Мандали: тибетські, буддійські, для чого потрібна, сім’ї, на каменях, історія виникнення, фото, відео

Мандали є схематичними сакральними конструкціями або зображеннями, які буддисти використовують у своїх релігійних практиках. Мандала може бути намальована на каменях або на тканинних поверхнях.

mandaly: tibetskie, buddijjskie, dlya chego nuzhna, semi, na kamnyakh, istoriya vozniknoveniya, foto, video362 Мандали: тибетські, буддійські, для чого потрібна, сімї, на каменях, історія виникнення, фото, відео

Мандала може бути намальована на каменях або на тканинних поверхнях

Що символізує

Мандарелла символізує божественну сферу. Простіше кажучи, вона показує місце їх проживання. Цей малюнок являє собою геометричний символ досить складної структури. Цей символ має свою інтерпретацію – модель Всесвіту. У цієї моделі є й інша назва – «космічна карта».

Ці сакральні малюнки за своєю формою поділяються на такі види:

 • Об’ємні.
 • Рельєфні.
 • Плоскі.
 • Двовимірні і т. д.

Буддисти дуже люблять малювати їх на гальці, на тканинах, на піску, вишивати їх на канві або робити з металу. Також зустрічаються і дерев’яні мандали. Але набагато більш рідкісний і цінний її вигляд – це олійна мандала. Спочатку масло фарбують у відповідний ритуальний колір, потім воно застигає і тільки після цього вирізують і отримують готову роботу.

Щоб виготовити дійсно красивий і символічний сакральний малюнок для своєї сім’ї, потрібна практика.

На Сході дуже цінують цю річ, з якого матеріалу вона не була б зроблена. Малюється вона за специфічними ритуальним правилами. Мандалам часто вклоняються, так як вона має величезну релігійну значимість і цінність для східних людей.

Завдяки Карлу Густаву Юнгу, сьогодні мандалу використовують і в психотерапії. Психолог вважав, що вона символізує людську досконалість. Саме тому мандалу стали використовувати як спеціальний засіб, який має використовуватися для набуття людиною гармонії і прийняття власної особистості.

Галерея: мандали (25 фото)

Мандала своїми руками (відео)

Структура мандали

Мандалайка завжди малює космічну карту, дотримуючись таку структуру:

 1. Зовнішній квадрат або прямокутник.
 2. Всередині коло або овал.
 3. В окружності розташовуються божества.
 4. Кожне божество зображується в окремій колу.

Внутрішній коло малюнка часто розбивається на сегменти, також він може мати форму лотоса.

Найбільший зовнішній коло і символізує Всесвіт. А ось кола, що знаходяться всередині є відображенням божественної сфери.

mandaly: tibetskie, buddijjskie, dlya chego nuzhna, semi, na kamnyakh, istoriya vozniknoveniya, foto, video363 Мандали: тибетські, буддійські, для чого потрібна, сімї, на каменях, історія виникнення, фото, відео

Мандалайка завжди малює космічну карту

Часто в таких символічних малюнках в центрі зображується квадрат, кути якого символізують 4 частини світу.

Мандали: історія виникнення

У цього сакрального малюнка дуже цікава історія виникнення, недарма він вважається одним з найдавніших світових символів. Слово «мандала» має свій переклад – «коло». Позначає цей круг основу світобудови.

В геометрії коло не має кінця і початку, саме з цієї причини східні мудреці включили цю фігуру в свій сакральний малюнок. А взагалі образ кола можна зустріти в народній творчості багатьох народів світу.

Взагалі, якщо говорити про історію цього об’єкта, то визначити його творця, або ідейного натхненника творця, дуже складно. Саме мистецтво створення мандальних виробів зародилося відносно недавно.

mandaly: tibetskie, buddijjskie, dlya chego nuzhna, semi, na kamnyakh, istoriya vozniknoveniya, foto, video364 Мандали: тибетські, буддійські, для чого потрібна, сімї, на каменях, історія виникнення, фото, відео

У цього сакрального малюнка дуже цікава історія виникнення

Версій дві:

 1. Є поширена точка зору, згідно з якою перші мандали стали малювати під час будівництва стародавніх мегалітів. Чи Так це насправді? Сказати складно.
 2. Ще говорять про те, що їх винайшов людина, натхненний шаманськими бубнами і символами, нанесеними на них.

Легенда створення мандалов

Є на Сході одна легенда, яка розповідає про людину-творця даного сакрального малюнка, який сильно потребував допомоги Бога. Людиною охопив відчай до такої міри, що він втратив смак до життя. Але Бог не залишив його в біді, а подарував творчість мандали. Як тільки на людину зійшла ця божественна благодать, він почав малювати лики богів на камені. Так світ побачила перша мандала.

Творчість буддистів в психотерапії

Карл Юнг, зацікавлений східними символами, не раз самостійно малював мандали. Він бачив в них архетип ідеального людського образу. Юнг вважав, що малюючи щось подібне, людина починає розуміти себе. Більше того, він стверджував, що таке творчість дозволяє особистості зазирнути всередину себе і здолати страхи і комплекси.

Для чого потрібні мандали?

Головне їх призначення – релігійне. Східні люди вважають, що, дивлячись на цей сакральний малюнок, людина очищає свою душу і наближається до Бога. Релігійний зміст малюнка очевидний, для цього достатньо лише поглянути на нього і побачити божественні зображення.

mandaly: tibetskie, buddijjskie, dlya chego nuzhna, semi, na kamnyakh, istoriya vozniknoveniya, foto, video365 Мандали: тибетські, буддійські, для чого потрібна, сімї, на каменях, історія виникнення, фото, відео

Головне їх призначення – релігійне

Але психологи мають свою точку зору. Як вже згадувалося вище, мандали малюють люди, що бажають розібратися в собі. Пізнання своєї особистості і коригування сильних і слабких її сторін – головна місія, яку психотерапевти покладають на таке заняття, як малювання мандал.

На думку Карла Юнга, малювання сакральних малюнків дозволяє:

 1. Подолати дитячі комплекси.
 2. Позбутися страхів.
 3. Зміцнити сильні сторони особистості.
 4. Розкріпачити людину.
 5. Звільнити накопичилася у нього всередині енергію і т. д.

Як зробити мандалу сім’ї на камені?

 1. Насамперед необхідно зібрати потрібні деталі для роботи. В даному випадку це камінь, тонка пензлик і фарби. Рекомендується брати гуаш, так як краще ляже на кам’яну поверхню. Камінці можна шукати на березі річки. Головна вимога до каменя: він повинен бути з гладкою поверхнею. Якщо камінчик буде шорсткий, то рівно малюнок не ляже, і виріб не буде красиво виглядати.
 2. Отже, можна приступати до роботи! «Серцевину» каменя необхідно загрунтувати чорною фарбою. У центрі отриманого чорного кола малюється біла крапка. Взагалі, мандали завжди малюються з центру.
 3. Навколо центральної білої точки робляться більш маленькі крапки. Достатньо лише злегка торкнутися пензликом з білою фарбою до каменю. Виходить біле сонце.
 4. Потім пензлик вмочується в рожевий колір і нею робляться маленькі точки навколо «сонця». Малювати їх потрібно по колу за годинниковою стрілкою.
 5. Третій ряд повинен складатися з більш темного відтінку рожевого. Четвертий ряд точок має бути фіолетовий.
 6. Коли вся чорна поверхня каменю буде промальована, потрібно продовжувати малювання далі, використовуючи більш темний колір, наприклад, синій або баклажан.

mandaly: tibetskie, buddijjskie, dlya chego nuzhna, semi, na kamnyakh, istoriya vozniknoveniya, foto, video366 Мандали: тибетські, буддійські, для чого потрібна, сімї, на каменях, історія виникнення, фото, відео

Створення мандали – копітка робота

Тибетські і буддистські мандали: в чому різниця

Відразу варто відзначити факт близького споріднення між цими двома видами сакрального малюнка. Буддійські мандали мало чим відрізняються від тибетських, хіба що технологією створення і супровідними ритуалами.

Тибетська мандала на порядок барвисто буддійської. Вона несе в собі релігійний сенс, але він не так сакрален, як в буддистської мандалу. Також в Тибеті люблять робити мандали з кольорового піску, в той час, як буддисти майже не реалізують такий вигляд її створення.

Ще однією відмінністю тибетської мандали від буддистської є те, що на них не зображується велика кількість кіл. Буддисти вважають, що коло – це символ нескінченності і наближення людини до Бога. Саме тому на їх сакральних малюнках кола є головною геометричною фігурою.

Мандала своїми руками (відео)

Мандали – це дійсно дивовижні творіння людських рук. Шкода, що не можна точно визначити ні їх творця, ані історії створення першої мандали. Так чи інакше, цей малюнок допомагає людям пізнати свій внутрішній світ, прийняти свої слабкі сторони, а це дуже важливо.

Ця чарівна розпис в наші дні часто використовується психологами, для спільної діяльності дітей і батьків. Мандалотерапия дозволяє поліпшити взаємини, зміцнити взаєморозуміння між дітьми та батьками.

Інші види рукоділля

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками