Історія виникнення, малювання і шаблон filimonovskoj іграшки

istoriya vozniknoveniya, risovanie i shablon filimonovskojj igrushki203 Історія виникнення, малювання і шаблон filimonovskoj іграшкиФилимоновская розпис виникла в самому центрі Росії недалеко від містечка Одоев, який знаходиться в Тульській області. Згідно з існуючою легендою, ще при царі Івані Грозному в тому місці виникло велике ремесло — гончарство, і у володінні князя Воротынского був відомий гончар Филимон, в честь якого і прозвана дана розпис. Вважається, що саме він зміг знайти якісну глину, яка потім розписувалася в чудові филимоновские візерунки та орнаменти.

Історія filimonovskoj розпису

Своє походження вона має ще задовго до палеоліту, так як були знайдені стародавні гончарні черепки виробів, які датуються саме до IX—XI ст. Більш великого поширення досягла у XIX столітті, тому як з’явилися вже більш якісні акрилові фарби, якими можна було користуватися для досконалої розпису.

Створені іграшки-свистульки з filimonovskoj розписом зберігаються протягом тривалого часу. Вони пережили безліч різних подій. Їх все ліпили і прикрашали. Починали майстри з Филимоново це робити пізно восени і сушили на печах, а потім в лютому і березні їх обпалювали. Потім брали фарби і фарбували їх. За традицією жителі села Филимоново іграшками торгували на організованих ярмарках на Великдень і це був один з основних їхніх заробітків.

Види і малюнки дитячих іграшок филимоновских

На початку XX століття це ремесло майже пропало, але у повоєнні роки знову почало активно розвиватися, оскільки тодішнє керівництво країни всіляко підтримувало народне мистецтво. Серед старовинних образів з таких іграшок самими основними є:

 1. istoriya vozniknoveniya, risovanie i shablon filimonovskojj igrushki204 Історія виникнення, малювання і шаблон filimonovskoj іграшкиФилимоновская качечка — це основний символ водного середовища. Використовували як оберіг для малюків.
 2. Филимоновская конячка (кінь або вершник на ньому) є символом основного язичницького бога Сонця — Велеса, якому поклонялися.
 3. Филимоновский півник був зберігачем вогнища сім’ї.
 4. Филимоновские бугай, коза, баран, олень вважалися оберегами від різних злих духів. Спеціально для цього у них були кільця на шиї.
 5. Филимоновская корова була символом достатку в домі.
 6. Филимоновская курочка була достатку та сімейного благополуччя.
 7. Филимоновская панночка — оберіг величезного сімейного і прекрасного щастя. Завжди зображується з маленьким немовлям саме в правій руці, а з качиної в лівій. Давній прообраз одиничного жінки божества — головної богині Мокоша.

Більш пізніми филимоновскими іграшками вважаються:

 1. Танцювальна пара солдата і панянки, які називалися прізвиськом Любота.
 2. Образ Івана, який згідно казці зловив красуню Жар-птицю.
 3. Солдат з куркой або з конем — це символ повсякденного життя в маленькому селі.
 4. Спосіб Чаювання, присвячений самовароварению.

Характерною особливістю филимоновских іграшок є те, що при виготовленні відсутнє шаблон. Майстер з шматка глини робить охайну, визначену заготовку згідно з традиційними параметрами.

Галерея: филимоновская іграшка (25 фото)

Значення візерунків або орнаментів

Дані візерунки або ж орнаменти мають нотки язичницької символіки. Наприклад, зображення двох перекручених ліній, що означає символ язичницького бога Сонця. Всі елементи повинні нагадувати неразрывающую зв’язок природи з людиною, тому кожен символ щось означає, а саме:

 1. Трикутник зображує землю.
 2. Ялинки — живу рослинність.
 3. Зигзаг — це вода.

Филимоновская розпис абсолютно неповторна і унікальна в своєму образі. Орнаменти весь час змінюються. Малюнки постійно міняють колірну гаму. За старовинними віруваннями кожен візерунок укладає в себе сильну духовну силу, що захищає людей від будь-якого зла.

Які кольори потрібні для створення filimonovskoj іграшки

Кольори — це основна деталь в filimonovskoj розпису. Основними є жовтий, червоний, зелений, тому що кожен з них означає певний сенс, а саме:

 1. Червоний — символ землі, чарівної краси, сила вогню або духу.
 2. Зелений — відновлення самого життя.
 3. Жовтий — колір величного сонця, а також вогню.

Характерна особливість filimonovskoj розпису — це те, що при обробці методом випалу вона після набуває ідеальний білий колір, тому немає необхідності її поверх ґрунтувати, так як нам якраз потрібна така ідеальна і біла поверхня для того, щоб її прикрашати візерунками.

Етапи створення filimonovskoj іграшки

istoriya vozniknoveniya, risovanie i shablon filimonovskojj igrushki205 Історія виникнення, малювання і шаблон filimonovskoj іграшкиЗа таким принципом можна зробити будь-яку филимоновскую свистульку з глини. Першим ділом спочатку майстер іграшку желтит, для цього широким пензликом наносять фарбу на фігуру, зафарбовуючи її певні частини тіла. Можна чергувати лінії, а потім круги або навпаки. Елемент свистульки, де людина торкається губами залишається незакрашенным.

Другим етапом є використання малиновою розмальовки. Тонким пензликом майстру потрібно нанести різні візерунки (ялинки, трикутники, кружечки, смуги).

І останнім штрихом стане озеленення іграшки. Теж береться тоненька пензлик і таким же чином фарбується.

Головним інструментом цієї розпису служить гусяче або ж куряче пір’я. Для даних виробів з filimonovskoj розписом необхідно застосовувати спеціальну глину — сініка, яку знайшли в Филимоново.

Заняття з filimonovskoj розпису в дитячому садку

Для розвитку творчих здібностей для дітей буде корисними заняття по виготовленню filimonovskoj іграшки. Спеціально для дитини можна робити з паперу. Щоб намалювати филимоновскую іграшку, наприклад, кінь, спочатку шукають відповідні зображення коників, півників, котів і т. д. Знайти і роздрукувати з інтернету шаблон для розфарбовування олівцем поетапно зовсім нескладно. В основному в саду роблять шаблон півня, він найпростіший. Знайомлять дітей з історією виникнення і принципами filimonovskoj розпису і приступають до заняття. Для створення розпису будуть потрібні такі інструменти:

 1. Плакат з розписаними елементами розпису
 2. Кілька глиняних свистунців
 3. Шаблони конячок або півників з нанесеним на них вже жовтим кольором
 4. Палички ватні або пензлика
 5. Гуаш або кольорові олівці
 6. Палітра
 7. Ємність для миття пензликів
 8. Серветки

istoriya vozniknoveniya, risovanie i shablon filimonovskojj igrushki206 Історія виникнення, малювання і шаблон filimonovskoj іграшкиЗавдяки таким заняттям у малюка вдосконалюється фантазія, розвивається дрібна моторика і сенсорна чутливість. При заняттях можна читати вірші, художню літературу, наспівувати пісеньки, показувати дітям картинки. Є безліч програм і курсів на тему — вивчення filimonovskoj розпису в дитячому садку. Такі методи викладання захоплять дітей і більшого навчать. Заразом дитина освоїть культуру і традиції свого народу, а також придбає нові навички та навчитися малювати прості елементарні геометричні елементи. А якщо ваша дитина навчається в школі, наприклад, у 2 класі, і йому знадобилася презентація з filimonovskoj іграшці – буде корисно ознайомитися з нашою статтею.

У сучасному світі филимоновские іграшки роблять більш різноманітними, яскравими і помітними. Також є безліч різних матеріалів, які можна використовувати замість традиційних. Наприклад, можна замість глини взяти гіпс і т. д.

Інші види розпису та малювання

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками