Допоможе дуст позбутися від тарганів

Зміст
 1. Особливості та склад
 2. Чим відрізняється сучасний дуст від радянського?
 3. Принцип дії дусту на тарганів
 4. Нервово-паралітичні
 5. Кишкові
 6. Викликають зневоднення
 7. Діє дуст на клопів?
 8. Як впливає на мурах?
 9. Позбавляє від бліх?
 10. Найпопулярніші дусты: огляд
 11. Чистий дім
 12. Акаритокс
 13. Абсолют
 14. Торнадо
 15. Аспід
 16. Альфатрин
 17. Фенаксин
 18. Китайський дуст
 19. Экокиллер
 20. Регент
 21. Піретрум
 22. Де можна придбати і яка вартість?
 23. Способи застосування дусту для позбавлення від тарганів
 24. Підготовка
 25. Застосування сухого порошку
 26. Застосування рідкого дусту
 27. Дуст від тарганів з яйцем
 28. Дуст у складі інших сумішей
 29. Які місця обробляти і скільки тримати препарат?
 30. Як правильно виконати прибирання приміщення?
 31. Заходи безпеки при роботі з дустами
 32. Небезпечний дуст для людини?
 33. Може дуст нашкодити дітям і домашнім тваринам?
 34. Дії при отруєнні?
 35. Чим можна замінити дуст
 36. Плюси і мінуси використання дусту

Поява тарганів у квартирі дуже неприємно і небезпечно. З минулого століття господині застосовують для цькування шкідника спеціальна речовина — дуст.

Особливості та склад

Дуст – порошок світло-сірого відтінку, практично не має запаху. Засіб здатне вивести популяцію комах, які селяться в житло людини. До них відносяться блохи, клопи, мурахи, таргани або прусаки. Працює препарат на основі інсектицидів, що входять до складу. Основним діючим компонентом виступає, одне із зазначених речовин:

 • циперметрин;
 • фіпроніл;
 • карбофос;
 • мелатион;
 • хлорперифос.

Концентрація кожного з речовин змінюється в залежності від агресивності препарату і становить від 1-10% загальної маси. Додатково до складу дусту включені порошкоподібні речовини: гіпс, тальк, крейда або каолін.

e584a4c6952e69f032b9ac9e39e4c8b0 Допоможе дуст позбутися від тарганів

Чим відрізняється сучасний дуст від радянського?

Сучасний дуст значно відрізняється від засобу, виробленого в епоху Радянського Союзу. Основним компонентом речовини тоді виступав дихлордифенилтрихлорметилметан (ДДТ). Радянський дуст застосовувався для боротьби з шкідниками в квартирах та приватних будинках, а також з комахами на городі чи в саду. Пізніше було доведено, що ДДТ дуже токсичний і не підходить для використання в приміщеннях.

Тепер речовина застосовується службами санітарної і екологічної діяльності.

Дустом називається будь-який засіб, який випускається у вигляді порошку і застосовується для виведення комах.

Принцип дії дусту на тарганів

Існує кілька варіантів впливу препарату на комах. Принцип роботи дусту залежить від основного діючого компонента.

e223946fc278993e7523d29c28697821 Допоможе дуст позбутися від тарганів

Нервово-паралітичні

До складу дусту нервово-паралітичної дії входять піретроїди. Речовина потрапляє у внутрішні органи комахи через травну систему або хітиновий покрив і викликає параліч організму. Після такого впливу на нервову систему шкідник вже не може вести нормальну життєдіяльність і незабаром гине.

Кишкові

По суті, препарати кишкового впливу також призводять до паралічу і загибелі комахи. Тим не менш порошок починає свою роботу, тільки якщо потрапить в травну систему шкідника. Зазвичай до складу такого дусту входить бура або борна кислота.

Викликають зневоднення

Засіб працює на властивості, що входить до складу діатоміту, вбирати рідини. Коли порошок потрапляє на хітиновий покрив, руйнуючи його, починається миттєва абсорбція вологи з організму і тарган гине.

Діє дуст на клопів?

Виробники дусту вказують, що препарат здатний винищити не тільки тарганів, але і клопів. Безсумнівно, інсектициди, що входять до складу коштів, нададуть згубний вплив на постільних шкідників. Однак необхідно, щоб порошок потрапив на тілі або в порожнину комахи. Насправді досягти цього складно, так як доведеться обробляти стіни і інші вертикальні поверхні, на яких дуст не буде триматися. Якщо вибираєте засіб від клопів, краще віддайте перевагу рідким речовин або спреям.

Як впливає на мурах?

Щоб мураха загинув, достатньо всього кілька крупинок дусту. У боротьбі з мурахами препарат проявив себе як не можна краще. Просто посипте порошком мурашині стежки, і через тиждень забудете про всієї колонії.

Позбавляє від бліх?

Блохи гинуть від дусту миттєво, через 2-3 години після нанесення. Для максимального ефекту використовуйте препарат, розведений у воді. Обробіть розчином підлоги і стіни.

Найпопулярніші дусты: огляд

В силу своєї популярності дуст виробляє безліч фірм. Кошти різних марок можуть містити чистий дуст або мати в складі підсилювачі і добавки. Щоб зрозуміти, якої фірми препарат купити, ознайомтеся з найбільш популярними товарами на ринку інсектицидів.

Чистий дім

У рейтингу огляду кращих інсектицидів 2018 року дуст марки «Чистий дім» займає лідируючу позицію. Продається в пакетах синього кольору різної дозування. Працює на основі входять до складу тетраметрина, циперметрина і пиперонилбутоксида.

Щоб зрозуміти, скільки кошти буде потрібно, достатньо знати площа оброблюваного приміщення. Інформацію про розрахунок препарату виходячи з необхідної площі, ви знайдете на упаковці. Наприклад, на кімнату площею 10 кв. м. буде потрібно 50 г порошку. Також на упаковці вказано спосіб застосування речовини і запобіжні заходи. За 50 м дусту «Чистий дім» ви заплатите 50 р.

13805221b0d8c546233545b344470fee Допоможе дуст позбутися від тарганів

Акаритокс

Препарат призначений для обробки приміщень великих площ, частіше нежитлових. Продається в пакетах по 1 кг Здатний знищити не тільки тарганів, але і інших шкідників. Основний діючий компонент – альфациперметрин. Засіб починає працювати через 48 годин після обробки і зберігає дію протягом 60 днів. Купівля Акаритокса обійдеться в 1500 р.

Абсолют

Препарат кишкового і нервово-паралітичної дії. Працює на основі борної кислоти і карбофосу. За способом використання та дозуванні не відрізняється від аналогів. На упакуванні є інструкція по застосуванню і рекомендації щодо розрахунку засоби в залежності від площі кімнати. За 50 г порошку ви заплатите 50 р.

Торнадо

Порошок представлений в різних дозуваннях, маса яких визначається виходячи з площі приміщення. Засіб третього класу токсичності, до складу якого входить борна кислота і циперметрин. Більшість людей, опробовавших торнадо, відзначають, що для винищення всієї популяції тарганів необхідно повторити обробку через 2-3 тижні. Ціна пакетика 150 г дорівнює 30 р.

Аспід

Засіб вважається малотоксичних, але досить ефективним. Основним діючим компонентом виступає ацетаміприд, речовина кишково-контактної дії. Препарат продається в пакетах по 250 р. вартістю 1500 р.

Альфатрин

Порошок продається в пакетах по 25 г або 1 кг. Активно впливає на комах вже на першу-другу добу після нанесення. Альфациперметрин, що входить до складу знищує тарганів за рахунок кишкового проникнення. Препарат бореться з тарганами, блохами, клопами, комарами та їх личинками.

Фенаксин

Як і інші дусты, фенаксин призначений для знищення тарганів, клопів, бліх і мух. Ефективність засобу обумовлена роботою входять до складу фенвалерата і борної кислоти. Для найкращого результату виробник рекомендує приготувати на основі порошку пахучі приманки. Вартість 125-грамового пакетика дорівнює 50 р.

9bb94985a4d291c14fe2fbb49b02b16c Допоможе дуст позбутися від тарганів

Китайський дуст

Засіб, на думку випробували його людей, що вважається більш ефективним, ніж російські аналоги. Насправді в китайський дуст входять такі ж компоненти, як і вітчизняний, а їх дія і результат обробки не відрізняються. До того ж подібний засіб складно купити в магазині, потрібно буде замовляти його на інтернет-ресурсах китайських товарів.

Экокиллер

Відмітна риса – відсутність токсичного шкоди для людини. Порошок підходить для використання алергіками або людям, що страждають хворобами дихальної системи. Препарат руйнує хітиновий покрив і викликає зневоднення організму комахи за рахунок входить до складу діатоміту.

97313944e58cc65ef23a205370bf4fc6 Допоможе дуст позбутися від тарганів

Регент

Засіб використовується для знищення тарганів і прусаків в квартирі, а також для виведення шкідників з саду чи городу. До складу порошку входить сильний інсектицид – фіпроніл, викликає нервово-паралітичну дію на комаху. Щоб загинути, тарганові достатньо одного контакту з регентом. Досвідчені дезинсекторы також рекомендують приготувати на основі порошку пахучі приманки. У такому разі інсектицид потрапить в травний тракт комахи. При цьому ефективність препарату збільшиться вдвічі.

bff6d71035957ad030f78baf14158d24 Допоможе дуст позбутися від тарганів

Піретрум

Основний діючий компонент речовини – висушені квіти ромашки долматской. Унікальність препарату – повна відсутність токсичності для людини. При попаданні на покрову і в порожнину, діючий компонент викликає порушення роботи внутрішніх органів і знерухомлює тіло комахи, внаслідок чого тарган гине.

f9bb65025d9f07cc916a688f8381be83 Допоможе дуст позбутися від тарганів

Де можна придбати і яка вартість?

Дуст продається в будь-якому господарському магазині або у відділі для садівників. В асортименті представлені препарати різних марок і дозувань. Купівля кошти обійдеться максимум в 100 р.

Способи застосування дусту для позбавлення від тарганів

Процедура застосування дусту від тарганів включає 3 етапи: підготовка приміщення, дотримання заходів обережності, правильне нанесення засобу обраним методом. Способи застосування порошку дуже різноманітні.

Підготовка

Перед використанням дусту в квартирі:

 • надішліть членів сім’ї і домашніх вихованців погостювати до родичів на 1-2 дні;
 • з приміщення приберіть килими, картини та кімнатні рослини;
 • дитячі речі та іграшки упакуйте в поліетиленові пакети і сховайте в шафі;
 • приберіть з відкритого доступу на всі продукти харчування, помістивши їх у герметичні контейнери або холодильник;
 • позбавтеся від сміття і пилу в квартирі, протерши всі поверхні і підлогу вологою ганчіркою;
 • якщо потрібно, наведіть меблі.

Також рекомендується зняти скатертини зі столів, штори та гардини з вікон.

Застосування сухого порошку

Класичним способом дуст застосовується в сухому вигляді. Попередньо готувати склад або приманки не потрібно. Після підготовки приміщення та виконання заходів безпеки нанесіть порошок тонким шаром на поверхні і предмет меблів, з якими таргани можуть контактувати. Граничне увагу приділіть доріжках до сміттєвого відра і раковині, а також тих місцях, де була помічена найбільша активність шкідників.

Застосування рідкого дусту

Для приготування розчину залийте 10 грамів дусту 10 літрами води. Отриману суміш налийте в ємність з пульверизатором. Розпиліть речовина на всіх поверхнях, де можуть повзати таргани.

За допомогою водного струменя ви зможете дістатися недосяжні місця і залити отруту туди, куди порошок не вийде засипати в щілини або дрібні отвори в стінах.

Дуст від тарганів з яйцем

Таргани чутливі до запаху їжі, особливо їх вабить аромат яєчного жовтка. Скористайтесь цією прийомом і приготуйте для шкідників отруйні приманки на основі дусту.

Зваріть два яйця круто і відокремте жовтки. Змішайте жовтки з 10 г дусту. З отриманої маси зліпити кульки і розкладіть в місцях проживання комах. Процедуру проводите, дотримуючись правил безпеки.

Тарган обов’язково з’їсть ароматну приманку з отрутою, ніж прирече себе на неминучу смерть.

Дуст у складі інших сумішей

Більшість порошків засновані на кишковому впливі на шкідника, тому ваше завдання – домогтися, що препарат потрапив в стравохід таргана. Цього можна досягти, приготувавши пахучі приманки.

Перевірені рецепти приманок:

 • Змішайте 1 ст. ложку дусту з 1 відвареної картоплиною і яєчним жовтком. Гарненько перемішайте і скачайте з отриманої маси маленькі кульки. Розкладіть приманки в місцях проживання тарганів і чекайте результату.
 • Приготуйте тісто з 100 г дусту, 15 г ванільного цукру, 30 г цукрової пудри і 15 г крохмалю. Скачайте кульки-приманки і розкладіть в місцях активності шкідників.
 • Для залучення комах додайте порошок дусту борошно і цукрову пудру в рівних пропорціях. Перемішайте і розподіліть поученную суміш в приміщенні.

Щоб полегшити прибирання після вигнання тарганів, принади укладайте спочатку на папір і тільки потім в потрібні місця.

Які місця обробляти і скільки тримати препарат?

Схема нанесення препарату проста – озбройтеся пензлем або губкою і нанесіть порошок тонким шаром на всі поверхні, де можливий контакт з тарганами. До цих місць належать;

 • плінтуса;
 • підлога і стінки за холодильником, газовою плитою або кухонними тумбочками;
 • простір під раковиною;
 • ділянка, де зазвичай стоїть відро для сміття;
 • водопровідні і каналізаційні стояки;
 • опалювальні труби і батареї;
 • двері;
 • підвіконня;
 • вентиляційні канали;
 • стінки і шви меблів як з зовнішньої, так і з внутрішньої сторони;
 • виворітну сторону килимів і паласів.

Залежно від ступеня зараження приміщення тримайте порошок на поверхні не менше доби. При сильної активності тарганів у квартирі залиште засіб для впливу на 6-7 діб. Перед відходом з будинку зачиніть всі кватирки і вікна.

Як правильно виконати прибирання приміщення?

Коли час впливу речовини в квартирі закінчиться, поверніться і приберіть залишки інсектициду.

Правильна прибирання приміщення виконується в кілька етапів.

 • Відкрийте вікна і провітріть кімнати.
 • Приготуйте очищуючий розчин на основі мила, соди, сухої гірчиці або лимонного соку.
 • Ретельно протріть усі оброблені поверхні.
 • Місця, на які дуст не потрапляв також варто добре промити.
 • В недоступних ділянках, наприклад, у вентиляції і під плінтусами порошок можна залишити, головне, щоб туди не добралися домашні вихованці і діти.

Процедуру проводите в гумових рукавичках.

Якщо залишений дуст неприємно пахне або викликає погіршення самопочуття, негайно проведіть повторну прибирання і провітріть квартиру.

b3f0c6db77b49e7f60d38cf0648bbe56 Допоможе дуст позбутися від тарганів

Заходи безпеки при роботі з дустами

При обробці поверхні дустом важливо, щоб засіб не потрапило на шкіру, слизові оболонки, а також у травну або дихальну систему.

Заходи безпеки:

 • організуйте доступ свіжого повітря в приміщення, тому на час обробки відкрийте вікна або кватирки;
 • надіньте одяг, який щільно прилягає до тіла, яка буде повністю покривати руки і ноги;
 • кисті рук облачите в гумові рукавички;
 • на обличчя надіньте респіратор або ватно-марлеву пов’язку.

Після проведення процедури акуратно зніміть одяг і відразу виперіть, рукавички і маску негайно викидайте.

Небезпечний дуст для людини?

Виробники вказують, що препарат має помірну токсичність і є безпечним для людини. Однак це не означає, що можна нехтувати правилами безпеки під час обробки або контактувати з речовиною. При попаданні на шкірні покриви або слизові оболонки можлива поява алергічних реакцій. Якщо подихати парами або проковтнути препарат, можливо отруєння організму.

Може дуст нашкодити дітям і домашнім тваринам?

Дуст може викликати інтоксикацію, якщо потрапить в організм дитини або тварини. При проведенні процедури не допускайте, щоб вони знаходилися поруч. Немає гарантій, що засіб не потрапить в їх травний тракт. Також стежте, щоб діти або тварини не дотяглися до принад або розсипаного для подальшого впливу порошку.

Дії при отруєнні?

При недотриманні правил безпеки в повній мірі, можливо отруєння організму. Ви отруїлися, якщо у вас з’явилися:

 • кашель;
 • задуха;
 • головний біль;
 • запаморочення;
 • нудота;
 • лихоманка;
 • загальна слабкість організму.

При появі хоч би одного з симптомів негайно покиньте оброблюваний приміщення і вийдете на вулицю. Якщо ознаки отруєння не проходять протягом 1,5-2 годин, терміново зверніться до лікаря.

Крім простого отруєння, можлива накопичувальна інтоксикація. Вона зазвичай проявляється внаслідок тривалого впливу речовини на організм і може бути помічена вже після проведення процедури.

Ознаки накопичувальної інтоксикації:

 • регулярні запаморочення і головний біль;
 • порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
 • швидка стомлюваність організму;
 • болі в області стравоходу, шлунка або кишечника.

Якщо ви помітили подібні симптоми у себе або дитини, негайно відвідайте лікаря. Проведіть ретельне прибирання приміщення, ретельно вимивши оброблені місця мильним засобом або содою. Для наступної обробки вибирайте менш токсична засіб.

При попаданні речовини на шкіру або слизові оболонки, відразу промийте уражене місце теплою проточною водою. Якщо неприємні відчуття не проходять протягом 2-2,5 годин, зверніться до лікаря.

Зважаючи на яких симптомів ви б не відвідували терапевта, завжди беріть з собою упаковку засоби. Так лікар, вивчивши склад, зможе зрозуміти, що ви отруїлися і швидше поставить діагноз.

Чим можна замінити дуст

Не завжди дуст проявляє високу ефективність. Комахи можуть проявити резистентність до речовини. Це означає, що деякі особини можуть виробити імунітет до активних компонентів препарату та не піддаватися їхньому впливу. У подібних випадках краще вдатися до інших методів. Наприклад, купіть крейду, гель або аерозоль. Також подібні засоби можна використовувати в комплексі з дустом для посилення ефекту.

Плюси і мінуси використання дусту

Третина населення країни, які зіткнулися з проблемою появи тарганів, відзначають, що речовина досить ефективно бореться зі шкідниками. До достоїнств кошти зазвичай відносять:

 • Невисоку вартість і доступність. За дозу отруйного засобу ви заплатите всього 30-50 р., при цьому воно продається в кожному господарському магазині.
 • Швидке вплив. Якщо інсектицид потрапив в порожнину таргана, раптова загибель неминуча.
 • Препарат дозволено застосовувати навіть у відділах громадського харчування та дитячих організаціях.
 • Тривалий ефект. Якщо ви залишите речовина в недоступних для домочадців місцях на підлозі, воно буде відлякувати нових паразитів ще 1-2 місяці.
 • Засіб відразу готовий до застосування.

Незважаючи на величезну кількість переваг, дуст все ж має недоліки:

 • препарат відноситься до токсичних речовин і здатний викликати інтоксикацію організму, при недотриманні правил безпеки;
 • обробка приміщення займає багато часу, так як проводиться вручну;
 • помічено, що при тривалому застосуванні порошку, таргани звикають і не реагують на інсектицид.

Сучасний дуст зберіг від радянського лише назва. До складу порошку вже не входить небезпечний для людини ДДТ. Компонентами засоби виступають різні інсектициди, які впливають на комах згубний вплив. Дуст добре проявив себе у боротьбі з тарганами, мурахами і блохами. Використовується для обробки побутових і житлових приміщень. Щоб знищити тарганів у квартирі достатньо знати площу приміщення, провести підготовчі заходи та дотримуватися заходів безпеки.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками