Різновиди різьби по каменю, поради для новачків, а також скульптури своїми руками

raznovidnosti rezby po kamnyu, sovety dlya novichkov, a takzhe skulptury svoimi rukami209 Різновиди різьби по каменю, поради для новачків, а також скульптури своїми рукамиЛюдині властиво вибирати для себе щось незвичайне. У нас є мільйон способів саморозвиватися і знаходити для себе щось нове. І ще більша кількість захоплень, якими можна зайнятися. У цій статті я б хотіла ознайомити вас з одним з самих старих і кропітких видів мистецтва, який точно не залишить вас байдужим. Ім’я цього заняття — різьблення по каменю.

Різьблення — одна з перших художніх занять людини. Створюючи знаряддя праці, він з часом почав прикрашати їх малюнками та візерунками, зображеннями птахів і тварин. З часом розвинулися ремесла три види різьблення по дереву, кістки і каменю. Але якщо два перших види власної назви не отримали, то різьблення по каменю має в своєму імені цілих 8 букв і називається – гліптика. На всяк випадок, запам’ятайте, раптом будете сканворд вирішувати – стане у нагоді. Якщо ви захотіли навчитися вирізати з каменю — для початківців майстрів в інтернеті широко представлені майстер-класи, відео-уроки, покрокові інструкції з фотографіями та зображеннями.

Трохи історії

Вперше людині в голову прийшла думка про те, що з каменем можна проводити якісь маніпуляції ще в доісторичні часи. Люди намагалися забезпечити себе потрібними матеріалами, використовуючи при цьому всі підручні засоби. Так з’явилося перше зброю, посуд та побутові предмети. Пізніше цю справу назвали різьбленням по каменю, вона знайшла багато різновидів, стилів і почала широко використовуватися у повсякденному житті.

Особливістю цієї справи є те, що кожен має можливість знайти у ньому вигоду. Хтось зможе зробити красиву статую, яка підходила б під інтер’єр, а хтось знайшов би себе в більш кропіткій справі — огранювання дорогоцінних каменів. Також це допоможе вам стати більш терплячими і усидчивыми.

Інструменти

raznovidnosti rezby po kamnyu, sovety dlya novichkov, a takzhe skulptury svoimi rukami210 Різновиди різьби по каменю, поради для новачків, а також скульптури своїми рукамиЯк і для кожної справи, тут дуже важливим елементом є правильний вибір матеріалів та інструментів. Для людини, яка робить це вперше, легше буде творити на м’якому камені. І стеатит дуже добре підходить під цей опис. А для більшої стійкості і податливості вашого експерименту, рекомендується використовувати алебастр або будівельний гіпс. Так ви зможете витратити мінімум нервів під час роботи і набагато довше милуватися тим, що вийшло. Також гіпсу є ціла палітра ніжних відтінків і скульптура вийде набагато естетичніше.

Перш ніж працювати, не забувайте перевіряти своє полотно для творіння на наявність тріщин. Справа в тому, що камінь сам по собі дуже тендітна і непередбачувана порода — один неправильний рух, і всі ваші старання підуть нанівець. Всі вади найкраще можна розглянути на мокрому камені — так що перед роботою слід добре намочити. Розмір теж має значення, тому вчитеся відразу вибирати камінь потрібної величини.

А тепер перейдемо безпосередньо до самих інструментів. Для цього вам знадобиться:

 • raznovidnosti rezby po kamnyu, sovety dlya novichkov, a takzhe skulptury svoimi rukami211 Різновиди різьби по каменю, поради для новачків, а також скульптури своїми рукамипилезахисний маска;
 • захисні окуляри;
 • рукавички (якщо ви працюєте з великими каменями);
 • хороший відбійний молоток, долота і напилок;
 • трохи фантазії і терпіння.

Галерея: різьблення по каменю (25 фото)

Різьблення по каменю своїми руками

Для початку потрібно придумати те, що ви хочете втілити в життя, а саме намалювати ескіз. Деяким може більше допомогти маленька модель, виліплені з пластиліну або глини, щоб мати краще уявлення про обсяг. Важливо починати з абстрактних форм, оскільки витончені деталі буде складно показати і ви тільки засмутити раніше часу.

Отже, тримаючи в одній руці молоток, а долото в іншій, ви можете починати процес. Дуже важливо вести інструментом від центру до краю — так ви зменшите ймовірність непотрібних сколів. Також не забувайте працювати долотом не перпендикулярно утворився тріщинах, а паралельно. Останні штрихи зробіть з допомогою напилка і відполіруйте вашу статую наждачним папером — так вона буде виглядати більш згладжено і природно.

raznovidnosti rezby po kamnyu, sovety dlya novichkov, a takzhe skulptury svoimi rukami212 Різновиди різьби по каменю, поради для новачків, а також скульптури своїми рукамиЯкщо фігура в якомусь місці вийшла нерівною, різкою або асиметричною, не переживайте. Ви можете просто акуратно виправити свою недопрацювання з допомогою інструментів. Тільки будьте обережні, оскільки так можна зрізати непотрібне і фігуру вже не врятувати. І який би не був кінцевий результат, не опускайте руки і рухайтеся вперед. З каменя можна зробити цілу купу різних виробів. Головне — тільки пофантазувати і захотіти.

Різновиди

Різьба по цеглині

Цей підвид різьби є одним з найкрасивіших способів роботи з каменем. Ключовий інструмент — це напилок будь-якої форми і розміру. Найкращим варіантом вважається спеціальне знаряддя з алмазним напиленням. За допомогою такого інструменту, ви зможете обробляти практично будь-які камені. Ціна на таке задоволення, звичайно, не маленька, але результат не змусить себе чекати і витрачені кошти того варті. Дана обробка не вимагає багато зусиль — вам лише потрібно висушити цегла протягом декількох днів, покрити латексної шпаклівкою і повторити цю процедуру при висиханні ще раз, вибрати зі спеціальної карти елементи вашої вироби і приклеїти їх за допомогою клею ПВА. В кінці всі забарвити і насолоджуватися результатом.

Існує кілька способів обробки цегли:

 1. З допомогою обпікаючою машини, ми розігріваємо камінь до тисячі градусів за Цельсієм. На термічно обробленої плиті плавиться верхній шар, але структура не змінюється.
 2. Подряпаний цегла — при цій обробці помітно змінюється фактура цегли і на камені утворюються невеликі подряпини. У випадку якщо ви зробите якийсь малюнок на поверхні, сторони будуть трохи несхожі, але при цьому неповторні. Цей спосіб вважається найбільш сучасним і ефективним.
 3. Відполіроване дзеркало — така незвичайна назва цей спосіб знайшов за рахунок того, що передня частина роботи виглядає дійсно як дзеркало, а сам малюнок, навіть якщо виходить трохи розмитим, вписується в загальну картину.
 4. Даний спосіб є протилежністю до попередніх. Це старіння звичайного цегли. Робиться це з допомогою нанесеної на розпечену плиту кислоти і недлительным випалюванням.
 5. Природне покриті — так само як старити цегла, йому можна надавати увазі натурального, масивного каменю. Робиться це тільки вручну, але результат ви не зможете відрізнити від справжнього кругляка.
 6. Симетрична нерівність — з допомогою такої обробки ви можете зробити зменшений прототип скелі прямо у себе вдома, використовуючи при цьому ручні інструменти (різці і все інше) і зберігаючи потрібну структуру породи.

Художня різьба

raznovidnosti rezby po kamnyu, sovety dlya novichkov, a takzhe skulptury svoimi rukami213 Різновиди різьби по каменю, поради для новачків, а також скульптури своїми рукамиЦе, по суті, і є ті «витончені кам’яні форми», які так важко робити новачкам. Дана різновид вважається самим благородним і складним видом мистецтва. За допомогою художнього різьблення по каменю можна зробити різні комбінації при оформленні інтер’єрів. На сьогоднішній день багато компаній займається виробами з граніту і мармуру. Між ними існує певна відмінність, оскільки граніт використовують для вуличного інтер’єру, а мармур для внутрішніх деталей. Для художніх робіт по каменю використовують породу різної твердості, різні матеріали і інструменти куди серйозніше ніж у звичайній кам’яній різьбі.

Борнуковская різьба

Ця різьба славиться своєю самобутністю та унікальністю. Кожен майстер робить фігури по-своєму і вам не вдасться знайти аналогів серед інших робіт. Особливістю цього різновиду є те, що використовуються об’ємні форми і анімалістичний стиль. Роблять такі фігурки з біло-рожевого або блакитного ангідриду, природного алебастру ніжно-жовтого і рожевого відтінку, а також монокристалічного гіпсу з гладкою, блискучою поверхнею. Майстерність — це непросте і вимагає великого терпіння і умелости різьбяра.

Різьбярі по каменю

Люди, які цим займаються, справжні чарівники. Вони вкладають в це всю свою душу і якусь смислове навантаження. Дана робота добре оплачується і користується великим попитом серед суспільства. Різьбярів потрібно цінувати і поважати, бо тільки вони можуть надати нашому житлу справжню елегантність і неповторність.

Інші види рукоділля

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками