Декупаж на склі – техніка виконання прямого та зворотного декупажу

dekupazh na stekle  tekhnika vypolneniya pryamogo i obratnogo dekupazha246 Декупаж на склі  техніка виконання прямого та зворотного декупажуДекупаж – оригінальна і проста у виконанні техніка прикраси предметів. В його основі лежить відома всім техніка аплікації, яку закріплюють за допомогою лаку. У перекладі з французької «découpage» — різати, вирізати, вперше цей термін згадується в 20 столітті. Її люблять застосовувати для реставрації або оновлення предметів — з її допомогою можна взяти щось старе і отримати щось абсолютно нове і прекрасне.

Історія виникнення декупажу

Декупаж, як вид мистецтва з’явився набагато раніше. У Китаї, на початку 12 століття китайські умільці почали прикрашати предмети меблів і побуту з допомогою картинок, покриваючи їх лаком для надійності.

Згодом ця техніка завоювала Європу, розквіт її припав на 17 століття, коли придбали надзвичайну популярність меблі, аксесуари та прикраси в східному стилі. Далеко не кожен міг собі дозволити купувати ці предмети розкоші. І тоді європейські майстри знайшли вихід, вони вирізали мотиви з картин китайських художників, наклеювали їх на звичайну дерев’яну меблі і начиння, а потім покривали лаком в декілька шарів. Вартість таких виробів була значно нижчою за оригінал, тому вони користувалися величезним попитом.

Техніка декупажу відноситься абсолютно до будь-якої поверхні – дерев’яною, керамічної, металевої, шкіряної і навіть скляною. Ось про те, як задекорувати скляну поверхню ми сьогодні і поговоримо.

Відразу варто відзначити, що працювати зі склом значно складніше, так як скляні вироби дуже крихкі і вимагають особливої акуратності, крім того, не всяку поверхню можна покрити лаком звичайним.

dekupazh na stekle  tekhnika vypolneniya pryamogo i obratnogo dekupazha247 Декупаж на склі  техніка виконання прямого та зворотного декупажуДекупаж по склу може здатися дещо складним заняттям для починаючого майстра, однак, якщо взяти до уваги кілька правил і корисних порад, розглянутих в наступних майстер-класах, то труднощів у роботі не виникне. Освоївши цю техніку, ви зможете прикрасити своїми руками будь-який предмет інтер’єру, надавши йому унікальний і неповторний зовнішній вигляд.

Фотографії в нашій галереї допоможуть вам переконатися, що техніка декупаж дарує воістину безмежні можливості для творчості!

Галерея: декупаж на склі (25 фото)

Матеріали і інструменти

Перш ніж приступати до роботи, необхідно підготувати всі необхідні інструменти і матеріали.

 1. Відповідна картинка на паперовій серветці, рисовому папері, спеціальної декупажной карти або вирізана з журналу. При роботі зі склом слід бути обережним, обираючи в якості основного матеріалу тканину чи мереживо, так як об’ємні елементи складніше якісно закріпити лаком і відшліфувати.
 2. Основа для декупажу – тарілка, стакан, ваза або інший скляний предмет.
 3. Ножиці.
 4. Клей ПВА або спеціальний клей для декупажу.
 5. Акриловий лак для закріплення малюнка.
 6. Спирт або будь-яка інша спиртовмісна рідина для знежирення поверхні.
 7. Акрилові фарби.
 8. Дрібнозерниста наждачний папір.
 9. Тарілка з водою.

Декупаж по склу

Існує два способи декупажу на скляній поверхні:

 • прямий декупаж;
 • зворотний декупаж.

Майстер-клас з виконання прямого декупажу

dekupazh na stekle  tekhnika vypolneniya pryamogo i obratnogo dekupazha248 Декупаж на склі  техніка виконання прямого та зворотного декупажуПрямий спосіб декупажу користується великою популярністю у майстрів-початківців, так як технологія використовується та ж, що і при роботі з іншими матеріалами. Малюнок наклеюється на лицьову сторону предмета і закріплюється лаком, але існують і відмінності від основного методу декупажу. В цьому майстер-класі розглянемо основні правила роботи зі склом.

 1. Готуємо всі необхідні матеріали. В якості основи будемо використовувати звичайну прозору скляну чашку.
 2. Вирізаємо потрібний мотив з паперової серветки і маємо його на поверхні, вибираємо вдалу композицію. При декоруванні гуртки варто відступити кілька сантиметрів від краю, щоб не контактувати з акриловим лаком в процесі її експлуатації.
 3. Ретельно знежирити поверхню, використовуючи для цього будь-яку спиртовмісну рідину.
 4. Перед тим як приклеїти серветку злегка опрацюємо її краю дрібнозернистим наждачним папером, для того щоб границі рисунка виглядали натурально, як ніби картинка намальована прямо на склянці.
 5. Опускаємо серветку у воду на 30 секунд, потім дістаємо з води і акуратно розкладаємо на аркуші паперу, даємо трохи підсохнути.
 6. Клей ПВА перед роботою необхідно розвести водою в співвідношенні 1:1, клей повинен вийти досить рідким, щоб при нанесенні не пошкодити паперову заготовку.
 7. Перевертаємо малюнок і починаємо промащувати клеєм. Робити це необхідно якомога обережніше, так як мокрий малюнок має властивість розтягуватися і рватися.
 8. Відокремлюємо малюнок від аркуша паперу і прикладаємо до наміченого місця на гуртку, ретельно розгладжуємо, обов’язково прибираємо бульбашки повітря, заломи і складки. Якщо по краях малюнок приклеївся не дуже добре, можна додатково промазати його клеєм.
 9. При бажанні декоруємо поверхню додатково з допомогою акрилових фарб, блискіток або інших прикрас.
 10. Наносимо перший шар акрилового лаку. Обов’язково стежте, щоб лаком був покритий тільки малюнок, надлишки лаку, що потрапили на склянку можна прибрати за допомогою ватного диска і спиртовмісної рідини. Залишаємо перший шар лаку просохнути.
 11. Наносимо ще шар лаку і залишаємо виріб приблизно на 12 годин до повного висихання.
 12. Для того, щоб малюнок не стерся в процесі експлуатації, необхідно запекти кухоль в духовці протягом півтора годин при температурі 90 градусів.

Через відведений час, дістаємо чашку з духовки і можна користуватися їй за призначенням, а міцно зафіксований малюнок довго буде радувати вас своєю красою.

Майстер-клас з виконання зворотного декупажу

dekupazh na stekle  tekhnika vypolneniya pryamogo i obratnogo dekupazha249 Декупаж на склі  техніка виконання прямого та зворотного декупажуЗворотний декупаж на склі найчастіше використовується майстрами при декоруванні ваз, тарілок, склянок та іншого посуду, або коли немає можливості якісно відшліфувати поверхню. Виконується з використанням тих же матеріалів і тієї ж техніки що і прямий, єдина відмінність полягає в тому, що картинка наклеюється із зворотного боку предмета.

Цей спосіб дозволяє використовувати задекоровану посуд, так як їжа не буде стикатися з лаком. В якості прикладу зробимо декупаж скляної тарілки.

 1. Підбираємо необхідний малюнок на паперовій серветці, рисовому папері або декупажной карти. Вирізаємо його, маємо на тарілці, складаємо композицію.
 2. Розводимо клей ПВА з водою і промазуємо картинку з лицьового боку. Прикладаємо до тарілці, обличчям вниз.
 3. Вирівнюємо малюнок, прибираючи бульбашки і складки.
 4. Після висихання клею можна зафарбувати картинку фарбами, для створення фону, оформити за допомогою акрилових фарб, блискіток, кракелюрного лаку, з допомогою якого створюється ефект старої потрісканої фарби та інших прийомів декорування.
 5. Окремої уваги при виконанні зворотного декупажу заслуговує прикраса вироби з допомогою рідкого скла. З допомогою нього на поверхні створюється дуже гарний ефект мокрого скла або дощу.
 6. В процесі прикраси потрібно пам’ятати, що всі елементи малюнка наносяться в зворотному порядку, так щоб основний фон виявився завершальним шаром.
 7. Покриваємо декор лаком в два шари, даючи просохнути кожному окремо і запікаємо тарілку в духовці.

У підсумку отримуємо красиво прикрашену тарілку, якою можна спокійно користуватися, так як малюнок і лак знаходяться на зворотній стороні.

Штучне зістарювання поверхні

dekupazh na stekle  tekhnika vypolneniya pryamogo i obratnogo dekupazha250 Декупаж на склі  техніка виконання прямого та зворотного декупажуЦікавий ефект при декупажі скляних виробів дає штучне старіння поверхні і імітація потрісканої фарби.

Для того щоб отримати ефект потертій фарби можна просто пройтися по пофарбованій поверхні наждачним папером.

Ще один спосіб створити ефект старовини – це використання кракелюрного лаку. Розрізняють однокроковий і двокроковий кракелюр.

Однокроковий виходить при нанесенні лаку на пофарбовану поверхню. Після шару лаку зверху наноситься ще один контрастний колір. У процесі висихання лак тріскається, а крізь його тріщини видно нижній шар фарби чи скляна основа.

Створення двокрокового кракелюра вимагає більш серйозної роботи майстра. Поверхня покривається спеціальним шеллачной спиртовим лаком, потім наноситься лак для створення кракелюр і фарба. За допомогою цього способу повчають сіточку з дрібних тріщин на будь-якому готовому зображенні.

Щоб зробити декупаж з кракелюр можна скористатися не тільки спеціальним лаком — в будівельних магазинах продається рідка штукатурка з таким ефектом. Їй ви зможете задекорувати не тільки стіни, але і двері, і фасади шаф, квіткові горщики.

Використовуючи техніки прямого і зворотного декупажу на склі, розглянуті в майстер-класі, можна своїми руками прикрасити окремий предмет, зробити цілий набір посуду в одному стилі, а також прикрасити не тільки столовий посуд, але і вази, графини, пляшки та багато іншого. Не бійтеся експериментувати, дайте волю фантазії і у вас обов’язково вийде стильний і оригінальний елемент декору, зроблений своїми руками. Іноді, для декупажу необхідно матувати скляну поверхню. Зробити матування покроково на вазі, пляшці або вікні ви можете за допомогою крохмалю, розведеного водою і звичайної поролонової губки.

Якщо ви задумали прикрасити у цій техніці якийсь предмет домашнього вжитку — пошукайте в інтернеті хороше навчальне відео конкретно для ваших цілей. Це допоможе вам уникнути багатьох помилок, а сам процес творчості зробити ще простіше і приємніше.

Інші схеми декупажу

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками