Мезенская розпис елементи 🥝 малюнки, орнаменти, візерунки, символи родючості

Незнайома Русь, так можна назвати те, що показує мезенская розпис. Чарівні візерунки та орнаменти, несхожі на звичних тварин, чудові дерева. Мезенская розпис або, як її ще називають, палащельская — це тип розпису виключно домашньої російської начиння. Прядки, ковші, братини і багато іншого розписували Мезени з початку 19-го століття. Мінімум кольорів — червоний і чорний, але наскільки заворожують ці казкові речі, кожну з яких хочеться мати вдома! Спроби відродити це мистецтво не увінчалися успіхом. Але що заважає спробувати зробити це своїми руками?

mezenskaya rospis ehlementy 🥝 kartinki, ornamenty, uzory, simvoly plodorodiya30 Мезенская розпис елементи 🥝 малюнки, орнаменти, візерунки, символи родючості

Незнайома Русь, так можна назвати те, що показує мезенская розпис

Мезенская розпис: основні елементи та орнаменти для початківців естетів

Цей тип розпису дійсно має лише два кольори — чорний і цегляно-червоний. Наносили її на дерево — негрунтовку, спеціальної пензликом — паличкою «тиской», пір’ям глухаря і тетерева і пензликами з людського волосся. Потім на виріб наносився оліфа. У наш час, якщо десь цю розпис використовують, то в хід йдуть вже звичні кисті — за глухарями і тетеревами вже ніхто не буде бігати. Раніше розписом займалися виключно чоловіки. Сьогодні цього правила немає.

Мезенскую розпис та її елементи характеризує символьний орнамент. Це і є її особливою, неповторною рисою. Рисочки, зірочки, квадратики, ромбики, солярні знаки — кожен має свій глибокий сенс. Потрібно лише вміти його прочитати. Символи вогню, води, повітря, врожаю гармонійно вбудовані в мезенський орнамент. По факту можна класифікувати ці орнаменти як особливий вид стародавнього письма. Докладно познайомитися з кожним елементом поетапно дозволяє робоча зошит Мезинська розпис, розроблена для дітей автором Ю. Р. Дорожиным і художником Ольгою Знатних.

mezenskaya rospis ehlementy 🥝 kartinki, ornamenty, uzory, simvoly plodorodiya31 Мезенская розпис елементи 🥝 малюнки, орнаменти, візерунки, символи родючості mezenskaya rospis ehlementy 🥝 kartinki, ornamenty, uzory, simvoly plodorodiya32 Мезенская розпис елементи 🥝 малюнки, орнаменти, візерунки, символи родючості mezenskaya rospis ehlementy 🥝 kartinki, ornamenty, uzory, simvoly plodorodiya33 Мезенская розпис елементи 🥝 малюнки, орнаменти, візерунки, символи родючості

Кінь, приміром, у мезенської розпису, це не просто конячки — він є символом сходу сонця. Качка — порядок речей. Качка забирає з собою сонячний диск в підводне царство до світанку сонця і охороняє його там. Олениха — небесна мати, що дарує життя всьому живому на Землі. Ялинки — символ чоловічої сили. Ці символи дуже сильно перегукуються з наскальними малюнками, які були знайдені на березі Білого моря і Онезького озера.

Символіка мезенської розпису включає в себе також знаки повітря і вогню. Ці стихії багато значать. Повітря кшталт Духу Божому, що поклало початок усього життя, а вогонь близький за значенням до Сонця. Щоб він «не вийшов з-під контролю» і з неприборканої руйнівної сили перетворився на підпорядковану і творчу, майстри зображували його «спійманим»: розміщували короткі рисочки як би надітими на схрещені лінії.

Звідки йдуть витоки мезенської розпису, складно відповісти, вони губляться так глибоко в століттях, що дошукатися істини вже неможливо.

Галерея: мезенская розпис (25 фото)

Мезенская розпис: урок (відео)

Мезенская розпис дошки: майстер-клас від професіоналів

Спробуйте зробити таку дошку, як пропонує цей майстер-клас, і ваш інтер’єр прикраситься справжнім шедевром, який не купиш в магазині. Задоволення гарантовано, як і захоплені оцінки гостей і домочадців. Якщо сумніваєтеся, що зможете самі детально продумати малюнок — в інтернеті можна скачати картинки чи розфарбування і зробити з неї трафарет.

mezenskaya rospis ehlementy 🥝 kartinki, ornamenty, uzory, simvoly plodorodiya34 Мезенская розпис елементи 🥝 малюнки, орнаменти, візерунки, символи родючості

Спробуйте зробити таку дошку, як пропонує цей майстер-клас

Для мезенської розпису по посуді будуть потрібні наступні матеріали:

 • звичайна кухонна обробна дошка — болванка (нефарбоване дерево);
 • гуаш;
 • пензлики 1, 3 і 5;
 • олівець простий;
 • лінійка;
 • ластик;
 • якій ПВА;
 • пензлики для клею та лаку;
 • лак для дерева.

Процес:

 1. По поверхні дошки потрібно нанести клей. Відкласти в сторону, щоб клей повністю висох. Обмежте доступ до виробу домашніх тварин — їх, як магнітом, тягне до таких речей.
 2. Після того, як дошка просохла, на передню сторону необхідно нанести колір фону (охру). Роботу вести найбільшою пензлем, не менше п’ятірки.
 3. Простим олівчиком накидати базові лінії обраного візерунка.
 4. Далі покрити коричнево — червоним кольором верхню частину рукоятки дошки, основну її частину і боковини.
 5. Далі обвести контури основного візерунка коричнево — червоним кольором. Ця робота виконується кисть номер три. Верхню смужку поділити на трикутники. Низ розділити на автономні клітини.
 6. Зробити начерк базових частин сюжетної лінії в середині дошки: промальовуємо контури коні, сонце, орнаментні дуги по верхньому краєчку смуги клітин.
 7. Зафарбувати фігуру коня. Намалювати птахів (одна пташка — на ручці, інша — в основній композиції).
 8. Додати в клітинний візерунок діагональні лінії.
 9. Тепер в дію входить чорний колір. Візерунок розбавляється деталями (трикутники, крапельки, завитки, гуртки, хвилясті лінії). Роботу необхідно виконувати тонкою кистю першого номера.
 10. Малюється верхня смуга орнаменту деталями чорного кольору.
 11. Потім промальовується грива, ноги. Хвіст коня. Зробити начерк крил пташки в польоті. Намалювати сонячні промені.
 12. Довести до кінця птицю вгорі дошки.
 13. Намалювати ялинку і ще одну пташку в польоті. Під конем намалювати смужку завитків.
 14. Композиція доповнюється дрібними деталями (завитки, вітер, мошки.
 15. Розписану поверхню дошки покрити безбарвним лаком. Зворотний бік фарбувати не треба — вона може знадобитися для оброблення продуктів.

Будьте обережні при роботі з лаком — провітрюйте приміщення. Не тримайте лак біля відкритого вогню. Робочий стіл краще покрити плівкою на випадок, якщо лак потрапить на поверхню столу. Коли робота буде завершена, лак розчинник потрібно добре закрити. Кисті промити. Ще раз провітрити приміщення.

Мезенская розпис: малюємо коня за класичною схемою

Кінь чи лошадь, як стає зрозуміло — одна з центральних фігур мезенского символізму. Тому на рідкісному кількості наявних предметах розписаних даним типом розпису, його немає. Як він малюється — показано нижче.

mezenskaya rospis ehlementy 🥝 kartinki, ornamenty, uzory, simvoly plodorodiya35 Мезенская розпис елементи 🥝 малюнки, орнаменти, візерунки, символи родючості

Кінь чи лошадь, як стає зрозуміло — одна з центральних фігур мезенского символізму

 1. Щоб намалювати коня в мезенском стилі, можна відразу писати пензлем або, якщо це складно, спочатку промальовувати простим олівцем.
 2. Коні бувають різними — зовсім прості і з «вивертом». Відмінність зазвичай в хвостах, гривах і інших частинах фігури коня.
 3. Розпис починати краще з ніг. Спочатку пишуться крайні, потім ті, що в середині.
 4. Обов’язково потрібно пам’ятати про пропорції тулуба і шиї коня. На деяких предметах, прикрашених мезенської розписом, можна зустріти абсолютно непропорційних коней. Але це, швидше, виняток із правил. Майстри з ім’ям рекомендують дотримуватися загальноприйнятих пропорції.

Що треба знати початківцю

Насамперед, те, що заняття мезенської розписом може принести не моральне задоволення і естетичну насолоду, але це ще непоганий варіант заробити гроші. Мода на старовину ніколи не пройде, а мезень — дуже рідкісна розпис навіть у ряду найбільших раритетів.

Враховуючи те, що їй мало хто володіє, можна легко зрозуміти, який попит на неї серед знаючих людей. Якщо задатися метою і сконцентруватися на цьому рідкісному мистецтві, можна завоювати великий авторитет і паралельно заробляти непогані гроші.

mezenskaya rospis ehlementy 🥝 kartinki, ornamenty, uzory, simvoly plodorodiya36 Мезенская розпис елементи 🥝 малюнки, орнаменти, візерунки, символи родючості

Мода на старовину ніколи не пройде, а мезень — дуже рідкісна розпис навіть у ряду найбільших раритетів

Матеріали, потрібні для початку роботи, не вимагають великих витрат — дозволити собі зайнятися мистецтвом мезенської розпису може собі кожен.

Лаки, фарби, матеріали

Заняття мезенської розписом по дереву вимагає всього два кольори фарб, але якісних. Мезенцы користувалися вугіллям — зрозуміло, що сьогодні це рідкісна практика. Початківцям можна порадити гуаш. Більш просунуті професіонали підбирають фарби індивідуально. Матеріал залежить від того, що передбачається розписувати. Основний напрямок більшості, займаються цим мистецтвом — дошки. Безумовно, важче розписувати прядку або короб — техніка ускладнюється, а всі шукають більш простих шляхів.

Лаки повинні бути безбарвними, але не найдешевшими — вони сохнуть довше, тріскаються, загалом — марна трата грошей.

Мезенская розпис: олені (відео)

Помічено одне: люди, які займаються якимись рідкісними видами рукоділля, мистецтвами, не відчувають щиросердечного дискомфорту і розбіжностей з самими собою. Роблячи ту чи іншу річ, робить подумки переноситься всередину свій вироби — він вживається в те, що виконує. Головне – вибрати правильний шлях і не звертати з нього. Тоді світ в душі буде забезпечений, а разом з цим прийде і все інше. Мезенская живопис медитативна і несе тільки радість і щастя.

Інші види розпису та малювання

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками