Мистецтво випалювання по дереву (пірографія) : шлях від вибору інструменту до малювання за ескізом

iskusstvo vyzhiganiya po derevu pirografiya : put ot vybora instrumenta do risovaniya po ehskizu254 Мистецтво випалювання по дереву (пірографія) : шлях від вибору інструменту до малювання за ескізомБагато хто пам’ятає, як на уроках з праці вивчали пирографию, випалювання по дереву, ескізи для виконання роботи були прості і нехитрі. Проте, тим, хто вирішив більш серйозно вивчити мистецтво випалювання по дереву, буде корисно дізнатися і про самому процесі випалювання по дереву, і про ескізах.

І про те, де брати шаблони і трафарети – в інтернеті звичайно, які випалити візерунки – це можуть бути російські народні мотиви, хохломские і гжельские розпису.

Вибір інструментів

Втім, перш слід турбуватися вибором інструментів для випалювання, набір яких зовсім не великий. По-перше, самий головний інструмент процесі — це паяльник. Види його можна використовувати різні в залежності, в тому числі від рівня майстерності. Паяльник зі змінними насадками нагоді досвідченим майстрам, які бажають створити дійсно складну і багаторівневу роботу. Інструмент, що володіє функціоналом по зміні температурного режиму також новачкам особливо ні до чого. Початківцям рекомендується використовувати звичайний паяльник, проте якщо є бажання і далі розвиватися в мистецтві випалювання по дереву, то має сенс спочатку запастися відповідним інструментом.

Також при виборі слід звернути увагу на вигляд олівця-пера, що використовується безпосередньо для випалювання. Він може бути дротовим або з твердими пір’ям. При виборі апарату, оснащеного твердими пір’ям, слід також звернути увагу на їх вид:

 1. Перо косою форми.
 2. Писальний.
 3. Ретушное.

Варто відразу пояснити, які види пір’я для роботи знадобляться і підійдуть. Перший вид, має косу форму, підходить для випалювання тоненьких, ювелірних за виконанням ліній. Перо, називається «писальний», як це і випливає з назви, більше всіх пристосоване для виведення написів: імен, віршів або афоризмів. Також їм зручно виводити найбільш дрібні деталі зображення. З допомогою залишився виду пера зазвичай виконують фонове оформлення випалювання.

У якості «полотна» знадобиться дошка, піддана обробці дрібною шкуркою, гладка, щоб на неї правильно лягав малюнок. Також щоб перенести на дошку відповідний ескіз, за яким буде проводитися випалювання, знадобиться або олівець, або маленький обробний ніж.

На дошку можна вивести будь-яке зображення, будь то напис, малюнок чи ікона. У той же час для досягнення найкращого результату для кожного виду робіт по дереву слід виконувати її відповідно до підходящої під неї технікою випалювання.

Картинки із зразками готових робіт в якості ідей для натхнення зібрані в галереї:

Галерея: випалювання по дереву на обробній дошці (25 фото)

Техніка випалювання по дереву

iskusstvo vyzhiganiya po derevu pirografiya : put ot vybora instrumenta do risovaniya po ehskizu255 Мистецтво випалювання по дереву (пірографія) : шлях від вибору інструменту до малювання за ескізомДо основних існуючим техніці випалювання відносяться наступні.Це найбільш легкий спосіб, який передбачає перенесення на обробну дошку малюнка з допомогою олівця і ножа і випалювання по контурах. Інший спосіб звичайно називають негативом. Суть його полягає в тому, що малюнок виділяють світлом допомогою затемнення фону. В цілях додання малюнку рельєфного вигляду, використовують попередню різьблення. Також існують техніки, що передбачають випалювання по обробній дошці розпеченим металом або через сонячну призму, однак вони дуже складні і користуються ними зазвичай професіонали.

Якщо досвіду в випалюванні ще не занадто багато, рекомендується використовувати більш прості техніки. При цьому слід звертати увагу на деякі моменти. Передусім, як вже було сказано, потрібно дошка. Якщо дошка ще не володіє гладкою поверхнею, її треба зашкурити. Ескіз переноситься на підготовлену поверхню. Контур малюнка випалюється в першу чергу. Фонова частину дошки піддається затемненню, для цього слід використовувати різні насадкові пір’я.

Після виконання цих кроків обробну дошку слід відкласти, дати їй охолонути, після чого всі олівцеві штрихи, що залишилися на малюнку (написи, ікони) необхідно стерти, використовуючи будь олівцевий ластик. Для підвищення довговічності і збереження малюнка в його первозданному вигляді рекомендується покрити її безбарвним лаком. Перша робота на цьому завершена. Можна приступати до більш складної!

Різновиди ескізів

iskusstvo vyzhiganiya po derevu pirografiya : put ot vybora instrumenta do risovaniya po ehskizu256 Мистецтво випалювання по дереву (пірографія) : шлях від вибору інструменту до малювання за ескізомЕскізи для роботи можна знайти в інтернеті, намалювати самому або, якщо в сім’ї росте дитина — майбутній художник, то можна попросити його взяти участь у процесі. Це не тільки сприятиме розвитку інтересу дитини до малювання, але і дасть можливість разом попрацювати над процесом.

Крім усього іншого, цифрову фотографію за допомогою використання графічних редакторів і принтера можна адаптувати під випалювання. Для цього потрібно знизити якість, змінити настройки яскравості і контрастності.

Крім зміни налаштувань в ручному режимі, варто спробувати також скористатися фільтрами (для обробки в Photoshop підійде «Film Grain»). Роздруковане зображення поміщається на поверхню обробної дошки, між ними — копіювальний папір. Затінені місця потрібно обвести олівцем. Після видалення фотографії та шару копірки погано помітні олівцеві штрихи обводяться, після цього по ним провадиться пірографія.

Таким чином, слід виділити наступні групи ескізів:

 1. Зразок з інтернету.
 2. Малюнок.
 3. Фотографія.
 4. Ікона.

Інші види рукоділля

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками