Догляд та вирощування кротона

Зміст
 1. Загальні відомості про рослину
 2. Кротон різновиди та назви
 3. Сорт кодіеум Маммі
 4. Кодіеум Экселент
 5. Кротон місіс Айстон
 6. Кодіеум Мікс
 7. Кротон Санні Стар
 8. Кодіеум аукуболистный
 9. Строкатий
 10. Вузьколистий
 11. Петра
 12. Особливості вирощування
 13. Догляд за кротоном в домашніх умовах
 14. Грунт
 15. Пересадка
 16. Вимоги до освітленості
 17. Температурний режим
 18. Прищіпки
 19. Полив
 20. Вологість повітря
 21. Добрива
 22. Цвітіння
 23. Тривалість життя
 24. Кротон взимку
 25. Грунт
 26. Горщик
 27. Місце для розташування
 28. Розмноження кротона
 29. Розмноження живцями кротона
 30. Розмноження кротона повітряними відведеннями
 31. Розмноження кротона насіннєвим способом
 32. Розмноження кротона листом
 33. Як сформувати крону
 34. Шкідники і хвороби кротона і можливі проблеми
 35. Червоний павутинний кліщ
 36. Щитівка
 37. Кротон опустив листя
 38. В’яне й сохне листя (сохнуть кінчики листя)
 39. Кротон скидає листя
 40. Зростання кротона дуже повільний
 41. Сірі або бурі плями
 42. В’янення
 43. Як омолодити кротон в домашніх умовах?
 44. Рослина отруйна?

Декоративно-листяні кротони полюбилися багатьом квітникарям і стали родзинкою в їх кімнатній колекції. Рослина відноситься до сімейства Молочайних, його ще називають кодіеум або «Плащ Йосипа». Квітка досить вимогливий у догляді, але якщо знайти до нього підхід і набратися терпіння, то він порадує вас пишною кроною строкатою листя.

Загальні відомості про рослину

Батьківщиною кротона є тропічні ліси Східної Індії, островів Південно-Східної Азії та Індонезії. У природі ця рослина досягає висоти 3 метри. Однак у кімнатних умовах вирощують кротон строкатий і його гібриди, які не виростають більше ніж на 1,5 метра.

895041fdd359bcb5fedc040e067c9c09 Догляд та вирощування кротона

Квіти у кротона дрібні і непоказні. Тому основну декоративну функцію несуть його яскраві листя, з різноманітними малюнками, в залежності від сорту мають різні, часом химерні форми.

Кротон різновиди та назви

У дикій природі налічується всього 15 видів кодіеум. Завдяки роботі селекціонерів в домашніх умовах ми можемо вирощувати його нові яскраві різновиди.

Сорт кодіеум Маммі

Яскрава рослина з листям незвичайної форми. Вузькі хвилеподібні листя навіть на одній рослині можуть мати різне забарвлення: червоні, зелені з жовтими або рожевими вкрапленнями.

078a1d63c7f7c4b366e12366842ed555 Догляд та вирощування кротона

Кодіеум Экселент

Пишний кущ, листя якої нагадують дубові. Листові пластини містять безліч кольорових прожилок золотисто-жовтих і червоних. Яскравість листя залежить від їх віку, чим старше лист, тим більше в ньому червоних відтінків. Молода листя має зелено-жовту гамму.

Кротон місіс Айстон

Крупнолистий кодіеум з листям довгастої форми, загостреними на кінцях. Молоде листя так само мають зелене забарвлення з жовтими прожилками, але з часом вони набувають рожеві, червоні, помаранчеві відтінки, деякі з них стають темно-зеленими, майже чорними. Прожилки на листі мають темний колір.

83c46e5e0a909636d794a41b338be021 Догляд та вирощування кротона

Кодіеум Мікс

У магазинах можна зустріти рослини, іменовані «Кодіеум Мікс». Це говорить про те, що до складу партії входять кілька сортів. Головною особливістю є те, що їх верхні листки мають чітку окантовку того ж кольору, що і прожилки листків. Довжина листя близько 20 див.

Кротон Санні Стар

Один з найкрасивіших сонячних сортів кротона. Яскравий жовтий колір часом займає майже всю частину тонкого языковидного листа. Численні втечі з витонченими листками мають особливу декоративність.

e34c376d4b58714ff097a2c1991ba779 Догляд та вирощування кротона

Кодіеум аукуболистный

На темно-зелених листках цієї рослини ніби розбризкані яскраві жовті плями. Листові пластини вузькі, мають овально-загострену форму. Сорт особливо полюбився квітникарям.

Строкатий

Здатний змінювати форму і забарвлення листя, в залежності від зовнішніх факторів. Завдяки чому його використовують для одержання нових сортів і гібридів, які сильно відрізняються за зовнішнім виглядом.

bc9be5732679f68a1c95fd68b879382c Догляд та вирощування кротона

Вузьколистий

Ця група відрізняється довгими, до 30 см і тонкими, близько 1 см листям.

Бризки шампанського

Довгі вузькі листя цього сорту пофарбовані в насичений зелений колір. Яскравості рослині додають численні жовті плями різного діаметру і форми, які розташовуються по всій довжині аркуша.

Занзібар

Вельми екзотично виглядає в інтер’єрі. Його довгі, вузькі листя мають зелені, жовті і червоні відтінки. Всі ці кольору, зібрані в одному кущі Занзібару, роблять його особливо яскравим і незвичайним.

Петра

Найбільш відомий і продається сорт кротона. Великі жилаві листя яйцевидної форми в довжину досягають 30 см, формують компактну декоративну крону. Головна особливість Петри в дуже товстих прожилках, які йдуть від центру листової пластини. Переважають зелені та жовті кольори. Тільки старі листки набувають червоний відтінок.

e9d9ba474f4415546e64704ff9646449 Догляд та вирощування кротона

Особливості вирощування

Рослина довго звикає до нових умов при купівлі або пересадки. Для хорошого самопочуття кротона необхідно підтримувати комфортні для нього температуру і вологість.

Щоб кодіеум зберіг властиві сорту візерунок і яскравість, потрібно забезпечити йому тривалий світловий день і яскраве освітлення. Однак варто пам’ятати, що пекучі сонячні промені можуть завдати на листя опіки. Тому при розміщенні рослини на південних вікнах варто подумати про затіненні, щоб світ був яскравим, але розсіяним.

Догляд за кротоном в домашніх умовах

Щоб подружитися з кротоном і приборкати його вибагливий вдачу квітникар повинен знати, як створити кімнатному улюбленцю комфортні умови.

Грунт

Кротон воліє лужний ґрунт з pH 6,5–7,4. Для приготування ґрунту змішують в рівних пропорціях торф, перегній, крупний пісок і рясно удобрюють гумусом.

Пересадка

У магазини рослини надходять у спеціальному транспортувальних субстраті, який погано пропускає повітря. Тому після покупки кротон потрібно обов’язково пересадити.

Але не поспішайте пересаджувати рослину в той же день. Зміна обстановки є стресовою ситуацією для чутливого кодіеум, не додавайте йому додаткових потрясінь пересадкою. Дайте хоча б тиждень пристосуватися до нових умов.

Процес пересадки кротона:

 • підготуйте широкий, але неглибокий горщик з дренажними отворами;
 • насипте 3-х сантиметровий шар керамзиту або іншого дренажу;
 • насипте в горщик трохи грунту;
 • акуратно вийміть рослина зі старого горщика;
 • обережно очистіть коріння від субстрату;
 • поставте рослину в новий горщик, так щоб коріння не контактували з дренажем;
 • насипте грунт і полийте рослину.

У подальшому пересадку проводять навесні або влітку. Молоді рослини пересаджують щорічно в горщики, які більше попередніх на 3-5 див. Дорослі екземпляри, які старше 3-4 років, вимагають пересадки лише після того, як коренева система заповнить простір горщика.

Вимоги до освітленості

Гарне освітлення для кротона необхідно. Адже саме завдяки світла у всіх сортів цієї рослини формується індивідуальна строката забарвлення. При недоліку світла його листя будуть практично повністю зеленими.

У літній час кодиеуму потрібен яскраве, але розсіяне світло. Бережіть його від палючих сонячних променів, які можуть залишити опіки на листках. Південні вікна трохи краще притіняти легкою тканиною.

Взимку при недоліку природного освітлення рекомендується створити рослині додаткове підсвічування лампами.

Температурний режим

Кротон добре росте при температурі від +18ºС до +25ºС. Оптимальною вважається температура повітря в діапазоні +20–22ºС. Такий температурний режим необхідно підтримувати цілий рік.

Не можна допускати різкого перепаду температур. Кротон гостро негативно реагує навіть на полив холодною водою. Після якого у рослини краї листя стають коричневими.

Прищіпки

Кротон добре галузиться і завдяки прищипкам можна сформувати у нього красиву густу крону. У молодих рослин прищипують верхівку, коли вони досягли висоти 15 див.

Важливо! Після прищипування необхідно обробити зрізи подрібненої таблеткою активованого вугілля.

Полив

Поливають кротон відстояною водою кімнатної температури. Полив проводять досить часто, відразу після того як підсохне верхній шар грунту на 1-1,5 см.

050db5c0d2cda58937ea47acb13bd283 Догляд та вирощування кротона

Важливо! Застій води в горщику може привести до загнивання коренів, тому в горщику обов’язково повинен бути присутнім дренаж і отвори для зливу зайвої рідини.

Вологість повітря

У міській квартирі складно створити бажаний для рослини вологість тропічних лісів. Але можна наблизити умови до його природному середовищі:

 • Для підвищення вологості поруч з кротонами можна поставити зволожувач повітря або піддон з водою.
 • Бажано щоранку протирати листя вологою ганчіркою, а рослини з дрібним листям обприскувати.
 • Регулярно влаштовувати теплий душ, який очищає листя від пилу. Важливо при цьому вкривати земляний ком, щоб не перезволожити грунт.

Добрива

Період активного росту у кротона починається в травні і закінчується в жовтні. В цей час необхідно підгодовувати рослину раз в 1-2 тижні. Добре підійде для цього рідке комплексне добриво, таке як: Оазис або Ідеал. Перед підгодівлею потрібно полити рослину.

У зимовий період кротон зростає набагато повільніше, тому і підживлення потрібно проводити рідше. Досить вносити добрива раз в 3-4 тижні.

Регулярне внесення добрив не тільки забезпечує рослині хороший ріст, але і підсилює яскравість забарвлення листя.

Цвітіння

При правильному догляді кротон регулярно цвіте в літній час. При цвітінні рослина випускає стрілку, на якій розпускаються дрібні пухнасті кульки кольорів кремового кольору.

fc38231267ab2cbeed811c26e52e1cc9 Догляд та вирощування кротона

Кротон — декоративно-листяна рослина і його непоказні квіточки не надають йому особливого шарму, але забирають багато сил у рослини. Тому досвідчені квітникарі рекомендують відразу ж обривати квітконоси.

Тривалість життя

Якщо забезпечити кротону необхідні для нього умови проживання, то насолоджуватися красою цієї рослини можна протягом 10 років і більше. На жаль, не всім новачкам під силу «домовитися» з цим тропічним красенем і часто тривалість її життя становить не більше 1 сезону.

Кротон взимку

Зміст кротона в зимовий час не сильно, але все ж відрізняється від літніх умов. Полив трохи скорочують, але дотримуються правила, що земляний кому повинен бути завжди зволожений.

Протирання листя і обприскування проводять трохи рідше. А от душа взимку краще відмовитися.

Грунт

Для хорошого розвитку кодиеуму потрібна пухка, добре удобрений грунт. Відмінно підійде готова суміш для декоративно-листяних рослин, яку можна купити в магазині.

2a517103d312699b21f7d931b699eb98 Догляд та вирощування кротона

Щоб зробити грунт самостійно змішайте в рівних пропорціях:

 • дернову землю;
 • листяну землю;
 • торф;
 • пісок.

Прожарити суміш в духовці протягом 30 хвилин, щоб убити грибки та інші шкідливі мікроорганізми, які можуть міститися у грунті.

Горщик

Молодий кротон щорічно пересаджують в неглибокий горщик, трохи більше попереднього. Дорослі екземпляри потребують пересадки кожні 2-3 роки, коли коріння починають випирати з дренажних отворів.

Вибираючи новий горщик, віддайте перевагу трохи більшого в обсязі, діаметр якого більше попереднього приблизно на 5 див.

Місце для розташування

Теплолюбний кротон добре росте і розвивається при температурі +18–25ºС. Температура, яка виходить за межі цього діапазону — вище +26ºС і нижче +18ºС згубно впливає на рослину.

При тривалому похолоданні нижче +14ºС кротон може захворіти, скинути все листя і загинути.

4e8f1b45fbdad6b5d70c6581d0045acb Догляд та вирощування кротона

Рослина не переносить протягів, тому не рекомендується ставити його біля відкритої кватирки і навіть влітку виносити на балкон.

Найбільш підходять для розташування кротона східні або західні вікна. У літню спеку трохи притіняти рослина, щоб пекучі сонячні промені не завдали опіки на листя.

Взимку бажано перенести рослину на найбільш сонячне підвіконня.

Розмноження кротона

Розмноження живцями кротона

Кротон розмножують верхівковим або стебловими живцями — це найпростіший і майже завжди успішний спосіб. Отримати живці та розмножити кротон таким чином можна протягом усього року.

Найбільш сприятливий час для зрізу живців — рання весна, поки рослина не пустилася в активний ріст.

Процес розмноження:

 • виберіть і зріжте держак завдовжки 6-10 см, на якому є одне міжвузля з дорослим листом і нирка;
 • молочний сік на зрізі змийте або обсушіть серветкою;
 • найбільші листки зверху черешка обріжте наполовину, вони відбирають сили у втечі;
 • нижні листя видаліть;
 • живці потримайте сухими протягом пари годин, щоб зрізи підсохли;
 • після того як зрізи підсохнуть, пагони поставте в теплу воду для вкорінення.

Важливо, щоб температура води при укоріненні була 25–30ºС. Також можна додати у воду стимулятор росту.

98f110a044b05d8c039be61484df27ea Догляд та вирощування кротона

Щоб живці легко вкоренилися зрізати їх краще з здерев’янілих пагонів.

Коли корінці досягнуть довжини 2-3 см кротон можна висаджувати в грунт.

Розмноження кротона повітряними відведеннями

Процес розмноження:

 • виберіть міцний здерев’яніле втеча, на якому немає листя;
 • на відстані близько 10 см від кінця стебла акуратно зріжте кору, щоб оголити 1 см стовбура;
 • місце зрізу обробіть активатором зростання;
 • оберніть вологим мохом сфагнумом;
 • накрийте пакетом і закріпіть.

Далі, регулярно зволожуйте мох, поки не з’являться повітряні корені. Станеться це приблизно через 4-6 тижнів.

Після відростання повітряних коренів стебла зрізують і саджанець висаджують у грунт.

Розмноження кротона насіннєвим способом

Самий трудомісткий спосіб розмноження кротона. До того ж важливо знати, що:

 • насіння не передають властивостей батьківської рослини;
 • дуже швидко втрачають схожість після дозрівання;
 • перед посівом обов’язково проведіть знезараження насіння.

 

81aec2b5e9f23e125df558a462234f3c Догляд та вирощування кротона

Процес розмноження:

 • відберіть найбільші насіння;
 • зерна обеззаразьте, зануривши в гарячу воду на 30 хвилин;
 • добу тримайте у воді кімнатної температури або стимуляторі росту;
 • у горщики насипте пухкий, стерилізований субстрат;
 • зробіть в грунті ямки, глибиною 1 см;
 • помістіть в ямки насіння, засипте їх грунтом;
 • зволожите і накрийте поліетиленом.

Після появи сходів тепличку поступово відкривають. А коли з’явиться третій лист, сіянці пересадите в окремі горщики.

Розмноження кротона листом

Виростити кротон з листа неможливо. Якщо лист поставити у воду, то через якийсь час на ньому з’являться корінці, але далі розвиватися рослина не буде. Для успішного розмноження потрібен лист, хоча б 1 нирка і частину стебла.

Як сформувати крону

Щоб сформувати красиву крону необхідно проводити регулярну обрізку дорослих рослин. Пагони обрізають, коли вони витягнуться до 20 см.

Після обрізки необхідно обробити зрізи подрібненої таблеткою активованого вугілля.

Шкідники і хвороби кротона і можливі проблеми

Якщо кротон знаходиться в несприятливих для нього умовах, можуть з’явитися різні захворювання і шкідники.

Шкідники, які можуть оселитися на кротоні: нематода, борошнистий червець, павутинні кліщі, щитівка.

Червоний павутинний кліщ

Найчастіше кротон вражає червоний павутинний кліщ. Це дрібні, ледь помітні комахи, які живуть з нижньої сторони листя, обплітаючи їх павутиною. Причиною появи павутинних кліщів зазвичай є поганою полив і недостатня вологість повітря.

9cb3128d25f2639eb4ee073a9e006143 Догляд та вирощування кротона

Щитівка

Щитівка рідше вражає кротон. Якщо на листках з’явилися дрібні коричневі бляшки, значить рослина уражена щитівкою і щоб його врятувати потрібно вжити заходів по її видаленню.

Позбутися від шкідників можна, протерши листя мильним розчином або ж обробити рослина інсектицидом, який можна придбати в магазині.

Кротон опустив листя

Якщо ви помітили, що кротон опустив листя, переставте його в тепле місце. В холоді коренева система не може нормально функціонувати і волога погано надходить до втеч і листя.

В’яне й сохне листя (сохнуть кінчики листя)

Нижні старі листя з часом засихають і обпадають — це природний процес. Краї листя сохнуть від недостатності поливу. Якщо ж на листках з’явилися сухі коричневі плями, рослині холодно, варто перенести його в більш тепле місце.

d69f06abffa83f702293cfef5fff81a7 Догляд та вирощування кротона

Кротон скидає листя

Обпадання листя може відбуватися із-за недостатності поливу, надто сухого повітря, прохолоди в приміщенні або ж протягів.

Також причиною опадання листя може служити застій вологи і загнивання коренів. В цьому випадку потрібно зрізати верхівковий живець і переукоренить його.

Зростання кротона дуже повільний

У зимовий період зростання рослини природним чином сповільнюється. Якщо ж кротон погано зростає навесні і влітку, це означає, що йому не вистачає світла.

Сірі або бурі плями

Сірі або бурі плями на листі — прояв антракнозу — грибкове захворювання, яке зазвичай з’являється з-за підвищеної вологості грунту. Щоб вилікувати рослину необхідно кожні 10 днів його обробити фунгіцидом. Проводять до 4 таких обробок.

91a23edfceb8f1ac2a9ee59574db6815 Догляд та вирощування кротона

В’янення

Причина в’янення листя, як правило, у недоліку світла або поливу. Переставте кротон в більш світле місце і поступово збільшуйте полив.

Важливо! Не слід відразу рясно заливати рослина.

Як омолодити кротон в домашніх умовах?

Якщо рослина витягнулося, має довгий голий стебло і вас не влаштовує його зовнішній вигляд, можна омолодити кротон, зрізавши верхівковий держак. Цей прийом сприяє пробудженню бічних бруньок. А зрізаний живець можна укоренити.

Рослина отруйна?

Кротон отруйний. При попаданні його соку в шлунок з’являються всі ознаки харчового отруєння.

Всі роботи з кодиеумом слід проводити в рукавичках, а після ретельно мити руки з милом.

Кротон — дивно красиве, але примхлива рослина. При належному догляді і уваги він довгі роки буде прикрашати ваш будинок своєї незвичайної строкатим листям. Щоб зрозуміти, чого не вистачає квітці звертайте увагу на його стан. Варто набратися терпіння і ви обов’язково потоваришуйте з цим красенем.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками