Що таке конвекція в духовці і навіщо вона потрібна

Побутові технології не стоять на місці. З кожним днем вигадуються все нові рішення, роблять звичні речі, такі як приготування їжі в духовці, все більш простими і позбавленими давніх проблем нерівномірного пропікання страви. Все це залишається в минулому, завдяки сучасній технології конвекції.

Що таке конвекція

9f6b223ae5529ab838a3cc88d8e02caf Що таке конвекція в духовці і навіщо вона потрібна

Конвекцією є переміщення тепла потоками повітряних мас всередині духовки. У процесі відбувається обмін холодними і теплими повітряними масами, їх перемішування, в результаті чого температура всередині печі стає однаковою і рівномірною по всьому об’єму замкненого простору.

Залежно від механізму дії, прийнято розрізняти природну (вільну) конвекцію, коли потоки повітря змішуються природним шляхом. У цьому випадку це відбувається досить повільно. Існує також примусова конвекція, принцип якої закладено в сучасних духовках, це режим вимушеної циркуляції теплого повітря в просторі, яка виконується завдяки спеціальним вентиляторів.

Для чого потрібна конвекція

Переоцінити переваги конвекційного механізму в електропечі або іншому пристрої важко.
Дана технологія передбачена в більшості сучасних побутових печей. Насамперед, вона незамінна при запіканні великих шматків м’яса, пирогів, приготуванні піци, курки гриль або тостів.

Конвекція сприяє рівномірному приготування страви, за допомогою неї можна уникнути пригорання в одній частині страви, і неповноцінного пропікання в іншому. Раніше для цього доводилося постійно перевертати лист, міняти положення страви на ньому. Технологія дозволяє готувати великі шматки риби або м’яса цілком. Крім цього, конвекція додає цілий ряд переваг:

 • швидке прогрівання холодного повітря, відповідно, економія часу для отримання потрібної температури;
 • поява хрусткої скоринки, можливість підсушити надмірно соковите блюдо;
 • можливість одночасного приготування декількох страв;
 • при наявності вологою конвекції їжа готується частково на пару, зберігаючи більше корисних властивостей і мінералів.

Як зрозуміти, чи є у вас конвекція в духовці

Якщо при покупці духової шафи ви не поцікавилися про наявність такої важливої технології у ньому, то розібратися в цьому питанні допоможуть спеціальні знаки на панелі управління. На різних моделях і на різних варіантах типу конвекції вони можуть відрізнятися, але найчастіше представляються у вигляді значка вентилятора, а також індикаторів режимів його роботи.

Принцип роботи

353ccdb0034afe8210b107455a493279 Що таке конвекція в духовці і навіщо вона потрібна

Принцип роботи конвекції заснований на активному процесі теплообміну, який досягається за допомогою потужного вентилятора, розташованого на задній стінці нагрівальної камери. Він прискорює переміщення потоків повітря, тим самим сприяючи швидкому прогріванню обсягу духової шафи.

Потрібна конвекція в електричній духовці

Хоча сучасні моделі здебільшого представлені з функцією конвекції, знайти на ринку модель без неї не складе праці. При купівлі кожен сам повинен вирішити для себе – чи потрібна функція конвекції чи ні.

Існують такі користувачі, які навіть купивши електродуховку з даною функцією, скористалися їй лише кілька разів. Якщо ж техніка набувається з конкретним бажанням кожен день радувати родину і близьких різноманітними стравами та випічкою, то дана функція звичайно ж бажана. При покупці додатково дізнайтеся всі деталі конкретної моделі з конвекцією у продавця, щоб потім не довелося розчаровуватися в товарі.

Вільна та вимушена конвекція

c72701175ee056c0b635e76e7733f054 Що таке конвекція в духовці і навіщо вона потрібна

Саме по собі переміщення теплих повітряних мас, як вже зазначалося вище, і є конвекція. Але в залежності від того, що спонукає їх циркулювати і перемішуватися, прийнято розділяти вільну (природну) і вимушену конвекцію. Вільна конвекція зустрічається сама по собі у багатьох процесах, і відбувається без стороннього впливу. Гаряче повітря стає легше, від цього піднімаючись вгору. Холодний, будучи важчим – вниз. Ефективність і швидкість такої природної конвекції набагато нижче, ніж вимушеної або примусовою.

У випадку примусової конвекції, повітряні маси під впливом, наприклад, спеціального вентилятора, циркулюють і перемішуються значно швидке і ефективніше. В результаті досить швидко гарячі потоки повітря рівномірно розподіляються в замкнутому просторі.

Види конвекторів

З моменту появи перших духових шаф з функцією конвекції, з’явилися різні види та модифікації цієї технології. І сьогодні існує безліч їх видів:

 • Вентилятор – найпростіший вид конвекції. Суть полягає в тому, що при роботі лопатей вентилятора повітря всередині починає активно переміщатися і перемішуватися, в результаті чого забезпечується рівномірне пропікання страв.
 • Вентилятор з кільцевим нагрівачем. Це вже більш ефективна система. В даному випадку вентилятор має додатковий нагрівальний елемент, внаслідок чого теплі повітряні потоки значно швидше наповнюють простір.
 • Посилений конвектор. Сенс криється в самій назві. По суті, це той же вентилятор, але набагато більшої потужності. При наявності такої системи повітря прогрівається значно швидше і інтенсивніше. Продукти в духовці при цьому швидко покриваються тонкою приємною скоринкою зверху.
 • Волога конвекція. В даному випадку всередину духової шафи також вбудовується парогенератор, завдяки чому повітря всередині активно насичується парою. Відбувається гасіння, а не жарка. Страви при цьому виходять соковитими, в них зберігається більше корисних речовин.
 • Подвійна конвекція. При такому вигляді конвекції, яка також встановлюється на деякі моделі духовок, два вентилятора розташовані один навпроти одного, кожен з яких змушує повітряні маси циркулювати на своєму рівні. Такий вид найбільш зручний при приготуванні одночасно кількох страв.

Кожен з цих конвекторів має свої переваги. Наприклад, посилені найкраще підходять для запікання м’яса. Перед покупкою конкретної моделі варто поцікавитися у продавця, яка саме система конвекції встановлена в обраній моделі.

Пристрої з функцією конвекції

Газова духова шафа з конвекцією

3469562a98a3651029e9483e8a198d6f Що таке конвекція в духовці і навіщо вона потрібна

Газові плити з вбудованими конвекційними духовками користуються успіхом у багатьох практичних господинь. Це пов’язано насамперед з відносно низькою вартістю палива. Зовні така плита практично не відрізняється від звичайної сучасної газової плити. Проте в задню стінку таких пристроїв вбудований спеціальний вентилятор.

Конвектор в такій плиті має ряд особливостей в роботі. Так як у даних моделях нагріває частина розташовується знизу, то перш ніж покласти страву в духовку для приготування, потрібно спочатку включити конвектор на невеликий період, а потім вже відправляти в духовку блюдо для приготування.

До недоліків даного виду можна віднести відсутність повної герметизації духової шафи, так як необхідно, щоб постійний вихід мали продукти горіння. Це в кінцевому рахунку приводить до збільшення часу приготування страви.

Електрична духовка з конвекцією

ac916a41b89efd1d22ffcc3d2cbeb7df Що таке конвекція в духовці і навіщо вона потрібна

Деякі господині задаються питанням – наскільки дійсно необхідна конвекція в духовці, адже вона сама по собі є досить потужною жаровнею, здатної прогрітися до температури в декілька сотень градусів. За фактом ж, навіть такий потужний потік теплого повітря не здатний забезпечити ідеальну рівномірність його розподілу, а відповідно, і рівномірного приготування страви.

На сьогоднішній день добровільно відмовлятися від конвектора в духовці не зовсім розумне рішення. Саме завдяки йому вдається досягти ідеальної рівномірності пропікання страви, соковитості і хрусткої скориночки на поверхні. Неспроста моделі електроплит з конвекцією на сьогоднішній день є найбільш популярними серед покупців.

Гриль з конвекцією

aa7b7bc92db91f60177b059b44ecef6a Що таке конвекція в духовці і навіщо вона потрібна

Функція гриля досить часто йде в складі опцій сучасних плит. Гриль дозволяє легко і якісно приготувати м’ясо на рожні. Існує два типи гриля:

 • Газовий. В даному випадку відбувається якісна імітація приготування на вугіллі.
 • Електричний. Його особливістю є більш зручна експлуатація.

Гриль і конвекція прекрасно поєднуються і доповнюють один одного. Всього існує два типи гриля: аерогриль і турбогриль. Потрібний режим дуже просто активується при натисканні відповідної кнопки на панелі управління. Перевагою використання аэрогриля є можливість отримання м’яса якісної прожарювання з скоринкою.

Що таке конвекція в мікрохвильовій печі

Вже давно мікрохвильова піч стала невід’ємною частиною кухонного набору техніки більшості сімей. Вона дозволяє швидко розігріти різну їжу і напівфабрикати, розморозити продукти. В мікрохвильових печах сьогодні також досить часто використовуються конвекція.

Причому по суті він не відрізняється від такого у звичайній духовці, крім розмірів. Вентилятор розподіляє повітряні потоки всередині камери. Коли досягається певна температура, система автоматично відключається. Застосування конвекції в мікрохвильових печах дозволяє значно скоротити час розморожування та приготування продуктів.

Індикатори режимів конвекції

6edb80109526c14251db2f34da528a90 Що таке конвекція в духовці і навіщо вона потрібна

Основні відмінності вологою конвекції, посиленої і сухий

 1. Волога циркуляція. При такій технології, крім звичайного прогріву повітря, він також активно насичується вологою. Завдяки цьому така конвекція ідеально підходить для приготування страв на пару.
 2. Посилена циркуляція. Основна деталь в даному випадку – посилений потужний вентилятор. Прекрасно підходить в тих випадках, коли потрібно домогтися хрусткої скоринки на поверхні страви.
 3. Примусова суха циркуляція. У цьому випадку в духовці знаходяться кілька вентиляторів, які також часто мають додаткові нагрівачі.

Найкорисніші програми

 • Звичайна конвекція. Використовується для підігріву страв, для заготовки тіста перед випіканням, підсушування зелені, ягід і фруктів.
 • Конвектор, нижній нагрівач і гриль. Це оптимальний режим для приготування напівфабрикатів.
 • Конвектор і нижній нагрівач. Режим ідеально підходить для випічки піци, пирогів, хліба.
 • Турбо гриль. При включенні даного режиму задіюється відразу верхній нагрівач, конвектор і гриль. Хороший для приготування великих шматків м’яса.

Всі ці режими, крім звичайної конвекції, повинні використовуватися для дека, встановленого на одному рівні.

Подвійна конвекція

На ринку представлені моделі з одночасно встановленими двома конвекторами. Основною маркою, що випускають подібні духові шафи, є фірма Samsung. Наявність двох вентиляторів дозволяє набагато ефективніше розподіляти і прогрівати повітряні маси.

Перш ніж купувати техніку з цією функцією, варто переконатися, що такий вибір буде виправданий. Наявність функції істотно збільшує вартість техніки. Вибір доцільний у випадку, якщо передбачається регулярне приготування страв у даному режимі.

Застосування вологою конвекції

Духовки в режимі вологою конвекції використовуються для приготування на пару різних м’ясних, овочевих і інших страв. Конструкції духовок, володіють подібним режимом, складається з наступних елементів: вентилятор, спеціальна ємність для води і генератор, який перетворює воду на пару.

Як користуватися конвекцією

Всі виробники духових шаф докладно описують процес використання даної функції в конкретній моделі. Але як правило алгоритм схожий.

Коли потрібно включати конвекцію в духовці

При використанні техніки з цією функцією не вимагається попереднього розігрівання, за винятком моделей, які працюють на газі або при розігріві заморожених продуктів.

Як включити

Потрібно врахувати, що при використанні конвектора їжа готується при більш низьких температурах, ніж зазвичай. При включенні потрібно внести правки приблизно на 25 °C.

Як відключити конвекцію

Якщо режим не потрібен, його можна просто відключити. Для цього потрібно повернути ручку на спеціальний індикатор. Для кожної конкретної моделі він різний, і докладно описаний в інструкції по застосуванню.

Переваги духовок з конвекцією

Конвекційний духова шафа має ряд переваг перед звичайними духовками, ось лише деякі з них:

 • рівномірне пропікання всіх інгредієнтів;
 • можливість одночасного приготування різних страв;
 • зменшення витрат електроенергії;
 • мінімальне використання олії в процесі приготування;
 • більш висока швидкість приготування.

Духовка з конвекцією або без, що краще

Незважаючи на більш високу вартість, однозначно варто віддати перевагу моделі з конвекцією, щоб сповна скористатися всіма перевагами, описаними вище.

Як зробити конвекцію в старій духовці своїми руками

На жаль, спроби самостійно зробити зі старої духовки нову з конвектором часто не увінчаються успіхом, тому простіше всього трохи переплатив придбати таку техніку в професійному магазині, до якої до того ж буде прикладена докладна інструкція по застосуванню.

На сьогоднішній день конвекція в побутових печах стає звичним елементом. Це цілком зрозуміло – адже завдяки такій функції стало можливим створювати по-справжньому вишукані кулінарні шедеври і радувати ними своїх близьких.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками