Мило ручної роботи: як зробити в домашніх умовах, особливості та нюанси роботи вдома

mylo ruchnojj raboty: kak sdelat v domashnikh usloviyakh, osobennosti i nyuansy raboty doma43 Мило ручної роботи: як зробити в домашніх умовах, особливості та нюанси роботи вдомаМиловаріння – не просто цікаве хобі. Це справжнє мистецтво! Особлива магія виробів полягає в неповторних ароматах і чарівні властивості такого продукту. Однак це заняття не для всіх, воно має багато складнощів і вимагає від майстра терпіння. Видатні майстри піднімають своє захоплення на новий рівень, перетворюючи хобі на прибутковий бізнес. Не варто дивуватися, представники цього ремесла можуть заробляти величезні гроші. Ви замислювалися, скільки людей привозять з подорожей у подарунок своїм близьким саме брусочки ароматного мила ручної роботи? Дуже багато!

Початківців миловарів, звичайно, цікавить безліч питань — з чого робиться мило ручної роботи, як навчитися робити його самостійно, як виготовити красиве багатошарове мило, як приготувати медове або яєчне мило в домашніх умовах, можна зробити якісне домашнє мило з готового набору для миловаріння? З-за підвищеного почуття відповідальності деякі закидають миловаріння не встигнувши почати ще на етапі відповіді на всі ці питання.

Однак, не все так складно, як здається. Безумовно, ті, хто в перший раз задумався як зробити мило ручної роботи, може легко загубитися в різноманітності способів і технік. Але, якщо ставитися до всього з гумором і не чекати швидких результатів – миловаріння будинку може стати навіть сімейним захопленням або бізнесом. А тепер, запасіться терпінням, ми приступаємо.

Трохи історії

mylo ruchnojj raboty: kak sdelat v domashnikh usloviyakh, osobennosti i nyuansy raboty doma44 Мило ручної роботи: як зробити в домашніх умовах, особливості та нюанси роботи вдомаВиготовлення мила ручної роботи має глибокі історичні корені. У давні часи миловаріння було скоріше необхідністю, ніж захопленням. Тому практично кожна родина займалася виготовленням мила для господарських потреб. Для цього використовувалася зола і тваринні жири, знахарі додавали у свої вироби цілющі трави і масла.

Ближче до двадцятого століття німецькі вчені всерйоз взялися за вивчення процесу миловаріння. Завдяки їх старанням з’явилася можливість виготовляти запашні брусочки на виробничому рівні. Але таке положення речей почало швидко витісняти домашнє виготовлення. Щоб ремесло приносило майстрам прибуток, необхідно було постійно вдосконалюватися, винаходячи нові способи виготовлення мила ручної роботи. Корисні властивості такого продукту завжди були вище виробничих виробів, тому попит на захоплення зберігся і донині.

У сучасному світі попит на натуральну косметику помітно зріс. У промислових містах люди відчувають гостру тягу до всього натурального. Тому виготовлення запашної миючої парфумерії будинку знову набирає популярність. До того ж, крім безперечних корисних якостей, таке мило має масу переваг:

 • Зробити ароматну партію будинку набагато економніше, ніж регулярно ходити в магазин за брусочками. До того ж старі обмилки можна використовувати для створення нового продукту.
 • Повертаючись до корисних властивостей – таке мило не містить хімії, тому вам не доведеться боятися алергічних реакцій. А ваша шкіра завжди буде сяючою і здоровою, завдяки наявності натуральних масел і трав у складі.
 • Мило ручної роботи в сучасному промисловому світі допомагає не тільки зберегти молодість і красу, але й вносить свій внесок у збереження екології. Воно не містить синтетичних речовин, не розкладаються у воді, тому абсолютно безпечно для навколишнього середовища.
 • Якщо ви творча людина – захоплююче хобі допоможе відкрити нові грані свого таланту, а також долучити до творчості рідних і близьких.
 • Такий подарунок, зроблений своїми руками, завжди буде актуальним. Його можна піднести на будь-яке свято чи захід.

Галерея: мило ручної роботи (25 фото)

Запобіжні заходи

Щоб зробити мило в домашніх умовах, недостатньо тільки натхнення і терпіння. Важливо в доскональності вивчити заходи безпеки і чітко слідувати інструкціям. Оцініть всі можливі ризики і подбайте, щоб молодші члени сім’ї не заважали в процесі роботи. Таким чином, ви в першу чергу забезпечуєте їх безпеку. У створенні будуть приймати участь їдкі речовини, а саме гідроксид натрію або луг. Абсолютно не важливо в якій формі ви будете його використовувати: пластівці, гранули або зерна – речовина обпікає шкіру і очі, облущивает фарбу і пошкоджує різні матеріали. Тому під час роботи будьте уважні і будьте обережні.

Перед початком роботи необхідно:

 • Надіньте респіраторну маску, рукавички з високими манжетами і захистіть очі спеціалізованими засобами. Ні в якому разі не вдихайте пари лугу. Це горюча речовина, тому приміщення, де ви будете працювати, необхідно ретельно провітрювати процесі. Після додавання лугу в воду респіраторну маску можна зняти, але тільки попередньо переконавшись, що ризику вдихнути пари лугу більше немає.
 • Пам’ятайте, що луг нейтралізується тільки розчином оцту. Перед початком роботи подбайте, щоб готовий розчин знаходився в безпосередній близькості від робочого місця. Якщо розчин лугу потрапив на шкіру – негайно обробіть ушкоджене місце розчином оцту. Якщо речовина потрапила на робочу поверхню або інші предмети – заберіть його і обробіть поверхню миючим засобом.
 • Для виготовлення мила вдома заборонено використовувати: жерсть, дерев’яні та алюмінієві ємності, фольгу. Для цих цілей підходить тільки: міцний пластик, емальований посуд з нержавіючої сталі, скляні тари. Зберігати всі використовувані матеріали і посуд необхідно в недоступному для дітей та тварин місці.
 • Перед початком робіт переконайтеся, що діти і домашні тварини ніяк не будуть заважати в процесі роботи і не будуть мати доступу до речовин. Будьте пильні і обережно.

Інструменти і матеріали

mylo ruchnojj raboty: kak sdelat v domashnikh usloviyakh, osobennosti i nyuansy raboty doma45 Мило ручної роботи: як зробити в домашніх умовах, особливості та нюанси роботи вдомаОзнайомившись з усіма правилами роботи і заходами обережності, можна приступати до наступного етапу. Перед початком роботи переконайтеся, що ви придбали всі необхідні матеріали, робоче місце готове і обладнано, ваш настрій відповідає виконуваним роботам.

Настрій майстра під час виготовлення мила ручної роботи — один з найважливіших елементів створення виробу. Стародавні знахарі приділяли особливу увагу цьому моменту, не варто цим нехтувати і зараз. Навіть якщо ви далекі від езотеричних вчень, ні для кого не секрет, що людські емоції впливають на рідини, з якими вони взаємодіють.

У 2009 році британські вчені довели вплив людських емоцій на воду, заморозивши її після відтворення яких-небудь емоцій у безпосередній близькості до неї. Результати були приголомшливими: структура води, яка замерзла в несприятливому емоційному середовищі, була розірваною і мала велику кількість гострих кутів. Вода, замерзла в сприятливої емоційної середовищі – навпаки. Подальші висновки робіть самі.

Отже, для роботи вам знадобиться:

 • mylo ruchnojj raboty: kak sdelat v domashnikh usloviyakh, osobennosti i nyuansy raboty doma46 Мило ручної роботи: як зробити в домашніх умовах, особливості та нюанси роботи вдомаКаустична сода (їдкий натрій).
 • Рідина згідно з рецептом, наприклад, вода (залежить від застосовуваної техніки).
 • Масло, жир.
 • Засоби захисту: рукавички, респіратор, захисний засіб для очей.
 • Дві миски з відповідного матеріалу. Посуд буде використовуватись для змішування, тому один з судин повинен мати носик, для комфортного переливання рідин.
 • Кухонні ваги.
 • Кілька ложок: мірна ложка для змішування ефірних масел, ложка з термостійкого пластику або нержавіючої сталі для змішування лугу, одна дерев’яна ложка, лопатка, віночок.
 • Мінімум два точних кухонних термометра.
 • Електричний блендер необов’язковий, але його наявність допоможе заощадити майстру багато часу.
 • Мірна чашка чи склянка.
 • Формочки для мила з підходящих матеріалів: пластик, скло, нержавіюча сталь, силікон. Якщо ви використовуєте дерев’яні або картонні формочки – обкладіть їх внутрішню частину вощеного або змащеним папером.
 • Упаковка одноразових рушників.
 • Ганчірки.

Це був лише приблизний список необхідних матеріалів. Деякі його частини будуть змінюватися в залежності від використовуваних технік або рецептів. Наприклад: чи ви будете додавати в своє мило ефірні олії, що використовуються в способі натуральні трави або віддушки, наявність природних декоративних елементів в оформленні.

Особливості роботи

mylo ruchnojj raboty: kak sdelat v domashnikh usloviyakh, osobennosti i nyuansy raboty doma47 Мило ручної роботи: як зробити в домашніх умовах, особливості та нюанси роботи вдомаЗаймаючись виготовленням мила ручної роботи, не відступайте від покрокової інструкції ні на грам. Точно і по кілька разів вимірюйте вага кожного інгредієнта. Це правило не залежить методу і використовуваних матеріалів. Навіть якщо ви використовуєте обмилки – завжди дотримуйтесь покрокової інструкції. В іншому випадку готовий виріб може погано пахнути, мати непривабливий вигляд або стати зовсім не придатним до використання.

Щоб уникнути подібних ексцесів, у майстри під рукою завжди повинні бути: кухонні ваги, термометри і калькулятор лугу. Калькулятор лугу можна знайти в інтернеті за запитом «мильна калькулятор».

Перед початком роботи враховуйте, що різні ефірні масла вимагають різної кількості лугу. Тому, щоб зробити роботу максимально комфортною, знайдіть таблицю з числом омилення кожного з використовуваних масел.

Приступаючи до головної частини питання: як зробити корисне мило ручної роботи, слід виділити три основних способи створення мила:

 1. Подрібнення. Спосіб дозволяє створювати новий продукт з використанням готового дитячого мило. Він хороший тим, що майстра не доведеться створювати основу окремо. У процесі подрібненої основі додається молоко або вода. Потім суміш розтоплюється, до неї додаються необхідні рослинні компоненти або олії та розчин розливають по формах. Цей спосіб вважається найбільш простим і безпечним.
 2. Використання мильної основи. Готову основу можна придбати в більшості магазинів по рукоділлю або в спеціалізованих точках миловаріння. Її розтоплюють, потім додають в розчин необхідні компоненти рецепту і формують запашні бруски.
 3. Робити з нуля. Це найскладніший спосіб, який показує майстерність майстра. Крім своєї складності, процес є вельми захоплюючим. У ньому мило створюється повністю вручну з лугу масел і інших добавок. Так як метод є найскладнішим, на ньому ми і зупинимося детальніше.

Виготовлення мила холодним способом

mylo ruchnojj raboty: kak sdelat v domashnikh usloviyakh, osobennosti i nyuansy raboty doma48 Мило ручної роботи: як зробити в домашніх умовах, особливості та нюанси роботи вдомаРобити мило з нуля завдання не з легких, але результат того вартий. Такий продукт буде повністю натуральним і майстер, який освоїв такі техніки досконало, зможе з гордістю носити звання миловара. Отже, приступаємо.

Згідно із зазначеними в рецепті пропорціях змішайте луг і воду. Зверніть увагу, що ні в якому разі не можна заливати воду в луг, тільки навпаки. В іншому випадку на вашому робочому столі відбудеться «міні-виверження вулкана». У правильній послідовності рідина у вашій мисці нагріється майже до кипіння, але не вивергається.

Після ретельного розмішування занурте в розчин один з термометрів.

В чистій каструлі розігрійте віск, рідкі і тверді масла. Занурте в каструлю другий термометр.

Тепер вам необхідно змішати дві рідини. Але щоб в результаті не отримати несподіваних реакцій складу, дотримуйтесь температурний режим, зазначений у рецепті. Для різних компонентів він може кардинально змінюватися. Після доведення рідин до необхідних температур вливаємо розчин лугу в жири.

Тепер, коли дві рідини знаходяться в одній ємності, їх необхідно ретельно і старанно вимішати. Для цих цілей відмінно підійде електричний блендер, проте використовувати його можна лише тоді, коли рідина злегка охолоне, щоб не зіпсувати прилад.

Змішувати складу необхідно до тих пір, поки він не стане зовсім густим. Для перевірки суміші спробуйте залишити на поверхні складу слід за допомогою ложки. Залишається? Значить, ви все зробили правильно.

Готову суміш можна розливати по обраних формах. Потім закутуємо майбутнє мило в рушник і залишаємо на один-два дні в недоступному для дітей та тварин місці.

Після вилучення з форми милу необхідно час для випаровування вологи і остаточного затвердіння. Тому після виймання з форм, мило повинно зберігатися ще півтора місяця. Цей час називається «дозрівання мила».

Миловаріння – це насамперед творчість. Насолоджуйтеся процесом, але не забувайте про заходи обережності. Пам’ятайте, що пахощі любі ефірних масел, у великій концентрації, може викликати алергічні реакції. Тому перед початком роботи подбайте, щоб в аптечці були антигістамінні препарати.

Інші види рукоділля

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками