Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Пожежа – ситуація не з приємних. Крім того, що наноситься шкоди нажитого майна і витрачаються кошти на відновлення ремонту та придбання нової меблів, доведеться ще ретельно прибрати приміщення і вивести сліди та запах гару. Щоб полегшити цю процедуру, варто познайомитися з етапами та специфікою прибирання після пожежі.

Для ефективного видалення диму з меблів і інших предметів після пожежі використовуйте тільки підходящий засіб. Щоб домогтися якісного результату прибирання, потрібно дотримуватися послідовних інструкцій, оскільки кожна поверхня очищається від сажі та копоті по-різному.

Етапи обробки квартири

Щоб уникнути більшого забруднення речей і меблів очищайте приміщення поетапно. Це дозволить не тільки запобігти додатковий втрат, але і комфортніше позбутися від гару і кіптяви.

Виносимо речі

b23b5bb55962bcf1f8ecf6279ac6974d Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Перед прибиранням після пожежі відразу очистіть кімнату від меблів і речей. Якщо погода хороша, винесіть всі на вулицю. Не має значення, що саме постраждало від вогню – меблі, предмети декору, побутова техніка, після пожежі всі речі будуть пахнути гаром, тому їх обов’язково виносять на повітря і ретельно провітрюють.

Знімаємо штори, чистимо гіпсокартон, килими, плінтуса

b4e9a188527333d33b2744f71028a4f8 Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Тканини і шерсть найкраще вбирають запах, тому від них треба позбавлятися в першу чергу. Зніміть весь віконний текстиль і виперіть кілька разів.

Запах гару і кіптяви добре вбирається шпалери, плінтуси і гіпсокартон, відповідно краще відразу демонтувати ці елементи з кімнати, зазнала пожежі.

Позбавляємося від сміття

c22caf36e74a14f0a6337c6e554185d8 Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Після пожежі багато речей перетворюються на сміття, який також потрібно викинути. При видаленні лінолеуму та інших матеріалів буде з’являтися дрібний сміття. Позбавляйтеся від усього, що буде заважати при чищенні приміщення. Також не забудьте видалити фарбу і шпалери зі стін і стель.

Суха чистка

За допомогою пилососа або віника видаліть пил і сажу з підлоги, стін і стелі. Ні в якому разі не застосовуйте вологі ганчірки, інакше ви просто розмаже бруд з поверхні. Кращим варіантом буде застосування пилососа з насадкою з завужені носиком.

Очищаємо стелю і стіни

0e3be38c3e5433255402b6962a69a071 Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Після пожежі на стелі звисають згустки сажі. Якщо їх знімати ганчіркою або шваброю, то вони можуть залишити плями на поверхні, які надалі буде дуже важко видалити. Візьміть пилосос і акуратно видаліть накопичену зверху бруд. В альтернативному варіанті ви можете використовувати шпатель або скребок.

Як видалити запах

Для початку відкрийте всі вікна і двері, щоб випарувалися отруйні пари і гази. Потім ретельно досліджуйте всі зони приміщення, які зазнали пожежі. Протріть вікна, стекла, лутки та двері, оскільки навіть невеликий залишок сажі може псувати повітря у всій квартирі.

Існує безліч способів, за допомогою яких ви зможете видалити запах гару в приміщенні після пожежі. Ви можете придбати спеціальний засіб в магазині або скористатися народним рецептом. Також ефективним помічником стане зволожувач або очищувач повітря. Якщо пристрій буде працювати цілодобово, то неприємний аромат зникне за кілька днів.

У побуті люди застосовують різні розчини, що складаються з оцту, спирту, мила або кориці.

Необхідний інвентар

305be9114d0456fb0b2df6943dc9df28 Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Крім засобів захисту для прибирання будинку після пожежі знадобляться наступні предмети:

 • пилосос;
 • віник і совок;
 • жорсткі щітки;
 • сміттєві пакети та мішки;
 • герметичне засіб;
 • мокрі ганчірки;
 • валик, розпилювач або пензлик;
 • скребок або шпатель.

Приготуйте потрібний інвентар завчасно, щоб потім не відволікатися від роботи.

Кошти від гару й сажі

Для видалення плям від сажі та копоті можна скористатися спеціальними хімічними засобами або зробити розчин самостійно.

Хімічні засоби

4563ace2833b5e8dc289ea16d61cccf1 Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Добре справляється з очищенням кіптяви «Доместос». Це засіб не тільки ефективно очистить квартиру від сажі, але і продезинфікує її, видаливши також неприємні запахи. Не рекомендується використовувати бюджетні кошти, оскільки вони можуть тільки нашкодити поверхні, ввібравши в неї гар.

Підручні речовини

Ви можете використовувати для прибирання різні підручні речовини:

 • Приміщення можна очистити мильним розчином. Народне засіб ефективно видаляє плями і позбавляє від запаху. Просто розчиніть мило у воді з розрахунку 1 ст. ложка речовини на 1 л рідини, і обробіть.
 • Непогано справляється зі слідами кіптяви засіб для миття посуду. Налийте у відро 5-7 літрів теплої води і додайте 1 ст. ложку речовини, ретельно розмішайте до утворення піни і обробіть розчином всі поверхні, які потребують чищення.
 • Використовуйте для очищення поверхонь нашатирний спирт і оцет. Розчиніть 2 ст. ложки аміаку і стільки ж оцту в 5 л води і обробіть розчином поверхні, забруднені сажею.
 • Щоб видалити сліди кіптяви, змочіть серветку або марлю у спиртовому розчині і протріть поверхню стін. Подібним способом можна також використовувати очищений бензин.
 • Розчиніть 1 ст. ложку кальцинованої соди в 1 л води і кілька разів обробіть одержаним складом поверхні, вимазані сажею і кіптявою.
 • Для усунення запаху використовуйте спеціальний розчин. Зверніть увагу, що в рецепті розчину присутній соляна кислота, тому попередньо забезпечте себе. Змішайте в рівних кількостях аміак з содою, а потім додайте до суміші стільки ж соляної кислоти. В процесі реакції буде виділятися білий дим, здатний усунути запах гару. Залиште засіб в кімнаті, щільно закрийте вікна та покиньте приміщення на добу. Після впливу неприємний запах повинен зникнути.

Готовий набір після пожежі

c998127762f8a06298531d82e4683257 Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Перевага таких наборів полягає в універсальному дії. Крім ефективного відмивання гару й сажі, кошти швидко видаляє неприємні запахи і отрути після пожежі. Однак під час процедури чищення кімнати потрібно закрити всі вікна і двері, інакше речовина просто зникне.

Багато препарати розрізняються в застосуванні: одні розбавляються для утворення піни, а інші можна використовувати в тому вигляді, якому купили. Тому перед прибиранням квартири, ретельно прочитайте інструкцію до застосування і дотримуйтесь рекомендацій.

Професійні склади для виведення сажі та копоті

Далеко не всі професійні набори ефективні проти гару і кіптяви після пожежі. Розглянемо найбільш популярні фірми, які зарекомендували себе як виробники якісних засобів для чищення квартир від сажі та неприємних запахів.

Очищувач фасаду № 2

331beb303b853ff838c9f8c4d5e32f36 Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Засіб ефективно справляється з гаром на металевих, цегляних та бетонних поверхнях. Екстракт розмішується у пропорції 100-200 мл на 1л води. Нанесіть суміш на забруднені зони фасаду і через 10 хв змийте чистою водою. Для процедури потрібно валик, розпилювач або пензлик.

«Чистий дезо»

9f76728bae3eb0c096bb4404f87145cf Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Речовина призначений для видалення запахів горілого після пожежі. Змішайте 2 мг «Чистий дезо» з 10 л води і нанесіть на поверхню. Особливість препарату полягає в процесі видалення неприємних запахів. Якщо аналоги дистилюють допомогою заміни власного запаху, то склад «Чистий дезо» руйнує молекули, в результаті чого запах гару просто зникає.

Препарат також можна використовувати для видалення смороду з м’якої меблів, дерева, шпалер та інших елементів інтер’єру.

Mazbit+

Концентрат призначений для видалення кіптяви на фасадних зонах будинку. Особливість Mazbit+ полягає в його складі, який добре справляється з сажею. Стандартні пропорції з водою 1/3, але при сильних забрудненнях можна збільшити дозу до 1/1.

Mazbit+ не містить вибухонебезпечних елементів, однак у ньому є лугу. У зв’язку з цим перед застосуванням надіньте гумові рукавички, плащ і головний убір. При попаданні в очі відразу промийте чистою водою.

БЖ 20

Призначення засобу – чищення кухонних плит, духовок, плит, жаровень, вентиляцій і трубопроводів в домашніх і промислових масштабах. У складі БЖ 20 знаходяться потужні луги, які швидко видаляють жирові забруднення. Концентрат також можна використовувати для усунення кіптяви на кухонних меблів і стінах після пожежі. Застосовується стандартно: розпиліть на забруднену область і через 15 хвилин змийте водою і щіткою.

«Битумаз»

58b4b24816dd83ea3d33a523ec8c6e36 Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Не менш ефективний аналог БЖ 20, основне призначення якого – видалення жирних плям і гарі з кухонних меблів, бетонних і цегляних стін, а також витяжок. У складі Битумаз знаходяться сильні луги, тому використовувати його рекомендується тільки в засобах захисту. Розмішуйте концентрат з водою в пропорціях 1/7, але в різній мірі забруднення можна самостійно поєднувати речовина з водою.

Засіб для чищення сажі і кіптяви SYNTILOR Fuoco

bbd1af41e275ac0c8bb16cd3d6468576 Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

В концентраті немає отруйних хімікатів, ртуті та інших металів, тому його можна використовувати в будь-якому середовищі, головне захистити себе від потрапляння лугів. Засіб універсальний, тому його можна застосовувати як на м’яких меблях, так і на бетонних стінах. Розмішати з водою в пропорції 1/3, після розпилювання змивається чистою водою.

Чистка від гару різних поверхонь

Від сажі та копоті страждають різні матеріали. Варто відзначити, що один і той же спосіб буде ефективним для поверхонь одного типу і абсолютно безглуздий з іншими. Щоб процедура дала найкращий результат, вивчіть, як ведуть себе різні матеріали під дією тих чи інших речовин.

Метал

Для очищення металевих поверхонь використовуйте висококонцентровані розчини чи кислоти. Досить просто обробити забруднену ділянку засобом, а потім змити залишки забруднень вологою губкою. Будьте обережні, такі хімічні речовини, як кислоти або бензин здатні викликати алергічні реакції на шкірі і слизових. Щоб цього не допустити перед збиранням забезпечте себе.

Також добре справляються з гаром і кіптявою абразивні речовини на основі річкового піску або подрібненого цегли. Додайте суху суміш трохи води і нанесіть отриману кашку на поверхню губкою. Трохи потріть, а потім видаліть залишки речовин мокрою ганчіркою.

Пластик

Пластик активно вбирає забруднення і неприємні запахи, тому намагайтеся очищати пластикові поверхні, в першу чергу. Щоб не залишити подряпин на покритті спочатку проведіть суху чистку, і тільки потім приступайте до вологого.

Використовуйте для очищення спеціальні речовини для пластмаси, рідина для миття посуду або спиртовий розчин. Нанесіть миючий засіб на поверхню губкою і змийте водою. При необхідності повторіть процедуру.

Дерево

bc4d6bef727d22ab67f9c8603c2f4d96 Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Поверхні з дерева дуже примхливі у догляді, тому впоратися з очищенням від гару і кіптяви можна тільки при комплексному підході.

Для найкращого ефекту спочатку обробіть дерев’яну поверхню сухим методом чищення за допомогою віника або пилососа. Це допоможе не допустити проникнення сажі в структуру матеріалу. Далі ретельно потріть покриття наждачним папером. Коли більша частина забруднень відійде, нанесіть спеціальний засіб для дерева і залиште на вказаний в інструкції час для дії. Після ретельно протріть поверхню вологою губкою.

Скло

abf4a2ac84e6133c16d33933741707a0 Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Від нагару і кіптяви на склі можуть залишатися темні розводи. Щоб цього не допустити намагайтеся відмити вікна і дзеркальні поверхні як можна швидше. З чисткою стекол добре справляється розчин столового оцту. Розведіть 1 ст. л в 1 л води і вилийте ємність з пульверизатором. Розпиліть отриману рідину на поверхню і залиште на 30 хвилин. Після закінчення покладеного часу змийте розчин губкою, змоченою в теплій воді і насухо витріть скла сухою ганчіркою.

Ламінат

Видалити сліди сажі та копоті з ламінату ви зможете за допомогою гасу, технічного етилового спирту або розчинника. Просто змочіть в речовині ганчірку і ретельно обробіть поверхню. Не забувайте, що використовуються речовини можуть нашкодити шкірі і слизових оболонок, тому подбайте про засоби захисту шкіри та органів дихання.

Водоемульсійна фарба

Перед тим як відмивати стіни або стелю, пофарбовані водоемульсійною фарбою, врахуйте, що більшість речовин здатні нашкодити пофарбованої поверхні. Нешкідливими засобами для очищення пофарбованих стін і стель вважаються розчини технічного або медичного спирту. Змочіть в речовині чисту ганчірку або марлю і обробіть поверхню.

Цегла

bd266fb635987b0e20ecb4a69704c458 Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Для видалення сажі з цегли найкраще підходить звичайний столовий оцет. Перед обробкою обов’язково проведіть суху чистку. Попередньо змішайте оцет з водою в рівних пропорціях. Рясно нанесіть рідину на поверхню, і ретельно відітріть забруднення щіткою.

Текстиль

Відпирати текстиль краще вручну, інакше після прання в машинці на барабані може залишитися чорний наліт. Для очищення текстилю ви можете використовувати звичайний пральний порошок в комплексі з лимонною кислотою. Змішайте інгредієнти в рівних пропорціях і розчиніть у воді. Замочіть виріб у розчині на півгодини, а потім ретельно промийте проточною водою.

Як відмити від гару пластикові вікна

Очищення пластикових вікон проводиться в кілька етапів.

В першу чергу проведіть суху обробку і видаліть сліди сажі за допомогою віника або пилососа.

Далі приступайте до миття стекол. Використовуйте відповідні для таких цілей підручні і покупні речовини, наприклад, оцтовий розчин або магазинний спрей для миття вікон.

На останньому етапі збирання переходите до пластиковим частинам. Їх також можна видалити за допомогою рідини для чищення вікон або розчину на основі підручних засобів, наприклад, соди або спирту.

Як відіпрати сажу і кіптява з одягу

Забруднити одяг сажею ви можете не тільки під час прибирання після пожежі, але також і при очищенні каміна або печі. Існує безліч перевірених способів обробки одягу від кіптяви і сажі з використанням підручних засобів.

Найбільш ефективними речовинами вважаються:

 • Гас. Перед застосуванням перевірте, як речовина впливає на матеріал на непомітній ділянці виробу. Якщо все добре, проводьте очищення без побоювання. Ватним спонжем і просоченим гасом обробіть проблемні місця. Якщо забруднення сильно в’їлися у волокна, залиште речовина на поверхні на 10-15 хвилин. Після обробки прополощіть річ проточною водою і виперіть в машинці.
 • Ацетон. Як і у випадку з гасом, перед процедурою перевірити, як впливає ацетон на тканину. Змочіть ватяний диск речовиною і протріть плями сажі. Після очищення заперіть забруднення в розчині господарського мила, прополощіть виріб і виперіть звичним способом.
 • Уайт-спирт або бензин. Дія подібних речовин також перевіряється на непомітній ділянці. Нанесіть розчинник на ганчірку і акуратно обробіть слід від сажі. Відразу промийте оброблене місце теплою водою. Оцініть результат, і при необхідності повторіть процедуру. Після того як плями підуть, виперіть річ.
 • Скипидар і яйце. Для процедури вам буде потрібно один яєчний жовток і 1 ст. ложка скипидару. Жовток збийте в густу піну і додайте речовина. Нанесіть отриману суміш на проблемні зони, і залиште на 15 хвилин для впливу. Залишки скипидару змийте проточною водою, а потім надішліть виріб в пральну машину.
 • Сода, оцет, рідина для миття посуду. Змішайте інгредієнти в рівних пропорціях і нанесіть на сліди сажі. Зачекайте 10 хвилин і змийте залишки речовин теплою водою. Після цього виперіть виріб руками або в машинці.
 • Вершкове масло. Даний спосіб підходить тільки для матеріалів, які витримують прання у гарячій воді. Змастіть шматочком вершкового масла плями від сажі і почекайте, поки воно повністю пом’якшить волокна. Через 20 хвилин виперіть виріб в гарячій воді. При необхідності повторіть прання.
 • Хліб. Незначні свіжі забруднення спробуйте відтерти хлібним м’якушем, попередньо нагрітим в духовці. Скачайте з нього невелику кульку і обробіть плями. При необхідності повторіть очищення, а потім виперіть річ звичним способом.

Ви також можете використовувати для очищення плямовивідники, куплені в магазині. Головне, стежте, щоб вони підходили за типом тканини, а також завжди попередньо вивчайте інструкцію по застосуванню і дозуванні на упаковці.

Як вивести запах гару з одягу?

0022ce3ebb353ed5804e2a4868631155 Прибираємо квартиру і відпираємо одяг після пожежі

Одяг може просочитися димом не тільки від пожежі, але і від вогнища, печі або каміна. Щоб вивести запах гару одягу, виконуйте наступні рекомендації:

 • Періть сильно пахнуть речі окремо від іншого одягу.
 • Перед пранням упакуйте вироби в пакет і ретельно посипте содою. Герметично закрийте тару і почекайте не менше 2 годин. Сода вбере неприємний запах і, як наслідок, одяг выстирается краще.
 • Використовуйте ополіскувач для білизни. Як альтернативу ви можете залити в дозатор для кондиціонера трохи столового оцту. Ефект буде той же.
 • Для видалення запаху з верхнього одягу використовуйте пароочисник. Як варіант, ви також можете набрати у ванну гарячої води і розвісити куртку прямо над парою на кілька годин.
 • Перед пранням ви можете вироби замочити в розчині нашатирного спирту, приготувавши його з 50 л аміаку і 5 л теплої води. Для кращого ефекту можна додати в суміш для замочування 100 г стружки господарського мила.

Сушіть одяг на вулиці і по можливості залиште її в такому положенні на кілька діб.

Заходи безпеки при прибиранні квартири після пожежі

Головне в процесі прибирання після пожежі – убезпечити себе, так як токсичні речовини в залишках від пожежі, і навіть хімічні засоби для прибирання можуть завдати шкоди здоров’ю.

Дотримуйтесь заходів безпеки, а саме:

 • проводите чистку в гумових рукавичках, щоб не пошкодити епідерміс;
 • при чищенні зі стелі буде падати багато сміття, тому надіньте головний убір;
 • робіть чищення лише в марлевій або медичної пов’язці, щоб не дихати отруйними парами;
 • надіньте старі речі і накиньте зверху плащ;
 • добре провітрюйте приміщення;
 • підвищіть вологість повітря в кімнаті.

Якщо ви не впевнені у своїх силах або не можете приділити прибиранню достатньо часу, краще скористатися послугами клінінгової служби.

Прибирання після пожежі – справа не проста. Щоб підвищити швидкість і ефективність обробки приміщення дотримуйтесь послідовність дій і використовуйте тільки відповідні для різних поверхонь речовини. При правильному підході ви зможете повернути обгорілому приміщенню привабливий зовнішній вигляд.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками