Домова різьблення по дереву – прикраса дерев’яного будинку різьбленням і наличниками, фото різьблених дерев’яних будинків

domovaya rezba po derevu  ukrashenie derevyannogo doma rezbojj i nalichnikami, foto reznykh derevyannykh domov77 Домова різьблення по дереву  прикраса деревяного будинку різьбленням і наличниками, фото різьблених деревяних будинківЯк тільки люди почали жити в дерев’яних будинках, у них відразу почала прокидатися тяга до прекрасного декору. Вони з часом починали хотіти прикрашати свої будинки тим, що здавалося їм досить гарним. Це робилося для того, щоб відлякувати інші народи, а також з метою підкреслити свій статус і важливість.

Для таких же цілей вони прикрашали свої шати. Після приходу незвичайної релігії, прикраси стали створюватися з метою задобрити богів: щоб вчасно розпочався дощ, щоб відлякати злих істот, щоб отримати багатий врожай і багато іншого. Потім декор будинку почав перетворюватися в справжнє мистецтво, яке вимагає майстерності і терпіння.

Влітку люди працювали в полях, а в зимові дні могли дозволити собі витратити час на це захоплення, під назвою різьблене справу. Різні декоративні різьблені орнаменти на наличниках вважалися оберегами, можна було вирізати орнаменти у вигляді тварин і птахів, ще для декору застосовувалися рослинні елементи. Зараз ми розберемо тему домовик різьби.

Пізніше утворилася інша галузь різьблення по дереву для прикраси фасаду і лиштв жител, що отримала назву домовик різьби.

Російська будинкова різьба по дереву затребувана і в наші дні – сучасна заміська садиба може бути изукрашена немов старовинний терем. Обробка різьбленими елементами включає в себе не тільки облямівки, наличники і прічеліни – фасадна різьба може містити в собі картинки з персонажами народних казок, або язичницьких божеств.

Матеріали для роботи

Матеріал для різьблення по дереву варто збирати в зимовий час, дерева у цю пору року більш сухі, в них не виробляється сік, з-за цього матеріал стає більш податливим. Просушувати заготовки потрібно декількох років, але в спеціальних магазинах можна купити готовий матеріал.

Як вибирати матеріал:

 • Для внутрішніх робіт краще підійдуть м’які породи дерев, як липа і вільха.
 • Для зовнішнього прикраси потрібно взяти тверді, хвойні породи. За ним різати важче, але вони служать в два рази довше.

З нинішніми інструментами твердість не страшна, для домовик різьби часто беруть фрезер або якісний лобзик. Щоб зробити шикарні вироби, не потрібно гарно малювати. Головне, це міцно тримати інструмент у руці і різати правильно і чітко за трафаретом.

Запам’ятайте, що для зовнішнього прикраси житла найчастіше застосовується техніка прорізної різьби.

Фотографії з прикладами того, як може виглядати оформлення будинку різьбленням дивіться в галереї.

Галерея: будинкова різьба по дереву (25 фото)

Як зробити домову різьблення: поради майстрів

Зараз ми дізнаємося, які інструменти потрібно взяти для роботи.

 • domovaya rezba po derevu  ukrashenie derevyannogo doma rezbojj i nalichnikami, foto reznykh derevyannykh domov78 Домова різьблення по дереву  прикраса деревяного будинку різьбленням і наличниками, фото різьблених деревяних будинківСпочатку потрібно купити різний інструмент.
 • Потім варто взяти простий або електричний лобзик з набором пилок або фрезер.
 • Ще треба взяти дриль, наждачний папір, лак і фарбу, яка підійде для зовнішніх робіт; пензлі для цих робіт.
 • Потрібно заміряти всі ділянки житла, які ми хочемо прикрасити. Згідно з розмірами набираємо бруски товщиною два див. Слідкуйте за тим, щоб тверді дерев’яні бруски, не мали тріщин, сучків і сколів.

Правила безпеки при роботі з деревом та інструментами.

Працювати краще на вулиці або в простих і вентильованих кімнатах, варто надіти захисні окуляри та респіратор, адже стружки і тирса можуть легко потрапити в очі з-за складності в роботі. Для комфортної роботи досить важливо підібрати правильне освітлення, щоб чітко бачити всі вироби та малюнки, за якими належить працювати. Адже із-за поганого освітлення можна пошкодити собі що-небудь.

Де знайти ескізи для різьби по дереву

Є велика кількість книжок у вільному доступі в магазинах, де можна знайти нереальна кількість ескізів і ідей для домовик прорізної різьби з прекрасними і докладними прикладами лиштв і різьблених робіт народних майстрів. Ще можна знайти оригінальні та цікаві ідеї на просторах інтернету. Після вибору шаблону, його підігнати під певні розміри. Можна скористатися графічними редакторами або зробити все своїми руками. Можна скачати готові вектори для ЧПУ і лазера.

З чого потрібно починати домову різьблення по дереву

domovaya rezba po derevu  ukrashenie derevyannogo doma rezbojj i nalichnikami, foto reznykh derevyannykh domov79 Домова різьблення по дереву  прикраса деревяного будинку різьбленням і наличниками, фото різьблених деревяних будинківЗ міцного картону вирізаємо шаблон, який ми попередньо зробили своїми руками. Це, як правило, маленький фрагмент візерунка, який багаторазово повторюється на лиштві або іншому ділянці дерев’яного будинку. Його потрібно обвести простим олівцем на нашому ошкуренном бруску, після чого пересунути трафарет і обводити стільки разів, скільки буде потрібно для розміру нашого елемента. Трафарет краще вибрати якісний, щоб все вийшло рівно.

Після перенесення викрійки на дерево, необхідно випиляти спочатку формочку вироби, простіше кажучи, зовнішні контури, після цього створювати в майбутніх вирізах дірки дрилем і розширити їх до певного розміру і форми своїм головним інструментом. Адже із-за неправильної форми виробу, можна допустити багато помилок.

Від чого буде залежати зовнішній вигляд виробу в техніці домовик різьби?

Робота проста, але кропітка, вимагає багато сил і терпіння, адже чим рівніше візерунок, тим прекрасніше вийде результат. З-за ліні і забудькуватості можна зіпсувати всю роботу. Головне, це не забувати про різьблений симетрії: наприклад, правий і лівий лиштва вікна потрібно вирізати дзеркально, всі візерунки повинні знаходитися на одній висоті і бути однакової ширини. Лиштви будуть зроблені правильно, і житло вийде дійсно чудовим, на нього буде приємно подивитися.

Як правильно встановлювати накладні елементи на певні місця

domovaya rezba po derevu  ukrashenie derevyannogo doma rezbojj i nalichnikami, foto reznykh derevyannykh domov80 Домова різьблення по дереву  прикраса деревяного будинку різьбленням і наличниками, фото різьблених деревяних будинківЄ парf різновидів кріплення для накладних деталей. Найчастіше для цього беруть некрізні шканты, точно вымерив відстані на стінці і прикріплюється елемента. В такому випадку кріплення не буде видно з боку, він міцний і зручний. Є ще один метод, більш простий і зручний: прибити елементи цвяхами. У цьому методі є істотний мінус: капелюшки цвяхів буде сильно видно, і вони можуть почати іржавіти. Щоб уникнути цього, капелюшки вже на місці покривають тієї ж звичайною фарбою.

Висновок

Щоб правильно встановити накладні елементи на фасаді, не потрібно багато зусиль. Більше терпіння вам буде потрібно при створенні шаблонів і різьблених орнаментів в будинку. Через неуважність можна зіпсувати все візерунки й лише погіршити вигляд вашого житла.

Інші види рукоділля

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками