День Святого Духа: що це за свято, прикмети і звичаї

На 51 день після Великої Пасхи християни відзначають Духів День (День Святого Духа). Свято символізує явлення Святого Духа апостолам і тісно сплітається з історією виникнення церкви. На яку дату випадає свято в 2020 році, і якими традиціями і звичаями супроводжується, ви дізнаєтеся у статті.

Що це за свято

Свято має величезне значення для віруючих людей. Цей день нагадує нам про те, що Святий Дух – джерело життя на землі. Він завжди знаходиться поруч з людиною і у всьому йому допомагає. У православних Духів день і Трійця вважаються єдиним святом П’ятидесятниці, пов’язаної з історичними подіями, що відбуваються з учнями Ісуса Христа.

В деяких джерелах подія називається ще «Іменинами Землі». З назви зрозуміло, що свято має язичницьке коріння.

ed29547e4eece6ca80dea50363b269a5 День Святого Духа: що це за свято, прикмети і звичаї

Історія і основа появи свята

Подія зішестя Святого Духа розповідається в Новому Завіті.

Ще за життя Ісус Христос прорік своїм учням, що після вознесіння на небеса, до них прийде Утішитель, який повідає істину і допоможе розповісти історію Христа всьому світу.

Це сталося на 50 день після Воскресіння Ісуса Христа. Апостоли зібралися в Сіонській світлиці для проведення молитви. Той годину пролунав шум, що нагадує сильний порив вітру на учнів спустилися язики полум’я. Це Святий Дух зійшов на них. Після цього учні Ісуса стали говорити на різних мовах світу, могли пророкувати і зцілювати.

Здатність говорити на різних мовах дала апостолам можливість розповісти всім народам про Бога і його сина Ісуса Христа, з метою об’єднати людей.

Подія передувала виникненню відразу двох свят – Дня Святого Духу і Троїце – дня святкування триєдності Бога: Отця, Сина і Святого Духа.

З цим днем тісно пов’язана поява церкви як такої, так як саме після зшестя Утішителя, апостоли розповіли людям про Бога.

22ed7bab994eadc38a8971d6a03790c6 День Святого Духа: що це за свято, прикмети і звичаї

Коли святкується

Дата Дня Святого Духу щороку різна, так як свято безпосередньо залежить від дати Великодня. Торжество завжди випадає на понеділок і наступає на наступний день після Великої Трійці. Якщо вважати від Воскресіння Господнього, то Духів День настає на 51 день після нього.

Католики і послідовники лютеранства, на відміну від православних християн, відзначають свято в неділю – на 50 день після Пасхи.

Якого числа Духів день в 2020 році

Підрахувати, на яку дату випадає свято в 2020 році, нескладно, якщо знати дату Воскресіння Господнього. За допомогою календаря відрахуйте від Великої Пасхи 50 днів, отримаєте потрібну дату.

Великдень у 2020 році була 18 квітня, тому День Святого Духа 8 червня.

Народні традиції

Щороку на свято в церквах проводяться богослужіння, читаються молитви. Ви можете сходити на службу в церкву або помолитися вдома, не забувши при цьому пом’янути покійних.

Так як подія має язичницькі витоки і ототожнюється із землею та її прославленням, більшість народних традицій та обрядів спрямовані на залучення хорошого врожаю і родючості грунту, пізнання таємниць землі.

Земля іменинниця

У Духів День прийнято вважати землю матір’ю, так як саме в цей момент вона «зачинала урожай», як би була вагітною ще не поспевшими плодами – злаковими рослинами, овочами і фруктами. Тому у слов’ян і вважалося, що земля святкує свої іменини. У цей день на землі було особливе ставлення. Не можна було копати ями, працювати на городі і навіть виривати бур’яни. Люди вірили, що навіть невеликі пошкодження грунту здатні нашкодити землі.

Годування Матінки Земельки

Обряд проводився для родючості грунту і рясного врожаю. Проводити годування могли тільки жінки дітородного віку, найвитриваліші і здорові, щоб поділитися з землею не лише їжею, але і віддати частинку сил і здоров’я. Дія проходило на світанку або пізно ввечері. Дівчата виходили в поле, розстеляли скатертину на землі, ставили частування і починали трапезувати. У деяких народів було прийнято закопувати надкушені шматочки їжі в землю, читаючи певний змова.

Таємниці Землі

Народ вірив, що в цей день земля наділялася святістю і благодаттю, тому могла розкрити свої таємниці. Якщо притулитися вухом до землі, можна було дізнатися місце розташування скарбу або родовище коштовностей, повідати своє майбутнє.

Прикмети, ритуали і звичаї

Вважалося, що людина, яка не дотримується звичаїв і не вірить у прикмети, може викликати гнів Святого Духа. У народі дотримувалося безліч повір’їв. Наприклад, вважалося, що:

  • Весь тиждень після свята по землі ходять русалки у вигляді прекрасних жінок і чоловіків, які можуть відвести з собою під воду. Тому дівчатам і дітям самостійно відвідувати ліс і річку не дозволялося.
  • Слова «пішла за водою» могли посприяти біді, так як розумілися в значенні «пішла слідом за течією», «потонула». У цей день можна говорити тільки «пішла по воду».
  • Швидким бігом можна відвадити долю, тому ходити треба було спокійно. Незайвим було пройтися босоніж по свіжій росі, щоб заманити своє щастя.
  • Дерев’яні голуби, які уособлюють Святого Духа, підвішені до стелі, принесуть у дім щастя і благополуччя.
  • Заготовлений трав’яний збір на свято володів особливими цілющими властивостями.
  • Напередодні свята Святий Дух спускався з небес до людей, тому на ніч відкривали всі вікна та двері в будинку.
  • Сонячна погода, так само як і дощова, протримається незмінною протягом ще 6-ти тижнів.
  • Якщо дивитися на відображення у воді, можна втратити любов.
  • Щоб уберегтися від пристріту і псування принесіть в кишені на службу в церкву монети, а потім роздайте їх жебракам або біднякам.

Що можна і не можна робити в Духів день

В основному всі дозволи і заборони пов’язані з народними прикметами, або з церковними звичаями. Однак потрібно розуміти, що будь-які заборони та обмеження не приписані церквою, і доходять до нас від предків.

Можна прати

Таке обмеження пов’язане з повір’ям, яке обіцяє втрату любові і щастя, якщо подивитися на своє відображення у воді. Від прання на християнське свято краще відмовитися.

Можна працювати

Церква не встановлює обмежень і правил з приводу роботи в цей день, особливо якщо це професійна діяльність. Тим не менш, від прибирання та інших робіт по будинку краще утриматися і присвятити себе молитві і спілкуванню з Богом.

Можна садити і копати землю

Так як Духів День ототожнюється з іменинами землі, виконувати будь-яку роботу, з нею пов’язану заборонено. Вважається, що будь-які механічні пошкодження грунту здатні завдати «небезпечні рани» землі.

Ходять на кладовище в цей день

Відвідування кладовища не заборонено, і навіть вітається. У цей день прийнято поминати пирогами покійних близьких і родичів. Особливо сильною вважається молитва за померлих без покаяння.

Духів День – унікальне дійство, представлене нам у тісному сплетінні великого християнського події та язичницьких традицій. В цей день сходіть на службу в церкву або помоліться будинку, пом’янути покійних близьких. Роботу в городі чи на дачі краще перенесіть на інший день.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками