Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Книги — джерело корисної і потрібної інформації, знань, безцінний досвід, який передається предками, наш друг. Однак перш ніж створити свою домашню бібліотеку, потрібно знати ключові моменти про їх зберіганні, організації та догляді.

Чого бояться книги

Щоб зберегти презентабельний зовнішній вигляд книг, потрібно знати фактори, що впливають на їх псування.

Пил

Бактерії і спори цвілевих грибів, що живуть в пилу, завдають шкоди не лише здоров’ю людини, але і книжковим виданням. Із-за пилу їх сторінки стають ламкими і набувають неприємного бурий колір. Для уникнення цього проводите вологе прибирання кожні 2-3 дні, а книги зберігайте в стелажах, закритих скляними дверцятами, або надіньте на них обкладинку.

cdfec8916ede7165c04340d021db54dd Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Сонце

Промені, що потрапляють прямо на сторінки або обкладинки, завдають істотної шкоди для стану книг: вони вигорають, світлішають і старіють раніше часу, тому їх необхідно зберігати в тіньовій частині приміщення.

c85657a0f18420df2c7d8038f643df83 Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Вологість

Слідкуйте в квартирі за показником вологості і температури. При підвищеній вологості в приміщенні, де зберігаються книги, листи деформуються і з’являється цвіль. При зниженій — папір буде сохнути і ламатися, тому не ставте видання поруч з гарячими батареями і зігріває техніків. В ідеалі показник температури повинен варіюватися в межах 18-22 градусів, а вологість 60-65%. Якщо при дотриманні цих правил, сторінки все одно сохнуть, то варто задуматися про те, щоб придбати зволожувач повітря.

Тіснота

При щільній розстановці книг діставати їх буде вкрай незручно. В цьому випадку висока ймовірність порвати, подряпати обкладинку, тому краще залишати невеликий зазор між виданнями.

Тварини

Домашні тварини, такі як папуги, кішки і собаки можуть гризти сторінки та обкладинки. У даній ситуації вам, як власникові вихованців, варто зберігати книги на високих полицях за скляними дверцятами.

183bdcd0ee2b8acad2e8e0db4b2665ae Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Неакуратне поводження

Кожен читач повинен правильно читати книги. Забороняється це робити під час прийому їжі, прийняття ванни, так як існує велика ймовірність пролити на книгу чай, заляпати сторінки брудними руками або впустити у ванну.

Як підготувати книги для зберігання

 • Перш ніж відправити їх у стелаж, в коробки або в інше «притулок», очистіть книги від пилу і бруду.
 • Якщо вони справді дорогі для вас, то для кращого захисту слід обернути видання у обкладинки.
 • Розсортуйте книги за тим принципом, за яким ви будете розкладати їх у стелажі: за розміром, за алфавітом або за кольором.

Де зберігати книги

Як зберігати книги в квартирі

У сучасному світі є багато ідей, куди можна розташувати книжкові видання. Для уникнення попадання в них пилу, краще закриті варіанти. Самим багатофункціональним і надійним є книжкова шафа зі скляними дверцятами.

Придбайте полицю, якщо книг у вас не надто багато. У магазинах багато різних форм, кольорів, розмірів, які вдало впишуться у ваш інтер’єр.

Придбайте невелику красиву коробку, наприклад, солом’яну або обтягнуту тканиною, в яку будете складати книги.

93a8fc5e90935b537e876c930fec5329 Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Чи можна зберігати книги в неопалюваному приміщенні

Зберігати книги в неопалюваному приміщенні небажано. Як було раніше сказано, ідеальна температура кімнат, де знаходяться видання, 18-22 градуси. Однак при відсутності іншого місця зберігання, головне — правильно підготувати книги: загорніть їх у герметичну плівку і покладіть в коробку.

Можна зберігати книги на балконі

Не зберігайте їх на незаскленому балконі з тих же причин, що і в неопалюваному приміщенні, якщо є більш підходящі для цього кімнати. В разі відсутності іншого місця, перш ніж віднести твори на балкон, упакуйте їх у харчову плівку у кілька шарів.

2bbe1b1151b5629f925bf2994aef19b6 Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Як зберігати книги в гаражі

Перед тим, як віднести книги в гараж, варто заздалегідь підготуватися.

 1. Придбайте картонні коробки.
 2. Розсортуйте книги, щоб в майбутньому можна було легко знайти потрібний твір, або відразу їх складати в шафу або стелаж за певними категоріями.
 3. Кожну книгу оберніть у кілька шарів плівки. При бажанні і необхідності поверх напишіть назву.
 4. Складіть в коробку так, щоб їм було не занадто тісно. При необхідності підпишіть її.
 5. Прийшовши в гараж, постарайтеся укласти коробки як можна вище.

34ce57e5b90eec9dfd135c56fb8aa4df Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Як зберігати книги на дачі

Єдине, про що варто заздалегідь подбати, перш ніж відвезти книжкову колекцію на дачу, — щури і миші, які можуть її пошкодити. Періодично відвідуйте будинок і використовуйте відомі вам способи позбавлення від дрібних гризунів. В іншому книги підготовляють так само, як і у вищеописаних способах.

Правильна організація зберігання книг

Перш ніж розставити книжкову колекцію на місце зберігання, переконайтеся, що воно розташоване далеко від батарей і від сонячних променів, які можуть завдати істотної шкоди папері.

Полиці

Самий доступний недорогий варіант для власників невеликий книжкової колекції. Мінус полягає в тому, що полиці є відкритими, тому книги потрібно буде часто протирати від пилу.

322cd3aa1bd30f1bc87abd4b2882d387 Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Стелажі

Книжкові стелажі багатофункціональні, а, завдяки величезній різноманітності, можна знайти той, який впишеться в будь-який інтер’єр квартири. Мінусом є та ж відкритість полиць, де швидко накопичується пил.

0b7020667ba1fb68944d4e7ed15a6d8e Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Органайзери для книг

Книжкові органайзери не займають багато місця в приміщенні, завдяки їх компактності. Вони підійдуть, щоб покласти туди твір, який ви читаєте на даний момент. Органайзери бувають різних видів:

 • коробки;
 • підставки;
 • з текстилю;
 • у вигляді кошиків.

Такий засіб зберігання буде зручний для вас тим, що його легко переміщати з одного на інше місце.

dc5483bfd099bbbbc726996fb6844caf Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Де зберігати книги в маленькій квартирі

Маленьке житло — проблема для зберігання улюблених книжкових творів, тому дизайнери щоразу дивують нас своїми новими ідеями.

Підвісні полиці

Якщо в маленькій квартирі високі стелі, то відмінним варіантом для компактного зберігання книг стануть полиці, розташовані в затишних куточках квартири. При можливості можна зробити кілька книжкових рядів, проте варто заздалегідь подумати про те, як ви будете їх діставати.

10522e517552831706d7172096a2b47e Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Ніша

Поглиблення в стіні стане одним з незвичайних способів зберігання книжкових видань, проте не у всіх квартирах вони присутні. При бажанні ви можете зробити нішу самостійно з гіпсокартону, але враховуйте, що в цьому випадку вона займе певне місце в квартирі.

62c09c876a8ba3bd4e1ece7199599209 Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Ліжко

В магазинах можна знайти ліжка з полицями, призначені для книг. Вони не підійдуть вам, якщо є домашні тварини або діти, які зможуть зіпсувати колекцію. Крім полиць у всіх сучасних ліжках є «приховані» скриньки, куди поміститься достатню кількість книжок.

3f042673bd0e2e4d9d09aee2b74abb4f Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Підвіконня

Підвіконня може запросто замінити книжкову полицю. Пам’ятайте, що даний спосіб може нашкодити книг, тому перш ніж ви їх помістіть туди, затемніть чим-небудь ту ділянку, де будуть розташовуватися видання.

d0fe9a198cc945abda2784cbe8dfec2b Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Крісло

Ні, не варто складати свої книги на крісло, як ви робите це з одягом. У меблевих магазинах можна купити крісло-бібліотеку, в яку поміститься достатню кількість книжкових видань. При можливості його можна зробити самостійно.

b642ed3dd01d408d8a2d55770376c0f4 Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Де і як зберігати дитячі книги

Дитячі книжки зберігайте там же, де і звичайні. Однак не варто їх складати в коробку з іграшками, інакше велика ймовірність, що малюк їх зіпсує: порве або изрисует. При можливості полиці і шафи з дитячими книгами повинні розташовуватися там, де дитина самостійно зможе дотягнутися до них і при бажанні легко взяти.

Як зберігати старовинні книги

Старовинні і дорогі книги необхідно зберігати в більш безпечному та захищеному від людей та тварин місці. Для цієї мети при можливості придбайте сейф або придумайте безпечний сховок.

Як правильно доглядати за книгами

Дотримуйтесь кількох правил, щоб зберегти ідеальний стан книг.

Читайте акуратно

 • під час перегортання, не робіть різкі рухи, здатні порвати сторінку;
 • не читайте у ванні, інакше книга може «потонути»;
 • уникайте читання під час їжі, якщо не хочете забруднити або випадково пролити чай.

Використовуйте закладки

Як не закладок використовуйте сторонні предмети, наприклад, олівці або ручки і не загинайте куточки сторінок. Погодьтеся, знайти папірець у вигляді закладки не складе праці, мало того, вона не завдасть шкоди вашій книзі.

704b0ae7a67c04a8e30a163e6eba76ef Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Використовуйте обкладинки

Деякі книжкові видавництва випускають свої продукти в суперобкладинці, надеваемой поверх палітурки, що є великою перевагою, яке не дозволить пошкодити папір. Одягайте обкладинки на ті книги, які ви читаєте в даний момент.

21a166a2c2d2ef122862ed89fcd6128a Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Як чистити книги?

Якщо стався неприємний казус, ви випадково залишили сліди на книзі, зіпсували стан сторінок, не турбуйтеся, є спосіб все виправити.

Як прибрати забруднення зі сторінок?

З жирними слідами добре справляються:

 • товчений крейда;
 • проглаживание сторінок праскою через непромокальну папір.

Від чорнила позбутися допоможе:

 • суміш лимонної кислоти соку;
 • суміш щавлевої кислоти і потрійного одеколону.

Сліди від брудних пальців або олівців легко справляються з допомогою м’якушки білого хліба, яким потрібно потерти місця пошкодження.

Обкладинку книг можна промити водою або мильним розчином (обережно, це може зіпсувати книгу остаточно). Для очищення від цвілі професіонали використовують формалін.

5a45eb4c1a2dcddecc9549f330a58f19 Чого бояться книги і як їх правильно зберігати

Що робити, якщо завелися комахи?

При відсутності правильного догляду за книжками, в них можуть з’явитися страшні комахи — книжкова воша. При своєчасному виявленні від них можна легко позбутися:

 1. Винести книги на мороз, поклавши їх в пакет.
 2. Покладіть книги у спекотне місце.

Навіть в маленькій квартирі завжди знайдеться місце для зберігання книг, які тільки зроблять ваш інтер’єр привабливим. Головне — піклуйтеся про них, як про живих істот, тоді книги прослужать довго.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками