Свято Трійця в 2019 році: історія, обряди і традиції

Трійця або П’ятидесятниця – велике християнське свято, що має для всіх віруючих особливе значення. Чому ця подія вважається таким же великим, як Різдво і Великдень.

Історія свята

Події тих часів, насамперед, показують нам, що Святий Дух перебуває з нами завжди, і ось чому.

Відомо, що через 3 дні після смерті Ісус Христос Воскрес. Однак Спаситель недовго перебував поруч зі своїми учнями. Через 40 днів після воскресіння, Ісус вознісся на небеса. Ще за життя Христос обіцяв, що на апостолів після його смерті зійде Святий Дух, що і сталося на 10 день після Вознесіння Господнього.

В той день апостоли і Пресвята Діва Марія зібралися в Сіонській світлиці в Єрусалимі. Рівно в 3 години дня вони почули сильний шум, що нагадує шквал вітру і на них опустився благодатний вогонь. Після цього апостоли отримали дар спілкування на мовах усіх народів, щоб повідати про історію Христа всьому світу, а також здатності зцілювати і пророкувати. Подія представила учням Ісуса суть того, що Бог у вигляді Святого Духа завжди буде поруч з людиною. Саме це явище і передувало появі Святої Трійці. Бог один, але існує в трьох особах: Отець, Син і Святий Дух.

c153e81d13daff60f8fcbba8c14c0454 Свято Трійця в 2019 році: історія, обряди і традиції

Чудове явище апостоли вирішили закріпити в пам’яті людей, завдяки чому і з’явився свято Трійці. Офіційним свято почав вважатися в 381 році, після другого Вселенського собору в Константинополі. Тут же було затверджено догмат про рівність та единосущии всіх осіб Бога.

У Київській Русі Трійцю почали відзначати лише через 300 років після хрещення Володимиром Великим.

Що означає свято П’ятидесятниці

Ви можете зустріти й іншу назву Трійці – П’ятидесятниці. Подібне назва з’явилася з-за того, що зішестя Святого Духа довелося на п’ятдесятий день після Світлого Христового Воскресіння. Трійця ж є днем, коли святкують три іпостасі єдиного Бога.

Коли буде Трійця в Росії до 2020 року

На який день після Великодня Трійця

Велика Пасха випадає щороку на різні дати, а Трійця наступає на 50 день після неї, тому її дата також мінлива. Варто зауважити, що це свято, як і Великдень, завжди потрапляє в неділю.

Просто відрахуйте від Великодня 49 днів вперед. Так як Велике Христове Неділю в 2020 році було 18 квітня, значить, Трійця буде 7 червня.

Що святкують в цей день

Православні християни відзначають Трійцю три дні. При цьому у неділю основною подією виступає П’ятидесятниця, а в понеділок – Духів День, втілює суть свята Трійці.

Хто святкує

У православних християн свято Трійці та П’ятдесятниці припадають на один і той же день, а у католиків і лютеран на різні дати. У них Трійця відзначається через тиждень після П’ятидесятниці.

Відмінність Божественних Осіб за іпостасним властивостями

Відомо, що Бог створив людину за своєю подобою, тому уявити відмінність Божественних Осіб можна, провівши аналогію з людським розумом.

  • Батько – це розум, який породжує все суще. Він створив небо, землю і людину.
  • Син – це думка, що виходить від розуму. Образ Ісуса Христа, який врятував людство ціною свого життя.
  • Святий Дух – це голос, вираз думки. Уособлення божої сили. Він завжди знаходиться поруч з нами. Це Утішитель, до якого ми, звичайні люди, завжди можемо звернутися з проханням або попросити прощення за гріхи допомогою молитви.

Суть Трійці – у Творця три особи, три вирази.

Традиції та обряди свята

Свято відрізняється неймовірною пишністю і красою проводяться в церквах богослужіннях. Священики одягаються в зелені шати, що символізують природу, її животворящу силу.

Ключовий символ торжества – березові гілки. Березою прикрашають ікони та стіни не тільки в храмах, але і вдома. За традицією підлогу церкви устеляють свіжоскошеною зеленою травою.

70b1168522fe84e61252f5cfd87dc98f Свято Трійця в 2019 році: історія, обряди і традиції

В церкві проходить Божественна Літургія і Велика вечірня.

На свято прийнято читати молитви про прощення гріхів і спасіння всіх покійних. Їх читання повинно проходити під час богослужіння або вдома перед іконою і супроводжуватися земними поклонами.

З давніх часів у день Великої Трійці люди влаштовували веселі гуляння на природі.

На свято дівчата плели вінки з польових квітів і пускали в річку. Перед тим як опустити вінок у воду, загадують бажання. Воно виповниться швидко, якщо вінок відразу поплив за течією. Якщо пристав до берега – чекати доведеться довше. Мрія стане недосяжною, якщо вінок пішов до дна.

a98c7fadad85f41c7131acc8110a334e Свято Трійця в 2019 році: історія, обряди і традиції

Один з найпопулярніших обрядів на Трійцю – завивание берези. Дівчата йшли в гай і знаходили дві молоді берізки, розташованих поблизу один до одного. Берізки потрібно нахилити і переплести їх гілки. Під час процесу потрібно думати про хороше, бажати рідним і близьким здоров’я і щастя. Якщо загадати бажання, щоб побачити в сні свого судженого, він обов’язково присниться.

d5ccb0ed65f72c4ee9c214c658b93fce Свято Трійця в 2019 році: історія, обряди і традиції

Молитви

Для великих Християнських свят існує безліч молитов, і Велика Трійця не виняток. Кожна молитва зачитується в різний час при дотриманні певних умов.

Тропар

Тропар – маленька молитва, що оповідає сенс урочистості. Вона пояснює диво зішестя Святого Духа на учнів Христа.

Благословен єси, Христе Боже наш, Іже премудры ловці явлей, низпослав їм Духа Святого, і тими уловлей всесвіт, Человеколюбче, слава Тобі.

Кондак

Зачитується як додаток до тропарю. Кондак пояснює, яким чином апостоли отримали нові вміння.

Коли снизшел мови слия,/разделяше мови Вишній, єгда же огненныя мови раздаяше, у з’єднання вся призва, і відповідно славимо Всесвятаго Духу.

Величання

Виповнюється в самий урочистий момент божественної служби.

Величаємо Тя, Живодавче Христе, і шануємо Всесвятаго Твого Духа, Який від Отця послав єси Божественним Твоїм учнем.

Молитва До Пресвятої Трійці

Пресвята Тройце, Єдиносущна Державо, всіх благих Вина, що віддамо Тобі за вся, яже віддала єси нам, грішним і недостойним, перш, ніж на світло произыдохом, за вся, яже воздаеши коемуждо нас по вся дні і яже судилася єси всім нам в веце прийдешньому? Подобаше убт за толикия благодіяння і щедроти благодарити Тебе не словесы точию, але паче делы, храняще і исполняюще заповіді Твоя: ми ж, страстем нашим і злим звичаєм внемше, в незліченні від юності низвергохомся гріхи і беззаконня. Заради цього, яко нечистим і оскверненным, не точию перед трисветлое Лице Твоє безстудно явитеся, але нижче Імен Твого Пресвятаго изрещи довлеше нам, аще не Ти Сама благоизволила під відраду нашу возвестити, яко, чистыя і праведныя любяще, і грішників, що каються милуеши і благоутробне приемлеши. Зглянься убт, про Пребожественная Тройце, з висоти Святої Слави Твоєї на нас, многогрішних, і благе благодіяння наше замість добрих справ прийми, і подай нам духа истиннаго покаяння, так возненавидевше усякий гріх, у чистоті і правді до кінця днів наших поживемо, творяще пресвяту волю Твою і славяще чистими помислами і добрими деяньми найсолодшого і великолепое ім’я Твоє. Амінь.

Канони та акафісти

По традиції на велике християнське свято завжди зачитуються канони та акафісти.

Канон на День Святої Трійці

Канон – це хвалебна молитва, що складається з 9 пісень. Кожна з пісень, в свою чергу, ділиться на 2 частини: ірмос і тропар.

Молитва виконується під спеціальну мелодію і оповідає про події, що відбуваються, вихваляє свято Трійці.

Зазвичай канони зачитуються вранці, вдень і ввечері на богослужінні. За бажанням ви можете прочитати молитву і вдома. Найчастіше з її допомогою просять Всевишнього про допомогу, або про покаяння.

Акафіст до Пресвятої і Животворящої Трійці

Так само як і канон, акафіст прославляє Святого або який-небудь свято.

Молитва складається з 13 пісень, які розповідають про явище апостолам Святої Трійці. Виповнюється тільки стоячи.

Для чого необхідно знати вчення про Святу Трійцю

Вчення про Святу Трійцю входить в основний список християнських догматів. Всі, хто бажає стати ближче до Бога, повинні усвідомлювати і розуміти божественну Триєдність. У цьому полягає головна концепція християнської віри.

Читання тексту Священного Писання буде безглуздим, якщо не розуміти єдність Бога в трьох особах. Якщо поверхово вивчити питання, буде вкрай складно його правильно розтлумачити.

На іконах, присвячених Святій Тройці єдиний Бог представлений у вигляді трьох ангелів. Якщо не знати основу божественного триєдинства, складно зрозуміти концепцію зображення.

Що можна їсти на Трійцю

До столу не заборонено подавати скоромну їжу, так як поста в цей час немає.

Основу святкового столу повинні складати страви з овочів і фруктів, яйця і млинці. Головною стравою повинен стати коровай, спечений господинею будинку власноруч.

Чим прикрасити будинок на Трійцю

Прикрашаючи будинок на Трійцю, дотримуйтесь народним традиціям. В якості прикрас використовуйте живі квіти: м’яту, волошки, любисток, чебрець або папороть.

Головною прикрасою свята виступають гілки берези. Їх білі стовбури уособлюють чисті і світлі думки людини, а зелень – юність та кругообіг життя.

Також використовуйте в якості прикрас гілки дуба, липи або клена, які відлякують злих духів.

Що робити на Трійцю можна, а що заборонено

Як і інші православні свята, Трійця відзначається з дотриманням певних правил і заборон.

Відвідувати кладовище

Трійця – світле животворне подія, тому відвідувати кладовище не бажано. Краще помоліться про покійних близьких до церкви і відвідайте цвинтарі заздалегідь в суботу або після свята в середу.

Можна свататися або грати весілля

Як каже прислів’я: «На Трійцю посвататися, на Покрову одружитися». Її сенс як не можна краще розкриває суть питання. Якщо в цей час засватать наречену – сімейне життя буде благополучним і щасливим.

А ось виходити заміж або одружуватися на Трійцю не можна, так як церква не проводить обрядів Вінчання на великі свята.

Можна поминати 40 днів

Насамперед, подайте записку до церкви, щоб покійного родича пом’янули на літургії саме в цей день. Панахиди та літії у свята не проводяться, тому поїздку на цвинтарі відкладіть на кілька днів (не раніше середи). Поминальний обід також краще перенесіть на інший день. Пом’яніть покійного з близькими людьми і за допомогою молитви.

Працювати

Якщо це професійна необхідність – робота вітається, так як це земна обов’язок будь-якої людини. Не забудьте відвідати церкву і помолиться.

Працювати в городі або будинку не бажано, особливо якщо це якесь масштабне дію (поїздка на дачу, ремонт, генеральне прибирання). Дрібні і найнеобхідніші клопоти по дому виконувати не заборонено.

Прикмети та повір’я на Трійцю

Згідно з народними повір’ями, гілки берези володіють великою силою і уособлюють іпостась Святого Духа. Освятіть невеликий пучок березових гілок на службі або заберіть ті гілки, які використовувалися як прикраси церкви. Зберігайте їх будинку біля ікони до наступної Трійці і вони захистять вас і ваш будинок від лиха і зла.

  • Купання в річці на Трійцю і за тиждень до неї вважалося небезпечним, так як злий дух міг прийняти іпостась водяного або русалки.
  • В цей день лікувальні трави насичуються унікальної цілющої силою, тому травники вирушали на пошуки «чарівних» корінців і рослин.
  • Плач під час церковної служби або пролиті на траву сльози призведуть до багатства і рясного урожаю. А опади, що випали в день Трійці, сприятимуть гарному врожаю грибів восени.
  • Пошуки скарбу у землі обов’язково закінчаться вдало, так як на Трійцю земля щедро нагороджує людину багатством.

Трійця неспроста знаходиться в числі найбільш важливих і знаменних свят християн. Цей день нагадує нам, що ми не одні у світі, що Бог оберігає нас, рятує і завжди готовий прийти на допомогу. У свято обов’язково сходіть в церкву або прочитайте молитву вдома перед іконою. Торжество проведіть у колі сім’ї або близьких людей.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками