Філігрань: джутова, схеми візерунків, паперова, техніка, срібна, майстер-клас, сережки, фото, відео

Створення красивих виробів, прикрас, елементів декору для дому або саду допомагає розвинути та удосконалити творчі навички. Вибираючи вид рукоділля, слід звернути увагу на такий варіант, як філігрань.

filigran: dzhutovaya, skhemy uzorov, bumazhnaya, tekhnika, serebryanaya, master klass, sergi, foto, video5 Філігрань: джутова, схеми візерунків, паперова, техніка, срібна, майстер клас, сережки, фото, відео

Вибираючи вид рукоділля, слід звернути увагу на такий варіант, як філігрань

Історична довідка виникнення техніки

Технологія під назвою філігрань, використовувана при створенні різноманітних предметів творчості, відноситься до давніх промислів, які були відомі на території нашої країни з 12-13 століття. Спочатку техніка застосовувалася при обробці металів, щоб отримати найтонший візерунок, візуально полегшити предмет або прикраса. Елементи візерунка різноманітні – плетіння, доріжка, ялинка. Техніка кріплення – пайка. В наш час і напайная, і горбкувата філігрань часто використовується ювелірами як стиль для створення прикрас, наприклад, ажурних кілець з камінням і без. Російська філігрань видана називалася ще одним словом — скань. В залежності від того, з якого матеріалу робиться філігрань, у цій техніці можна створювати найрізноманітніші вироби — від прикрас і картин, до іграшок для дітей і букв на панно. Картинки з прикладами таких виробів дивіться нижче в галереї.

Основні метали, застосовувані в процесі роботи:

 • Платина;
 • Срібло;
 • Латунь;
 • Мельхіор;
 • Мідь.

Використовується також і золото. Основні елементи пізніше були перенесені й на інші матеріали – сьогодні вироби і прикраси із філігранню виконуються з паперу, тканини або джуту.

Процес створення вимагає від людини особливого терпіння і акуратності, також слід враховувати, що творчість вимагає значних витрат часу.

Галерея: філігрань (25 фото)

блюдо або піднос своїми руками: джутова філігрань (відео)

Джутова філігрань: схеми та візерунки для творчості

З допомогою цієї техніки можна створювати картини, прикраси, панно. Різноманітність існуючих схем і візерунків дозволить створювати твору мистецтва для всіх випадків життя.

Робота над створенням аксесуара або прикраси в цій техніці починається з того, що наявний малюнок (схему) потрібно перенести на папір (роздрукувати). Потім заготовку потрібно закрити прозорою основою – ідеально використовувати звичайний поліетилен. Після цього починається безпосередньо творчий процес – шнур з джуту необхідно прикріпити точно по линям схеми, враховуючи всі наявні на ній вигини і завитки. Кріплення здійснюється за допомогою клею.

filigran: dzhutovaya, skhemy uzorov, bumazhnaya, tekhnika, serebryanaya, master klass, sergi, foto, video6 Філігрань: джутова, схеми візерунків, паперова, техніка, срібна, майстер клас, сережки, фото, відео

З допомогою цієї техніки можна створювати картини, прикраси, панно

Складні ділянки потребують використання додаткових інструментів в роботі. Пінцет допоможе, коли потрібно зробити складний елемент. Час, для того щоб клей висох – від 6 годин. Після цього можна прикрасити річ намистинами, бісером.

Техніка паперової філіграні: майстер-клас та опис

Техніку виготовлення предметів мистецтва з паперу із застосуванням філіграні називають квілінгом. Основа роботи полягає в тому, щоб скручувати її, надаючи різні форми. Використання прикраса предметів інтер’єру, біжутерії. Вибрати цей напрямок в філігранному майстерності слід тим, хто робить перші кроки в освоєнні цього навику. Тут немає місця поспіху, так як справжня краса може бути створена лише шляхом довгих тренувань, підбору техніки, підходящою людині.

filigran: dzhutovaya, skhemy uzorov, bumazhnaya, tekhnika, serebryanaya, master klass, sergi, foto, video7 Філігрань: джутова, схеми візерунків, паперова, техніка, срібна, майстер клас, сережки, фото, відео

Техніку виготовлення предметів мистецтва з паперу із застосуванням філіграні називають квілінгом

Як створити сніжинку

Починати найкраще з простих форм.

Щоб вийшла сніжинка, потрібно:

 • білий папір (звичайна, використовувана для роздрукування) – 1 аркуш;
 • тонкий кольоровий папір (будь-якого відтінку) – 1 шт;
 • ножиці;
 • олівець простий;
 • лінійка;
 • клей канцелярський;
 • зубочистка – 1 шт.

filigran: dzhutovaya, skhemy uzorov, bumazhnaya, tekhnika, serebryanaya, master klass, sergi, foto, video8 Філігрань: джутова, схеми візерунків, паперова, техніка, срібна, майстер клас, сережки, фото, відео

Починати найкраще з простих форм

Процес роботи буде наступним:

 1. Нарізати смужки з білого паперу (довжину вибирає сама людина);
 2. Скрутити кожну навколо зубочистки, сформувавши не щільний валик;
 3. Склеїти край смужки, щоб вийшла форма не зникла;
 4. Зробити 12-16 деталей з білого й кольорового паперу (по 6 або 8 штук, відповідно);
 5. Вирізати ще 6 смужок з паперу;
 6. Згорнути кожну у формі серця, приклеїти кінці;
 7. Наступні 6 смужок повинні бути згорнуті у формі рогів барана;
 8. Потім поетапно слід приклеювати деталі один до одного – спочатку перші заготовки по колу, потім ряд з сердечок і в кінці – ряд з завитків у вигляді рогів барана.

Простий олівець і лінійка потрібні, якщо захочеться створити ексклюзивну форму для складових частин подібної сніжинки. Паперова філігрань передбачає різноманітність візерунків і форм, тому все, що може обмежити людини в процесі творчості – його фантазія.

Срібна філігрань: опис техніки

Різні вироби з срібла мають незвичайні елементи у вигляді мережива – філігранне плетіння. Воно носить назву скань. Цей вид активно застосовується в ювелірному мистецтві і в даний час.

Обраний візерунок може бути створений з дроту:

 • Золотий – рідкісна заміна або додавання до срібла;
 • Мідної – застосовується в якості прикраси вироби чи малюнка;
 • Срібною – використовується в 99% випадків.

filigran: dzhutovaya, skhemy uzorov, bumazhnaya, tekhnika, serebryanaya, master klass, sergi, foto, video9 Філігрань: джутова, схеми візерунків, паперова, техніка, срібна, майстер клас, сережки, фото, відео

Різні вироби з срібла мають незвичайні елементи у вигляді мережива – філігранне плетіння

Всі ці метали добре поєднуються з сріблом, створюють незвичайну композицію, облагороджують її. Філігрань цього типу буває гладка або скручена з декількох зволікань. В цьому випадку можна спостерігати химерні візерунки, подібні до павутини або морозному склі. Найчастіше подібні вироби додатково прикрашаються – наноситься ювелірна емаль (різні кольори), прикріплюються золоті або срібні кульки методом пайки.

У початку розвитку цієї техніки майстер самостійно виконував всі етапи створення виробу – від розробки ескізу, до обробки й чищення виробу. Сучасні майстри сама технологія створення прикрас з філіграні практично не змінилася, але майстер працює найчастіше по готових ескізах або трафаретами.

Основні етапи наступні:

 1. Вигнути з срібного дроту всі деталі майбутнього малюнка;
 2. Встановити кожен елемент в належне йому місце;
 3. Підігнати всі частини під необхідні розміри;
 4. Приклеїти частини або припаяти їх.

Елементи витонченого візерунку гнуться з допомогою спеціального пінцета, який носить назву корнцанг. Відмітні особливості цього предмета – наявність загострених кінців, якими вдається підчіплює найтонші або маленькі елементи філіграні.

Вигнуті деталі для зручності розкладаються на білому папері або на паперовій заготівлі з переведеним на неї малюнком. Якщо передбачається створення фонової філіграні (скани), то малюнок попередньо переноситься на лист металу. При пайку папір згорає, а завитки з срібного дроту спаюються між собою, в результаті утворюється міцне візерункове зображення.

В завершенні роботи можна зробити штучне зістарювання – патинування.

Як зробити сережки за допомогою філіграні

Для того щоб створити своїми руками незвичайне, ексклюзивне і просто стильна прикраса, де задіяна філігранна техніка, потрібно:

 • Сережки (основа з металу) – 1 пара;
 • Швензи – 2 шт (краще використовувати ті, що входять в комплект з основою);
 • Печеться глина (полімерна) – колір і відтінок будь, кілька варіантів, можна використовувати з блискітками;
 • Тонка голка;
 • Канцелярський ніж;
 • Поверхня для роботи з глиною (пластмасова дошка або плитка).

Основні вимоги – чистота робочого простору, гарний настрій, терпіння. Основні етапи роботи:

 1. Змішати кольори полімерної глини, домагаючись бажаного відтінку;
 2. Взяти основу для сережок і вийшла глину, розділити її на дві частини;
 3. Сформувати фігуру, відповідну до того поглиблення, яке є у підстави сережок;
 4. Зробити з контрастних за кольором глиняних заготовок тонкі ниточки (розрізати їх канцелярським ножем на необхідні по довжині частини);
 5. З допомогою голки помістити їх на глину, що знаходиться всередині заготовок;
 6. Сформувати необхідну (заздалегідь продуману) картину на кожній заготівлі;
 7. В розігрітій до 110 градусів духовці потрібно провести процес запікання майбутніх сережок. Для цього їх слід помістити на скляну основу або фольгу. Запікати 15 хвилин;
 8. Отриману глиняну заготовку потрібно приклеїти до основи. Для цієї мети необхідно застосовувати спеціальний клей – гель для полімерної глини;
 9. Притиснути частини один до одного і почекати 3-5 хвилин.

Сережки, створені із застосуванням філіграні, готові до використання.

Майстер-клас: скринька з джуту своїми руками (відео)

Філігрань – особливий вид мистецтва, який може бути як частиною рукоділля для початківців майстринь, так і самостійним видом мистецтва, за допомогою якого створюються предмети інтер’єру, прикраси та аксесуари.

Інші види рукоділля

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками