Види стібків: особливості і способи виконання у вишивці

vidy stezhkov: osobennosti i sposoby vypolneniya v vyshivke416 Види стібків: особливості і способи виконання у вишивціУ вишиванні існують різні способи стібків. Особливості їх виконання роблять кожну вишивку неповторною, несхожою на інші роботи. Всі ці різноманітні види стібків і швів мають різний рівень складності. Щось підійде початківцям рукодільниця, які тільки почали освоювати премудрості вишивки.

А якісь шви і стібки, навпаки, під силу тільки досвідченим майстриням, тому що для їх виконання потрібен високий рівень володіння майстерністю вишивки.

Які види стібків вибрати для роботи над вишивкою, вирішує тільки сама вишивальниця. Все залежить від художніх особливостей стібків і швів і рівня їх складності. Найпростіше вишивати хрестиком, але і тут є свої нюанси стібків і швів. Їх всі треба обов’язково з’ясувати перед тим, як приступати до виконання вишивки.

Кожна техніка виконання стяжков і рядків має свої ім’я: гладь, лічильний хрест, тамбурний шов, французький вузлик. З того, як називають стібок, нескладно зрозуміти, як він виглядає, назвіть їх людині, яка ніякого відношення до шиття або вишивання не має, і він напевно зможе самостійно їх відшукати на картинці. Стібки для шиття і вишивки бувають різні. Але ми з вами зараз розглянемо.

Види стібків: особливості застосування

У сучасній вишивці існує величезна кількість різноманітних стібків і швів. Всі вони мають свої особливості. Для того щоб освоїти їх всі, майстрині вишивання не вистачить і цілого життя. У вишиванні існують стібки та шви різного рівня складності, тому всі майстрині, від маленької дівчинки до дослідної вишивальниці, може вибрати з їх різноманіття щось для себе. Найбільш простими видами швів і стібків з тих, що використовуються у сучасній вишивці, є:

 • vidy stezhkov: osobennosti i sposoby vypolneniya v vyshivke417 Види стібків: особливості і способи виконання у вишивціНайпростіший шов «вперед голку». Він використовується не тільки у вишивці, але також у шитті і намітці.
 • Одна з його модифікацій – шов «назад голку». Освоївши ці два види швів, рукодільниця зможе приступати до інших видів стібків, тому що всі інші стібки та шви, так чи інакше засновані на принципі виконання цих двох швів.
 • Стебловий шов. Цей вид стібків отримав свою назву за те, що стебельчатым швом, як правило, виконують всі стебла і листя на вишивках із зображенням різноманітних квітів. Освоїти стебловий шов досить легко. Розібравшись у його премудрості, рукодільниця не тільки зможе вишити красиві листя, квіти, гілки, але і зробить їх «живими», так як стебловий шов також використовують для виконання прожилок на листочках.
 • Тамбурний шов. Цей вид стібків для вишивки нагадує ланцюжок з петель. З допомогою тамбурного шва можна вишити всі контури квіткових пелюсток, а потім заповнити їх вишивкою, використовуючи стібки інших типів. Даний вид вишивки також дуже простий. Всі тонкощі тамбурного шва легко освоїть навіть дівчинка.
 • Вишивання хрестиком. Хрестик – це, мабуть, найпопулярніша різновид вишивки. Вишивання хрестиком доступно всім. Освоїти премудрості хрестика можна самостійно, за допомогою інтернету і спеціалізованої літератури, а також на профільних майстер-класах. Досвідчені майстри охоче розкажуть всі свої секрети. Художньо-виразні особливості хрестика незвичайно багаті, тому цей шов виділяється серед всіх інших. Оволодівши технікою вишивання хрестиком, можна створювати з маленьких хрестиків цілі картини, про свою красу не поступаються живописних творів мистецтва. Все необхідне для вишивання хрестиком можна придбати в спеціалізованих магазинах для творчості.

Вишивання хрестиком: техніка стібків

Для того, щоб освоїти премудрості вишивання хрестиком, необхідно перш за все підготувати робочий стіл придбати все необхідне для роботи. Вишивати потрібно за столом, в добре освітленій кімнаті. Перед тим, як починати роботу, потрібно вибрати схему і ретельно вивчити її. Початківцям майстриням рекомендується вибирати найпростіші схеми з використанням одного-двох кольорів. При цьому мати на увазі, що однотонна вишивка хрестиком, оформлена у відповідну рамку чи паспарту, може виглядати не менш ефектно, ніж вишита картина, що складається з величезної кількості кольорів і відтінків.

Головне, щоб робота виглядала акуратно, а стібки були виконані правильно. Для того щоб приступити до вишивання хрестиком, знадобиться:

 • vidy stezhkov: osobennosti i sposoby vypolneniya v vyshivke418 Види стібків: особливості і способи виконання у вишивціКанва для вишивання. Її можна придбати в магазинах для творчості.
 • Кольорова схема для вишивання. Для зручності її можна роздрукувати на принтері у збільшеному вигляді.
 • Голка.
 • Нитки муліне різних кольорів і відтінків.
 • П’яльця для натягування тканини.

У спеціалізованих магазинах для творчості можна придбати готові вишивальні набори, в які входять голка, нитки, схема, канва і практичне керівництво з виконання стібків вишивки хрестиком. У вільному продажу доступні набори різного рівня складності, від дитячих до величезних вишитих картин та ікон. Починати слід з найпростіших варіантів.

Для того, щоб освоїти всі премудрості вишивання хрестиком, необхідно мати на увазі: цей вид вишивання тільки здається простим. Насправді тут багато нюансів і особливостей, які обов’язково потрібно враховувати для того, щоб робота виглядала красиво.

Особливості стібків при вишиванні хрестиком

Стібки хрестиком можуть виконуватися в трьох напрямках. Вибір напряму залежить від схеми вишитої картини, від особливостей композиції, від співвідношення ниток різних кольорів. Виконувати стібки хрестиком можна по горизонталі (обов’язкова умова – виконання зліва направо, а не навпаки!), по вертикалі (знизу вгору, а потім у зворотному напрямку – зверху вниз), а також про діагоналі. Останній з трьох способів зазвичай використовується при виконанні великих картин, коли стібки різних кольорів розташовуються в безпосередній близькості один від одного, і тому виконувати стібки одного кольору в горизонтальному або вертикальному напрямку не дуже зручно.

Для того, щоб вишивка хрестиком виглядала красиво і акуратно, необхідно звертати особливу увагу на розмір стібків. Всі стібки повинні бути приблизно однакового розміру, йти в одному напрямку, при виконанні стібків нитка не повинно перекручуватися. При фіксації вузлика на виворітній стороні потрібно зробити вузлик максимально непомітним. В ідеалі зворотний бік вишивки повинна виглядати так само акуратно, як і лицьова, без видимих вузликів. Тільки якщо на лицьовій стороні будуть хрестики, на виворітній стороні повинні бути рівні палички.

Різні способи вишивання: що вибрати молодої майстрині

vidy stezhkov: osobennosti i sposoby vypolneniya v vyshivke419 Види стібків: особливості і способи виконання у вишивціЯкщо починаюча рукодільниця ще тільки починає освоювати навички вишивання, ідеальним варіантом буде освоєння швів «уперед голку» і «назад голку». Незважаючи на уявну простоту і примітивність цих швів, з їх допомогою можна легко вишити найпростіший орнамент із зигзагів, вертикальних і горизонтальних ліній, геометричних фігур.

Освоївши ці найпростіші шви, можна переходити до вишивання хрестиком. Вишивати хрестиком дуже просто, і при цьому можна безперервно підвищувати свій рівень майстерності, починаючи від простих невеликих картинок, виконаних нитками одного – двох кольорів, і закінчуючи великими панорамними краєвидами, які од силу тільки досвідченим вишивальницям. Головне – правильно оцінювати свої сили і не переходити до складних робіт, не освоївши прості.

Досконало оволодівши технікою вишивання хрестиком, можна переходити до більш складним швах. Головне – освоїти базові навички володіння голкою, а допоможе в цьому саме хрестик. Вишивати хрестиком досить просто, але, тим не менш, використовуючи цей тип вишивки, можна створити дійсно оригінальні твори.

У вишивання хрестиком також є багато різних модифікацій і різновидів. Їх освоєння допоможе набратися досвіду для поступового переходу до вишивання на професійному рівні. Освоєння мистецтва вишивання має відбуватися від простого до складного, але не навпаки. Саме тому потрібно завжди вибирати схеми робіт і види стібків, відповідні рівню підготовки. Вишивання буде приносити радість тільки в тому випадку, якщо майстриня вибере для себе завдання по силам.

Художньо-виразні особливості різних видів стібків

Перед тим, як приступити до роботи з вишивання, необхідно уважно вивчити схему і визначити, які види стібків і швів слід використовувати. При виборі типу стібків і швів необхідно враховувати наступні фактори:

 • vidy stezhkov: osobennosti i sposoby vypolneniya v vyshivke420 Види стібків: особливості і способи виконання у вишивціРозміри вишитої картини;
 • Тематика і жанр вишивки;
 • Рівень майстерності вишивальниці;
 • Товщину голки і ниток:
 • Художньо-виразні особливості різних видів стібків і швів.

Найбільш ефектно виглядають такі види швів і стібків, як хрестик і його різноманітні модифікації (наприклад, півхрестик і шов «козлик»), стебельчатий шов і тамбурний шов. Ще один варіант вишивання, який має багаті виразні можливості – гладь. При цьому вишивати гладдю досить просто, освоїти цю техніку легко може кожна майстриня, знайома зі швами «веред голку» і «назад голку».

Вишивання гладдю – ефектний спосіб оформлення домашнього текстилю: скатертин, наволочок, покривал і постільної білизни. А вишивання хрестиком ідеально підходить для виконання сюжетних картин різних жанрів: портрети, пейзажі, натюрморти, а також для прикраси одягу стилізованим орнаментом. Вибираючи і стібка, потрібно обов’язково представити собі подумки, як буде виглядати готова робота за умови застосування конкретних видів стібків.

Вишивання – один з найбільш популярних видів традиційного жіночого рукоділля. Досвідчені вишивальниці досконало володіють величезною кількістю різноманітних технік створення вишитих картин. Молодої майстрині рекомендується освоїти базові принципи володіння голкою, і вже потім переходити до використання більш складних технік. Рухаючись від простого до складного, можна поступово навчитися створювати справжні шедеври рукоділля, які стануть оригінальним подарунком, подарують радість і мир в душі.

Інші схеми шиття

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками
×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!