Майстер-клас для початківців: як правильно в’язати рукава спицями за схемою

master klass dlya nachinayushhikh: kak pravilno vyazat rukava spicami po skheme140 Майстер клас для початківців: як правильно вязати рукава спицями за схемоюКоли початківці майстрині освоюють ази в’язання спицями, вони рано чи пізно стикаються з такою важливою проблемою, як правильний окат рукава. Окат та в’язання пройми – дуже відповідальні етапи в’язання спицями. Від правильного оката і вив’язування пройми залежить зовнішній вигляд готового виробу, а це дійсно дуже важливо.

Як вив’язати окат рукава спицями? Як правильно пов’язати втачной рукав? Як в’язати рукав спицями для початківців покроково? В’язання рукава знизу вгору спицями? Як правильно закрити рукав спицями? Зв’язати рукава під куртку? Рукав доломан спицями як в’язати? Як зв’язати прямий рукав? Як розрахувати петлі для рукава спицями? Як закінчити рукав спицями для початківців? Гарний окат рукава спицями? Як правильно збавляти петлі на рукаві?

Якщо ви не дока в в’язанні відповісти на всі ці питання дуже і дуже складно. Але розібратися поступово — дуже навіть можливо.

Тому ті, хто тільки починає в’язати спицями, повинні неодмінно в першу чергу навчитися вив’язувати пройму. Головне – запам’ятати, що окат рукава починають в’язати зверху, тобто від плеча, а закінчують знизу, але не навпаки. Тільки в цьому випадку можна якісно зв’язати пройму і виконати окат.

Якими бувають рукава: класифікація

Звичайно, початківцям майстриням зручніше усього починати освоювати в’язання спицями з виробів у техніці «реглан», у яких суцільнокроєні рукава. Такі моделі зв’язати найпростіше, а схеми можна удосталь знайти в мережі Інтернет і в спеціалізованій літературі. Тим не менш, на спицях можна зв’язати різні форми:

 • «ліхтарики»;
 • «летюча миша»;
 • реглан, про які вже говорилося вище.

По довжині рукава теж відрізняються один від одного. Вони бувають:

 • короткі (як правило, в моделях, призначених для носіння в теплу пору року);
 • середньої довжини (доходять до середини передпліччя);
 • довгі, присутні у більшості в’язаних спицями моделей, призначених для носіння в холодну пору року.

Самий складний етап у роботі над будь-яким типом рукава – вив’язування пройми. В’язання пройми традиційно виконується зверху вниз, тобто по напрямку від плеча до кисті. Техніка в’язання залежить від особливостей схеми конкретного виробу. В’язання пройми потрібно обов’язково освоювати в першу чергу, тому що саме від того, наскільки майстриня володіє технікою в’язання пройми, залежить якість виробу. Рукавчики з проймою, пов’язаної неправильно, вийдуть неакуратними, несиметричними і не тієї форми, яка була задумана спочатку. Швидше за все, такий виріб вже не можна буде носити, навіть якщо більша частина в’язання виконана якісно і без грубих помилок.

В’язання рукава спицями: з чого почати

Для того щоб навчитися правильно в’язати рукави і обробляти пройму, знадобиться:

 • master klass dlya nachinayushhikh: kak pravilno vyazat rukava spicami po skheme141 Майстер клас для початківців: як правильно вязати рукава спицями за схемоюСхема в’язання виробу. Бажано, щоб, крім загальної схеми, там була окрема схема в’язання з фотографією і докладним описом того, як правильно в’язати пройму. Відступати від схеми не можна, особливо тим, хто не знає, як правильно в’язати пройму, через брак практичного досвіду.
 • Спиці. У деяких випадках для в’язання основної частини виробу та для вив’язування пройми використовується різний номер і різний тип спиць. Зазвичай це уточнюється в описі роботи, доданому до схеми. У деяких випадках в’язати рукавні елементи рекомендується круговими спицями, все залежить від специфіки конкретного виробу.
 • Пряжа. Як правило, рукави в’яжуть з тієї ж пряжі, що і основна частина виробу. Але бувають і винятки. У деяких моделях одягу, найчастіше дитячої, їх в’яжуть з пряжі, яка за кольором або відтінком відрізняється від основної частини виробу. Якщо виріб виконується з пряжі двох і більше кольорів і прикрашене орнаментом (геометричним або рослинним), при в’язанні дуже важливо дотримувати правильне чергування кольорів і ту ж послідовність орнаменту, що і в основній частині виробу.
 • У деяких випадках може знадобитися гачок для того, щоб красиво оформити краю елементів в техніці в’язання гачком. Також обробити краї можна за допомогою декоративної тасьми або просто обшити нитками в тон пряжі на швейній машинці.

Загальний опис роботи

Найголовніше при в’язанні – правильно розрахувати необхідну кількість петель. Тому перед тим, як починати в’язання, необхідно зняти всі необхідні мірки і виконати потрібні розрахунки. При розрахунках необхідно враховувати такі важливі параметри, як:

 • довжину елемента (довгий, середньої довжини або короткий);
 • ширину елемента. Якщо рукав звужується або розширюється донизу, потрібно точно визначитися з шириною в самому вузькому і в найширшому місці. Для правильного в’язання важливі обидва ці параметра.
 • відношення довжини елемента до довжині готового виробу;
 • також необхідно враховувати те, наскільки увігнутою повинна вийти готова форма.

Виконавши всі необхідні розрахунки, бажано виконати на папері для викрійок схеми рукава з усіма необхідними розмірами. Таким чином, в цілому повинно вийти дві схеми в’язання: на одній буде форма рукава з усіма необхідними розмірами, а на іншій схемі буде відображена послідовність в’язання з допомогою умовних позначень, прийнятих у в’язанні спицями. Зіставивши дві схеми, можна приступати до роботи.

В’язання любого рукава в’язаного виробу можна умовно розділити на наступні важливі етапи:

 • master klass dlya nachinayushhikh: kak pravilno vyazat rukava spicami po skheme142 Майстер клас для початківців: як правильно вязати рукава спицями за схемоюзняття необхідних розмірів і набір потрібного кількості петель;
 • в’язання верхній частині елемента (по напрямку зверху вниз!);
 • надання проймі увігнутої форми, у відповідності зі схемою;
 • в’язання нижній частині елемента;
 • обробка країв гачком, на швейній машинці або за допомогою декоративної тасьми;
 • втачивание готових рукавів у виріб.

Під час в’язання необхідно суворо дотримуватися обраний напрям (зверху вниз) і стежити за тим, щоб щільність в’язання весь час була однаковою. Також дуже важливо не відхилятися від схеми для того, щоб обидва елементи виглядали акуратно і симетрично. Під час в’язання, ще на етапі створення викрійки, дуже важливо передбачити наявність припусків на шви. В іншому випадку, готові рукава можна буде втачать у виріб, тому що отвори для рукавів виявляться малі.

Якщо майстриня тільки починає освоювати навички в’язання спицями, рекомендується вибирати вироби з рукавами простий циліндричної форми, у яких не змінюється діаметр (тобто вони не звужуються і не розширюються внизу). Також рекомендується починати роботу з в’язання однотонних виробів, прикрашених орнаментом, тому що при роботі над рукавами існує великий ризик заплутатися в правильному чергуванні пряжі різних кольорів (відтінків) і порушити правильну послідовність декоративних елементів.

Окат рукава спицями: практичні рекомендації

Для тих, хто тільки починає освоювати захоплююче хобі – в’язання спицями, дуже важливо не допускати помилок під час вив’язування пройми рукава. Цей етап вважається одним з найскладніших у роботі над плетеним виробом. Тим не менш, молода майстриня зможе успішно впоратися із завданням, якщо дотримуватися певні практичні рекомендації.

 • master klass dlya nachinayushhikh: kak pravilno vyazat rukava spicami po skheme143 Майстер клас для початківців: як правильно вязати рукава спицями за схемоюСлід починати з рукавів самої простої форми. Поступово можна переходити до більш складних форм, головне – зрозуміти загальний принцип роботи над проймою.
 • Один і той же виріб буде виглядати по-різному з рукавами різної довжини, тому в деяких випадках можна сміливо експериментувати і створити кілька моделей на основі однієї схеми, що відрізняються довжиною і фасоном.
 • Для того щоб досконало освоїти майстерність вив’язування пройми, потрібно не тільки уважно вивчати схеми, але і дивитися навчальне відео. Якщо є можливість, можна відвідати майстер-клас з в’язання або спеціальні курси.
 • При самостійній розробці дизайну готового виробу необхідно враховувати той факт, що довжина і фасон рукавів залежать від призначення в’язаного одягу. Так, літнє плаття буде ефектно виглядати з короткими рукавами або елементами середньої довжини, а тепла туніка для носіння будинку в холодну погоду передбачає наявність довгих рукавів.

master klass dlya nachinayushhikh: kak pravilno vyazat rukava spicami po skheme144 Майстер клас для початківців: як правильно вязати рукава спицями за схемоюПід час роботи над вывязыванием пройми дуже важливо бути гранично уважним і не пропустити те місце, де пройма набуває увігнуту форму. Також необхідно пам’ятати про те, що будь-яка, навіть найменша помилка (наприклад, неправильне кількість петель, недотримання однакової щільності в’язання, зайвий провязанный ряд) неминуче призведе до того, що рукава будуть несиметричні. Це означає, що виріб не можна буде носити. Саме тому в’язання рукавів надається таке велике значення.

Ушивати готові рукава у виріб можна на руках, а можна з допомогою швейної машинки. Початківцям майстриням рекомендується користуватися швейною машинкою для того, щоб стібки були рівними і акуратними, а досвідчені рукодільниці легко можуть зробити це і на руках. Увага: нитки, що використовуються для втачіванія рукавів, повинні бути одного або майже одного кольору з пряжею, з якою пов’язано виріб. Шов повинен бути максимально непомітним, без грубих вузликів.

Виготовлення рукавів для в’язаного виробу та їх втачивание – дуже відповідальний етап роботи над плетеним сукнею (жіночої кофтою, чоловічим светром або пуловерів). Тому для початківців майстринь дуже важливо серйозно підготуватися до цього етапу, вивчивши різноманітні схеми виконання рукавів і подивившись це відео. Головне – уважність, акуратність і регулярна практика. І тоді рукодільниця зможе з легкістю виконувати рукава будь-якої довжини, форми і фасону, навіть самі незвичайні. Освоївши в’язання рукавів, молода майстриня без праці впорається і з іншими деталями виробу.

Інші схеми в’язання

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками