Терміни придатності різних сортів чаю

Зміст
 1. Чи є термін придатності чаю?
 2. Терміни зберігання за ГОСТ
 3. Рекомендовані терміни зберігання в залежності від сорту чаю
 4. Чорний
 5. Зелений
 6. Білий
 7. Жовтий
 8. Чорний і червоний сорту
 9. Каркаде
 10. Пуер
 11. Монастирський
 12. Улун (оолонг)
 13. Ройбуш
 14. Мате
 15. Іван-чай
 16. Імбирний
 17. Китайський у вакуумі
 18. Трав’яний
 19. «Донна Белла»
 20. Чай для схуднення
 21. Терміни придатності пакетованого чаю
 22. Грінфілд
 23. Ліптон
 24. Нести
 25. Тесс
 26. Річард
 27. Скільки можна зберігати чай у залізних банках
 28. Чи можна вживати чай, якщо строк придатності закінчився
 29. Скільки можна зберігати заварений чай
 30. Чорний
 31. Зелений
 32. Каркаде
 33. Улун
 34. Чай з лимоном
 35. Скільки зберігається заварка в холодильнику
 36. Термін придатності завареного чаю в заварнику
 37. Скільки зберігається чай з молоком
 38. Коли заварка перетворюється на отруту?
 39. Скільки часу чай зберігається в термосі
 40. Способи зберігання чаю, який можна заварювати не один раз
 41. Як зберігається чайне сировину в умовах виробництва?

Дуже приємно провести вечір у колі друзів з ароматною чашкою чаю. Більшість з нас навіть не уявляють собі життя без воістину смачного і цілющого напою. Тим не менш, не всім відомо, що у чаю є певний строк придатності, який залежить від його сорту, виду, способу фасування і приготування.

Чи є термін придатності чаю?

2687d171c786e05cc74accd8209c9f5b Терміни придатності різних сортів чаю

Звичайно ж, як і будь-який інший продукт харчування, чай має термін придатності. Детальну інформацію ви зможете знайти на упаковці від виробника. У чаю, який збирається і фасується в одному регіоні, зазвичай термін придатності довше, ніж у листя, зібраних в одній країні, а упакованих в інший. Зверніть увагу, що найкращі сорти фасуються тільки в місці збору.

Стандартний термін зберігання чаю становить від одного до трьох років.

Також майте на увазі, що після того, як упаковка розкрита, період зберігання значно скорочується. Якщо ви відкрили коробку чаю, використайте її за 40-60 днів. Тому навіть кілька місяців висушене листя втратять первісний смак і втратять аромат.

Терміни зберігання за ГОСТ

Держава ретельно стежить за дотриманням норм і термінів зберігання чаю. Регламентуються дані правила нормативно-правовим документом ГОСТ Р 32593-2013. Він в свою чергу поділяється на:

 • ГОСТ Р 3716-90 – надає інформацію про термін придатності зелених сортів, які можуть зберігатися протягом 12 місяців.
 • ГОСТ Р 1937-90 – вказує на рекомендований термін зберігання байхових сортів, рівний восьми місяців.

Також в даних актах ви зможете знайти будь-яку потрібну інформацію за нормами зберігання чаю.

Рекомендовані терміни зберігання в залежності від сорту чаю

Шанувальникам чаю відомо, що різні сорти і підвиди продукту мають неоднакові терміни зберігання. На цей факт впливають технологія обробки, методи збору і розфасовки листя.

Чорний

e437f8f3253ba365457fb8a5b3a092ca Терміни придатності різних сортів чаю

Один з найбільш затребуваних видів. Кращі його сорти можуть зберегти первозданний якість в закритій упаковці протягом двох років. Більш дешева продукція зберігається протягом одного року. Якщо ви вже розкрили коробку, чай залишиться якісним протягом всього 2-3 місяців.

Зелений

cd92b7d2283491bb91d88858c4de3e2a Терміни придатності різних сортів чаю

У зелених сортів мінімальний період ферментації. Це означає, що чай збереже свіжість в герметичній упаковці на протязі одного року. Якщо ви пересыплете листя в глиняну або жерстяну банку – час зберігання не зміниться, а в картонну коробку – знизиться до півроку.

Білий

0ba562274f8b8695fc44947028c68a18 Терміни придатності різних сортів чаю

В асортимент чайної продукції входить 6 видів білого чаю, які виробляються тільки з молодих листів певних кущів. Ці сорти проходять незначну термічну обробку і здатні зберегти свіжість протягом 5-12 місяців.

Жовтий

Називається єгипетським сортом. Листя напою здатні зберегти свіжість протягом 5 років, за умови, що вони будуть перебувати в ємності з герметичною кришкою.

Чорний і червоний сорту

Подібні види чаю виробляють за допомогою обсмажування ферментованих листя. Їх термін придатності може становити від двох до трьох років у герметичній тарі.

Каркаде

f0ad157346e61e92305c60872e0672a2 Терміни придатності різних сортів чаю

Чай з листків гибискуса або суданської троянди з характерним червонуватим відтінком пролежить в заводській упаковці 24 місяці. При її розтині цей період скорочується до 8 тижнів.

Пуер

5a8a66f3383ece79aba67990f0672908 Терміни придатності різних сортів чаю

Чай, якість якого не залежить від часу. Справа в тому, що подібний сорт повинен зберігатися на повітрі, оскільки при взаємодії з киснем смакові якості напою тільки поліпшуються. Термін придатності продукту необмежений.

Монастирський

8f741b879e24d74455f6ee5bce6f7f1a Терміни придатності різних сортів чаю

Монастирський чай складається з 7 видів трав і наділений масою корисних властивостей. У герметичній упаковці він пролежить без втрати якості не менше року, а після розтину – не більше півроку.

Улун (оолонг)

Відмінна риса сорту – нестандартні умови зберігання. Щоб зберегти первозданний якість улуна, тримайте його в холодильнику.

Ройбуш

513188c536eafe140e237d8c8f64d0ae Терміни придатності різних сортів чаю

Проводиться шляхом подрібнення пагонів і листя аспалагуса лінійного. Якщо ви будете тримати суху заварку в заводській упаковці або в керамічній ємності, термін його зберігання складе 2 роки.

Мате

8179b641bf50f7d97a9a696989240dc9 Терміни придатності різних сортів чаю

Оскільки мате відноситься до сортів зеленого чаю, зберігати його потрібно не більше 12 місяців. Якщо ви відкрили упаковку, використайте напій протягом 6-ти місяців.

Іван-чай

Напій володіє безліччю лікувальних властивостей і здатний зберігати свіжість протягом двох років.

Імбирний

Тримайте чай з імбиру при температурі не більше +25 градусів. У таких умовах в упакованому вигляді напій збереже якості протягом 24 місяців.

Китайський у вакуумі

Різні сорти китайського чаю в вакуумній упаковці здатні пролежати не більше 4-5 місяців. Після закінчення цього терміну напій втрачає смакові якості.

Трав’яний

d64f6bd5f9ca30b4d74f58c31b1a2d83 Терміни придатності різних сортів чаю

Середній термін зберігання чаю з трав – від одного до двох років. Після цього періоду трави починають сильно вбирати вологу або підсихати, втрачаючи смак і аромат.

«Донна Белла»

Оздоровчий чайний напій для жінок «Донна Бела», особливо корисний. Однією з головних характеристик, що впливають на смак напою, є його свіжість. Створений він на базі зеленого чаю з різними добавками, тому терміни його зберігання не відрізняються від зелених сортів: один рік – в упаковці, півроку – без неї.

Чай для схуднення

Оскільки всі чаї для схуднення переважно трав’яні, термін їх придатності становить максимум 24 місяці, за умови, що вони будуть в упаковці. Після розтину чай для схуднення необхідно випити протягом 60 днів.

Терміни придатності пакетованого чаю

Найчастіше в пакетиках продається чай більш низької якості. Це обумовлено тим, що при виробництві пакетованого чаю зазвичай використовуються залишки від розфасовки інших видів. Це можуть бути дрібні і зламані листя, гілки або чайна пил. Крім цього, для поліпшення смакових якостей в пакетики додають ароматизатори та добавки, значно скорочують термін його придатності.

Грінфілд

Чай «Грінфілд» славиться різноманітністю смаків і ароматів. На упаковці виробник вказує, що в закритому вигляді в добре вентильованому приміщенні при відносній вологості повітря до 70% пакетики збережуть свіжість протягом 24 місяців.

Ліптон

Один з найпопулярніших напоїв – «Ліптон», здатний простояти в упаковці в приміщенні, позбавленому від сторонніх запахів не менше двох років, за умови, що вологість повітря не буде перевищувати 70%, а приміщення буде добре провітрюватися.

Нести

Крім звичного для нас холодного чаю «Нести», який після розтину тари можна зберігати всього 24 години в холодильнику, на просторах інтернету можна знайти тайський швидкорозчинний гранульований чай «Нести». Термін його придатності обмежується 24 місяцями при підтримці умови зберігання.

Тесс

3d388dbba2ed224fdf02db2657b6b7f9 Терміни придатності різних сортів чаю

 

Згідно з інформацією на заводській коробці чай Тесс пролежить без втрати властивостей не менше трьох років. При цьому вимагається дотримання умов зберігання: упаковка повинна бути закритою, а в приміщенні повинна підтримуватися певна вологість повітря.

Річард

Чай Річард при відносно недорогою ціною має хороші відгуки. Володіє яскравим терпким смаком і практично не містить барвників. Термін придатності напою, відповідно до маркування на упаковці, становить 3 роки. Цей період буде дійсний, якщо ви забезпечите пакетиках належне зберігання.

Скільки можна зберігати чай у залізних банках

d87ddd40c13d0a891ea9e287bd6907a2 Терміни придатності різних сортів чаю

Щоб чайне листя зберегли корисні та якісні властивості, потрібні особливі умови:

 • кімнатна температура (виняток – китайський улун);
 • відсутність світла;
 • оптимальний рівень вологості – 60-70%;
 • відсутність сторонніх запахів.

Повною мірою підходять під ці критерії заводська упаковка і бляшана банку з щільною кришкою. Вона захищає продукт від вологи і зайвого кисню, не дасть сонячного світла потрапити всередину. Термін придатності чаю, який зберігається в жерстяній ємності, завжди буде відповідати того періоду, який вказаний на заводській коробці відповідно до його сортом і підвидом.

Чи можна вживати чай, якщо строк придатності закінчився

Якщо термін придатності чаю вже минув, і продукт зіпсувався, вживати його в їжу категорично забороняється. Справа в тому, що в листі можуть виникати різні хімічні реакції, внаслідок яких виділяються отруйні речовини. Їх молекули можуть викликати отруєння, порушити роботу травної системи, а в окремих випадках навіть призводять до летального результату.

Скільки можна зберігати заварений чай

41c8cc1be5bb935e60bf97e9e032d545 Терміни придатності різних сортів чаю

Період, протягом якого потрібно вжити заварений чай, дуже нетривалий. На даний термін впливає кілька факторів, наприклад, сорт чаю або умови приготування.

Чорний

Намагайтеся випити порцію чорного чаю протягом 30 хвилин. Якщо після вживання заварка залишилася, поставте чайник в холодильник. Так ви збережете свіжість чаю протягом 12 годин. Якщо ви не вклалися в цей час, не ризикуйте власним здоров’ям, стару заварку утилізуйте і приготуйте нову.

Зелений

Зелені сорти не заборонено заварювати кілька разів. При цьому чай, збережений в кімнатних умовах, не годиться для повторного використання і втрачає якісні властивості протягом півгодини. Щоб заново заварити зелений чай, тримайте заварку в холодильнику не менше 12 годин, і тільки потім використовувати повторно.

Каркаде

Рецептів заварювання каркаде безліч. Залежно від температури води, технології приготування і призначення його зазвичай наполягають від 5 хвилин до двох діб, і тільки потім вживають. У лікувальних цілях чай з суданської троянди можна пити як в холодному, так і в гарячому вигляді. При цьому в кімнатній температурі він збереже свої властивості протягом 30 хвилин, а в холодильнику – приблизно добу.

Улун

Чай улун готовий до вживання буквально через пару хвилин після заварювання. Напій не зіпсується, якщо додавати до заварці воду, поки чаїнки теплі. В іншому випадку повторно заварювати улун не можна. Заварку, яка простояла більше 6-ти годин, вживати не рекомендується.

Чай з лимоном

Термін придатності чаю з лимоном визначається ГОСТом 31987-2012, що регламентує правила реалізації чаю точками громадського харчування. В нормативному акті зазначено, що чай з лимоном може зберігатися не більше 30 хвилин. При цьому по закінченні цього строку продукт обов’язково утилізують, і не відправляють на подальше зберігання в холодильник.

Скільки зберігається заварка в холодильнику

На часовий відрізок, протягом якого заварка в холодильнику точно не втратить властивостей, в першу чергу впливає сорт чаю. Зазвичай цей період обмежується максимум 48 годин.

Термін придатності завареного чаю в заварнику

Щоб отримати максимум смаку і корисних властивостей, випивайте напій через 10-15 хвилин, після того як заварили в чайнику. Наступний термін зберігання залежить від місця, де заварник буде стояти. Якщо залишите в кімнаті – напій доведеться випити протягом півгодини, а якщо приберете заварку в холодильник – її свіжість і якість залишаться незмінними протягом 12-24 годин.

Скільки зберігається чай з молоком

c1e711f49cf1326287ae51c4f391d59a Терміни придатності різних сортів чаю

Чай з молоком рекомендується вживати жінкам, що годують або людям, охочим скинути пару зайвих кілограмів. Молокочай має оригінальні смакові характеристики, тому цінується не лише із-за користі. Залишати такий чай надовго не можна. Краще приготуйте стільки молочного чаю, скільки зможете випити за один раз, інакше залишки доведеться викинути.

Коли заварка перетворюється на отруту?

У східних країнах у народі кажуть, що добова заварка прирівнюється до укусу скорпіона, оскільки при тривалому зберіганні чайне листя наповнюються шкідливими речовинами. Через півгодини після заварювання у напою з’являється тоненька плівочка. При вживанні прострочення вона осідає на стінках шлунка і не дає поживним речовинам проникнути в кров. Як наслідок, з’являються захворювання шлунково-кишкового тракту.

Скільки часу чай зберігається в термосі

4f34225fbeaf4c9331eb831b76251a88 Терміни придатності різних сортів чаю

Заварений чай не рекомендується тримати в термосі довго. Справа в тому, що в умовах бездушного простору в рідині можуть розвиватися шкідливі бактерії. Також через кілька годин готовий чай втрачає користь, смак і аромат. Краще налийте в термос окріп, а чай візьміть з собою в сухому вигляді. Коли вам захочеться насолодитися чашкою гарячого напою, залийте одну порцію заварки гарячою водою з термоса.

Способи зберігання чаю, який можна заварювати не один раз

Для початку варто визначити, що до таких сортів належать тільки певні неароматизовані види. Чай з добавками і вже тим більше з консервантами і ароматами вживайте тільки один раз. Зазвичай для повторного заварювання підходять білі і зелені сорти. Між приготуваннями повинно минати не менше 12 годин. В цей час заварка повинна знаходитися в холодильнику.

Як зберігається чайне сировину в умовах виробництва?

d08111c71eb6c4013fa7882507d17153 Терміни придатності різних сортів чаю

Згідно загальноприйнятим державним стандартам, чайну продукції заборонено тримати поряд з іншими продуктами. Також не допускається ставити упаковки впритул до стін та стелі. У приміщенні повинні дотримуватися певні умови:

 • рівень вологості не повинен перевищувати 70%, інакше листя відволожаться;
 • температура не повинна бути більше 25 градусів, а для деяких сортів передбачено зберігання тільки в холодильнику;
 • наявність вентиляції.

Подібні умови додержуються і при транспортуванні продукту.

На термін придатності чаю впливає маса факторів, зокрема: сорт і підвид напою, технологія приготування, вид упаковки. Щоб повною мірою насолодитися смаком і ароматом чаю, намагайтеся купувати найсвіжіші сорту і тримати їх в належних умовах.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками