Розвиваюча іграшка для малюка: особливості, матеріали та інструкції по збірці своїми руками

razvivayushhaya igrushka dlya malysha: osobennosti, materialy i instrukcii po sborke svoimi rukami357 Розвиваюча іграшка для малюка: особливості, матеріали та інструкції по збірці своїми рукамиВважати іграшки простою розвагою — помилкова думка, адже вони виконують у розвитку одну з головних ролей. В будь-якому віці ігри приносять користь. Грудним дітям буде корисно вкладати в ручки брязкальця або речі, які формують візуальне і тактильне сприйняття, моторику пальців і слуховий апарат. Різні джерела, педагоги і психологи неодноразово доводили користь розвиваючих іграшок, але до їх вибору слід підходити обережно. До кожної дитини потрібно знаходити індивідуальний підхід — кому з малюків підходить килимок-развивайка, для кого-то немає краще іграшки ніж стенд-развивалка з різними видами застібок, шпінгалетів, гачків і та замочків, а когось приводять в екстаз м’які книжки-развивашки, тому краще всього створювати іграшки своїми руками. Їх можна зшити, склеїти, зібрати їх деталей, вирізати з дерева і зліпити з полімерної глини — технік, що дозволяють робити розвиваючі іграшки для хлопчика або дівчинки безліч.

Особливості розвиваючих іграшок

Індивідуальний підхід при виборі розвиваючих іграшок обов’язковий у будь-якому віці. Це тільки здається, що в дитинстві діти нічого не розуміють. Насправді навіть однорічним малюкам слід підбирати речі, які притаманні їх характером і будуть розвивати їх з’єднання 0первоначальные здібності. Наприклад, якщо дитина намагається багато рухатися і що брати в руки, значить, підійдуть вироби, спрямовані на розвиток тактильних відчуттів і моторики пальців.

У більш зрілому віці, коли діти починають засвоювати кольору, розмова і грамоту, підійдуть іграшки відтворюють звуки і розвивають ці якості. Подібний підхід допомагає швидше освоїтися дитині в навколишньому світі. Відмінно підійдуть різні кубики, книжки або м’які розвиваючі килимки.

Іграшки на будь-який смак можна підібрати в спеціалізованому магазині, але багато хто з них легко зробити своїми руками використовуючи прості матеріали. Головне, дотримуватися індивідуальним перевагам малюка і максимально проявляти свою фантазію.

Галерея: розвиваючі іграшки своїми руками (25 фото)

Вибір іграшок для дітей до 1 року

razvivayushhaya igrushka dlya malysha: osobennosti, materialy i instrukcii po sborke svoimi rukami358 Розвиваюча іграшка для малюка: особливості, матеріали та інструкції по збірці своїми рукамиВ перший рік свого життя у дітей закладаються здатності відчувати навколишній світ з допомогою дотиків і вміння зосередитися на чому-небудь. Крім того, не можна забувати, що багато дітей у віці до 1 року починають ходити і у них розвиваються навички координації. Це треба всіляко підтримувати, купуючи намисто, брязкальця, м’які та розвиваючі килимки, які не тільки будуть привертати увагу, але і стануть безпечним місцем для ігор. Різні м’які іграшки, матрьошки і прості музичні інструменти відмінно підійдуть для дітей у віці до 6 місяців.

З 9 місяців до року краще всього підбирати іграшки, які будуть розвивати тактильні і зорові відчуття. Кубики, ляльки, іграшки-вкладиші і книжки ідеально впораються з цим завданням. Рекомендується підбирати речі, які також будуть сприяти руховій активності.

У цьому віці діти, як правило, ще мало що розуміють, тому іграшки повинні бути безпечні, м’які, без гострих кутів і деталей, які можна проковтнути.

Іграшки для дітей від 1 до 2 років

Для дітей віком від 1 до 2 років, підійдуть іграшки, які можна збирати або розбирати. Для розвитку підходять вироби, узагальнені за будь-якою ознакою. Це може бути:

 • колір;
 • рисунок;
 • форма;
 • розмір.

Іграшки, які треба збирати і знаходити в результаті відмінності необхідно купувати у віці від півтора років для розвитку логічного мислення, але не варто відразу купувати складні речі. Краще зупинитися на пірамідках, книжках чи виробах, де необхідно різні форми просовувати у відповідні отвори. Для дітей це спочатку буде складно, але в підсумку все вийде, а дитина набуває початкові навички логічного мислення і терпіння.

Що підійде у віці від 2 до 3 років?

razvivayushhaya igrushka dlya malysha: osobennosti, materialy i instrukcii po sborke svoimi rukami359 Розвиваюча іграшка для малюка: особливості, матеріали та інструкції по збірці своїми рукамиДіти, які досягли віку 2-3 років вже освоїли всі початкові навички сприйняття навколишнього світу, тому їх слід максимально розвивати, роблячи упор на індивідуальні особливості малюків. У цій справі особливо допоможуть іграшки, що розвивають моторику пальців, візуальні і колірні особливості і, звичайно ж, фантазію.

Відмінно підійде варіант покупки розвиваючих речей зроблених з натуральних матеріалів, які необхідно збирати або робити з них вироби. Це може бути пластилін, кольоровий папір або іграшки, спрямовані на моделювання ситуації та сюжету. Подібна тематика не тільки розвиває основні почуття дитини, але і вчить дисципліни, гарної поведінки та ввічливості.

Після освоєння легких ігор, дитині підійдуть більш складні сюжетні історії, в яких можуть брати участь батьки, або вони носять вид подання. При взаємодії з батьками діти розвивають психологічну зв’язок зі своєю сім’єю, вчаться виражати свої почуття й не бояться, маму і тата. Фактично це допомагає стати своїм дітям, друзями, що особливо важливо в такому ранньому віці. Тема подання розвиває в дітях акторська майстерність, вони перестають боятися публіки та імпровізації, а це згодом допоможе у соціальному розвитку і становленні мови.

Іграшки для дітей у віці від 3 до 5 років

razvivayushhaya igrushka dlya malysha: osobennosti, materialy i instrukcii po sborke svoimi rukami360 Розвиваюча іграшка для малюка: особливості, матеріали та інструкції по збірці своїми рукамиДля дітей, які досягли віку 3-5 років вже можна купувати будь-які розвиваючі іграшки, не боячись за їх безпеку, так як вони знаходяться у свідомому віці. Навіть якщо виникнуть проблеми при грі, батьки з легкістю зможуть допомогти або пояснити, як розв’язати задачу.

Як розвиваючих ігор підійдуть пазли, лего, лото, настільні ігри або конструктори. Деякі з цих іграшок можуть здатися складними, адже все залежить від індивідуального розвитку дитини, але навіть якщо він не зможе впоратися з грою самостійно, йому все пояснюють, а це допомагає сформувати більш міцні сімейні зв’язки.

В такому віці купують навіть прості книжки для того, щоб навчати дітей першим навичкам читання, але краще не перестаратися. Книжки повинні бути сюжетні з максимальною кількістю картинок, фрази легкими і доступними для взаємозв’язку з картинками. Це розвиває логічне мислення і дитина сама навчиться, хоч трохи розпізнавати букви завдяки пошуку асоціації.

Які бувають розвиваючі іграшки?

Різновидів розвиваючих іграшок, зроблених своїми руками безліч. Все залежить в основному від старань батьків і вибору тематики.

В інтернеті знаходяться різні варіанти виготовлення іграшок. Це можуть бути м’які іграшки, килимки, подушки з секретами, брязкальця або навіть книжки. Головний елемент при створенні ігор це матеріали, з яких виділяють такі, як:

 • razvivayushhaya igrushka dlya malysha: osobennosti, materialy i instrukcii po sborke svoimi rukami361 Розвиваюча іграшка для малюка: особливості, матеріали та інструкції по збірці своїми рукамизасувки, болти, замки, ключі;
 • в’язані або текстильні матеріали з протиалергічну якістю;
 • стрічки, намистини, гудзики, кнопки, шнурки та інші швейні матеріали;
 • різні гримлять предмети;
 • дзвінкі речі;
 • іноді підходять блискучі або прозорі вироби;
 • наповнювач.

Всі матеріали повинні бути безпечні, володіти антиалергенним якістю і функціональністю.

Підбираючи відповідні матеріали, виходить, створити не тільки іграшки, але і сюжетні ігри або предмети для них. Наприклад, є багато способів створення книжок своїми руками за допомогою простих тканин і наповнювачів.

Перед вибором іграшки, яку хочеться зробити своїми руками слід визначитися з її цілями. За цим критерієм всі речі поділяються на дві групи:

 1. У першу групу включені іграшки або сюжетні ігри, спрямовані на самостійне взаємодія.
 2. Друга група вимагає безпосередньої участі з боку дорослих. Зазвичай це книжки, які навчають читанню та грамоти, складний і дрібний конструктор, геометричні фігури або асоціативні іграшки.

Іграшка для розвитку дрібної моторики своїми руками

razvivayushhaya igrushka dlya malysha: osobennosti, materialy i instrukcii po sborke svoimi rukami362 Розвиваюча іграшка для малюка: особливості, матеріали та інструкції по збірці своїми рукамиДля розвитку моторики пальців відмінно підійдуть намисто. Створення бус своїми руками, буде потрібно силіконовий наповнювач або пластикові буси, різнобарвна тканина капронова нитка. Спочатку готуються намисто. В якості наповнювача беруть силікон і формують різні фігурки і тільки потім обшивають тканиною. З пластиковими намистом буде набагато простіше, але їх для безпеки краще додатково обшити різнокольоровою тканиною. Готові фігурки нанизують на капронову нитку і зав’язують її. Дитина, граючи з такою іграшкою, буде перебирати намисто покращуючи моторику пальців, а різнобарвна тканина і форми допоможуть краще засвоїти візуальні якості.

Розвиваючі іграшки

Навіть брязкальця надають розвиваюче вплив на слуховий апарат дітей від двох місяців. Для створення такої іграшки буде потрібно оболонка кшталт «яйця». У нього засипають будь-яку крупу або дрібні камінці і щільно закривають. Краще обмотати скотчем закриту ємність. Далі за допомогою тканини або вовняних ниток створюється зовнішній шар брязкальця. Фактично це м’яка іграшка, яка видає звук. Цікаво те, що при належному майстерності і фантазії брязкальця можна робити різної тематики і розмірів. З тканини зшивають зовнішній шар у вигляді овочів, фруктів, тварин або квітів.

Розвиваючі килимки

razvivayushhaya igrushka dlya malysha: osobennosti, materialy i instrukcii po sborke svoimi rukami363 Розвиваюча іграшка для малюка: особливості, матеріали та інструкції по збірці своїми рукамиНайцікавіше це створювати дитячий розвиваючий килимок, адже тут можна використовувати максимально своєї фантазії і різні матеріали. За тематику беруть ліс з ягодами та звірами, піратів, замки, космос, підводний світ або різних казкових героїв. Тематику краще всього вибирати виходячи з кохання й особистих уподобань дитини. Якщо йому подобається гуляти, краще вибрати природний пейзаж, а для любителів мультиків створюють килимок з відповідними персонажами.

Для створення такого килимка необхідно використовувати різні тканини, які відрізняються за кольором і фактурою, липучки та швейну фурнітуру. Схема для складання такого килимка не потрібна. Все впирається у фантазію і власні можливості. Килимки можуть бути будь-яких розмірів, з різною сюжетною лінією, з різним рівнем м’якості і т. д.

Не можна забувати, що з допомогою розвиваючого килимка легко навчити дитину з малих років, вихованості та правилам поведінки в суспільстві. Досягається це завдяки сюжетам, описаним картинками.

Заходи безпеки при виготовленні іграшок

razvivayushhaya igrushka dlya malysha: osobennosti, materialy i instrukcii po sborke svoimi rukami364 Розвиваюча іграшка для малюка: особливості, матеріали та інструкції по збірці своїми рукамиВиробники іграшок враховують особливості дітей, тому вони дотримуються правил і заходів безпеки. У першу чергу це стосується конструкції і матеріалів. У іграшки для маленьких дітей не повинно бути гострих кутів або твердій поверхні. Деталі повинні бути міцно зчеплені один з одним, щоб дитина не проковтнув їх. Якщо іграшка має блискавки або шви, необхідно на собі перевірити, міцність виробу, адже діти можуть просто порвати її і з’їсти наповнювач.

Одне з головних правил стосується безпеки матеріалів за своїм складом. Діти особливо в дитячому віці всі намагаються спробувати і з цим нічого не поробиш. Відповідно синтетичні матеріали, фарбовані тканини або вироби, виконані з пластику, можуть отруїти ще незміцнілий організм. Слід підбирати матеріали, ретельно використовуючи тільки перевірені джерела. Наприклад, підійдуть спеціалізовані магазини, де продають різні речі для рукоділля. Як правило, так продають в’язані тканини і саме вони відмінно підійдуть для створення розвиваючих іграшок.

Матеріали повинні бути і протиалергічними. В дитинстві у дітей розвивається алергія непередбачувано тому при складанні іграшки на це варто звертати особливу увагу.

Висновок

Зробити розвиваючу іграшку своїми руками використовуючи дрібні деталі, в’язані або текстильні і інший підручний матеріал, це відмінний варіант приділити увагу і турботу своїй дитині. Така іграшка унікальна і індивідуальна. Крім того, можна проявити фантазію і з допомогою іграшок домогтися розвитку певних навичок у дітей. Головне це слідувати правилам, схемами і техніці безпеки.

Інші види рукоділля

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками