Гарячий та холодний батик, технології виконання, інструкція та інструменти

goryachijj i kholodnyjj batik, tekhnologii vypolneniya, instrukciya i instrumenty422 Гарячий та холодний батик, технології виконання, інструкція та інструментиМода постійно змінюється. Кожен сезон ми бачимо нові колекції одягу, випущені відомими бутиками. День у день дизайнери працюють над створенням унікальних речей, що швидко втрачають свою актуальність. Тому так цінуватися авторський одяг, зроблений в єдиному екземплярі. Однак існує думка про те, що предмети гардероба, виконані за вашим замовленням, це шалено дорого.

Варто сказати відразу, що це всього лише міф, адже можна зробити красиву одяг самостійно, вдавшись до техніці батику — ручного розпису тканини. І навіть якщо ваша робота буде виконана руками початківців, виглядати вона буде все одно не гірше роботи всесвітньо відомого дизайнера! Якщо подивитеся на визначення, яке дає нам Вікіпедія, стає зрозуміло, чому: «Батік — ручний розпис по тканині з використанням складів, що резервують. 2 жовтня 2009 р. внесений до списку ЮНЕСКО шедеврів усної та духовної спадщини людства».

Історія батика

goryachijj i kholodnyjj batik, tekhnologii vypolneniya, instrukciya i instrumenty423 Гарячий та холодний батик, технології виконання, інструкція та інструментиРозписувати тканину люди стали дуже давно. Батік був популярний і в Азії, в Африці і в північних країнах — археологи знаходять розмальовані полотна по всьому світу.

Прийнято вважати, що основоположниками цієї техніки є жителі Індонезії, острова Яви.

Саме на цьому острові техніці дали прізвисько «амбатик», внаслідок якого вона і отримала свою нинішню назву. Термін «батік» став використовуватися вперше ще в XVIII столітті в Нідерландах.

Яванці настільки добре володіють технікою, що прославилися на весь світ. Жінки острова створювали величезні полотна, вірячи в те, що вони володіють цілющими і лікувальними властивостями. Кожна сім’я передає свої знання і вміння з покоління в покоління. При цьому у кожного роду є свій витриманий стиль розпису. Раніше розписану одяг могли дозволити собі мати тільки аристократи, але через час прикрашати свої речі почали і прості люди.

У колах археологів і науковців часто ведуться суперечки на тему часу зародження тканинної розпису. Деякі стверджують, що батик з’явився в XIV столітті, а інші схиляються до того, ніби прикрашати речі фарбами стали ще на початку нашої ери. Так чи інакше, гарячий батик з’явився задовго до холодного батику. Це пов’язано з тим, що розчин, який дозволяв би наносити малюнок на тканину без нагріву, винайшли тільки на початку ХХ століття.

Галерея: гарячий і холодний батик (25 фото)

Види батику

goryachijj i kholodnyjj batik, tekhnologii vypolneniya, instrukciya i instrumenty424 Гарячий та холодний батик, технології виконання, інструкція та інструментиІснують різноманітні види розпису тканини. Здебільшого це пов’язано з тим, що з допомогою батіку прикрашають різного роду вироби. Відповідно, ефект від нанесення фарби відрізняється.

Найпоширеніші напрями в розпису тканин:

 1. холодний батик. На майбутньому виробі наноситься зображення, контури якого акуратно накладається резервуючим склад, що запобігає попадання барвника за межі лінії. Для нанесення резерву використовують спеціальну трубочку. Після того як тканина висохне, її прикрашають рідкими фарбами;
 2. гарячий батик. Цей тип розпису характерний тим, що на картину, закріплену на підрамнику, наноситься гарячий віск. Після того як він застигає, виріб фарбують;
 3. шибори. Ця техніка нанесення фарб родом з Японії. Простіше кажучи, це малюнок, який виходить при складанні тканини у кілька шарів;
 4. вузликовий батик. На тканини зав’язують вузли і перекручують її, що дозволяє отримати красиві лінії і візерунки;
 5. вільний розпис. Не передбачає нанесення резервує складу, використовуються фарби із загусником.

Припустимо, якщо ви хочете розписати хустку, найчастіше в цьому випадку резерв не наносять, експериментуючи в техніці шибори. А якщо перед художником стоїть мета створити велику роботу на підрамнику, то він зробить вибір на користь вільного розпису або холодного батіку — багато в чому все залежить від жанру.

Матеріали і інструменти

goryachijj i kholodnyjj batik, tekhnologii vypolneniya, instrukciya i instrumenty425 Гарячий та холодний батик, технології виконання, інструкція та інструментиЯкщо ви вирішили освоїти батік, потрібно заздалегідь запастися усіма необхідними матеріалами та інструментами.

Нам знадобляться:

 1. фарби — продаються спеціальні фарбувальні склади спеціально для батіка — як імпортних, так і від вітчизняних виробників. Відрізняються вони складом, ціною і способом закріплення. Наприклад, деякі фарби закріплюються за допомогою пари і праски, а для інших потрібна звичайна вода;
 2. кисті — можуть знадобитися кисті різних розмірів, тому варто підготувати заздалегідь;
 3. тканина — у виборі тканини для батика ви ніяк не обмежені. Можна використовувати і шовк, шифон, і атлас, і навіть звичайний бавовна. Також можна спробувати розписати вже готовий виріб;
 4. трубочки для нанесення резерву — знадобляться, якщо ви працюєте в техніці холодного батику. З їх допомогою зручно наносити резерв;
 5. резервуючим склад — деякі майстри рекомендують купувати резерв тієї ж марки, що і фарби. Зазвичай склад безбарвний, але іноді зустрічається пігментований, наприклад, чорний. Його можна змішати з потрібним кольором безпосередньо в процесі роботи;
 6. віск — використовується в техніці гарячого батіку. Продається готовим, але його так само можна зробити своїми руками;
 7. рама для батіка — вона необхідна для того, щоб фіксувати тканину в натягнутому положенні. Можна купити вже готову раму або зробити її самостійно;
 8. палітра — знадобитися для змішування фарб;
 9. піпетки — можуть стати в нагоді для набору фарби або резерву;
 10. скотч — використовується для захисту рамки від потрапляння фарб. Якщо не використовувати скотч, то можна забруднити світлу тканину, використовувану в наступний раз;
 11. шпильки, кнопки або степлер — потрібні для закріплення тканини на рамі;
 12. спирт — потрібен для розведення деяких барвників;
 13. велика сіль — може бути використана в якості засобу, який допомагає висохнути окремих ділянок тканини як можна швидше. Також використовують для отримання точкового візерунка;
 14. вода потрібна для розведення деяких фарб і очищення кистей;
 15. простий олівець або ручка — необхідні у випадку, якщо на тканину наноситься ілюстрація.

Холодний батик

Холодний батік відносно простий, якщо порівнювати його з гарячими, процес більш безпечний, тому його частіше ніж гарячий вибирають в якості техніки для дітей. Резерв, що використовується при цій техніці, видаляти немає необхідності: він лягає тонким шаром і виглядає акуратно. Головне, не малювати занадто жирний контур, так як резерв лягає саме на нього, щоб кольорові фарби не розтікалися і не перемішувалися. Нагрівати склад теж немає ніякої необхідності: він повністю готовий до використання і продається практично в кожному магазині канцелярії. Картинки для розпису малюки можуть винаходити самостійно.

Техніка роботи з холодним батиком

goryachijj i kholodnyjj batik, tekhnologii vypolneniya, instrukciya i instrumenty426 Гарячий та холодний батик, технології виконання, інструкція та інструментиДля початку вибираємо тканину й напинаємо її на раму, заздалегідь підготувавши все необхідне. Переносимо зображення на матерію, а після наповнюємо трубочку резервуючим складом, проходясь по контуру.

Коли тканина підсохне, розводимо фарбу з водою, щоб вони були максимально рідкими, але насиченими та яскравими. Фарбу слід наносити обережно, щоб не зайти за контур. В іншому випадку кольори змішаються, і робота буде виглядати брудно.

Готовий виріб можна прикрасити, наприклад:

 • гелем з блискітками;
 • стразами;
 • паєтками.

Іноді роботи, виконані в техніці холодного батіку, розшивають бісером — тут все залежить виключно від фантазії художника.

Гарячий батик

Гарячий батік, техніка виконання якого вважається найбільш складною і кропіткою, дозволяє створити красиві візерунки на тканині. Завдяки воску створюється незвичайний ефект, схожий на «кракелюр» або «кракле». Освоївши техніку, можна розписувати тканину, домагаючись цікавих поєднань профарбованих і непрокрашенних місць на полотні, варіюючи яскраві і пастельні відтінки.

Раніше для розпису в техніці гарячого батику використовували чантинг — спеціальний інструмент для роботи з розплавленим воском. Зараз же з’явилася купа альтернативних способів нанесення парафіну: наприклад, спеціальні штампи.

Техніка гарячого батику

goryachijj i kholodnyjj batik, tekhnologii vypolneniya, instrukciya i instrumenty427 Гарячий та холодний батик, технології виконання, інструкція та інструментиДля початку потрібно підготувати матеріал та всі необхідні інструменти для гарячого батику. Перший крок у виконанні роботи полягає в вимочуванні тканини. Це необхідно, щоб вимити з неї всі хімічні розчини, додані виробниками при виготовленні матерії. Для цього береться звичайна столова сода й розчиняється в чистій проточній воді. Тканина відмочується у приготовленої рідини близько півгодини.

Далі матерія кріпиться на підрамнику. Для цього, як уже згадувалося вище, потрібні кнопки, скріпки або шпильки. Краще запастися канцелярськими кнопками, так як вони добре триматися і їх легко знімати. Скріпки підходять для тих робіт, які залишаються на цьому ж підрамнику. Тобто їх зняти набагато важче, до того ж тканина сильно деформується. Але якщо ви не плануєте оформляти роботу в іншу рамку, то віддайте перевагу степлера.

Перший шар кольору можна наносити ще до малювання ескізу. Важливо, щоб матерія просочувалася барвником послідовно, від світлого до темного.

Далі малюється ескіз. Можна використовувати ручку або простий олівець, залежно від тонів роботи, від того, яка гамма переважає. Якщо колірна гамма тепла або пастельний, то ручкою ні в якому випадку користуватися не варто. Продавлювати матеріал олівцем теж не потрібно, треба малювати акуратно, щоб не деформувати поверхню. Якщо використовується дуже світла або напівпрозора тканина основа, можна підкласти під неї лист з ілюстрацією маркером або фломастером, щоб її було видно через полотно на підрамнику.

Переходимо до найцікавішого — нанесення воскового резерву та розфарбовування полотна. Їм просочують всі частини, крім самих світлих. Засохлий парафін знімається за допомогою праски і паперу. Для економії можна скористатися старими газетами або вирізками, які не шкода викинути. Робиться це таким чином: після висихання фарбувальних засобів пропрасовують праскою матеріал, щоб весь застиглий резерв опинився на папері або газеті. Після фарбу закріплюють і повторюють процедуру перенесення воску на папір знову, якщо розчин все ще залишився на тканини.

Шибори і вузликовий батик

Ці техніки найчастіше використовуються саме для прикраси одягу. Якщо ви хочете прикрасити свої хустки, футболки, майки різними візерунками, то це те, що вам потрібно. Шибори і вузликовий батик відрізняються від двох вищеописаних технік. Резервуючим, воскової і ще який-небудь склад не використовується.

Шибори, що віддалено нагадує орігамі, передбачає складання тканини в декілька шарів для отримання симетричного візерунка. Вузликовий ж батік полягає в безладному зав’язуванні вузлів. Пізніше з того, що вийшло, формується малюнок, або оформляється який-небудь візерунок.

Вільний розпис

goryachijj i kholodnyjj batik, tekhnologii vypolneniya, instrukciya i instrumenty428 Гарячий та холодний батик, технології виконання, інструкція та інструментиЦя техніка чудова по-своєму: вона також не передбачає використання резерву, але ефект створюється більш ніж вражаючий. Вільний розпис порівнянна з акварельними роботами, але за вологої тканини. У цій техніці створюються красиві переходи від кольору до кольору.

Пензлем водять без попереднього ескізу або замальовки — саме тому технологія батіку отримала таку назву.

Вся робота проводиться дуже швидко, адже матерія швидко висихає, з-за чого фарба може утворити негарні патьоки.

Майстер-класи

goryachijj i kholodnyjj batik, tekhnologii vypolneniya, instrukciya i instrumenty429 Гарячий та холодний батик, технології виконання, інструкція та інструментиНа закінчення варто сказати, що починаючи займатися чимось новим, завжди корисно вивчити інформацію. Новачкові дуже допоможе перегляд майстер-класів. Вони демонструють розпис по тканині, показуючи всі нюанси і дрібниці в роботі. А щоб написати гарну картину, важливо враховувати кожну деталь.

Тому важливі аспекти в техніці батику — майстер-класи, навчання, вивчення інформації. Тоді ви точно досягнете того результату, якого очікували.

Пам’ятайте, що навчання — невід’ємна частина всього процесу.

Холодний і гарячий батик можуть здатися складними техніками, але це лише на перший погляд. Будь-хто може створити гарні картини, одяг і багато чого ще. Гарячий батік, майстер-клас з яким зможе допомогти вам у його освоєнні, дозволяє зробити те, що не купиш ні в одному магазині.

Шибори хоч і не схожа на інші види батику, але теж дуже захоплює. Тим більше, ця технологія дозволяє робити своїми руками унікальні предмети гардероба. Відмінна ідея для модниць і модників, яким подобається виділятися в натовпі. До речі, зібравшись вперше поекспериментувати з власним одягом, вам би теж не завадило подивитися майстер-класи — це дозволить уникнути безлічі помилок. Ми постаралися підготувати вичерпний доповідь про батік, сподіваємось, він був вам корисний.

Інші види розпису та малювання

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками