Коли починається і скільки триває Петрівський піст

За приписом церкви, пост – особливо важливий період для духовного життя, очищення душі і тіла. У православних християн налічується 4 великих багатоденних посту. Одним з них є Петрівський піст.

Дати початку і закінчення Петрівського посту в 2020 році

Період Петрівського посту не має чітко встановленої дати початку, проте завжди завершується 11 липня перед днем Петра і Павла. Так відбувається через залежно посту від дати святкування Пасхи. Чим раніше у році вона настає, тим довше триває духовне утримання.

Настає пост через 7 днів після свята Трійці (П’ятидесятниці), яка також має перехідну дату і наступає на 50 день після Великої Пасхи. Так як в 2020 році Трійця випадає на 7 червня, Петрівський піст розпочнеться 15 червня і закінчиться 12 липня.

Історія виникнення Апостольського посту

Ви можете зустріти кілька назв Петрівського посту: Апостольський, річний, П’ятидесятниці.

Коріння цього періоду йдуть у часи поблажливості на апостолів Святого Духа після Воскресіння і Вознесіння Ісуса Христа. Як відомо, після явлення Святого Духу, учні Христа отримали дар спілкування на всіх мовах світу, щоб розповісти різним народам про Бога. Рівно тиждень апостоли святкували унікальне явище, а потім почали тримати піст для очищення душі до майбутнього служіння Богу.

dea562e05b5b18fbad59bd242108ee69 Коли починається і скільки триває Петрівський піст

Присвячений пост двох апостолів – Петра і Павлову, і саме днем вшанування цих апостолів завершується утримання. Петра і Павла церква прославляє за твердість і світлу мудрість.

У народі цей період називався «петрівка-голодування». Цікаво, що час духовного утримання християн якраз потрапляє на час, коли у людей закінчувалися старі запаси, а новий урожай ще не встигав.

Як харчуватися в Петрів піст

Петрівський піст вважається не таким суворим, як Великий. Є їжу тваринного походження не дозволяється, однак, днів тижня, коли потрібно строго дотримуватися певних правил, менше.

Що можна їсти

Як і при будь-якому іншому церковному стриманості в Петрівський піст кожен день можна вживати в їжу:

 • овочі;
 • фрукти;
 • пісний хліб;
 • воду;
 • сіль;
 • горіхи;
 • мед;
 • бобові.

b76de99f04a380903691371ba8212283 Коли починається і скільки триває Петрівський піст

У певні дні можна додати в раціон:

 • каші;
 • тушковані овочі;
 • гриби;
 • овочеві супи;
 • рибу;
 • пісне масло;
 • вино.

Основними продуктами Петрова поста виступають зелень і сезонні овочі, які в цей період вже ростуть удосталь.

У вихідні та святкові дні на Русі був звичай готувати рибники – відкриті пироги з рибою.

Що їсти не можна

Під час утримання категорично забороняється вживати в їжу продукти тваринного походження. До них відносяться:

 • м’ясо;
 • птах;
 • будь-які молочні продукти;
 • яйця.

Пам’ятайте про те, що вживати в їжу не можна не лише зазначені продукти, але і страви їх містять. Як відомо, яйця, масло та молоко можуть бути інгредієнтами здоби, тістечок і млинців.

Також під час духовного стримування не дозволено вживати міцні спиртні напої.

Календар харчування по днях

У Петровському посаді є строгі і м’які дні. Вихідні та свята також відзначаються по-особливому.

До суворим днях сухоядения відноситься середа і п’ятниця. В ці дні можна вживати в їжу продукти, що пройшли теплову обробку і приправлені олією. За стіл дозволено сідати один раз після 3-х годин дня.

У більш м’який день – понеділок, можна додати до раціону продукти, що пройшли теплову обробку.

В м’які дні – вівторок і четвер, не заборонено приймати в їжу варені, смажені і запечені страви, приправлені олією. Також можна вживати в їжу рибу і морепродукти. Трапезувати дозволено 2 рази в день.

У вихідні дні та свята крім гарячої їжі, олії та риби, під час трапези можна випити келих вина, бажано Кагору. Сідати за стіл при цьому можна 2 рази на день.

Календар Петрівського посту в 2020 році.

Дата День тижня Дозволи і заборони
15, 22, 29 червня Понеділок Дозволена тільки гаряча їжа без олії.
16,23,30 червня Вівторок Не заборонено вживати продукти, що пройшли теплову обробку, приправлені олією, а також рибу і морепродукти.
17,24 червня, 1 липня Середа День сухоядения. У раціоні повинні бути присутніми тільки свіжі продукти без масла.
18,25 червня, 2 липня Четвер М’який день, коли можна трапезувати гарячими стравами з додаванням масла. Також можна вживати в їжу рибу і морепродукти.
19, 26 червня, 3 липня П’ятниця День сухоядения. Під забороною всі продукти, крім свіжих фруктів і овочів.
20, 27 червня, 4 липня Субота Не заборонено готувати з продуктів гарячі страви і приправляти їх рослинною олією. Також можна включити в раціон рибу.
28 червня Неділя До всіх не забороненим в період посту продуктів під час трапези можна додати келих вина.
7 липня Свято — Різдво Іоанна Предтечі Не залежно від того на який день випадає свято, трапезувати можна будь-якою їжею, крім скоромної.

Правила і особливості Петрівського Посту

Усім віруючим відомо, що піст — це непросто утримання від їжі. У цей період важливо очистити не лише тіло, але й душу.

Що не можна робити

Крім обмежень в їжі, православним християнам забороняється:

 • Відвідувати розважальні заходи. Зверніть увагу, що не можна не тільки ходити в клуби, кафе або на дискотеки, але і дивитися ТБ, читати гумористичну літературу або голосно слухати музику.
 • Розпивати спиртні напої і, як наслідок, бути в стані сп’яніння, відвідувати шумні компанії і застілля.
 • Ходити до перукарні. Вважається, якщо підстригтися під час духовного утримання, волосся можуть порідшати.
 • Палити і чревоугодничать. Виключіть будь-які шкідливі звички або зведіть їх до мінімуму.
 • Сваритися і лаятися. Намагайтеся не вступати в конфлікти з людьми, думати про них погано. Думки повинні бути чистими.

Якщо ви вирішили дотримуватися посту, то безглуздо прирівнювати його до простої дієті. Адже головне при утриманні доброта і чистота розуму, відсутність поганих помислів.

Що можна робити

У дні стриманості передавайте себе молитві. Намагайтеся по можливості щодня відвідувати церкву, читати духовну літературу.

Деяким віруючим під час посту дозволяється не дотримуватися обмежень в їжі. До них відносяться хворі, хворі та літні люди, вагітні жінки, діти. Тим не менш, чистоту та порядність думок необхідно дотримуватися незалежно від стану здоров’я.

7a4155ee0be2372350346f94d60cee80 Коли починається і скільки триває Петрівський піст

Зверніть увагу, що на період духовного утримання випадають Купальські гуляння. Церква вважає свято багатовіковим звичаєм православних, тому не забороняє розважатися в цей день.

Коли був встановлений Петрів піст?

Перші згадки про піст датовані III століттям, часом, коли в Константинополі призначили день святкування первоверховних апостолів Петра і Павла. Спочатку дотримувалися утримання, тільки ті, хто за станом здоров’я чи з якихось інших причин не змогли поститися у Великий піст. Традиційним Петрівський піст став лише в XI столітті.

Дата святкування дня Петра і Павла – 12 липня, обрана неспроста. Саме в цей день апостолів стратили після тривалого духовного утримання.

Чому Петров пост слідує за днем П’ятидесятниці?

День П’ятидесятниці – день, коли Ісус Христос послав своїх учнів Святого Духа, є великим святом. Це радісне й велике подія проходить без утримання від їжі, так як сам Господь перебуває поруч з нами. А ось після тривалого свята, піст потрібен для очищення душі та думок, щоб потім отримати благодатні дарування.

Чому апостоли Петро і Павло називаються первоверховними?

Всі 12 апостолів займають особливе місце в церкві, мають однакову силу і владу розрішати гріхи. Незважаючи на те що деякі з апостолів більш прославляються у Священному писанні, ніж інші, жодні з них не вважався головним або переважаючим честю інших.

a65053879140e5932ef7cca3d70cb9e3 Коли починається і скільки триває Петрівський піст

Тим не менш в Діяннях апостольських в основному описуються дії Петра і Павла, їх і називають первоверховними – з першості порядку і праць. Петра – за твердість, Павла – за світлу мудрість.

Скільки триває Петрів піст?

Кожен рік Петрівський піст тривати по-різному і може тривати від однієї до шести тижнів. Початок стриманості завжди відраховується на 8 день після Трійці, дата якої припадає на п’ятдесятий день після Пасхи. Закінчується піст кожен рік однаково – 11 липня, напередодні свята Петра і Павла.

Буває соборування Петрів піст?

Вважається, що Таїнство Єлеосвячення, або Соборування (вчиняється кількома священнослужителями, тобто соборно) здатне вилікувати хворого. Також відвідавши таїнство, можна отримати прощення гріхів.

В одній і тій же тяжкої хвороби людина може прийняти Таїнство Соборування всього один раз. Зазвичай воно проводиться у дні Великого Посту.

В Петрів піст подібні дії мають сенс, якщо хворіють буде кілька, і вони самі прийдуть до храму. У цьому випадку проведення Таїнства Єлеопомазання допустимо.

1fff93e8c2846225a71789592b43876a Коли починається і скільки триває Петрівський піст

Петров пост і пост Петра і Павла це одне і те ж?

Пост присвячений двом апостолам – Петру і Павлу. Спочатку його так і називали пост «Петра і Павла». Петровим ж він став тому, що було просто незручно говорити «Петропавлівський».

Приказки та прикмети

Згідно з народними повір’ями в період Петрова поста:

 • Заборонено займатися рукоділлям і шити. Вважається, що подібним чином можна зашити собі щастя, дароване Богом.
 • Не варто брати в борг, ризикуєте залишитися без достатку наступні кілька років.
 • Не проводьте обрядів ворожіння або змов, інакше залучите біду і залишитеся без Божої підтримки.

У народі закінчення духовного утримання влаштовувалися святкування. Молоді дівчата ворожили, а старші люди водили хороводи і співали. Зазвичай свято Петра і Павла зустрічали наступними словами:

 • В Петров день – баранчика в лоб (можна розговітися).
 • Якщо на Петра натерто проса з ложку, то буде і восени в ложці.
 • Якщо в Петров день: один дощ – врожай не худий, два дощу – добрий, а три дощу – багатий.
 • Якщо Петро з Павлом плачуть (дощ), то через тиждень сонце не здасться.
 • Якщо хліба видалися, то не Петро не Павло їх не віднімуть.

Можна грати весілля в Петрів піст, вінчатися, хрестити дітей

Церква не забороняє провести одруження в Рагсі. Тим не менше, якщо ви вирішили суворо дотримуватися посту і слідувати всім правилам і обмеженням, краще перенесіть захід.

 • По-перше, священнослужителі не проводять обрядів вінчання у дні посту, тому дати обітницю вірності перед Богом у вас не вийде.
 • По-друге, в цей період не можна проводити і брати участь у розважальних заходах, тому пишне весілля влаштувати не вийде.
 • По-третє, в народі вважається, що шлюб, укладений в період посту, буде недовгим і ненадійним.

Що стосується хрещення дитини, то захід можна проводити в будь-який день в році, будь це пост або свято. Якщо ви вирішили охрестити немовля в дні стриманості, не влаштовуйте пишного гуляння і приготуйте скромний пісний стіл, відсвяткувавши подія в тісному колі сім’ї. Якщо дозволяє час, краще проведіть обряд хрещення після дня Петра і Павла.

Петрівський піст менш суворий, ніж Великий, однак також важливий. Присвячений він великим апостолів – учнів Христа, які в цей період також дотримувалися пост для подальшого служіння Богу. Під час утримання дотримуйтесь не тільки обмеженням в харчуванні, але і у вчинках і діях. Більше моліться, ходіть до церкви і женіть дурні думки з голови.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками