Нарди своїми руками покрокова інструкція 🥝 фото, розміри, малюнки, креслення, малюнки, як зробити дошку для нард з дерева

nardy svoimi rukami poshagovaya instrukciya 🥝 foto, razmery, risunki, chertezhi, kartinki, kak sdelat dosku dlya nard iz dereva73 Нарди своїми руками покрокова інструкція 🥝 фото, розміри, малюнки, креслення, малюнки, як зробити дошку для нард з дереваНапевно, кожен чув про нардах. Нарди — гра дуже популярна поряд з шахами та шашками. Можливо, в кожному радянському дворі збиралися старожили і годинами рубалися в нарди, доміно, шашки та шахи, оголошуючи своїми вигуками дворовий простір.

Як і шахи, нарди є грою, яка виникла досить давно. Виникла на Стародавньому Сході, вона, за деякими оцінками істориків, існує вже 5000 років. Найдавніша дошка для гри в нарди була знайдена в Шахрі-Сухте — містечку в Малій Азії. Проведені аналізи показали, що зроблена вона була приблизно в 3000 році до н. е.

Існує цікава легенда про те, як нарди потрапили з Персії до Індії, яка оповідає про те, що колись дуже давно жителі Індії вирішили випробувати персів і послали їм свою гру — шахи. Вони вважали, що перси ніколи не розгадають сенс цієї складної гри. Але один перський мудрець розгадав принцип гри в шахи і відіслав в помсту індусам нарди, над якими жителі Індії думали 12 років. У перекладі з перської «нард тахті» означає «бій на дошці», як би показуючи про напруженості і складності гри.

У даній статті буде розказано про те, як зробити нарди своїми руками в домашніх умовах покроково. Читач статті зможе побачити, що в цьому немає нічого надскладного. Головне — підібрати матеріали, правильно скласти креслення, а потім все рівно виконати за нього.

Галерея: нарди з дерева (25 фото)

Що розвивають нарди?

Для початку варто сказати про користь гри в саморобні нарди для мислення. Це може здатися смішним, але британські дослідники після проведених експериментів прийшли до висновку, що щоденна гра в нарди підвищує рівень інтелекту на десять відсотків, так як призводить до розвитку спритності і кмітливості.

Що з себе являє дошка?

nardy svoimi rukami poshagovaya instrukciya 🥝 foto, razmery, risunki, chertezhi, kartinki, kak sdelat dosku dlya nard iz dereva74 Нарди своїми руками покрокова інструкція 🥝 фото, розміри, малюнки, креслення, малюнки, як зробити дошку для нард з дереваПеред виготовленням нард своїми руками, обов’язково слід уважно вивчити дошку, на якій здійснюються всі ігрові дії. Дошка має прямокутну форму, на ній є 24 пункти — по дванадцять з кожної сторони дошки. Як можна було здогадатися, дошка для гри в нарди має всього дві сторони. Якщо подивитися на дошку, то відразу можна знайти вищеназвані пункти — вони являють собою довгі витягнуті трикутники, основу яких розташовується по краю, а висота приблизно дорівнює половині дошки.

Шість пунктів, розташованих на одній стороні, називаються «будинок гравця». Дошка розділена посередині «баром» — вертикальною смугою. Туди зазвичай гравці ставлять збиті шашки, яких по п’ятнадцять у кожного гравця. Хід гри визначається кидками пари гральних кісток — «зар». Іноді беруться по дві пари для кожного гравця. До того ж для зручності деякі гравці використовують спеціальні стаканчики, призначені для перемішування кісток.

Столярна робота

Тепер слід перейти безпосередньо до опису процесу виготовлення дошки для гри в нарди своїми руками. Відразу варто відзначити той факт, що з роботою зможе впоратися навіть новачок у різьбленні по дереву.

Для початку варто відразу ж скласти докладний креслення майбутньої дошки для нард з дерева. В такому разі на кінцевому етапі не виявляться прикрі помилки, що стосуються відміряних розмірів дошки.

Знадобляться наступні матеріали:

 • Рейки;
 • Фанера;
 • Петлі.

Окремо кілька слів обов’язково слід сказати про те, якою повинна бути фанера, з якої згодом буде виготовлена дошка для нард. Фанера не повинна мати задирок і шорсткостей, її потрібно ретельно відшліфувати. Це дуже важливо знати для подальшого процесу виготовлення.

Розміри дошки

Відразу необхідно визначитися з розмірами дошки для нард. Вони бувають наступними:

 • Нарди великі — 60х30х3,5 см;
 • Нарди середні — 50х25х3,5 см;
 • Нарди малі — 40х20х3,5 див.

Виконання різьби на дошці для нард з дерева

nardy svoimi rukami poshagovaya instrukciya 🥝 foto, razmery, risunki, chertezhi, kartinki, kak sdelat dosku dlya nard iz dereva75 Нарди своїми руками покрокова інструкція 🥝 фото, розміри, малюнки, креслення, малюнки, як зробити дошку для нард з дереваБільшість різьблених дощок для нард виконуються просто, з плоским рельєфом, що стане дуже легким для виконання навіть для новачка. Головне, щоб малюнок спочатку був підібраний правильно. Як можна помітити на великій кількості різьблених нард, вельми популярні орнаменти у вигляді арабесок або із зображеннями рослин.

Наприклад, якщо розглядати фільонки, виконані з вільхи, то можна відзначити, що з одного боку вони шпонируются ясенем. У тому випадку, якщо є бажання виконати всю роботу своїми руками, то потрібно нанести шпон тільки з одного боку. Після того як фільонка висохне, вона прогнеться в бік шпону, але щоб не отримати такий неприємний результат, рекомендується проклеїти з протилежного боку папір, підійде навіть газета. У такому разі деформації не трапиться.

При здійсненні роботи з фільонками рекомендується класти їх на всім відомий поліетилен з м’якими вусиками. Ця обставина дозволить вберегти оброблювані деталі від можливих пошкоджень. Причому слід пам’ятати про те, що плівка повинна ставитися своєю гладкою стороною до заготівлі. В іншому випадку стружка буде забиватися між пухирцями і згодом призведе до пошкодження поверхні. Також потім при нанесенні тони можливо зіткнутися з небажаним ефектом.

Перенесення малюнка

Після виконання заготовки можна зайнятися перенесенням малюнка на неї. Здійснюється ця процедура допомогою копірки. Звичайно, перед здійсненням процесу перенесення малюнка, слід грамотно підібрати зображення, яке буде підходити для площини заготовки. Правильне орієнтування малюнка на полі дошки дозволить зберегти симетрію, яка так необхідна, якщо мова йде про оформлення ігрової дошки для нард. Після того як малюнок був перенесений з допомогою копірки, його, можливо, буде потрібно писати від руки.

Вибірка фону під різьблення

На цьому етапі виготовлення нард своїми руками потрібно вибрати один з двох існуючих методів:

 • nardy svoimi rukami poshagovaya instrukciya 🥝 foto, razmery, risunki, chertezhi, kartinki, kak sdelat dosku dlya nard iz dereva76 Нарди своїми руками покрокова інструкція 🥝 фото, розміри, малюнки, креслення, малюнки, як зробити дошку для нард з дереваДля початку варто вказати класичний метод, який полягає в прорізанні з допомогою ножа по контуру малюнка. Згодом буде здійснена вибірка фону з використанням плоских стамесок. Майстру потрібно пам’ятати про те, що ніж повинен бути направлений в деревину під прямим кутом;
 • Другий спосіб являє собою вибірку фону за допомогою пальчикової фрези для ручного фрезера. У цього методу є безперечний плюс — швидкість виконуваного процесу та точність виконання орнаменту. При цьому майстер не сильно напружує руки, а значить і не втомлюється. Правда, фрезер сильно шумить при роботі і створює багато пилу, так що використовувати його в столярній майстерні. Після виконання роботи все одно потрібно використовувати стамески для корекції.

Інструменти для різьби

В процесі виготовлення нард своїми руками потрібно використовувати наступні інструменти:

 • Стамески з напівкруглою формою з розмірами 6, 9 мм;
 • Ніж-косяк з гострим кутом до вістря;
 • Плоска форма стамесок з розмірами 1, 2, 3, 5, 10 мм.

Обробка арабески

Після вибірки фону можна буде зайнятися виконанням орнаменту. Малюнок формується з допомогою ножа і стамесок. Починається виконання орнаменту з нижнього і верхнього краю фільонки. Місця, де деталі перетинаються, прорізаються ножем. При цьому береться глибина, складова 2 мм.

Профіль малюнка прорисовується за допомогою ножа або стамески (опуклі частини малюнка), напівкруглих стамесок (увігнуті частині малюнка).

Матування фону

Ця процедура передбачає проколювання всіх різьблених елементів. Це дозволяє добитися кращої графичности арабесок. Можна використовувати навіть заточений шуруп. На цьому етапі закінчується процес різьби, починається обробна частина.

Надання тони

nardy svoimi rukami poshagovaya instrukciya 🥝 foto, razmery, risunki, chertezhi, kartinki, kak sdelat dosku dlya nard iz dereva77 Нарди своїми руками покрокова інструкція 🥝 фото, розміри, малюнки, креслення, малюнки, як зробити дошку для нард з дереваПри виготовленні нард на кінцевому етапі потрібно виконати тонування. Для цього можна використовувати морилки на воді. Зазвичай використовується один колір, який розбавляє до трьох різних відтінків: темного, середнього і світлого.

Для початку слід піддати тонування різьблену фільонку. Найсвітліша фарба підходить для всієї різьби. Не даючи морилкою підсохнути, на межі фільонки, які були раніше фрезированы, наноситься середній відтінок.

Фон вже потрібно покрити темним відтінком. Робити це треба дуже акуратно, щоб темна фарба не потрапила на світлу. Фарбування починає від центру фону з подальшим переходом на опуклі частини орнаменту.

Після висихання для шпону використовується морилка твк, а потім використовується шкурка для того, щоб прибрати ворсу. Потім вся дошка покривається безбарвним лаком. Так само нарди можна зробити з оргскла.

Інші види рукоділля

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками