Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці

Православна церква з року в рік відзначає 12 великих свят після Великодня, один з яких Введення у храм Пресвятої Богородиці. Як і інші двунадесяті свята, цей день має свою історію, звичаї та традиції.

Історія свята

На Пресвятої Богородиці лежав величний подвиг любові і самозречення, до якого готувалася не тільки вона, але і десятки поколінь до неї. Богородиця Марія – сама чиста і смиренна з усіх народжених на землі.

Батьки Марії довго не могли зачати дитину, тому пообіцяли, що якщо щастя настане, вони обов’язково присвятять життя малюка Богу. Так і сталося. У віці 3 років маленьку Марію повели в Єрусалимський храм, де первосвященик Захарія ввів її у Святая Святих, куди було заборонено входити всім і навіть священиків. Саме це і вважається початком Нового Завіту.

a88c4a26152aafc8ec9cd192a745c6fc Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці

Марія стала жити при храмі, де виховувалася благочестивими жінками, займалася рукоділлям, читала Святе Письмо і молилася. Із святкового Богослужіння ми можемо дізнатися, що до Богородиці іноді спускався Ангел Божий і приносив їжу. Саме він, як свідчать деякі джерела, і повідав Марії і волі Божої. Варто зазначити, що про життя Богородиці від введення в храм до підняття на небеса, практично ніде не згадується.

Перші згадки про святкування можна знайти в творах Григорія Нісського, опублікованих у IV столітті. Спочатку подія відзначалася не так урочисто, як у більш пізніше час. Вважається, що свято стало ставитися до дванадесяті тільки в XIV столітті.

Сенс і значення свята

Маленька Марія була введена в храм, щоб підготуватися до великої справи, стати матір’ю сина Божого. Щоб дати життя Богу, Марія повинна була відкрити своє серце для благодаті, по своїй волі покинути світ гріха і пороку, позбутися земних прихильностей. Головними мотивами свята вважається вознесіння чистоти, святості, радості та світла. Як і інші двунадесяті свята Введення в храм Пресвятої Богородиці – це одна із сходинок шляху Божого Домобудівництва, етап його єднання з людською душею. Введення маленької дівчинки в Святу Святих, самого потаємного місця в храмі, вже говорить нам про те, що Бог натякає на майбутнє велика подія – Різдво Христове.

Традиції і прикмети

У Древній Русі день Введення в храм Пресвятої Богородиці вважався жіночим. Зі святом, наші предки ототожнювали зміни погоди, велика кількість врожаю наступного року, а також зберігали переходять з року в рік традиції.

Народні традиції

Якщо було достатньо снігу, за традицією, у цей день починали масові катання на санях. Події надавалося особливе значення, тому найчастіше «сезон» відкривали молодята.

Також цей день знаменувався з початком зимових Введенских ярмарків, які починалися після ранкового Богослужіння проводилися прямо на прилеглих територіях храмів. На ярмарках можна було купити різні предмети і продукти, зокрема: сани ручної роботи і кінну упряж для зими, різні сорти риб, сушені ягоди і гриби до посту. У свято тут можна було поласувати свіжими пиріжками, кренделями, пряниками, гарячим сбітнем і весело провести час.

Жінок у цей день супроводжує особлива сила, що допомагає в справах сімейних, в роботі і у вихованні дітей.

8814f9cdef406bc6936a430ff3b9fb09 Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці

Не хотіли люди і давати грошей у борг у цей день, так як вважалося, що борг не повернеться назад. А ось допомагати людям без взаємної вигоди вважалося доброю справою.

Крім цього люди вірили, що в свято Бог опускає на землю праведні душі і померлі можуть побачити своє тіло.

Ворожіння

Напередодні свята жінки загадували, щоб їм наснилося, яким їх дім буде в майбутньому. Також можна було поворожити на судженого. При чому можна було попросити Богородицю привести дівчину в будинок жениха, тоді уві сні можна було побачити його батьків. Або ж, попросити подивитися на самого судженого.

Процес ворожіння супроводжувався спеціальними правилами:

 • не можна було молитися перед сном і надягати хрестик;
 • спати потрібно було одягненими, так як вважалося, що уві сні дівчина здійснює подорож в інший світ;
 • використовувати для ворожіння треба було предмети, що символізують весілля.

В цей день відламували гілку вишні і ставили в горня з водою позаду ікон, якщо гілка розпускалася до Нового року, значить, рік буде щасливим, а якщо засихала – чекати неприємностей.

У день Введення прийнято молитися до Пресвятої Богородиці та просити її про допомогу.

Прикмети

 • якщо копати землю, то урожай буде мізерним, бо земля відпочиває і не варто її турбувати;
 • яка погода на введення, так буде і всі зимові місяці;
 • якщо випав сніг, настав мороз і водойми вкрилися льодом, значить, урожай буде багатим;
 • якщо був чутний дзвін дзвінко – то снігу не буде, але мороз буде стояти, а якщо глухо – випаде сніг;
 • у будь-яку погоду, в ніч перед святом на кілька миттєвостей розпускається верба;
 • якщо сніг пішов до свята – він розтане, а якщо під час або після нього буде лежати довго;
 • якщо в будинок приходять гості, то від того, хто першим увійде буде залежати майбутнє: якщо жінка – бути біді, якщо чоловік – чекати удачі.

Чотири факти про свято

Цікаво знати, що:

 1. Свята Діва Марія виховувалася у храмі до 15 років.
 2. Велич свята допоміг надати імператор Юстиніан, побудував перший храм на честь Богородиці.
 3. В кінці XVII століття з’явилась традиція давати створені з назв свят прізвища духовного стану, тому нерідко можна зустріти прізвище «Введенський».
 4. Одним з найстаріших храмів на території Росії є монастир Введення в Храм Пресвятої Богородиці, збудований 1314 році.

37b719fa1ed765f5fe15a89af0a4bd48 Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці

Якого числа святкується Введення Пресвятої Богородиці у храм в 2020 році

Всі православні віруючі відзначають одне з головних церковних подій – Введення у храм Пресвятої Богородиці 4 грудня 2020 року. Варто зазначити, що дата ця фіксована і зберігається з року в рік.

Що можна і що не можна робити на свято

Свято краще присвятити родині, близьким, молитві і всьому духовному, можна сходити в гості, але не влаштовувати пишних святкувань.

Віруючі обов’язково повинні відвідати Богослужіння. Сходіть в церкву, поставте свічку Діві Марії, помоліться з чистою душею. У цей день також можна сповідатися і причаститися. Хорошою справою буде дати милостиню або просто допомогти нужденним.

Оскільки свято припадає на Різдвяний піст, не можна не тільки вживати скоромні страви, але і здійснювати ті діяння, які церква не здійснює під час посту, наприклад, вінчатися. Якщо у вас є нетермінова робота, наприклад, рукоділля або прибирання, обов’язково зробіть це у інший день. Хрестити дитину в цей день не заборонено.

Що можна і не можна їсти на свято

Оскільки свято відзначають під час Різдвяного посту, в харчуванні дотримуються пісного меню. На вашому столі можуть бути різні овочі та фрукти, каші, приправлені олією, бобові, гриби, пісний хліб. В цей день церква також дає дозвіл додати в раціон рибні страви і трохи вина. Скоромну їжу, м’ясо, яйця і молочні продукти їсти заборонено.

Ікона свята

Ікони можуть бути представлені по-різному, але відображати одну й ту саму суть – безпосередньо Введення Богородиці у храм. Ви побачите тут:

 • центр композиції – маленька фігура діви в єрусалимському храмі;
 • Діва Марія піднімається до первосвященика по сходах, зображеним символічно;
 • зустрічає чисте дитя первосвященик Захарій;
 • одягнена Марія в традиційну жіночу одяг – мафорій;
 • супроводжують діву батьки і праведні;
 • на задньому фоні зазвичай зображується ангел божий і благовіщення.

Особливості богослужіння

4 грудня на свято Введення починається підготовка до Різдва Христового. У піснях можна почути слова про народження і зустрічі народом Ісуса Христа, які тепер будуть згадуватися на кожному Богослужінні плоть до Різдва. Крім цього, особливість свята полягає в тому, що на богослужінні ведеться читання уривку з Послання апостола Павла до євреїв. В інші ж свята зачитується частина Послання апостола до филип’ян. Стихеры, які читаються в цей день повністю описують суть і мета празника, а також час, коли Марія перший раз увійшла в храм.

Введення Пресвятої Богородиці у храм – це особливе свято, пов’язаний з чистотою, святістю і, звичайно ж, Різдвом Христовим. В цей день, як і в інші двунадесяті свята, постарайтеся підтримати церковний статут, сходити в церкву, помолитися, сповідатися і причаститися.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками