Коли святкується день івана Купала: звичаї і традиції

Свято Івана Купала відомий нам з дитинства. Свято присвячене світанку природи, перемогу світла над темрявою і літнього сонцестояння. Цей день супроводжується величезною кількістю традицій і народних обрядів.

Історія виникнення свята

e12c5b2ad06a1b1a1017b5227262e481 Коли святкується день івана Купала: звичаї і традиції

Історія виникнення свята сягає часів, коли слов’яни поклонялися ідолам поганським Богам. На думку одних істориків, назва «Купала» походить від імені язичницького божества, інші ж стверджують, що такого імені не було, а назва пов’язана з обрядами, що проводяться в цей день.

До появи григоріанського календаря масові гуляння проводилися як раз в день літнього сонцестояння 20-22 червня. Коли прийняли сучасний календар, свято стало випадати на 7 липня (24 червня за старим стилем).

З приходом християнства церква спробувала замінити язичницьке свято на православний. В цей день стали відзначати Різдво Іоанна Предтечі. Тим не менш народні традиції і обряди викорінити не вдалося, а от назва змінилося. З цього часу свято стало називатися днем Івана Купала.

Хто такий Іоанн хреститель

d475a68d5bbe1bf8e3eb98589c10dc90 Коли святкується день івана Купала: звичаї і традиції

Іоанн Предтеча народився в сім’ї священика Юдеї саме 7 липня (24 червня за старим стилем). Він вважається пророком, який передбачив появу Месії. Хрестителем його назвали завдяки тому, що саме він охрестив Ісуса Христа в річці Йордан.

Чий свято за національністю

Традиційно свято відзначали східні і західні слов’яни. Зараз у багатьох країнах збереглися звичаї вечірніх гулянь в ніч на Івана Купала. Це свято відзначають росіяни, українці, білоруси, прибалти і жителі ряду європейських країн. У багатьох державах свято вважається народним, так і церковним і називається по-іншому.

Як відзначали свято Івана Купала на Русі

Спочатку свято відзначали як день захоплення сонцю і природі. Це був час обмивання і очищення. Було прийнято купатися у водоймах, щоб позбутися хвороб. Крім купання, святкування супроводжувалося народними обрядами і традиціями.

Як проходить свято

Народні гуляння починалися ввечері, напередодні свята і тривали всю ніч. Вважалося, що в цей час природа знаходить унікальні магічні властивості, а нечиста сила – гуляє і пакостить.

Було прийнято збирати трави та квіти і плести з них вінки, а потім пускати їх у воду. Святкування обов’язково супроводжувалося великим купальським вогнищем, навколо якого водили хороводи та співали обрядові пісні.

Що не можна робити в цей день

b83d859ff3259dedc0b297d0c6b65238 Коли святкується день івана Купала: звичаї і традиції

Заборони та обмеження в більшості своїй пов’язані з народними повір’ями. Так, вважалося, що купальської ночі не спати, щоб не потрапити в руки лісової та водної нечисті. В день свята заборонено що-небудь продавати або давати на час, інакше можна накликати біду. Також нещастя чекає на кожного, хто знайде і підбере гроші на дорозі.

Згідно з церковними канонами 7 липня припадає на період Петрівського посту, тому якщо ви вирішили очиститися духовно, зведіть до мінімуму гуляння і дотримуйтесь пост. Так як Різдво Іоанна Предтечі є церковним святом – припустиме урізноманітнити раціон рибою і келихом червоного вина.

Традиції та обряди свята

В буденного народного життя свято Івана Купала мав величезне значення, тому його проводили, дотримуючись безліч традицій і обрядів.

Купання в озерах і річках

631541ee85f78a83a58d3b535872a549 Коли святкується день івана Купала: звичаї і традиції

Свято Івана Купала пов’язаний з водою, тому багато регіони підтримували звичай купання у водоймах. Вважалося, що вода наділялася особливою цілющою силою і могла змити хвороби, відігнати погані думки з голови.

Однак не у всіх регіонах купання у водоймах вважалося безпечним. У цей день русалки і водяні залишали озера і річки і влаштували шабаш. Люди боялися нечисті і не ризикували купатися. Тим не менш магічна сила води зберігалася. Обов’язково треба було походити босоніж по росі, відвідати лазню з 12 травами, зібраними напередодні, випити води з джерела.

В наші дні збереглася традиція обливання водою, яка змиває усі хвороби, смуток і нещастя.

Очищуючий вогонь (навіщо стрибати через багаття)

76f6ba9773d58211a0392e5a24b67b4e Коли святкується день івана Купала: звичаї і традиції

Вогонь у ніч на Івана Купала брав особливу очищувальну силу. Його ототожнювали з сонцем, тому багаття робили дуже великим і високим. Навколо нього водили хороводи, танцювали і співали. Коли полум’я темного вщухало, дівчата і хлопці стрибали через вогнище, для очищення душі й тіла від пристріту, хвороб і нещастя. Стрибнути потрібно тричі, інакше обряд не спрацює.

Повір’я:

 • якщо дівчина не змогла перестрибнути вогонь або зовсім не прийшла на гуляння, її обзивали відьмою, могли відшмагати кропивою, облити водою або обсипати пір’ям;
 • якщо у закоханої пари виходило перестрибнути через полум’я тримаючись за руки, то їх союз обіцяв бути міцним і довгим;
 • щоб вилікувати дитину, мати палила на вогнищі його сорочку, вважаючи, що з одягом згорить і хворість;
 • від неблагополуччя сімейного побуту можна було позбутися, спаливши на купальському вогнищі старий мотлох і непотрібні речі;
 • щоб тварини і домашня худоба не хворіли, їх також переганяли через багаття.

Які трави збирають у цей свято

Вважалося, що трави і квіти набувають чудодійну силу в ніч на Івана Купала, тому з світанку до сходу сонця травники і знахарі вирушали на пошуки цілющих трав. Особливо добре, якщо вони були з ранкової «купальної» росою. Згідно з повір’ями найкращими магічними властивостями мали рослини, зібрані дітьми та старими людьми з чистою душею.

Зібрані трави використовували для викурювання нечистої сили і проведення обрядів. Зазвичай травники збирали:

 • кропиву;
 • полин;
 • мати-мачуху;
 • богульнік;
 • материнку.

Вважалося удачею знайти переліт-траву, здатну перенести людину за тридев’ять земель або одолень-траву, яка рятує від ворогів.

Квітка папороті

7cb6adffe2702a9923f995c9fc2824d8 Коли святкується день івана Купала: звичаї і традиції

Одне з найбільш цікавих повір’їв, пов’язаних із днем Івана Купала – про квітку папороті. Вважалося, що папороть здатний цвісти тільки раз в році – опівночі на Івана Купала. Цвітіння ретельно ховалося і охоронялося нечистою силою. Проте чоловік знайшов квітку, отримає неймовірну магічну силу. Він зможе розуміти мову рослин і тварин, бачити крізь землю, розмовляти з духами.

Купальський вінок

Більшість обрядів на свято, дівчата проводили з вінком на голові. Його плели з зібраних заздалегідь квітів, трав і гілок. Вважалося, що якщо покласти вінок у воду і води зачерпнути з нього, шкіра буде світлою, щоки рум’яними, а очі сяючими.

Зазвичай, у кінці гулянь вінок відпускали у воду або спалювали на багатті. Іноді, прикраса зберігали, щоб використовувати трави, що входять до його складу, протягом наступного року.

Повір’я

Вважалося, що в ніч на Івана Купала:

 • рослини і звірі отримували дар спілкування між собою;
 • духи предків спускалися на землю, у вигляді світлячків, літали в темному лісі;
 • потрібно розкласти кропиву на порозі і підвіконні, щоб нечисть не пробралася в будинок;
 • необхідно замкнути коней, так як їх могли вкрасти відьми для поїздки на Лису гору;
 • знайдене мурашине масло в мурашнику мала цілющі властивості;
 • зірваний і розкладений в будинку квітка Іван-да-Мар’я вбереже від злодіїв.

Як ворожити на Івана Купала

f056ba2e26f7353a83097e41a67aa41b Коли святкується день івана Купала: звичаї і традиції

Одне з найпопулярніших – ворожіння на вінках. Пізньої ночі незаміжні дівчата прикріплювали до свого вінка свічку і пускали у воду. Потрібно уважно стежити за тим, як він попливе.

Якщо вінок:

 • поплив далеко – заміжжя буде швидким і щасливим;
 • крутиться на місці – в цьому році весіллі не бути;
 • потонув – нареченого нареченій не знайти ніколи.

Юнак, выловивший вінок обраниці з річки, міг вимагати взамін поцілунок.

Дівчата також стежили за своєю свічок на вінку, адже чим довше вона горить, тим довшим буде життя.

Можна поворожити На заміжжя і іншим способом. Вночі не дивлячись, зірвіть пучок польових трав і покладіть під подушку. Якщо вранці виявиться, що в букеті більше 12 видів рослин, в цей рік чекати весілля.

Ще можна покласти під подушку лист подорожника і сказати: «Трипутник-попутник, живеш при дорозі, бачиш малого і старого, скажи мого судженого». Наречений обов’язково здасться вам у сні.

Можна загадати найпотаємніше бажання. Якщо пролізти через 12 городів, воно обов’язково збудеться.

Побачити майбутнє можна за допомогою церковної свічки. Розламайте її на кілька шматочків і розтопіть. Рідкий віск вилийте в ємність з холодною водою. Яку фігуру він прийме – таких подій і чекати в найближчому майбутньому.

Символи сонця в купальських обрядах

ac83af6f1739bb644c8f10bc8f365aa1 Коли святкується день івана Купала: звичаї і традиції

Відомо, що на Івана Купала люди поклонялися сонцю і його світла. Неодмінний атрибут свята – вінок з квітів і трави, що символізує сонце. Ритуали поклоніння сонячного світила супроводжувалися хороводами навколо вогнища, спалення опудала. Юнаки спускали з пагорбів підпалені колеса і бочки, отождествляющие сонячний кругообіг.

Прикмети на Івана Купала

Якщо в день Івана Купала

 • сильна роса – до врожаю огірків;
 • якщо зоряна ніч перед святом – грибів буде багато;
 • йде дощ – дето буде спекотним і посушливим;
 • зустріти змію – чекати біди або втрати.

Весілля на Івана Купала

836d37415bfc8ba0bc37621271d9018c Коли святкується день івана Купала: звичаї і традиції

У народі кажуть, що якщо одружитися в день Івана Купала – можна все життя купатися в розкоші.

Тим не менш, так як свято завжди випадає на Петрівський піст, церква подібні шлюби не приймає і в храмі не вінчає. Якщо ви люди віруючі, краще перенесіть одруження на дату, коли пост завершиться, після 12 липня.

Івана купала 2020 року якого числа і місяця

Іван Купала в 2020 році святкуватиметься в ніч з 6 на 7 липня.

Якого числа Іван Купала в 2020, 2021, 2022 році

Так свято має чітко встановлену дату і не змінюється з року в рік, в 2020, 2021 і 2022 році Іван Купала також буде в ніч з 6 на 7 липня.

Ніч напередодні свята Івана Купала

У народі ніч напередодні свята вважалася «страшною». Відьми зліталися на Лисій горі і влаштували шабаш. Також ця ніч ототожнювалася з підняттям над світом Скипер-Змія.

В день перед купальської ночі

Згідно з повір’ями, перед святом, вдень 6 липня потрібно прибрати будинок, щоб зустріти свято у чистоті. З самого ранку люди чистили криниці, щоб вода в них стала «особливою». Вдень заготовлювалися вінки і віники для лазні. Травники і знахарі вирушали за «магічними» травами в ліс. Увечері, перед святкуванням, люди вмивалися вечірньою росою, щоб отримати здоров’я і силу.

В купальську ніч

7e167e43502201c75217b281eb7d593d Коли святкується день івана Купала: звичаї і традиції

Народ гуляв всю ніч безперервно. Люди запалювали вогнища і стрибали через них. Водили хороводи, співали обрядові пісні, танцювали і веселилися. Дівчата і хлопці по традиції ворожили, а опівночі вирушали на пошуки цвітіння папороті.

На ранок після купальської ночі

Після Купальської ночі було прийнято збирати цілющі трави і рослини на весь наступний рік.

Іван Купала – унікальний свято, що символізує тепло, сонячне світло і літо. Відзначити його краще на природі. Зазвичай гуляння проходять у великій компанії на березі водойми. Неодмінні атрибути свята – великий купальське вогнище, вінок з трав і квітів, масові обряди і ворожіння.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками