Де і в чому зберігати натуральний мед

Зміст
 1. Вибираємо відповідні умови
 2. Місце
 3. Відповідна температура
 4. Рівень вологості
 5. Сторонні запахи
 6. Вплив світла
 7. Як вибрати посуд для зберігання меду
 8. Глиняний горщик
 9. Скляна тара
 10. Пластикова тара
 11. Дерев’яні ємності
 12. Металева тара
 13. Посуд з нержавійки
 14. Фляга з алюмінію
 15. У чому не можна зберігати
 16. Де зберігати мед
 17. Зберігання в погребі
 18. У холодильнику
 19. В морозилці
 20. Чи можна заморожувати мед з ягодами
 21. Чи можна заморожувати трепанг на меду
 22. Чи можна заморожувати стільники з медом
 23. Як зберігати різні сорти меду
 24. Гречаний
 25. З білої акації
 26. З кульбаб
 27. Ріпаковий
 28. З маточним молочком
 29. З пергою
 30. З редькою
 31. З горіхами
 32. З алое
 33. Каштановий
 34. Липовий
 35. З прополісом
 36. Сосновий
 37. Крем-мед
 38. Кіпрейний
 39. Як правильно зберігати мед у сотах
 40. Як довго може зберігатися мед
 41. Скільки років може зберігатися натуральний мед
 42. Скільки зберігається мед при кімнатній температурі?
 43. Як довго зберігається мед з горіхами
 44. Скільки можна зберігати мед з часником
 45. Скільки можна зберігати трепанг на меду
 46. Скільки можна зберігати мед з прополісом
 47. Скільки зберігати мед з редькою
 48. Скільки зберігається травневий мед
 49. Термін зберігання меду залежно від тари
 50. Поради
 51. Як зберегти мед рідким?
 52. Чому мед розшаровується при зберіганні
 53. Чому мед не зацукрується
 54. Чому мед піниться

Мед відрізняється не тільки особливим тонким смаком, а й корисними властивостями. Щоб він дійсно приносив користь організму, а також зберіг первозданне якість, варто подбати про його правильного збереження. Існує чимало методів зберігання меду, які супроводжуються дотриманням певних критеріїв.

Вибираємо відповідні умови

663a1efd987162c717d37adefcf5b4cb Де і в чому зберігати натуральний мед

Дивно, але в сотах мед не має терміну придатності. Продукт може перебувати у бджолиних вуликах сотнями років і не зіпсуватися. Звичайно ж, коли він вилучається з сот, він втрачає цю властивість. В домашніх умовах солодке ласощі може зберегти первісні якості протягом одного-двох років.

Місце

Місце для зберігання меду має відповідати певним критеріям. Взимку неприпустимо тримати продукт на балконі або в холодному коридорі, інакше він раптово прийде в непридатність. В опалювальній кімнаті також не бажано зберігати ласощі, інакше воно втратить безліч корисних властивостей.

Відповідна температура

5251d9d392b35ff2636098a4f01bcfc4 Де і в чому зберігати натуральний мед

При недотриманні оптимального температурного режиму мед швидко псується. Якщо температура навколишнього середовища опускається нижче -20 градусів, він твердне і кристалізується. Якщо температура в приміщенні не перевищує +20 градусів — втрачає структуру і корисні речовини. Оптимальний температурний режим зберігання – від -5 до +10 градусів.

Рівень вологості

Стежте, щоб рівень вологості в місці зберігання не перевищував 60%. Мед має властивості гігроскопічності, тому активно вбирає вологу з повітря. Занадто сире приміщення не підійде для зберігання.

Сторонні запахи

Тару з медом небажано тримати поблизу сильно пахнуть продуктів і речовин. Отрутохімікати, легкозаймисті та їдкі речовини здатні вплинути на смак меду навіть за короткий термін. Так само як і риба, овочі, що володіють різким запахом, спеції, банани або оцет.

Вплив світла

На мед не повинен потрапляти світло, будь це промені сонця або розсіяне освітлення. Справа в тому, що світло запускає в молекулах речовини певні хімічні процеси, внаслідок яких руйнуються ферменти і інші корисні компоненти. Обов’язково тримайте банку з ласощами в затемненому місці, інакше воно зіпсується всього за кілька діб.

Як вибрати посуд для зберігання меду

Оскільки мед – досить делікатний продукт, основна ваша задача – забезпечення герметичності тари. В іншому випадку він вбере неприємні запахи і раптово зіпсується під впливом певних факторів. Перед розливом проконтролюйте, щоб ємність була ретельно вимитий і просушена. Не змішувати в одній банці кілька сортів меду, особливо якщо вони були закачані в різний час, інакше він забродить.

Глиняний горщик

8b82d4778ec87ab92a14e85b0336c7a4 Де і в чому зберігати натуральний мед

Вважається, що в глиняному горщику мед може лежати роками, і не зіпсуватися. Справа в тому, що глина не має властивості вступати в реакції з продуктом, не окислюється і не псується з часом. Якщо ви вирішили тримати мед в глиняному горщику, обов’язково прослідкуйте, щоб тара завжди була щільно закрита кришкою.

Скляна тара

1c8ecce5288a674fabac6da652458962 Де і в чому зберігати натуральний мед

Найпопулярніша тара для зберігання меду – скляна банка. Матеріал не здатний вступати в реакції з продуктами і не виділяє шкідливих компонентів в їх склад. Якщо ви вирішили тримати мед в банку, ставте її тільки в темне місце, оскільки скло пропускає світло. Також стежте, щоб скляна тара була щільно закрита, інакше продукт вбере інші запахи або зайву вологу.

Темні скляні пляшки, наприклад, з-під пива, підійдуть для зберігання як не можна краще, оскільки не будуть пропускати сонячне світло.

Пластикова тара

63137864896fd1172400cbc655367489 Де і в чому зберігати натуральний мед

Як відомо пластик, особливо дешевий, здатний вступати в реакцію з продуктами, які в ньому зберігаються. Це стосується і меду. Максимальний час, протягом якого мед простоїть в пластиці і не зіпсується, – один рік, при умові, що буде підібрана якісна тара сертифікована. Ємності, не призначені для харчових продуктів, категорично не підходять для зберігання, оскільки мед негайно вступає в реакцію окислення з матеріалом.

Дерев’яні ємності

4d637238d20cbd7c33efe7e8c16133a3 Де і в чому зберігати натуральний мед

Якщо ви хочете зберігати продукт у дерев’яній діжці, простежте, щоб він був з певних сортів дерева. Абсолютно не підходять для зберігання ємності з хвойних дерев, оскільки вони володіють сильним запахом, здатним наситити продукт. Оптимальний варіант – барило з верби, вільхи, берези чи липи.

Металева тара

Деякі господині використовують для зберігання меду металевий посуд, наприклад, жерстяні банки з лакованим внутрішнім покриттям або бідони з листової сталі. Оскільки будь-який метал з часом здатний вступати в реакції, подібний спосіб зберігання використовуйте тільки в крайньому випадку.

Посуд з нержавійки

Зручно тримати мед у тарі з нержавіючих металів. Щоб продукт зберіг смак і користь, вивчіть компоненти, що входять до складу сплаву ємності. Якщо в нього входить свинець, мідь або цинк, не ризикуйте зберігати мед у цій тарі. Навіть через недовгий термін подібні речовини окислюються, і псують продукт.

Фляга з алюмінію

Алюмінієва тара абсолютно не підходить для зберігання. Максимум, що ви можете зробити – перелити ласощі в алюмінієву флягу для транспортування, а потім підібрати більш відповідну ємність. При тривалому зберіганні у такій тарі починаються окислювальні реакції, і мед насичується присмаком алюмінію.

У чому не можна зберігати

4eccf9f7821541737346953be0d1c337 Де і в чому зберігати натуральний мед

Оскільки до складу меду входять певні кислоти, здатні вступати в реакцію з різними речовинами, що не вся посуд підходить для зберігання. Як наслідок, в продукті можуть утворюватися токсичні речовини. Категорично не рекомендується використовувати тару зі свинцю, міді або цинку. Крім цього, заборонено тримати ласощі в залізних ємностях, оскільки його компоненти вступають в реакцію з металом, які викликають корозію матеріалу. Подібне зберігання зазвичай закінчується тим, що меду з’являється металевий смак і неприємний запах.

Де зберігати мед

Невелика порція якісного меду може спокійно простояти в кухонному закритому шафі, подалі від плити та опалювальних приладів. Перед зберіганням великих обсягів продукту підберіть відповідні умови.

Зберігання в погребі

ee8e7785adc98d75d749134e6775da9c Де і в чому зберігати натуральний мед

Зручно тримати мед в льосі або підвалі. Тут повною мірою дотримується температурний режим, відсутнє сонячне світло. Єдиний недолік такого зберігання – підвищений рівень вологості. Добре, якщо в погребі встановлена система кондиціонування. Якщо її немає, щоб продукт не ввібрав зайву вологу, тару закривайте максимально щільно. Посилити герметичність ви можете, змастивши місце з’єднання кришки з ємністю воском.

У холодильнику

76cf878b550fcc75e0597b403bffdca5 Де і в чому зберігати натуральний мед

Холодильна камера — підходяще місце для зберігання меду. Тут повною мірою дотримується температурний режим, відповідає рівень вологості і відсутнє світло. Головне правило зберігання ласощі в холодильнику – тара повинна бути щільно закрита, інакше продукт вбере сторонні запахи від їжі, що лежить по сусідству.

Враховуйте також модель холодильника. Якщо прилад оснащений функцією сухої заморозки — проблем не буде, а от інші, більш застарілі модифікації, здатні виробляти зайву вологу, яка осідає на стінках пристрою і негативно впливає на якість меду. Щоб цього не допустити, регулярно протирайте стінки від вологи.

В морозилці

Оскільки мед починає втрачати якості при температурі нижче -20 градусів, а стандартна температура морозильних камер -18 °C, то його зберігання в морозилці допустимо. Однак не дивуйтеся, що навіть за короткий період зберігання в морозильній камері ласощі кристалізується. Для зручності расфасуйте продукт за невеликих порційних контейнерів. Головне стежте, щоб кришки ємностей були герметично закриті. Ні в якому разі не розморожуйте мед у МІКРОХВИЛЬОВІЙ печі або на плиті, оскільки він не витримує високих температур. Краще поставте тару в кімнаті або злегка нагрійте на водяній бані.

Чи можна заморожувати мед з ягодами

f94ea7be2c593a5dd0fed2f674318154 Де і в чому зберігати натуральний мед

Корисна та смачна заготівля на зиму вийде, якщо сезонні ягоди залити медом і заморозити. Так фрукти залишаться такими ж якісними, як і перед заморожуванням, збережуть свіжість і не зіпсуються протягом тривалого терміну.

Чи можна заморожувати трепанг на меду

Вважається, що морський огірок (трепанг) на меду наділений максимальною кількістю цілющих властивостей. Використовується засіб і як харчова добавка, що і як речовина для зовнішнього застосування. Самим підходящим місцем для зберігання кошти стане холодильна, але не морозильна камера, оскільки продукт зберігає лікувальні якості при температурі від 1-6 градусів.

Чи можна заморожувати стільники з медом

a422287f4298ad6bc933583b058fc5ee Де і в чому зберігати натуральний мед

Способи зберігання меду в сотах повністю збігаються з методами зберігання рідкого меду. Стільники не витримують низьких температур і втрачають якості, тому тримати їх у морозилці можна. Окреме питання – упаковка для сот, яка повинна бути максимально герметичною, оскільки стільники більшою мірою вбирає вологу і запахи, ніж продукт в рідкому вигляді. Для зручності заморозьте ласощі порційно, так ви зможете дістати для вживання необхідну частину. Зверніть увагу, що нагрівати стільники не можна. Щоб розморозити порцію, перекладіть її на полицю холодильника.

Як зберігати різні сорти меду

6bbccac66006fecbd2c3c5021c6febf7 Де і в чому зберігати натуральний мед

В залежності від сорту, умови зберігання можуть незначно відрізнятися. Це обумовлено тим, що різні види меду мають неоднаковий склад.

Гречаний

Один з високосортних видів, який проводиться з квітів гречки в період її цвітіння. Має ніжний неповторний смак, темно-коричневий відтінок. Зберігається в рідкому вигляді всього один місяць, а потім починає кристалізуватися. Якщо ви будете зберігати продукт неправильно, корисні і смакові якості будуть втрачені. Щоб цього не сталося, тримайте ємність з гречаним медом закритою, оберігайте від вологи і прямих сонячних променів. Оптимальна температура – від -5 до +20 градусів.

З білої акації

Ласощі з білої акації широко цінується за унікальний смак з легкою кислинкою. У рідкому вигляді мед з білої акації має світлий жовтуватий відтінок, а після кристалізації стає білим. Особливість сорту – продукт здатний залишитися в рідкому вигляді приблизно 12 місяців при дотриманні норм зберігання. Щоб їх забезпечити, тримайте його тільки в закритій тарі в темному місці при відносній вологості не більше 60%. Якщо приміщення досить сухе, продукт залишиться якісним при будь-кімнатній температурі. А ось якщо вологість значно підвищена, температура не повинна перевищувати +10 градусів.

З кульбаб

Особливість сорту полягає в тому, що його досить складно знайти у чистому вигляді. Справа в тому, що якщо є інші квіти, то бджоли збирають нектар з кульбаб. Оскільки в природі подібне явище зустрічається рідко, то й мед з кульбаби – нечасте явище. Винахідливі господині самостійно готують мед з кульбаби, проварюючи квітки в цукровому сиропі. Якщо ви стали володарем подібного продукту, зберігайте його у відповідних умовах: в темному прохолодному місці, помістивши в герметичну ємність. Саморобний ласощі тримаєте в кухонному шафці або холодильнику.

Ріпаковий

Самий солодкий сорт, який раніше застосовувався тільки для підтримки життєдіяльності бджіл. На вигляд це густа каламутна маса білого відтінку, яка досить швидко кристалізується. Найкращою тарою для зберігання стане ємність з дерева з герметичною кришкою. Ви зможете зберегти якість продукту надовго, якщо будете тримати тару з ласощами в темному місці з температурою повітря до +15 градусів.

З маточним молочком

Мед з бджолиним маточним молочком – унікальний та рідкісний продукт. Його готують бджолярі, змішуючи мед з молочком від двох або триденних маточників. Після приготування продукт відразу розфасовують у тару і ставлять в сухе темне місце з температурою повітря не перевищує +10 градусів.

З пергою

Бджолина перга – пилок квітів, перетворена впливом молочної кислоти. Продукт вважається неймовірно корисним. Мед з пергою унікальний і тим, що його досить складно підробити. Основними критеріями зберігання такого продукту є відсутність вологості та світла. Найкраща температура для зберігання – від +1 до +25 градусів.

З редькою

Шанувальники народної медицини стверджують, що мед з редькою ефективно бореться з кашлем і застудою. Оскільки приготувати ліки нескладно, рекомендується робити свіжі порції продукту за необхідності, а не про запас. У холодильнику мед з редькою залишиться якісним протягом 48-72 годин, головне – закрити тару щільною кришкою. При кімнатній температурі мед з редькою простоїть всього 10 годин. При цьому банку з ліками не закривайте щільно, краще накрийте ємність марлею, складеною в 3-4 шари. Ємність з продуктом тримаєте в місці, позбавленому світла.

З горіхами

Корисна та смачна солодкість особливо цінується прихильниками здорового харчування. Приготувати суміш дуже просто – достатньо залити очищені горіхи свіжим медом. Контейнер з ласощами обов’язково тримати щільно закритим. Кращим місцем для зберігання буде холодильник, оскільки тут в повному обсязі дотримуються відповідна температура і вологість, відсутнє світло.

З алое

У подібному варіанті мед виступає у вигляді консерванту. Лікарська речовина зберігає корисні якості протягом шести місяців, якщо буде перебувати в пляшці з темного скла, встановленою у нежаркому місці.

Каштановий

Даний сорт має бактерицидну дію і високо цінується як імуностимулюючу речовина. Є рідкістю із-за природних особливостей висадження каштанів. Смак продукту гіркуватий, з легким деревним присмаком, а колір – темнокаштановый. Сорт здатний довго залишатися незацукрований. Якщо ви стали щасливим володарем каштанового меду, подбайте про його правильного збереження: тримайте тільки в закупореній тарі в темному прохолодному місці.

Липовий

Популярний і улюблений багатьма сорт, що володіє масою цілющих властивостей. Максимум своїх якостей він містить у перший рік зберігання. Для правильного збереження вибирайте тару зі скла, глини або кераміки з герметичною кришкою. У перші півроку, коли мед ще не зацукрувався, тримайте його при температурі +14-+18 градусів, а після його кристалізації – при температурі +5-+6 градусів. Завжди слідкуйте, щоб на банку з медом не потрапляло світло, а рівень вологості в кімнаті не перевищував 60%.

З прополісом

Це унікальний засіб, який використовується як в традиційній, так і в народній медицині. Зазвичай з прополісом змішуються липові або квіткові сорту. Тримати його краще в ємності зі скла, у нежаркому темному місці, наприклад, в холодильній камері.

Сосновий

До компонентів соснового меду відносяться речовини, що сприяють зміцненню здоров’я і захисних функцій організму, а також елементи, що регулюють обмін речовин. Виробляють його не бджоли, а людина. Існує маса рецептів приготування соснового меду: з шишок, з голок, з пилку, нирок. Зовнішнім виглядом сосновий сироп домашнього приготування трохи відрізняється від звичайного, оскільки має темно-коричневий відтінок. За смаковими характеристиками він значно сильніше традиційного продукту. Оптимальні умови для зберігання – темрява і прохолода. Для цих норм як не можна краще підходить холодильник, на полиці якого лікарський засіб простоїть не менше року.

Крем-мед

Крем-мед – це мед дрібної кристалізації. По структурі нагадує шоколадну пасту або масло. Готується шляхом механічного перемішування свіжого, але вже зацукрованого продукту. Зберігайте ласощі в прохолодному місці, позбавленому світла, у щільно закритому контейнері.

Кіпрейний

Кіпрейний мед виробляється з нектару трави Іван-чай. Володіє масою корисних і цілющих якостей. У продукту дуже ніжний смак і чудовий аромат. Сорт трохи відрізняється від інших видів світло-зеленим відтінком і швидкої кристалізацією, після якої стає ясно-білим. Застосовується як для прийому їжі, так і для зовнішнього нанесення на шкіру. Щоб ласощі зберегло властивості протягом 12 місяців, тримайте його в скляній банці з щільною кришкою на полиці холодильника. Якщо строк зберігання склав більше року, вживати продукт не рекомендується, а от використовувати в косметичних цілях цілком допустимо.

Як правильно зберігати мед у сотах

60a2d3aec88594c1967ddcdd256b0cb2 Де і в чому зберігати натуральний медOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Максимально близько до природних умов мед буде зберігатися, якщо залишиться прямо в сотах. Подібний спосіб зберігання також хороший тим, що крім корисних властивостей меду ви зможете використати і натуральні речовини, що містяться в сотах.

Правильне зберігання включає наступні критерії:

 • оптимальна температура в місці зберігання від +3 до +10 градусів;
 • відсутність сторонніх запахів;
 • відповідний рівень вологості, що не перевищує 60%.

Зручно тримати мед в сотах в темному прохолодному місці, загорнувши в харчову плівку. Доведено, що мед залишається рідким в подібному вигляді до 12 місяців.

Як довго може зберігатися мед

d1811aa798aaf737bc436221c767832b Де і в чому зберігати натуральний мед

З плином часу мед втрачає користь і стає солодкою масою. Щоб отримати максимум корисних компонентів, тримайте продукт у належних умовах і не вживайте пізніше визначеного строку.

Скільки років може зберігатися натуральний мед

Досвідчені пасічники стверджують, що мед може зберігатися як мінімум 10 років, якщо буде перебувати у вулику або стільниках. Тим не менш, якщо продукт вже відкачано, він збереже свої корисні властивості протягом 12 місяців. Після він почне втрачати унікальні ферменти й мікроелементи. Оскільки мед – харчовий продукт, його терміни норми зберігання регламентуються державою, а саме ГОСТом 19792-2017. В документі вказано термін від 8 до 12 місяців в залежності від умов зберігання.

Скільки зберігається мед при кімнатній температурі?

Якщо ви будете тримати банку з медом у темному шафці на кухні, вдалині від плити і обігрівачів, він збереже свої якості протягом 8-12 місяців. Якщо в приміщенні буде дуже спекотно (більше +20 градусів), продукт стане гірким і втратить велику частину корисних речовин.

Як довго зберігається мед з горіхами

Мед з горіхами може зберігатися дуже довго, проте через рік такого зберігання користі вже не принесе. Якщо будуть дотримані належні умови, він дійсно пролежить в закритій упаковці, не втрачаючи якостей, протягом року. Якщо ж тара буде розкрита, термін зберігання знижується до 6 місяців.

Скільки можна зберігати мед з часником

При кімнатній температурі подібний продукт пролежить не більше десяти днів. Якщо поставите пляшку з медово-часниковою сумішшю в холодильник, лікарський засіб зберігає свої якості протягом 2-3 місяців.

Скільки можна зберігати трепанг на меду

Настій трепанга на меду має масу корисних властивостей і активно використовується в народній і східної медицинах. Кращим місцем для зберігання лікарського засобу буде холодильник, оскільки тільки тут можуть підтримуватися необхідні умови. При дотриманні норм трепанг на меду простоїть на полиці холодильника 3-4 тижні. Цього терміну достатньо, якщо використовувати продукт регулярно в цілющих цілях.

Скільки можна зберігати мед з прополісом

При дотриманні правильних умов зберігання лікарський засіб не втратить цілющих властивостей протягом 1 року.

Скільки зберігати мед з редькою

Мед з соком редьки активно використовується в народній медицині проти кашлю і застуди. Готувати подібне ліки краще запас, максимум на 2-3 дні. При цьому тримати засіб потрібно тільки в холодильнику в закритій тарі. Якщо ви залишите ліки при кімнатній температурі – воно не втратить корисних властивостей протягом десяти годин.

Скільки зберігається травневий мед

Особливо цінуються багатьма травневі сорту, оскільки їх збираються з перших квітів. У продукті міститься величезна кількість корисних макро і мікроелементів, а також ферментів і вітамінів. Мед довго не піддається кристалізації. Якщо ви купили ласощі у бджолярів, він не втратить властивостей протягом одного року. Зацукровані або куплений в магазині продукт може простояти в кухонній шафі не менше двох років.

Термін зберігання меду залежно від тари

ac460a5afc67122542669c26953ae4b7 Де і в чому зберігати натуральний мед

Якщо тара для зберігання побрали правильно, в більшості випадків, мед зберігає властивості протягом однакового терміну в ємностях з різних матеріалів. Це можуть бути скляні або пластикові банки, глиняні горщики або дерев’яні діжки. Головне, щоб кришка тари була щільно закрита і перешкоджала проникненню вологи та повітря. Тим не менш, державним стандартом визначаються терміни зберігання, які як раз і залежать від тари. Наприклад:

 • у ємностях від 25 кг і більше – 8 місяців;
 • у герметичній тарі зі скла або полімерів – 1 рік;
 • в негерметичних закритих контейнерах — не більше восьми місяців;
 • у склянках з парафінової папери – максимум півроку.

Поради

Не варто завчасно переживати, якщо структура меду змінилася з плином часу. Частіше подібні зміни не впливають на смак і користь продукту.

Як зберегти мед рідким?

Більшість з нас помилково вважають, що рідкий мед самий корисний і смачний. Звичайно ж, свіжозібраний продукт – це завжди рідка, світла та прозора субстанція, що володіє максимальною кількістю цілющих властивостей. Тим не менш, з часом у структурі натурального меду починає відбуватися природний процес – кристалізація. Будь якісний мед стає твердим і засахаренным приблизно через 4-6 місяців зберігання.

Щоб взимку насолодитися ароматним напоєм в рідкому вигляді, не намагайтеся зберегти його первісну текстуру. Краще розтопіть потрібну порцію на водяній бані. При цьому не нехтуйте з температурою нагріву. Мед стане рідким навіть при температурі +40 градусів. Якщо перевищити цей показник продукт втратить властивості або навіть перетвориться на отруту.

Чому мед розшаровується при зберіганні

Якщо в процесі зберігання мед розшарувався, значить, він був зібраний занадто рано і в його складі переважають молекули води. Якість і смак продукту після цього залишаються незмінними.

Чому мед не зацукрується

Якщо мед залишається рідким тривалий час і процес кристалізації не починається, значить перед вами ненатуральний продукт. До складу такого меду в процесі виробництва були включені домішки і добавки. Якщо хочете взимку купити якісний продукт, звертайте увагу тільки на зацукровані види.

Чому мед піниться

Якщо ви помітили на поверхні меду піну, значить, продукт заграв. Якщо на поверхні з’явилося речовина, сильно схоже на мильну піну, не вживайте його, оскільки можна заробити отруєння. Звичайно ж, пінка може з’явитися і без наслідків, наприклад, складатися з пилку або повітря, що потрапило в рідину при переливанні. На відміну від забродженого ласощі, мед з подібною пінкою не змінює смаку і запаху, а також збереже свої корисні властивості.

Максимально корисним мед залишається протягом одного року. При правильно підібраних умовах за цей час продукт не втратить корисних властивостей і збереже первісний смак і аромат. Якщо ласощі стоїть у вас більше двох років, найімовірніше, у складі продукту вже немає потрібних ферментів і мікроелементів, а сам мед є просто густий солодкою масою.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками