Розпис по тканині акриловими фарбами 🥝 як малювати на одязі, малюнки для малювання

rospis po tkani akrilovymi kraskami 🥝 kak risovat na odezhde, risunki dlya risovaniya525 Розпис по тканині акриловими фарбами 🥝 як малювати на одязі, малюнки для малюванняБатік — це малюнок на тканині, виконаний з використанням спеціальних фарб і резервує складу. Батьківщиною виникнення такої техніки вважається Індонезія. Потім цей вид художньої творчості знайшов свою популярність в Японії, Китаї, Індії, Африці і країнах Європи.

Історія виникнення техніки батик

На початку двадцятого століття незвичайний спосіб малювання на тканині широко поширився у творчих верств населення в Голландії, Англії та Німеччини. Європейським художникам було складно в точності повторити техніку батика, що прийшла зі східних країн, тому вони трохи змінили процес вільного розпису і зробили його більш простим, зручним та доступним. Тоді і з’явився холодний батик, з використанням спеціального резерву та різноманітних технологій накладання на тканину.

У нашій країні малюнки на матеріалі, що відносяться до техніці батик, стали широко застосовуватися на фабриках на початку 1936 року, при виготовленні одягу, аксесуарів, прикрас для предметів побуту і меблів. В магазинах продавалися гарні і яскраві хустки, шарфи, сукні, скатерті, серветки з декоруючими зображеннями, виконаними в техніці батік.

Трохи пізніше вільний розпис по тканині зацікавила і художників, на виставках з’явилися живописні картини, виконані в стилі холодного батику. У Росії та інших країнах широке поширення цей вид мистецтва отримав у 70-80 роках двадцятого століття. Художній розпис по тканині вивчають тепер і в школах: програма за 6 клас передбачає вивчення батіку як виду живопису.

Галерея: холодний батік (25 фото)

Види батику

Є кілька видів батика, які розрізняються між собою по техніці виконання:

 1. rospis po tkani akrilovymi kraskami 🥝 kak risovat na odezhde, risunki dlya risovaniya526 Розпис по тканині акриловими фарбами 🥝 як малювати на одязі, малюнки для малюванняГарячий батик.
 2. Холодний батик.
 3. Вільний розпис.
 4. Сольова техніка.
 5. Шибори.
 6. Бандан.

Що таке гарячий та холодний батик

При розпису на тканині спочатку виконується контурне зображення резервуючим складом, а потім робота покривається спеціальними фарбами. Існують дві технології виконання малюнка в залежності від виду резерву — гарячого або холодного.

В гарячому батику резервуючим складом служить розтоплений віск, а для того, щоб він був рідким його весь час нагрівають на водяній бані і з допомогою спеціального пристосування — чантинга віск наносять на тканину. Потім картина розписується фарбами і після закінчення процесу резерв видаляють з поверхні матеріалу за допомогою гарячої праски, пропрасовуючи готовий виріб через газетний шар. Малюнок виходить ніжним і легким, які не мають різких меж і обрисів.

Під час створення картини в техніці холодного батіку зазвичай використовують резервуючим склад, який йде в комплекті з фарбами. Його наносять за допомогою спеціальної трубочки зі скла. Контур виходить чітким і при подальшій роботі з кольором не дає різним відтінкам змішуватися, тому зображення виходить більш вираженим і яскравим. Таку розпис часто застосовують на тканинах з шовку, тому її виконання вимагає акуратності і вмілого нанесення.

Інші види розпису по тканині

Існує ще кілька варіантів розпису тканини, що розрізняються між собою за способом нанесення фарб:

 • rospis po tkani akrilovymi kraskami 🥝 kak risovat na odezhde, risunki dlya risovaniya527 Розпис по тканині акриловими фарбами 🥝 як малювати на одязі, малюнки для малюванняВільний розпис. Така техніка виконується без застосування резерву і чимось нагадує малювання акварельними фарбами, тому дуже підходить для початківців художників. Зазвичай тут використовується сольовий розчин, яким просочують тканину, після чого її розписують. Завдяки солі, фарби не розпливаються, а утворюють красиві і досить чіткі мазки. Дуже ефектно така картина буде виглядати, якщо зробити розпис по вологому матеріалу. Іноді застосовується і резервуючим складу, якщо потрібно відокремити намальовані предмети один від одного або зробити чітку межу між відтінками.
 • Батік шибори. Техніка шибори прийшла до нас із стародавньої Японії і полягає у певному складанні тканини з подальшим її фарбуванням в киплячому розчині води де знаходиться фарба. Тканина піддають кип’ятінню близько 30 хвилин. Після цього її прополіскують і висушують, а в результаті виходять абстрактні візерунки, що чимось нагадують картинки калейдоскопа.
 • Сольова техніка. Картина буде виглядати дуже своєрідно якщо спробувати застосувати незвичайний спосіб її прикраси. Для цього береться звичайна і велика сіль і після того, як розпис буде закінчена, але виріб ще знаходиться у вологому стані, всю картину або вибіркові місця на ній посипають сіллю. Після повного висихання вироби її струшують, а на цих місцях утворюються химерні візерунки і різноманітні ефекти в залежності від кількості солі і її розміру.
 • Бандан. Цю техніку ще називають узєлковим батиком і полягає вона в тому, що матеріал перев’язується за певною схемою різноманітними вузликами, а потім піддається фарбуванню. В результаті після висихання тканини і видалення вузликів, виходить різний по тональності і дуже цікавий візерунок. При бажанні можна додавати нові вузлики і знову фарбувати виріб для отримання додаткових ефектів.

Холодний батік — техніка виконання

Питання — чи можна навчитися робити батік починаючому художникові в домашніх умовах? Відповідь — можна!Розписувати матеріал у техніці батик, використовуючи спеціальну технологію і рецепти, дуже захоплююче і цікаво не лише дорослим, але і дітям. Якщо ви початківець художник і не можете вирішити, що краще намалювати, можете використовувати готовий шаблон, який знайдете в магазині канцелярських товарів. Там же ви завжди зможете придбати спеціальні набори, що складаються з барвників, резерву та трубочки для холодного батику. Розібратися, як робити батік поетапно, допоможе цей мк.

Матеріали для роботи:

 • rospis po tkani akrilovymi kraskami 🥝 kak risovat na odezhde, risunki dlya risovaniya528 Розпис по тканині акриловими фарбами 🥝 як малювати на одязі, малюнки для малюванняПідрамник. Для початківців краще підібрати не дуже великий, наприклад, 30х40.
 • Тканина. Краще вибрати шовк, бавовна йди льон, не забувайте, що вона повинна бути чистою, білою і без малюнка.
 • Спеціальний набір акрилових фарб для холодного батику.
 • Скляна трубочка. Вона може бути різного розміру, але краще брати середню по діаметру (що більш зручно новачкам), або тонку.
 • Пензлі різного розміру, підійдуть синтетичні і натуральні.
 • Палітра для змішування різних відтінків.
 • Баночки для води.
 • Якщо потрібно — трафарет з малюнком.

Процес виконання розпису:

 1. rospis po tkani akrilovymi kraskami 🥝 kak risovat na odezhde, risunki dlya risovaniya529 Розпис по тканині акриловими фарбами 🥝 як малювати на одязі, малюнки для малюванняСпочатку треба ретельно натягнути матеріал на підрамник, використовуючи для цього кнопки або гвоздики. Враховуйте, що тканина не повинна висіти, так як це позначиться на подальших етапах роботи.
 2. Потім виконується попередній ескіз. Ви можете намалювати що хочете, головне, щоб предмети були правильно розташовані по композиції і у вашому малюнку не було великої кількості дрібних деталей. Попередній малюнок потрібно розфарбувати щоб потім орієнтуватися на ці кольори при виконанні розпису. Ескіз повинен бути такого ж розміру, як і майбутня картина. Початківцям можна використовувати готовий шаблон.
 3. Беріть ваш ескіз, підкладіть під підрамник з тканиною, щоб через натягнутий матеріал було видно зображення. Потім гострим олівцем обведіть по контуру весь малюнок на тканину. Намагайтеся не тиснути сильно на олівець, так як він потім може негарно просвічуватися через фарби в готовій роботі.
 4. Після цього приступайте до обведення контуру резервуючим складом за допомогою скляної трубочки. Щоб набрати резерв в трубочку, слід опустити її в баночку з складом і ротом злегка потягнути, як ніби щось пити через соломинку. Резерв досить густий за своїм складом і не повинен потрапити ротову порожнину, але все одно слід дотримуватися техніку безпеки, батік передбачає деякі моменти, де потрібна обережність і уважність. Коли резерв виявиться в трубочці, починайте обводити і уважно стежте, щоб контур обов’язково був замкнутим.
 5. Коли закінчите обведення, добре перевірте, щоб лінії були суцільними і не переривалися, якщо знадобитися підкоригуйте свою роботу. Потім покладіть майбутню картину сушитися в тепле місце на 2-3 години, наприклад, біля батареї або на сонячній стороні балкона. Враховуйте, що резерв має досить різкий і специфічний запах, але після висихання він зникає.
 6. Поки робота сушиться необхідно добре промити трубочку бензином, ретельно витерти і відкласти для подальшого використання. Це важливо, так як якщо вчасно не змити резервуючим склад, він застигне і вимити його буде неможливо, а трубочку доведеться викинути.
 7. Тепер візьміть підрамник з малюнком, налийте в банку чистої води і за допомогою великої кисті намочіть майбутню картину. Потім починайте розписувати фарбами по вологій тканині, так кольори будуть краще лягати, а відтінки виглядати більш м’яко і стануть красиво розтікатися.
 8. При роботі фарбами можна використовувати їх як в більш концентрованому стані, так і в розведеному. Краще трохи розбавляти фарби водою і використовувати більш м’які відтінки.
 9. Кольори потрібно наносити в певному порядку, рухаючись від світлого до темного. Для більш великих деталей використовуйте м’які і великі кисті, а для невеликих зображень ідеально підійдуть пензлика поменше.
 10. Після завершення розпису, шматочком губки або ватним диском приберіть зайву вологу або патьоки на своїй роботі.
 11. Потім залиште виріб для повного просихання.

rospis po tkani akrilovymi kraskami 🥝 kak risovat na odezhde, risunki dlya risovaniya530 Розпис по тканині акриловими фарбами 🥝 як малювати на одязі, малюнки для малюванняГотову картину треба акуратно зняти з підрамника, потім закріпити на картонну основу з картону і вставити в рамку.

Якщо вас зацікавила ручний розпис по тканині, яка називається батік, і ви хочете малювати не тільки картини, але й розписати собі футболку, кофточку або шарф, з урахуванням того, щоб вироби можна було носити, то для цього необхідно використовувати саме акрилові барвники. Речі, розписані ними згодом можна буде прати і не боятися що фарба змиється і малюнок, в який вкладено стільки праці, зникне.

За зовнішнім виглядом баночки з такими фарбами виглядають майже так само, як і звичайні фарби для батику, але на них є позначка, що вони дуже стійкі. Акрилові фарби чудово лягають на поверхню тканини, а при висиханні малюнок не стирається і дуже довго зберігає яскравість кольору.

Є ще кілька способів як самостійно закріпити фарбу на виріб:

 • Піддати обробці високою температурою, наприклад, помістити річ в духовку з температурою 150 градусів на 20-30 хвилин.
 • Запарити на водяній бані, з урахуванням того, щоб виріб не контактувало з водою.
 • Довго гладити розписану річ гарячою праскою.

Варто пам’ятати, що стійкість розпису буде залежати від якості використовуваних фарб, але прати таку одяг слід завжди прохолодною водою, в яку додано трохи оцту.

Інші види розпису та малювання

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками