День апостолів Петра і Павла 12 липня

12 липня всі православні відзначають день первоверховних апостолів Петра і Павла. Вони вважаються першими проповідниками християнської віри. Дата святкування вибрана не просто так. Саме 12 липня (29 червня за юліанським календарем) мощі святих були перенесені в інше місце. Також, згідно з деякими історичними архівами, саме в цей день обидва апостоли були страчені.

Здавна люди називали свято: «Петрівки»,, «Петрівські гуляння», «Петровські спеки», «свято сонця» або «день рибалки».

Історичні факти

Свято, присвячений апостолам Петру і Павлу, був відомий ще в перші століття нашої ери. Більш урочисто його почали відзначати після побудови в IV столітті перших християнських храмів у Константинополі, названих на честь первоверховних апостолів.

По способу життя апостоли дуже відрізнялися. Петро не мав освіти і був найбільш наближеним учнем Христа, а Павло був утворений і спочатку відторгав християнство. Тим не менш церква звеличує їх однаково.

Життя апостола Петра

02b748890659f454197741f13f8f9c2b День апостолів Петра і Павла 12 липня

До звернення до Господа майбутній апостол Петро називався Симоном. Він був родом з маловідомого міста Віфсаїди в Палестині. За життя займався рибальством, був одружений і мав двох дітей. Симон дотримувався всі заповіді Господа і жив без пороку у всіх справах своїх.

Пізніше, під час чергової рибної ловлі на Галлилейском море, брати Симон і Андрій зустріли Ісуса Христа, який покликав їх за собою. Так Симон став послідовником Христа і отримав нове ім’я Петро (Кіфу), що означає «камінь», як символ твердої і непохитної віри. Під час подій, що передують розп’яття Христа, Петро тричі відрікся від нього, однак після покаявся і спокутував свою провину тим, що проповідував слово Боже народові.

Перша проповідь Петра до мирян відбулася в день П’ятидесятниці, коли Дух Святий зійшов на апостолів. Тоді в християнство звернулося 3000 чоловік. Після його місіонерський шлях проповідування і зцілення тривав на берегах Середземного моря, в Єгипті, Малій Азії, Греції, Римі, Іспанії, Британії і Карфагені.

У 67 році Петро прийшов до Риму, де був схоплений і розп’ятий на хресті. Втім, смерть свою він пророкував сам. Під час страти Петро особисто попросив розіп’яти його вниз головою, так як вважав, що негідний вмирати, як Ісус Христос. Похований він був у тому ж місці, де і страчений, а пізніше, в 329 році Костянтин Великий збудував тут храм.

Життя апостола Павла

7deaee3fd067daad898931b0c35fad03 День апостолів Петра і Павла 12 липня

Павло мав зовсім інший спосіб життя. Народився він у Малій Азії і був названий ім’ям Савл. Тут він виріс і отримав гідну освіту. За життя Савл не був рабом, був гонителем іудеїв і навіть офіційно вважався переслідувачем християн.

Зустріч з воскреслим Христом наздогнала Павла якраз по дорозі в Дамаск для гоніння на християн. Прямо на дорозі Савла освітила яскравим світлом, ослепившим його. Він почув голос, який представився Ісусом. Голос звернувся до майбутнього апостолу з питанням, чому він жене Господа, після чого Христос наказував Савлу йти в Дамаск і чекати вказівок. Який осліп Павла відвели в місто, де його навчили вірі і охрестили. Під час хрещення майбутній апостол прозрів і з того моменту став проповідувати віру Божу.

Після звернення Савла до апостольської службі йому довелося бігти в Єрусалим.

Перші апостольські подорожі Савла припадають на 45-51 року, під час яких він отримав ім’я Павло. Апостол проповідував слово Боже на Кіпрі, в Греції і Македонії, а в Малій Азії заснував кілька християнських громад.

Павла кілька разів брали під варту. Останній арешт апостола закінчився стратою. Оскільки він був вільною людиною, його не розіп’яли на хресті, а відрубали голову. Кара Павла відбулася, як і Петра в 67 році.

Служба первоверховным апостолам

0dc0514705e1d30d4e491430f70ef47b День апостолів Петра і Павла 12 липня

Зараз у християнстві день, присвячений пам’яті Петра і Павла, прирівнюється до великим дванадесяті свята. День знаменується закінченням Петрівського посту, який починається через тиждень після Трійці.

Для служби верховним апостолам Петру і Павлу були написані стихеры до них звернені. Тексти стихеров були створені в 7-8 столітті православними гімнографами.

Свято Петра і Павла в 2020 році

Свято Петра і Павла має фіксовану дату і не є перехідним, тому кожен рік припадає на одне і те ж число – 12 липня.

Традиції святкування

450a878de28dd6fd76abb048f207a7d0 День апостолів Петра і Павла 12 липня

Здавна до свята Петра і Павла люди на Русі вели ретельну підготовку. Насамперед, усі дотримували пост перед розговеньем, а напередодні свята прибирали хату, готували частування, фарбували яйця у жовтий колір.

Сам свято відзначали кілька днів поспіль. Він був заключним поряд з днем Аграфени Купальниці і святом Івана Купала, приуроченим поклоніння природі і її силу. Торжество в першу чергу пов’язували з сонцем, адже в цей день воно іскрилося особливим світлом, тому люди намагалися встати раніше, щоб застати перші його промені.

Цей день був якоюсь межею, що розділяє літні роботи. До «Петрівки» люди вкладали сили в ріст і розвиток врожаю, а після свята готувалися до жнив і сінокосу.

В лісах і гаях люди влаштовували веселі гуляння. Споруджували гойдалки, нагадують сонячний оборот, водили хороводи, символізують сонце. На протязі усього дня юнаки та дівчата влаштовували гучні гулянки, палили багаття, співали і танцювали.

Щоб захистити худобу від хвороб до рогів корів, баранів і кіз прив’язували червону стрічку, їх оберігає. А щоб вовки не наближалися до овчарням, пастухи ходили навколо з дзвіночками, прив’язаними до палиці.

Також у народі 12 липня прийнято обривати останні вишні з дерева і пригощати жебраків біля церкви.

Взагалі день прийнято починати з умивання холодною водою, яка допомагає продовжити молодість. Втім, вода протягом всього дня володіла особливою «магічною силою, тому незайвим було скупатися у водоймі. А щоб завжди щастило, треба було вмитися з трьох джерел.

Віруючі люди в цей день моляться про зцілення від гарячки, гарячки і божевілля, тому з ранку варто відвідати церкву. Так як апостол Петро був рибалкою, чоловіки, що займаються рибним ловом, можуть поставити свічку в його ікони на успіх в риболовлі.

Так як 12 липня — день розговіння, господині накривають багатий стіл. Перед застіллям ріжуть птицю і барана, готують різні страви. Також до столу подають сезонні овочі. Особливе місце на столі займає риба, оскільки апостол Петро займався рибальством. Крім цього, за традицією тесть і теща запрошують свекра зі свекрухою на вечерю, а зятя пригощають печеним сиром.

Повір’я на Петра і Павла

Щодо змін погоди і особливостей природи в день Петра і Павла люди судили про те, що їх чекає в майбутньому. Приміром, якщо в Петров день:

 • стоїть ясна і сонячна погода – рік буде вдалим;
 • випали опади – бути дощу ще 40 днів;
 • пшениця вже добре проросла – урожай буде багатий;
 • ранком є роса на траві – день буде сонячним, якщо її немає – дощовим;
 • хмари жовтого кольору – буде дощ;
 • жуки і ластівки низько літають – до опадів;
 • риба вистрибує з води – до негоди;
 • на нижніх гілках беріз пожовкли і опало листя – листопад буде скоро.

Також якщо зозуля перестала співати до Петрова дня, зима настане рано, якщо після – осінь буде тривати довго.

Сни, які присняться з 11 на 12 липня, вважаються віщими і виконуються через тиждень.

Приказки

Дізнатися, то у що люди вірили і чого чекали від Петрового дня, можна за допомогою народних приказок, що дійшли до нашого часу. В основному їх зміст пояснює природні та погодні зміни.

«Петро-Павло жару добавили».

«День убуває, жар прибуває».

«Потрібен, як на Петрів день рукавиці».

«Худе порося і в Петрівку мерзне».

«В Петрівки сухо і день великий».

«Петро і Павло-годину збавив, а Ілля пророк два уволок».

Прикмети

Вважалося, що все, що відбувається в день Петра і Павла, обов’язково залишає слід у майбутньому. Щоб не спокушати долю, краще заздалегідь підготуватися до свята і дізнатися, яким заборонами та дозволами слідувати.

Що дозволено робити

a5417054145960135a07e874148b5c01 День апостолів Петра і Павла 12 липня

Вранці встаньте раніше. Постарайтеся побачити схід сонця. Перед походом в храм вмийтеся холодною водою. У храмі вознесите хвалу апостолам, попросіть у святих угодників міцного здоров’я, щастя і успіхів.

Свято є закінченням Петрова посту, тому в цей день прийнято розговлятися. Тим не менш, якщо він випадає на середу або п’ятницю, краще урізноманітнити раціон рибою і морепродуктами і не вживати в їжу м’яса. Втім, церква рекомендує утриматися і від розпивання алкогольних напоїв, незважаючи на те, на який день випадає свято.

У вечірній час прийнято ходити в гості, відвідувати хрещеників, влаштовувати пишні застілля. Після вечері на Русі господині залишали їжу на столі. Вважалося, що померлі предки прийдуть розговітися. У наші дні церква наполягає тільки на молитві про покійних, а страви рекомендує роздати убогим.

Що не можна робити

72bb7e8315b3de99dbff819bcb81606a День апостолів Петра і Павла 12 липня
Церква настійно не рекомендує велике свято Петра і Павла:

 • займатися важкою фізичною роботою;
 • сваритися, конфліктувати, лаяти один одного, навпаки, в цей день було прийнято миритися;
 • купатися у водоймах;
 • шити і займатися рукоділлям.

Заборона на заняття тяжкою працею прийшов з народу. Люди вважали, що у цей день не варто працювати в полі, щоб не турбувати колосся, що набирають цілющу силу.

Що ж стосується професійної діяльності, то цього робити церква не забороняє, адже це наша мирська обов’язок.

Весілля в день Петра і Павла

8e3cbe58cb2bf211a7102531f35bc729 День апостолів Петра і Павла 12 липня

Весілля в Петров день в народі вважався поганим знаком. Оскільки в 2020 році свято випадає на неділю, церква не вправі відмовити в обряді вінчання.

Чому зозуля кує до Петрова дня

День Петра і Павла — час коли можна останній раз в році почути спів зозулі. Як кажуть в народі «зозуля ячмінним колосом давиться». З цим повір’ям пов’язана цікава легенда.

Коли апостол Петро вкрав коня, Ісус його за це засудила. В якості свідків Христос покликав ворона і зозулю, і запитав у них, вкрав або купив Петро коня. На що ворон відповів — «Крав! Крав!», а зозуля — «ку-пив-ку-пив». За те, що ворон сказав правду, Христос дозволив каркати йому весь рік, а зозулю за брехню, дозволив видавати звуки тільки до Петрова дня.

Скільки триває світлий час доби в Петров день

У народі вважалося, що з Петрова дня день починає спадати, а ніч прибувати. Зараз перевірити цей факт зовсім нескладно. Досить заглянути в відривний календар або знайти інформацію в інтернеті.

Ви можете помітити, що найбільша тривалість дня випадає на період з 21 по 24 червня (18 год 50 хв). У свою чергу, 12 липня день убуває, а ніч додається (тривалість дня 18 год 18 хв).

Ворожіння та змови

051411dc2d056e2082d462522c64b706 День апостолів Петра і Павла 12 липня

У день Петра і Павла незаміжні дівчата могли поворожити на судженого.

Наприклад, та, у якої вже був молодий чоловік, плела вінок і з вечора надягала на голову коня коханого. Якщо за ніч вінок не падав, а коханий знаходив його вранці на голові коня, можна було сподіватися на швидке весілля.

Побачити обличчя нареченого можна уві сні. Для цього в день Петра і Павла рушайте в 12 полів і зберіть 12 різних рослин. Покладіть під подушку букет і наречений обов’язково привидиться у сні.

Так само як і на Трійцю, на Петра і Павла можна поворожити не двох березах. Загадайте бажання і вирушайте в гай. Знайдіть дві близкорастущие берези і як можна міцніше сплетіть їх гілки. Якщо через три доби вони не расплетутся, бажання здійсниться.

У свято прийнято кататися на гойдалках, які уособлюють колообіг сонця. Якщо вимовити слова змови під час катання на гойдалках можна змінити долю, розкріпачити дитини або навіть побачити духів.

День Петра і Павла — особливий церковний свято, що символізує могутню віру апостолів, які проповідували християнство по всьому світу. В народі свято ототожнюється не тільки з вірою. Це день поклоніння сонцю, час кордону між польовими роботами, пік літа і завершення єдиного циклу свят, приурочених природній силі.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками