Богородська іграшка

Батьківщиною богородської іграшки вважається село Богородское, яке розташовується в Сергієво-Посадському районі Московської області. Основи різьби по дереву в цьому селі були закладені в 16-17 столітті селянами-кріпаками Троїце-Сергієва монастиря. Саме з цього періоду богородская іграшка та її батьківщина стають відомими по всьому світу. У чому ж особливості селянського ремесла?

Богородська іграшка: історія

Існує кілька приданий, розповідають уже протягом більш ніж 300 років про появу першої богородської іграшки. Перша з них оповідає про селянській родині. Матір для своїх дітей вирізала з чурбачка веселу іграшку, яку прозвала «аукой». Діти недовго грали з нею, а потім закинули її за піч. З інтересу чоловік взяв з собою ауку на базар, щоб показати торговцям. Народу так сподобалася зроблена кумедна іграшка, що вони її відразу купили, а, до того ж, замовили і ще партію.

Існує й інше повір’я. Згідно йому невідомий житель Сергієва Посада вирізав з дерева ляльку, яка була завбільшки в 9 вершків. Зроблена вона була з чурака липи. Взявши з собою своє творіння, він відправився до Лаври, до купця Єрофеєву. Купець, не довго думаючи, погодився продати ляльку і помістив її у своїй лавці в якості прикраси. Однак, через кілька хвилин до нього звернувся покупець, який відразу ж придбав ляльку і замовив у купця ще партію.

Яке надання з представлених є правдою – не відомо. Однак саме з цих пір і почало розвиватись ремесло з вирізання іграшок з дерева, які в подальшому почали називатися богородскими.

Галерея: Богородська іграшка (25 фото)

Як розвивалося ремесло?

Історія виникнення цього промислу дуже цікава. Багато селян, які жили в селі Богородское і в Сергієвому Посаді, займалися різьбленням. Проте всі різьбярі повністю залежали від скупників, які промишляли в Сергієвому Посаді. Саме для них селяни і виконували замовлення по вирізанню іграшок. Сергієвський промисел полягав в купівлі у крестья необроблених іграшок. Надалі отриманий матеріал оброблявся, розписувався і продавався.

Світанок богородського промислу датується 19 століттям. Серед різьбярів у цей час найбільш прославився А. Н. Зінін, Ф. С. Балаєв, А. Я. Чушкін. З цими людьми були пов’язані наступні найважливіші дати розвитку промислу:

 • у 1913 році під проводом перерахованих майстрів було засновано артіль, в результаті чого богородская іграшка отримала повну незалежність від сергієво-посадських скупників;
 • з 1923 року при артілі організовується школа, яка навчає дітей з віку 7 років промислу різьби по дереву;
 • з 1960 році артіль набуває статус фабрики.

Цікаво, що фабрика художньої різьби була сформована в рік 300-річчя заснування богородської іграшки.

Богородська різьба по дереву

Народні промисли села Богородское ґрунтуються на використанні м’яких порід дерева. В основному для виготовлення іграшок використовують липу, вільху, осику. Такий вибір обумовлений тим, що м’яка структура дерева значно полегшує роботу майстра, а, значить, і прискорює її. Липові колоди заготовлюються заздалегідь і проходять 4-хлетнюю просушку, проводиться за особливою технологією. З-за такої тривалої підготовки матеріалів, їх заготівля здійснюється безперервно. Готові колоди відправляються на карб, після чого в руки майстрам потрапляють вже спеціальні заготовки.

Різьбяр з допомогою лекала розмічає малюнок, а потім приступає до вирізання форми іграшки. У процесі різання використовується специфічний богородський ніж, а також стамески. Майстер вирізає окремі частини іграшки, після чого вони вирушають у спеціальний цех і збираються там. Фарбування заготовок проводиться на заключному етапі. Іноді різьблена іграшка не підлягає розпису. У цьому випадку її просто покривають лаком і дають ретельно просохнути.

Основні особливості

Одним із символів богородського промислу вважається іграшка, яку розміщено на рухому планку «Ковалі». Вона була придумана понад 300 років тому і являє собою цікаво вирізані фігурки мужика і ведмедя, що б’ю по черзі по ковадлу. Іграшка приводиться в дію при русі планок відносно один одного.

Ще однією відомою виробом вважаються «Курочки». Її відмінною особливістю є планка і баланс, який призводить конструкцію в рух. В результаті виконаних рухів птиці по черзі починають клювати зерно. Сюжети таких іграшок не випадковими, адже більшість з них селяни черпали з власного життя, а також народних казок. Саме в них в якості героїв виступали: ведмідь, простий сільський мужик, птиці.

Цікаво, що по сей день, сучасні майстри зберігають ці селянські традиції. За свою майстерність і традиції сучасні майстри не раз нагороджувалися золотими медалями на виставках, що проходили в Парижі, Брюсселі, Нью-Йорку.

Як зробити богородського ведмедя своїми руками?

Одним із символів богородської іграшки є ведмідь. Зробити його своїми руками можна з наступних матеріалів:

 • липового бруска;
 • стамесок;
 • ножа;
 • сокири.

Для того щоб зробити богородського ведмедя, необхідно слідувати інструкції:

 1. Насамперед необхідно знайти шматочок липи, на якій розташовується мінімальна кількість сучків. Ці елементи можуть не тільки зіпсувати зовнішній вигляд виробу, але і зробити його крихким. Дерево треба зрізати в зимовий період, так як в цей час у ньому найменше соку.
 2. Колода кладеться на повітря під навіс і просушується протягом 2-3 років. Кора залишається у формі кілець тільки на краях колоди. Це необхідно для того, щоб дерево не растрескалось під час висихання.
 3. Готове колоди розпилюють на цурки.
 4. З чурки за допомогою сокири вирізається відповідний за розміром брусок.
 5. З допомогою ножів виробу надають загальний контур: намічається голова ведмедя, його тулуб, напрямок лап.
 6. Потім за допомогою стамески прорізається шерсть на лапах. Вона повинна бути спрямована вниз.
 7. Потім по периметру лап робляться поглиблення для того, щоб надати іграшці обриси звіра, зробити його об’ємним.
 8. Потім прорізається шерсть на тілі. Робиться це вільними рухами за допомогою стамески в напрямку зверху вниз.
 9. Останнім етапом формування ведмедя вважаємося вирізання його морди. Для цього прямим горизонтальним рухом ножа слід позначити ніс тварини, а потім його довжину, обрубавши зайве.
 10. Від носа робиться скіс наверх, де з допомогою стамески прорізаються очі.
 11. На голові за допомогою тонкої стамески формуються вуха. Поглиблюється шия, а потім голова покривається шерстю. На ній слід використовувати стамеску трохи меншого розміру, ніж для обробки тіла.

Виконана різьба повинна бути покрита лаком. Для цих цілей необхідно використовувати лак для деревини.

Богородська розпис

Окрім іграшок світову популярність отримала і богородская розпис. Свою популярність промисел одержав завдяки тому, що розпис прикрашала забавні вирізані з дерева іграшки і мала свої індивідуальні особливості:

 • вона відрізнялася яскравістю фарб;
 • на іграшках малювався немудрий мотив, який повністю звільнялося від дрібних деталей і нюансів;
 • всі сюжети відрізняються життєрадісністю, народним гумором;
 • ця розпис по дереву народилася шляхом змішування городецьких і хохломских мотивів, які були перероблені в індивідуальні елементи.

Завдяки цим особливостям городоцька іграшка максимально наближається до дитячого розуміння, сприйняття: вона позбавлена дрібних деталей не тільки в розпису, але в самій різьбі. Можливо, саме тому богородская іграшка донині славиться зі усьому світі.

Інші схеми шиття

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками