Майстер-клас по рукоділлю: японська вишивка на одязі гладдю

master klass po rukodeliyu: yaponskaya vyshivka na odezhde gladyu202 Майстер клас по рукоділлю: японська вишивка на одязі гладдюЯпонська і китайська вишивка у техніці «гладь» на шовковій одязі останнім часом користується особливою популярністю. Схеми традиційних східних мотивів для вишивки в техніці «гладь» можна удосталь знайти в інтернеті, а також у спеціалізованій літературі. Продаються цілі книги зі схемами традиційних східних візерунків. Техніка вишивки гладдю досить проста, головне – вибрати відповідну схему .

Схема східних візерунків повинна бути простою, зрозумілою і виразною. Техніка гладдю на одязі за схемами з східним колоритом – ідеальний варіант для тих, хто добре володіє технікою вишивання. Проте, китайські і японські візерунки підійдуть і для початківців майстринь, головне – вибрати схему вишивки гладдю, не переобтяжену дрібними деталями.

Види японської витинанки, такі, як лаконічна сашико або когин, не мінялися століттями і виглядають в наші дні так само, як кожна японка вишивала їх в епоху Едо, тому що прийоми вишивки майстри передають з покоління в покоління. Те ж саме можна сказати і про японському шиття васай. І яскрава динамічна бунка, хоч і виглядає дуже сучасно, теж несе в собі вікові традиції.

Китайська вишивка гладдю: з чого почати

master klass po rukodeliyu: yaponskaya vyshivka na odezhde gladyu203 Майстер клас по рукоділлю: японська вишивка на одязі гладдюКитайська вишивка гладдю за схемами з використанням традиційних східних візерунків активно застосовується в декорі одягу, виконаної з шовку. Найбільш часто в цій техніці прикрашають такі предмети одягу та домашнього вжитку:

  • Ошатні домашні халати. Халат з м’якого шовку з традиційними китайськими візерунками , виконаними в техніці «гладь» — мрія будь-якої жінки чи дівчини;
  • Кімоно, призначені для занять східними єдиноборствами. Їх теж часто прикрашають в техніці «гладь», виконаної за традиційними схемами, незважаючи на те, що такі речі мають чоловіки, а не жінки;
  • Жіночі нічні сорочки та пеньюари;
  • Покривала;
  • Постільна білизна.

Схеми для вишивання можна легко знайти в книзі і в інтернеті. Для зручності обрану схему можна роздрукувати на принтере в кольорі, в збільшеному форматі. Перед тим, як прикрашати візерунками одяг або покривало, рекомендується потренуватися на окремих клаптиках шовкової тканини. Голка, призначена для вишивання, не повинна бути занадто товстою. Те ж саме відноситься і до нитками, вони не повинні бути грубими. Шовк – дуже ніжна тканина, яку можна легко пошкодити в результаті необережного поводження.

Вишивання по шовку вимагає певної вправності і навичок, недарма японські і китайські майстрині освоювали це мистецтво роками. Звичайно, сучасна дівчина не захоче витрачати на це найкращі роки свого життя, але відвідати профільний майстер-клас для освоєння базових навичок розпису по шовку початківцям майстриням ніколи не завадить. Також можна подивитися навчальний майстер-клас в інтернеті. В нашій галереї — картинки з прикладами японської вишивки на одязі і не тільки.

Галерея: японська вишивка на одязі гладдю (25 фото)

Китайська та японська вишивка гладдю: основні сюжети вишивки на одязі

master klass po rukodeliyu: yaponskaya vyshivka na odezhde gladyu204 Майстер клас по рукоділлю: японська вишивка на одязі гладдюКитайські і японські майстрині за кілька століть виробили свої канони вишивки по шовку, які залишаються незмінними на протязі довгого часу. Китай і Японія довгий час були країнами, закритими від Європи, тому місцеві майстрині вишивання «варилися у власному соку», використовуючи досить обмежений набір традиційних сюжетів. Ці сюжети мають багато спільного з традиційною східною живописом, наприклад. З чорно-білої японською гравюрою. Центральне місце в сюжетах японської та китайської вишивки займає природа, її краса і її велич. Найчастіше техніка розпису гладдю по шовку використовуються наступні сюжети:

  • Дракони і змії – традиційні істоти зі східної міфології, символ сили та мудрості;
  • Журавлі – символ краси, щастя, довголіття та добробуту;
  • Квітучі гілки сакури – японської вишні. Найчастіше вишитими гілками сакури прикрашають жіночі кімоно і домашні халати;
  • Квіти. Найчастіше у східній тематиці зображують квітучі хризантеми.

Які матеріали використовувати

master klass po rukodeliyu: yaponskaya vyshivka na odezhde gladyu205 Майстер клас по рукоділлю: японська вишивка на одязі гладдюДосвідчені майстрині, особливо ті, хто добре малює, можуть намалювати схему для вишивки гладдю самостійно, взявши за зразок традиційні шаблони. А ті, які не володіють художніми здібностями, можуть просто перевести малюнок на тканину за допомогою копіювального паперу. Найпростіше починати з рослинного орнаменту: квіти, гілки та дерева сакури. Для того, щоб вишивати драконів, журавлів та інших живих істот, потрібен певний навик.

Для того, щоб вона виглядала максимально природно, стібки треба прокладати максимально близько один до одного. Для цього потрібна певна вправність і гарний зір.

Чим більше відтінків одного кольору використовує вишивальниця, тим красивіше виглядатимуть плавні переходи тонів і півтонів. Майстерно виконана техніка розпису японської та китайської гладдю часом виглядає практично так само, як мальовнича або графічна картина. До речі, прикрашати вишивкою можна не тільки одяг. Можна виконати оригінальну вишиту картину з допомогою чорно-білих ниток, в стилі традиційних японських гравюр, і оформити її в ошатну рамку. А можна прикрасити віяло, зроблений з щільної тканини. Вишивання гладдю – відмінний спосіб оформити інтер’єр в східному стилі.

Японська і китайська вишивка гладдю на шовковій одязі: практичні рекомендації

master klass po rukodeliyu: yaponskaya vyshivka na odezhde gladyu206 Майстер клас по рукоділлю: японська вишивка на одязі гладдюДля того, щоб вишивка гладдю в японському та китайському стилі виглядала ефектно, колірна гамма повинна поєднуватися з кольором одягу або покривала. Бажано, щоб один з кольорів повністю повторював колір одягу або постільних речей. Важливе місце в японській та китайській вишивці займає стилізація, тому деякі зображення виглядають вельми умовно, наприклад, рослинні мотиви.

Навпаки, зображення живих істот (журавлі, дракони, змії) і людей виконуються максимально реалістично, з найдрібнішими деталями.

В японській вишивці часто зустрічається зображення сонця, недарма ця країна так і називається – «Країна висхідного сонця». Зображення сонця буде виглядати дуже ефектно, якщо вишити його ніжно-рожевими нитками, ніби це захід або схід. Ще один з найбільш улюблених мотивів східної вишивки – зображення сосни. Сосна є символом здоров’я і довголіття, тому предмети з шовку, прикрашені вишивкою з зображенням сосни, на сході часто дарують рідним і близьким на Новий рік. Можна продовжити цю традицію і в Росії.

Корисна порада

master klass po rukodeliyu: yaponskaya vyshivka na odezhde gladyu207 Майстер клас по рукоділлю: японська вишивка на одязі гладдюТим, хто поки не готовий вишивати зображення тварин і рослин, але хоче опанувати техніку японської та китайської вишивки гладдю, можна порадити почати з ієрогліфів. Японці і прикрашають одяг і домашній текстиль ієрогліфами, що позначають такі поняття, як «здоров’я», «довголіття», «щастя», «благополуччя». Вишивати ієрогліфи досить просто, і це стане відмінною підготовкою перед тим, як переходити до сюжетної вишивці.

Останнім часом інтерес до всіх східному помітно посилився. Люди зі всього світу зустрічають Новий рік за східним календарем, захоплюється східними єдиноборствами, азіатською кухнею, і, звичайно ж, традиційним східним рукоділлям. Предмети одягу та домашнього текстилю, прикрашені традиційною вишивкою гладдю в японському та китайському стилі, послужать прекрасним подарунком рідним і близьким, а також гідно прикрасять будь-який інтер’єр. Головне – строго слідувати схемі, не відступаючи від традиційних канонів, бо «Схід – справа тонка», і знавці японської та китайської вишивки легко можуть відрізнити справжню східну вишивки від імітації і стилізації.

Щоб освоїти японську і китайську вишивку, від майстрині потрібно чимало терпіння, посидючості. Уважності, і, звичайно, бездоганний художній смак. Проте, результат, безсумнівно, варто витраченого часу. Східна вишивка гладдю – одна з найбільш яскравих і своєрідних технік вишивки. Щоб досконало освоїти її, необов’язково їздити «на стажування» у Китай чи Японію, досить вивчити традиційні сюжети і, керуючись ними, придумати щось своє. Для цього знадобиться проявити фантазію, винахідливість і винахідливість. І, звичайно, художні здібності.

Інші схеми вишивки

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками