Що потрібно знати рукодільниця про гобеленовий шов і техніку гобелена у вишивці

chto nuzhno znat rukodelnicam pro gobelenovyjj shov i tekhniku gobelena v vyshivke462 Що потрібно знати рукодільниця про гобеленовий шов і техніку гобелена у вишивціВидів вишивки на сьогоднішній день з’являється все більше, одні з них відрізняються складністю, а є і досить прості прийоми вишивки, наприклад, вишивка гобеленовим швом. Гобеленовий шов використовується досить часто, ним прикрашають одяг, скатертини, вишиті картини і так далі. Незважаючи на простоту виконання швів, початківцям рукодільниця необхідно підготуватися до їх виконання, зібрати інформацію щодо правильного виконання, вивчити секрети ідеальних швів, потренуватися у техніці виконання і правильно підібрати необхідні матеріали.

Гобеленная вишивка дуже улюблена рукодільницями за те, що дає можливість створювати неймовірної краси картини. Техніка виконання між тим, не так складна, як може здатися при погляді на готовий виріб – це всього лише лічильний хрест, який потрібно вишивати за певними правилами: гобеленова поверхня виходить рівною і красивою якщо всі стібки виконані в одному напрямку. Коли ви виконуєте вишиті картини користуватися вузликами для закріплення нитки не можна – вони будуть спотворювати полотно. Як бачите, вишити картину гобеленовим швом покроково не так складно, якщо ви уважні і посидючі: головна складність – не заплутатися в рахунку. Навчальні відео та мк можна безкоштовно знайти в інтернеті, наприклад – в нашій статті.

Інструменти для вишивання:

 • матеріал для вишивання. Це може бути спеціальне полотно для вишивання хрестиком (воно має отвори для протягування голки з ниткою), її називають канвою. А можна використовувати звичайну тканину (бавовняну, лляну, шовкову та інші). Для зручності рекомендується використовувати канву, в цьому випадку не потрібно самостійно розраховувати довжину стібка, вони виходять однаковими і лягають краще. Але якщо вишивка не займає всю поверхню матеріалу, то краще виглядає щільний матеріал без отворів. Щоб зробити ідеальні шви на одязі, можна накласти канву на місце вишивки, виконати шви і видалити канву по одній ниточці, так вийдуть рівні шви, але канви не буде;
 • chto nuzhno znat rukodelnicam pro gobelenovyjj shov i tekhniku gobelena v vyshivke463 Що потрібно знати рукодільниця про гобеленовий шов і техніку гобелена у вишивціголка. Голка повинна мати широке вушко, можна використовувати звичайні голки, але в них буде проблематично вставляти нитку. Також голка повинна мати тупий кінець, вона легко розсовує волокна тканини і протягує нитку;
 • нитки. Зазвичай використовують муліне, вони складаються з 6 ниточок, їх розділяють і використовують необхідну кількість. Їх використовують у вишивці хрестом. Можна взяти по одній ниточці різних відтінків і отримати незвичайний колір. Можна вишивати і іншими видами ниток, наприклад, вовняними, вони більш пухнасті і створюють додатковий обсяг гобелену. Більш рідкісними у використанні вважаються шовкові нитки, з ними непросто працювати і вони тонкі;
 • схема. При вишиванні гобеленовим швом можна скористатися готовими схемами для вишивання хрестиком, в інтернеті можна знайти велику кількість безкоштовних схем. Можна скласти схему самостійно;
 • п’яльця або верстат. Ці приладдя для натягування матеріалу можна і не використовувати, але з їх допомогою шви виходять більш рівними і тканина не деформується. П’яльця використовують для вишивання невеликих фрагментів або візерунків. А верстат допоможе натягнути велике полотно і поступово його вишивати, не пересувати п’яльця і тим самим не заламувати вже виконані стібки.

Також в роботі можуть використовуватися додаткові пристосування, наприклад, тримач канви, органайзер для ниток і голок, лупа для збільшення та інші. У роботі можна обійтися і без них, але вони суттєво спрощують процес, роблять його швидше і якісніше. Наприклад, кондиціонер для ниток допомагає захистити нитки від перетирання про тканину і голку. А держатель схеми допомагає встановити схему на рівні очей і самої вишивки, щоб постійно не відволікатися від процесу і звірятися зі схемою.

Види швів

chto nuzhno znat rukodelnicam pro gobelenovyjj shov i tekhniku gobelena v vyshivke464 Що потрібно знати рукодільниця про гобеленовий шов і техніку гобелена у вишивціЯк і в будь-якому іншому рукоділлі, в гобеленової вишивці є варіанти виконання. Шовчики можуть виконуватися по-різному. Використовуючи різні техніки виконання шовчиков та їх різновиди можна виготовити об’ємну, виразну і яскраву вишивку.

Звичайний гобеленовий шов виглядає як напівхрест в техніці “хрест”. Може виконуватися двома різними способами, при цьому лицьова сторона буде однакова, а от виворітна сторона буде мати короткі або видовжені стібки. Голку виводять з виворітного боку в нижньому лівому кутку, а виводять назовні у верхньому правому куті, а потім знову вводять у нижній лівий кут і так далі.

Чи можна виводить голку на лицьову сторону через верхній правий кут, заправляти голку навиворіт через лівий нижній кут, потім вводити голку в верхній правий кут наступної клітини і знову в нижній лівий кут. Цей спосіб гобеленового шва допомагає запобігти деформації тканини при натягу нитки, але матеріал повинен бути сильно натягнутий на п’яльця або верстат.

Прямий гобеленовий шов виглядає як вертикальні смужки, при цьому на вивороті будуть діагональні стібки. При такому способі вишивки гобелена голка вводиться у верхню частину клітини і виводиться навиворіт строго під ниткою в нижній частині клітини, потім голка повертається у верхню частину клітини сусіднього квадрата і знову опускається вертикально. Можна починати знизу і виконувати шви знизу вгору.

Подовжений шов може використовуватися для зашиття великого простору, наприклад, однотонного фону, він допомагає прискорити процес і підкреслити однорідність зашиття. Причому довжину стібка можна обирати самостійно, враховуючи довжину інших стібків і гармонійність всієї картинки. Шовчик починається у верхньому правому куті одного стібка, прямує вгору пропускаючи кілька клітин, і закінчується в нижньому лівому кутку необхідної клітинки. Потім нитку опускається і вводиться в правий верхній кут клітки, яка знаходиться по сусідству з початком першого шва.

Захоплюючий гобеленовий шов виконується аналогічно продовженим, але потрібно враховувати, що горизонтальні ряди швів повинна наполовину перекриватися один одним. Цей спосіб допомагає отримати більш щільну і фактурну зашивання.

Щоб вишивка виглядала найбільш красиво необхідно враховувати деякі особливості техніки виконання і ,звичайно, у гобеленового шва є свої особливості.

Секрети виконання гобеленового шва:

 • на всьому полотні вишивки не повинно бути вузликів, їх робити заборонено. Вишивка гобеленовим швом буде виглядати неоднорідне, вузлики будуть чіпляти нитку під час вишивання. Щоб не робити вузликів, можна скласти нитку навпіл, вільні кінці вставити у вушко голки, а утворену петельку можна використовувати для закріплення нитки на матеріалі. Можна прихоплювати кінчики ниток кількома невеликими стібками;
 • chto nuzhno znat rukodelnicam pro gobelenovyjj shov i tekhniku gobelena v vyshivke465 Що потрібно знати рукодільниця про гобеленовий шов і техніку гобелена у вишивціважливо правильно підбирати товщину нитки. Перш за все, потрібно враховувати розмір клітини на канві і від цього показника розраховувати товщину нитки. Ідеальною буде така товщина нитки, через яку не просвічується основна тканинаі нитки щільно прилягають один до одного. Іншими словами, зашивання повинна бути повною і щільною;
 • на виворітній стороні не повинно бути протяжек нитки, особливо дуже довгих, вони можуть бути помітні на лицьовій стороні і зіпсувати все враження від роботи. Щоб уникнути довгих протяжек, краще всього, закріпити нитку відрізати її, а на новій ділянці знову закріпити;
 • ідеальним ходом вишивки вважається зліва направо і зверху вниз. При такому способі ведення роботи доводиться виконувати ряд шовчиков зліва направо, опускатися на одну клітку і продовжувати вже справа наліво. Таке послідовне виконання стібків зраджує роботі однорідність, шовчики лягають рівно;
 • при роботі потрібно стежити за натягом нитки і вишивати однакові за натягу полукресты, це допоможе уникнути перекосу канви,
 • якщо для роботи використовуються різні види шовчиков, то краще розташовувати їх в одному напрямку. Хоча є й сюжети, де стібки спеціально розташовуються неоднаково стосовно один одного і картинки стає ще більш підкресленою та об’ємною.

Майстер-клас вишивки

chto nuzhno znat rukodelnicam pro gobelenovyjj shov i tekhniku gobelena v vyshivke466 Що потрібно знати рукодільниця про гобеленовий шов і техніку гобелена у вишивціПочинати роботу необхідно з підготовки всіх матеріалів: підбору схеми, тканини для вишивки, визначитися з видами швів, підібрати відтінки ниток і їх кількість. Потім варто визначити центр матеріалу. Початківцям рукодільниця рекомендується починати вишивати роботу саме з центру схеми, в цьому випадку менша ймовірність помилитися з розрахунками на канві. Коли центр визначений, можна натягувати матеріал на п’яльця або верстат, для зручності в роботі. Тепер можна приступати до роботи. Робота ведеться послідовно.

Після завершення процесу необхідно виконати всі додаткові шовчики, наприклад, прокласти шов назад голку, щоб підкреслити контури. Тепер можна приступати до прання. Не можна прати вишивку гобеленовим швом гарячою водою, вона може дати усадку і деформуватися. Обережно перуть руками при температурі 30 градусів з додаванням порошку. Потім добре прополіскують і розкладають на м’якому рушник, вичавлювати роботу не можна, вона повинна висохнути на рушник. Суху роботу можна використовувати за призначенням або оформляти гобелен у рамку.

З цього виду вишивки існує велика кількість майстер-класів.

Інші схеми вишивки

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками