День пам’яті Святого Миколая Чудотворця

Миколі Чудотворцю належить велика кількість чудес і діянь, присвячених Богу. Саме тому в середині грудня всі православні віруючі вшановують його пам’ять. У народі це подія іменується днем святого Миколая і супроводжується безліччю традицій і прикмет.

Ким був Микола

Про святого Миколая стало відомо завдяки його вчинків, самовіддано відданих Богу. Народився Миколай у III столітті в Греції в християнській родині. З ранніх років маленький Микола вивчав Священне Писання, і в юності прийняв духовний сан. Проповіднику дісталося багату спадщину, яку він повністю передав в місіонерську роботу.

Пізніше він був зарахований у сан архієпископа в місті Світу (нинішня Анталья). За життя він став відомий своїми вчинками, спрямованими проти язичництва і єресі, а також з метою захисту незаконно засуджених і обмовлених.

З традицією залишати подарунки від Святого під подушкою в ніч напередодні свята пов’язаний історія про те, як архієпископ допоміг старому з трьома дочками врятуватися від убогості. Проповіднику стало відомо про біду свого парафіянина, і він вирішив йому допомогти, таємно підкинувши у вікно будинку мішечок з золотом. З тих пір в цей день стали допомагати дітям з бідних сімей, а пізніше традиція класти подарунок під подушку закріпилася в кожній родині.

Історія появи свята

30d6d5e3d35bcb0281aa9bf084d3c39c День памяті Святого Миколая Чудотворця

Цікавий факт, що перша молитва та ікона святого Миколая з’явилися лише під кінець XI століття, незважаючи на те, що поклонятися проповіднику почали відразу після Хрещення Київської Русі. Було побудовано безліч храмів і церков, присвячених Миколі Чудотворцю.

Як відомо, день святого Миколая ми відзначаємо два рази в рік: у травні та грудні. Так сталося завдяки старовинною легендою про селянина, який тягнув віз по дорозі. Вооз застряг у багнюці і селянин ніяк не міг її витягнути. По цій же дорозі в цей час йшли Святі до Бога. Першим повз селянина пройшов святий Касьян, який відмовився допомагати мужику, оскільки боявся спізнитися на зустріч до Бога і забруднити одяг. Наступним йшов Миколай Чудотворець. Він з радістю допоміг селянинові, але весь измазался в грязі і запізнився на зустріч до Всевишнього. Коли Бог дізнався, що сталося, він розгнівався на Касьяна і сказав, що його день буде відзначатися 1 раз в 4 роки – 29 лютого, а день Святого Миколая – 2 рази на рік.

Чудеса святого Миколая Чудотворця

449c2365872ce26303237c8fa8f5949a День памяті Святого Миколая Чудотворця

Прославився Микола, в першу чергу, своїми чудесами за життя. Згідно з переказами, будучи немовлям, під час свого хрещення він самостійно простояв у купелі 3 години. В молодому віці, відправившись у паломництво на Святу землю, Чудотворець силою думки зупинив бурю і врятував потопаючий корабель, потім він побачив, що один моряк впав з щогли і воскресив його. З тих пір він став покровителем моряків і мандрівників.

Коли римський імператор Діоклетіан винищував віруючих допомогою болісних смертей, Святому Миколі вдалося лише потрапити до в’язниці, незважаючи на відкриту християнську проповідь. Також ходили легенди про те, як Святитель врятував Світ від голоду.

Чудеса Святого були помічені і після його смерті. У Древній Русі біля його ікони одного разу знайшли перш потонулого немовляти цілим і неушкодженим. У XIV столітті образ Чудотворця з мечем в одній руці і храмом, обнесли високою стіною, в інший, з’явився татаро-монголам, побажали захопити Можайськ. Вороги з жахом тікали, не захопивши місто, а місцеві створили іконописний образ Миколи Можайського.

Мощі Святого допомагають багатьом людям і зараз. Безліч людей, що побували в Барі і помолившись біля його мощей, по поверненні додому виявляли, що зцілилися від тяжких недуг.

В чому допомагає Микола Чудотворець?

36bec6afac64656ec83612bd2a9e6efa День памяті Святого Миколая Чудотворця

Микола Чудотворець вважається покровителем мандрівників і моряків. Ще при житті він міг змінити негоду і зупинити бурю, а також з легкістю зупиняв лайка і примирял ворогуючих. Святий дуже любив дітей і допомагав їм, саме тому він завжди відгукується на молитви матерів про своїх малюків.

День святого Миколая Чудотворця в 2020 році

У 2020 році день святого Миколая Чудотворця ми відзначатимемо 19 грудня. Дата ця фіксована і зберігається з року в рік. У наш час День святого Миколая вважається дитячим святом, незважаючи на те, що спочатку ця дата була присвячена пам’яті про Чудотворця в день його смерті. За рік ми відзначаємо ще два свята святого Миколая: 22 травня – на честь перенесення його мощей до Барі, і 11 серпня – Різдво святого Миколая.

Мощі Святителя Миколая

Мощі святого Миколая знаходилися в одному з храмів міста Світу відразу після смерті проповідника, саме тут вони і стали нетлінними і вилили пахощі цілющої речовини. Згодом вони допомогли вилікуватися від різних хвороб багатьом віруючим. Під час війни у Візантії, мощі намагалися розграбувати і осквернити, після чого було вирішено перевезти їх в більш надійне місце.

Де зберігаються мощі зараз?

73ff4f2cc95aa057bbdeca61b3ebc404 День памяті Святого Миколая Чудотворця

Мощі проповідника було вирішено розмістити в італійському місті Барі, де вони знаходяться і по сей день, і кожен може помолитися біля них і попросити допомоги. На честь перенесення мощей святого Миколая 22 травня християни почали відзначати весняне свято на честь Чудотворця.

Ікона Миколи Чудотворця

На Русі практично в кожній церкві можна було зустріти божественне зображення Святого. Ікона проповідника – один з найбільш шанованих і популярних образів. До Божественного зображення можна звернутися з проханням про допомогу в різних життєвих проблемах, і, як стверджують очевидці, Микола нікого не залишає в біді. Його ікона може допомогти у примиренні ворогуючих, захищає від хвороб, допомагає в пошуках другої половини, дає сили тим, хто шкодує про скоєне, а також рятує від полону, ув’язнення і навіть смерті.

Молитва Миколі Чудотворцю, як правильно читати

Якщо ви вирішили прочитати молитву і попросити святого Миколая про допомогу, виконайте наступні рекомендації:

 • Поставтеся до справи з усією серйозністю, будьте зосереджені і ні в якому разі не відмовляйтеся від задуманого.
 • Намагайтеся звести діяння, які церква не вважає пристойними, до мінімуму. Уникайте переїдання в цей день, не вживайте алкоголь, постарайтеся не палити.
 • Можна читати молитву з аркуша, але краще вивчити її напам’ять.
 • Повторюйте звернення до святого три рази: голосно, напівголосно і подумки.
 • У приміщенні, де ви молитеся, не повинен бути включений телевізор, тут також не можна готувати їжу та лаятися.
 • молитву читайте перед іконою, направивши образ на схід. Лик Святого не рекомендується прибирати з цього місця ще 40 днів.

Прикмети, традиції та повір’я свята

f8e50214c3edb64b6a25ac05d3b5790c День памяті Святого Миколая Чудотворця

За традицією батьки кладуть під подушку дитини невеликий подарунок. Це можуть бути солодощі, фрукти та іграшки.

В цей день варто зробити яку-небудь добру справу: допомогти нужденним, дати милостиню, обдарувати сиріт або дітей з притулку подарунками та солодощами. З кожним роком вшанування пам’яті Миколи стає більш масовим. У деяких містах у школах і дитячих садах влаштовують заходи, присвячені цьому дню, готують вироби до свята, вчать вірші, пісні.

День святого Миколая також символізує початок підготовки до Нового року та Різдва. З цього дня люди починають активно купувати частування до столу і подарунки близьким, а також готувати костюми до різдвяних гулянь.

З часів Давньої Русі вважалося, що свято Микола обходить землю і виганяє нечисть зі світу людей. На честь цієї події в селах влаштовували масштабний бенкет з різними частуваннями. У невеликих селищах досі збереглися традиції масових катань на санях у цей день. Молоді люди ходять по домівках і виконують обрядові пісні, з побажаннями здоров’я господарям і родючості грунту на городі, за що отримують солодощі та подарунки.

Прикмети:

 • якщо в цей день іде сніг – вродить пшениця, а якщо дощ – капуста та огірки;
 • якщо на свято холодно, то і зима буде холодною, а якщо тепло, то сильних морозів не буде;
 • якщо на гілках і огорожах було багато інею, значить, урожай буде хорошим як влітку, так і восени;
 • якщо у свято поставити перед іконою Святого 40 свічок, і читати молитву поки вони не догорять, найпотаємніше бажання збудеться;
 • діяння, вчинені для себе, не принесуть користь, так як важливо у цей день допомагати іншим;
 • якщо не повернути борги до свята, наступний рік пройде в бідності.

Незаміжні дівчата ворожать на судженого і просять у Святого щасливого заміжжя. Варто звернути увагу, що церква не схвалює таких діянь, однак і не дає суворих заборон, тому дівчата активно проводять такі обряди:

 • Гадання на нареченого. Дівчина повинна кинути за двір чобіт, а потім подивитися, як він впав. Якщо чобіт відлетів далеко, отже, після одруження дівчина поїде далеко від дому. Куди дивитиметься носок чобота, звідти й прийде наречений. Якщо чобіт дивився носком у двір дівчата, значить, заміжжя цього року не чекати.
 • Ворожіння на весілля. Напередодні свята три незаміжні дівчата збиралися разом, прихопивши з собою по одній цибулині. Кожна поміщала свою цибулину в землю або воду. Та, чия цибулина проростала в свято, повинна була вийти заміж першою.

Що можна робити в цей день, а чого робити не можна

Не рекомендується сваритися і лаятися з близькими людьми. Постарайтеся піти до церкви, помолитися, поставити свічку святому Миколаю. Домашні справи, якщо є можливість краще перенести на інший день. За народним традиціям не рекомендується брати в борг, навпаки, краще до свята повернути всі позики, щоб наступний рік провести в достатку.

Обмеження в харчуванні

024550de010225faf6bb69663789b3f2 День памяті Святого Миколая Чудотворця

Оскільки свято проходить під час Різдвяного посту, то раціон повинен включати тільки пісні страви. Можна вживати в їжу різні овочі в сирому або приготованому вигляді, фрукти, горіхи, мед, бобові, гриби, каші з олією. Церковні канони в цей день послаблюються і дозволяють додати в меню рибу і келих кагору.

Господині, щоб урізноманітнити стіл, печуть на свято пісні печиво – Миколайчики.

М’ясні, молочні продукти і яйця не входять в раціон пісного меню, з цього вживати їх тим, хто дотримується посту, суворо заборонено.

Подарунки в День Миколая Чудотворця

В День Миколи Чудотворця прийнято ховати під подушку подарунки для дитини. Це можуть бути його улюблені солодощі або фрукти, іграшки чи книжки. Не залишаються без уваги і дорослі. Близької людини можна також порадувати милим сюрпризом.

Як вшанувати пам’ять святого

Зараз Микола – житель Царства Небесного. Не варто занадто сильно прив’язувати це свято до Нового року і Діда Мороза з мішком. Краще розкажіть своїм дітям про вічність душі, світі духовному і неиссякаемости добрих справ. Іноді з дітьми складно розмовляти на такі теми, розповідати про муки і страждання праведників, однак про такому святому як Микола можна розповісти безліч цікавих історій. Розкажіть дитині про його життя і чудеса, які він творив за життя і які не припиняються до сьогоднішнього дня.

День святого Миколая цікаві факти

Микола Чудотворець – один з найбільш популярних у світі. У його чудодійну силу вірять не тільки православні і католики, але навіть мусульмани і язичники. Такий охоплення пояснюється простодушевностью Святого, адже він допомагає кожному, хто його просить про допомогу, з-за чого вважається самим близьким до простого люду.

Зимовий і весняний Микола зображуються на іконах по-різному: зимовий – в головному уборі, а весняний – з непокритою головою. Існує легенда, що Цар Микола I помітив це і зробив духовенству зауваження, після чого зображення були виправлені.

Читається, що образ Миколи Чудотворця став прикладом для створення нинішнього Санта-Клауса. Жителі Західної Європи щиро вірять, що Святий у ніч перед святом розносить подарунки для малюків разом з осликом, тому діти з вечора готують носок або черевик для подарунка і залишають для тваринного частування, щоб він перекусив і зміг тримати шлях далі.

Якого числа День святого Миколая в 2020, 2021, 2022 році

Оскільки День святого Миколая Чудотворця має фіксовану дату, він щороку відзначається 19 грудня.

Святість і чистота душі архієпископа Миколи дійшла до наших днів допомогою свят, коли ми можемо згадати про його діянням і чудеса. Постарайтеся в цей день сходити до церкви, помолитися, попросити Чудотворця про найпотаємніше бажання, і він обов’язково допоможе.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками