Ажурні коси спицями: опис і схеми, рекомендації для новачків

azhurnye kosy spicami: opisanie i skhemy, rekomendacii dlya novichkov346 Ажурні коси спицями: опис і схеми, рекомендації для новачківАжурні візерунки довгий час вважалися цікавим і оригінальним способом прикрасити рукодільні вироби. Для початківців майстринь подібний тип прикрас може здатися дуже простою справою, зате досить красивим і унікальним. Підставою для ажурних візерунків найчастіше служить плетіння звичайної коси. Ті, хто зайнялися подібних хобі недавно, рекомендується спочатку розібратися зі схемами в’язання простих кос. Існують, звичайно, альтернативні методи в’язання подібного типу виробу — ажурні прийоми начебто накидов і об’єднання деяких петель.

azhurnye kosy spicami: opisanie i skhemy, rekomendacii dlya novichkov347 Ажурні коси спицями: опис і схеми, рекомендації для новачківПеревагою такої техніки є можливість використовувати це для будь-якого типу одягу — сукні, кофти, светри, жилети або шапки з ажуру. До всього іншого, можна застосовувати різні методики в’язання ажурних візерунків. Дуже красиво і гармонійно виглядають вставки з ажуру на рукавах, комірці і різні комбінація, поєднання деяких ажурних візерунків. Теплі речі відмінно виглядають з косами з ажуру з боків від виробу — це додає вишуканості.

Умовні позначення на візуальних схемах

  • Вертикальна смуга — лицьова.
  • Горизонтальна смуга — виворітна.
  • Коло або позначення U — накид.
  • Стрілка вгору — зняти одну п. (петлю), пров’язати дві особових п. разом і протягнути через зняту.
  • Стрілка вниз — зняти одну п., пров’язати одну лицьову п. і протягнути через зняту.

Описи і схеми в’язання ажурною коси

Шапку і шарф, рукавиці і снуд, светр і жакет — всі ці вироби здатна прикрасити ця проста, але мила косичка. Щоб переконатися, достатньо поглянути на фото. Отже, щоб прикрасити свій виріб такою косою — в’яжемо по майстер класу.

Зазвичай для створення виробів з ажуру рекомендують брати для в’язки:

  • Спиці №2-4.
  • Товсту і м’яку пряжу.

Схема №1

azhurnye kosy spicami: opisanie i skhemy, rekomendacii dlya novichkov348 Ажурні коси спицями: опис і схеми, рекомендації для новачківПершим ділом набирається 23 петлі. Перший ряд в’яжеться по чотири лицьові петлі, дві виворітні, робиться одна протяжка через дві лицьові петлі. Бажано пров’язати з нахилом вправо (для цього необхідно ввести спицю в другу і першу петлю). Після цього робляться дві виворітні і знову чотири лицьових петель. Робиться один накид, ще одна протяжка через лицьові петлі і знову накид.

Після цього схема повторюється до двадцяти трьох п. Варто запам’ятати, що рельєф узору надає провязування декількох петель і накіди. Другий ряд робиться приблизно за таким же описом, за винятком того, замість звичайного серединного накиду робиться провязка двох петель і додавання одного накиду. З кожним новим поряд в центрі потрібно додавати по дві виворітні п. Ця схема працює до шостого ряду, після чого візерунок повторюється за таким же принципом, як було описано раніше.

Схема №2

Цей опис включає в себе комбінацію декількох технік в’язання ажурних петель і являє собою більш серйозну роботу, ніж було до цього. Для подібного типу схеми необхідно набрати 24 петлі, що складаються з двох лицьових, двох провязанных разом, восьми виворітних, ще двох лицьових, шість виворітних, двох лицьових, знову двох провязанных разом і знову вісім виворітних петель.

Другий ряд робиться за таким же принципом, тільки виворітні і лицьові петлі міняються місцями — спочатку робиться дві виворітні петлі, провязываются дві разом, а потім вісім особових і т. д. Третій ряд ідентичний першому, тільки між п’ятою і шостою, шістнадцятою і сімнадцятою петлею додається накид. Четвертий робить за типом другого, додається тільки четвертий і п’ятим, п’ятнадцятим і шістнадцятим згідно накиду. Далі схема повторюється.

Схема №3

azhurnye kosy spicami: opisanie i skhemy, rekomendacii dlya novichkov349 Ажурні коси спицями: опис і схеми, рекомендації для новачківЦя схема будується на чергуванні простий коси з чотирьох петель і стрілець з ажуру. Подібна техніка зовні нагадує перший візерунок, однак має більш дрібні й ніжні відділення. Повторення візерунка можна починати з третього ряду. Для першого ряду набирається 12 петель, з яких перші три — особові, сім виворітних, ще три особових і чотири виворітні. У другій потрібно додати два накиду на початку і в кінці, а по центру варто зробити провязку двох петель.

Схема №4

В ажурний візерунок іноді можна додавати так звані листочки — невеликі заокруглені фігурки, які за формою нагадують листи. Робляться вони досить просто і не вимагають ніяких певних і додаткових навичок. Варто звернути увагу, що в схемі вказані тільки лицьові ряди, виворітні робляться за такою ж методикою. Провязанные разом петлі варто намагатися робити з нахилом.

Для першого ряду береться 11 п.: одна виворітна, п’ять лицьових, накид, чотири особових, провязка, виворітна. Другий ряд в’яжеться приблизно за таким же принципом, тільки після четвертої петлі потрібно зробити накид, лицьову п., ще один накид, дві провязки, лицьову п. і виворітну п. Потрібно запам’ятати, що для такої схеми необхідно знімати третю п. після кожного четвертого ряду.

Схема №5

azhurnye kosy spicami: opisanie i skhemy, rekomendacii dlya novichkov350 Ажурні коси спицями: опис і схеми, рекомендації для новачківЦя схема також побудована як комбінація двох вже готових візерунків і базується на техніці виконання звичайної коси і листочків з ажуру. З допомогою перекидання п. на спиці можна домогтися легкого нахилу — в цьому випадку сторона нахилу не вважається важливою та дає можливість рукодільниця експериментувати з малюнком. Подана нижче схема буде прописуватися тільки на лицьову сторону, для виворітного потрібно використовувати подібну методику по візерунку.

Для першого ряду потрібно зв’язати одну виворітну п., додати ще три лицьові п., два накиду, десять особових п., дві виворітні, десять особових, два накиду, чотири особових і одна виворітна п. Для другого ряду можна використовувати аналогічну схему, тільки тепер провязка йде після третьої петлі і все накіди зміщуються вправо.

У третьому рядку потрібно ще раз використовувати зсув, роблячи провязку вже після четвертої п. Наступний ряд можна робити вже без накидов і провязок, додаючи звичайні лицьові і виворітні петлі. Після цього можна повторювати візерунок.

В’язання спицями кос з ажуру не представляє особливої складності, якщо розібратися в процесі з розумом і терпінням. Насправді існує дуже багато різних схем і описів, які підійдуть навіть для початківців майстринь, що вирішили спробувати прикрасити свій виріб подібним прийомом. Єдиною складністю в розборі схематичних зображень та інструкцій з в’язання може стати термінологія, незрозумілі позначення та скорочення, які відомі не всім.

Ще одним плюсом ажурних кіс є можливість експериментувати з прикрасами і декораціями для одягу. При в’язанні спицями, досвідчені рукодільниці нерідко використовують різні доповнення зразок гудзиків, бісеру або стрічок.

Інші схеми в’язання

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками