або відрі можна зобразити букет, а на бортах миски або тарілки — нескінченну гірлянду з квітів.

Етапи жостівського розпису

Жостовські живопис — багатошарова. Накладання шарів фарби від темного до світлого створюють об’єм і рельєф малюнка. Зрозуміло, кожен шар наноситься після повного висихання попереднього.

Спочатку слід освоїти основні етапи створення зображення:

 • rospis na podnosakh iz zhostovo: podgotovka, poehtapnoe risovanie ehlementov, sostavlenie uzorov542 Розпис на підносах з Жостово: підготовка, поетапне малювання елементів, складання візерунківПодмалевок або замалевок. З’являються барвисті плями, що позначають форму і розташування великих і середніх фігур. На цьому етапі вирішується завдання композиції. Великі квіти розташовуються внизу або в центрі, листя — навколо, а два — три тонких стеблинки вінчають букет.
 • Тенежка. Митець подумки бачить в барвистому контурі квітка і позначає затінені місця (центр квітки, денце бутона і т. п.) темним тоном від основного кольору.
 • Бликовка. Основний колір світлішає білилами, промальовуються випуклі місця квіток і листя.
 • Чертежка. На цьому етапі підкреслюються контури пелюсток, малюються зубчасті краї на листках.
 • Прив’язка. Тонкими і чіткими штрихами промальовується травичка.

Аналізуючи готові вироби, потрібно звертати увагу на композицію, основні форми і намагатися відтворити їх у вигляді кольорових плям. Робити начерк олівцем не рекомендується, прив’язка до ліній тільки зашкодить роботі уяви.

Елементи розпису жостівського

Навчання слід почати з простих, одноразових мазків (листок). Поєднуючи три листка, отримують «трилисник». Два зелених мазка і один червоний складають бутон. Бутон садять на стебельце і оточують листочками — виходить «гілочка».

На наступному занятті освоюють широкі мазки, з яких складаються великі квіти (троянди і жоржини), середні (маки, дзвіночки, анютині вічка).

Далі переходять до дрібної техніки, малюючи тонкі стеблинки, дрібні суцвіття, пшеничні колоски, завитки.

Немає завдання в точності відтворити квітка: зображення рослин на жостовском підносі творче, фантазійне і нагадує натуру тільки віддалено.

rospis na podnosakh iz zhostovo: podgotovka, poehtapnoe risovanie ehlementov, sostavlenie uzorov543 Розпис на підносах з Жостово: підготовка, поетапне малювання елементів, складання візерунківПомітивши захопленість дитини малюванням, можна віддати його на спеціальні курси жостівського розпису для дітей. Кращі з них, в тому числі і для дорослих, проводяться в самому Жостово. Область застосування знань досить широка. Крім традиційних підносів, в стилі Жостово розписують тканини, нігті, автомобілі, створюють модний дизайн кухонних меблів і стін.

Народні промисли, пов’язані з зображеннями квітучих рослин, що символізують вічне життя, воскресіння, любов і радість. Будь-яка мрія чи побажання можуть бути виражені елементами розпису. Отримав жостовских букет від художника залишиться тільки розгадати послання, написане таким незвичайним, яскравим листом.

Інші види розпису та малювання

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками
×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!