Пошиття вальдорфських іграшок за типом метелик, сплюшка і лялька своїми руками по викрійці і розмірами

poshiv valdorfskikh igrushek po tipu babochka, splyushka i tryapichnaya kukla svoimi rukami po vykrojjke i razmeram418 Пошиття вальдорфських іграшок за типом метелик, сплюшка і лялька своїми руками по викрійці і розмірамиЗ найдавніших часів ляльки супроводжували життя людей. Лялечки в стародавньому світі мали різне призначення. Вони використовувалися як іграшки для дітей і як обереги для дорослих. Ляльок виготовляли з різних матеріалів (металу, тканини, дерева, кістки). Так, у древніх Помпеях, при розкопках були виявлені лавки лялькових майстрів з готовими іграшками. Крім керамічних та кістяних виробів, були знайдені лялечки з дорогоцінних металів – золота і срібла.

На Русі давно відомі ляльки – мотанки. Такі іграшки робили матері для своїх дітей. Ляльок дбайливо зберігали, передаючи з покоління в покоління. Слов’янські лялечки служили оберегами своїм господиням від всіляких бід, нещасть і хвороб. У той час вважалося неприпустимим використовувати голки та різальний інструмент при виготовленні ляльок. Недобре колоти голками, а тим більше різати майбутню захисницю і свою помічницю в домашніх справах. Тому тканини просто рвали руками і змотували лялечку з смужок матерії, обмотуючи і закріплюючи нитками.

Найдавніші ляльки, виготовлені з тканини, були виявлені на території Стародавнього Єгипту. Це були так звані коптські ляльки, у яких на місці особи була зображена спіраль – символ вічності, родючості і народження нового життя.

Саме на основі давніх народних, виготовлених з тканини лялечок і була придумана вальдорфська лялька. Ця іграшка була створена вчителями вальдорфських шкіл, як посібник для розвитку і виховання дітей.

Деяким малюкам потрібна м’яка лялька сплюшка, з якої зручно спати в обнімку і не боятися темряви, дівчаткам старше — лялька пеленашка, всякі текстильні зайчика та ведмедика, з якими зручно грати.

Вальдорфська лялька, викрійка з розмірами та пошиття іграшки

Вальдорфська школа

poshiv valdorfskikh igrushek po tipu babochka, splyushka i tryapichnaya kukla svoimi rukami po vykrojjke i razmeram419 Пошиття вальдорфських іграшок за типом метелик, сплюшка і лялька своїми руками по викрійці і розмірамиШколи і дитячі сади, засновані австрійським педагогом – эзотериком Рудольфом Штайнером, носять назви вальдорфських освітніх закладів. Перша школа була заснована у 1919 році. В основу навчального процесу і виховання дітей покладено релігійне, містичне вчення – антропософія. Це вчення було засноване в 1912 році Рудольфом Штайнером. У систему антропософії входять методи для самопізнання і духовного розвитку за допомогою мислення людини. У молодших класах цих шкіл, для освітнього процесу не використовують підручники і не ставлять дітям оцінок. Перевага у вихованні дітей молодшого віку віддається розвитку пам’яті та дрібної моторики рук.

Як виглядає класична вальдорфська лялька та її варіації — дивіться в галереї.

Галерея: вальдорфські ляльки (25 фото)

Вальдорфська лялька

Вальдорфські іграшки виготовляються виключно з натуральних матеріалів. Лялечок і тварин шиють руками, як правило, за однією технологією — без використання швейних машин. При виготовленні вальдорфської ляльки важливо дотримувати правильні пропорції людини. Особа зазвичай позначають схематично (очі у вигляді точок і ротик півмісяцем, у дорослої лялечки може бути виділений носик). Іграшки у вигляді тварин також мають правильні пропорції і натуральний колір.

Матеріали необхідні для виготовлення вальдорфської іграшки:

 • poshiv valdorfskikh igrushek po tipu babochka, splyushka i tryapichnaya kukla svoimi rukami po vykrojjke i razmeram420 Пошиття вальдорфських іграшок за типом метелик, сплюшка і лялька своїми руками по викрійці і розмірамиНатуральні, однотонні трикотажні тканини для тіла.
 • Овеча вовна для набивання іграшки.
 • Трикотажне полотно з бавовни, для обтягування голови (можна використовувати дитячі колготки).
 • Кольорові, натуральні тканини для одягу (бавовна, льон).
 • Клубки з натуральної пряжі.
 • Нитки.
 • Голки.
 • Ножиці.
 • Дерев’яні кільця, гудзики, намистини.
 • Викрійка в натуральну величину.

Види вальдорфських ляльок.

Вальдорфські іграшки шиються виходячи з віку дитини і смислового навантаження, яку вони несуть. Так, наприклад, самим маленьким малюкам від трьох місяців до одного року, шиють зовсім примітивну лялечку, що складається з головки з ковпачком і простого тільця у вигляді крил метелика. Для дітей від року до трьох років можна зшити лялечку – сплюшку (представляє сплячого, спеленатого малюка), яка буде служити прикладом, для правильного відходу до сну. Дітям трьох – п’ятирічного віку шиють іграшку з ручками, ніжками і зачісками, одяг цих лялечок представляють різноманітні костюми, а також цієї ляльки роблять яскраве личко.

Лялечка – метелик. Майстер-клас

poshiv valdorfskikh igrushek po tipu babochka, splyushka i tryapichnaya kukla svoimi rukami po vykrojjke i razmeram421 Пошиття вальдорфських іграшок за типом метелик, сплюшка і лялька своїми руками по викрійці і розмірамиДля пошиття цієї іграшки не потрібна навіть викрійка, в разі необхідності для тельця можна використовувати квадрат, викроєний безпосередньо на тканини, складеної вдвічі. Щоб зробити ковпачок треба намалювати трикутник, це теж можна зробити відразу на матеріалі. Головку роблять з прямокутного шматка трикотажу. Для виготовлення цієї лялечки найкраще взяти м’яку фланель ніжних, пастельних відтінків. У верхню частину ковпачка вшивається дерев’яне колечко, а всередину тельця можна вставити бубонець.

майстер-клас з пошиття іграшки своїми руками.

Для пошиття комбінезона лялечки з шматка фланелі викроїти два прямокутника з розмірами сторін 40 сантиметрів на 20 сантиметрів. Стачать по краях прямокутники, залишивши в середині вузької сторони отвір для набивання і приєднання головки. У кожному з чотирьох кутів прямокутника вставити щільно скручений кулька з овечої вовни, потім стягнути кожен куточок з кулькою ниткою і щільно закріпити її, вийшли ручки і ніжки.

Наповнити тільце наповнювачем, так щоб іграшка залишилася м’якою і могла приймати різні пози, всередині закріпити бубонець. Оформити талію, використовуючи тасьму або мереживо. Якщо використовувати готову викрійку, то талія на ній вже передбачена.

Для виготовлення голови з шматка трикотажу 12 на 12 сантиметрів зшити трубу, верхню частину зібрати на нитку, а через нижню щільно набити голову наповнювачем з овечої вовни і перев’язати міцною ниткою шию. Нитку як слід закріпити. Зшити ковпачок з двох трикутників викроєних з фланелі з розмірами 7,5 на 18 сантиметрів. З верхнього кута ковпачка зробити петлю і вшити в неї дерев’яне кільце. Перевірити, чи добре закріплені нитки. Акуратно пришити ковпачок до голови. Вставити голівку у тельці і пришити. Особа такий лялечці не роблять.

Майстер-клас з виготовлення ляльки – сплюшки своїми руками

poshiv valdorfskikh igrushek po tipu babochka, splyushka i tryapichnaya kukla svoimi rukami po vykrojjke i razmeram422 Пошиття вальдорфських іграшок за типом метелик, сплюшка і лялька своїми руками по викрійці і розмірамиЦю лялечку, так само як і метелика можна зшити без викрійки. З розмірами цієї ляльки можна визначитися самостійно, головне, щоб дитині з нею було зручно грати і спати, тому що сплюшка це нічна лялечка, яка допоможе швидше і простіше укласти малюка спати. Лялечку – сплюшку краще пошити з м’якої фланелі по кольору в тон дитячої, нічний одязі. Малюкові буде приємно, якщо його сплюшка буде на нього схожа.

Для виготовлення голови сплюшки використовують традиційний спосіб пошиття, використовуючи трикотажний матеріал. Спочатку з трикотажу зшити трубу, надати їй вигляд мішечка і щільно набити голову натуральним наповнювачем. Ляльці – сплюшке можна зробити зачіску, наприклад, чубок, яка буде виглядати з каптура. Робимо лялечці особа у вигляді вишитих закритих вічко.

З тканини для тельця вирізати невеликий прямокутник, обернути їм не подоба капюшона голівку і пришити. Підготувати другий прямокутник більшого розміру для тіла. Нижні кути прямокутника необхідно заокруглити для додання більш природної форми готової ляльки. Зшити тулуб заокругленою низу і передньому шву (можна зробити збірку на тканини). Щільно наповнити тільце натуральним наповнювачем. З’єднати голову і тіло разом.

Майстер-клас з виготовлення вальдорфської ляльки своїми руками

Для такої ляльки знадобиться форма, яку можна намалювати самостійно або скористатися картинками, їх треба завантажити на комп’ютер і роздрукувати на принтері. Особлива увага приділяється виготовленню голови. Таким лялькам роблять обличчя з поглибленням для вічко і бажано зробити ляльці виступаючий носик.

Матеріали для виготовлення ляльки:

 • poshiv valdorfskikh igrushek po tipu babochka, splyushka i tryapichnaya kukla svoimi rukami po vykrojjke i razmeram423 Пошиття вальдорфських іграшок за типом метелик, сплюшка і лялька своїми руками по викрійці і розмірамиОвеча вовна (слівер).
 • Трикотажна, натуральна тканина для голови і тіла.
 • Міцні нитки.
 • Пряжа для волосся.
 • Натуральна тканина для одягу.
 • Викрійка ляльки.
 • Форма одягу для ляльки.
 • Моток ниток «ірис»

Для виготовлення голови, нарізати слівер смужками довжиною сорок – п’ятдесят сантиметрів і розкласти їх на столі у формі променів сонечка, хрест-навхрест. У центр сонечка покласти моток ниток «ірис». Обмотати клубок ниток смужками вовни (сливера) і сформувати голівку, затягнувши місце шиї ниткою. З трикотажної тканини викроїти мішечок за розміром отриманої головки, для цих цілей можна використовувати дитячі колготки, так як по цьому шару голови треба зробити утяжку для очей і прикріпити основу для носика.

poshiv valdorfskikh igrushek po tipu babochka, splyushka i tryapichnaya kukla svoimi rukami po vykrojjke i razmeram424 Пошиття вальдорфських іграшок за типом метелик, сплюшка і лялька своїми руками по викрійці і розмірамиДля перетяжки голови треба використовувати міцні нитки. Заготівлю голови, одягнену в трикотажний мішечок туго обв’язати в області шиї ниткою і вивести нитки по краях голови на верхівку – це перша, вертикальна перетяжка. Потім перетягнути голівку по горизонталі в галузі майбутніх очей, зціпивши з вертикальною перетяжкою. З боку потилиці, опустити горизонтальну перетяжку ближче до шиї і ниткою, зигзагом скріпити з вертикальною перетяжкою.

З шматочка вовни зробити кульку і прикріпити його в області носа. За викройкою зшити зовнішню частину голови і натягнути її на заготовку. Затягнути шию ниткою.Закріпити верхівку і низ голови, який тепер стане верхньою частиною тіла, грудьми. Потім ляльці слід зробити волосся з пряжі. Прикріпити їх до голови можна різними способами. У мережі Інтернет існує безліч майстер-класів по виготовленню зачісок для ляльок, а значить, і можливостей для створення індивідуальної ляльки теж чимало.

За викройкою зшити тіло ляльки, набити наповнювачем і з’єднати його з заготівлею голови, попередньо пришити ручки під голову до грудей. Останніми виконати плечові шви. Лялечка готова.

МК і детальна інструкція зі створення вальдорфської ляльки — у навчальному відео:

Інші схеми викрійки

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками