Види художньої різьби по підготовленій спеціальній обробці кістки у творчості різних народностей

vidy khudozhestvennojj rezby po podgotovlennojj specialnojj obrabotke kosti v tvorchestve raznykh narodnostejj576 Види художньої різьби по підготовленій спеціальній обробці кістки у творчості різних народностейВироби з кістки великих тварин з виконаної ажурною різьбою порівнянні з прикрасами і предметами побуту з дорогоцінних металів. Вартість матеріалу і якість акуратно виконаної роботи ставить вироби в ряд цінних творів мистецтва.

Робота з кісткою має історичне коріння з давніх часів. Різьба по кості та рогу виникла на зорі перших занять людини прикладним мистецтвом. Завдяки старовинному народному ремеслу люди отримали інструменти, декоративні шпильки, гудзики, шкатулки, вази, державки до зброї, наконечники списів і стріл. Колись в Стародавній Русі, різання по кістки морського звіра мала в першу чергу сакральне значення — візерунки, що вирізалися на іклі моржа, були оберегами, несли родову інформацію — на прикрасах вміщувалося ціле повідомлення для знаючої очі.

Згодом декоративна різьблена кістка стає престижним прикрасою для жіночої половини людства, вона застосовується в більшості предметів і речей для повсякденного життя і свят. Кожен народ славиться відточеними століттями унікальними мотивами в гравірування по кістки. Вироби передають весь народний колорит і шанують традиції країни або місцевості у великому майстерності художньої різьби по кістки. Вікіпедія стверджує, що цей народний промисел «… в Росії поширений головним чином в Північних регіонах: Архангельська область (холмогорская різьблена кістка), Ямало-Ненецький автономний округ (ямальская різьблена кістка), місто Тобольськ (тобольська різьблена кістка), Якутія і Чукотка (чукотская різьблена кістка), а так само Московська область (хотьковская різьблена кістка).»

Китайське мистецтво обробки кістки, рогу і дерева

vidy khudozhestvennojj rezby po podgotovlennojj specialnojj obrabotke kosti v tvorchestve raznykh narodnostejj577 Види художньої різьби по підготовленій спеціальній обробці кістки у творчості різних народностейУ древніх розкопок на Китайській землі знайдені предмети старовини, що належать епосі 3700 року до нашої ери. Серед них чимало предметів, зазначених китайської різьбленням по кістці. Багато предмети являють собою головоломки, майстерно прикрашені витіюватою різьбленням. Деякі кулі головоломок вкладені один в інший і є нерозривно цілими, тому вчені прийшли до висновку, що їх вирізали саме в такому положенні. Справжні головоломки подібного типу складають до 12 таких сфер, вкладених одна в одну з виконаної гравіюванням.

Дуже поширені головоломки з 12 сфер мали сенс сакрального значення, при цьому кожна оболонка іменувала собою відповідні містичні сфери планети Земля. Але сучасні жителі втратили містичний сенс у такій іграшці, але зате розкрили технологію виготовлення гравіювання на внутрішніх кулях. Вона полягає в тому, що в цілій сфері роблять отвори у формі конуса, прагнуть вершиною до центру, а різьблення на внутрішніх оболонках виконується спеціальним інструментом.

Галерея: різьба по тваринної кістки (25 фото)

Народний різьблений промисел Росії та народів Півночі

vidy khudozhestvennojj rezby po podgotovlennojj specialnojj obrabotke kosti v tvorchestve raznykh narodnostejj578 Види художньої різьби по підготовленій спеціальній обробці кістки у творчості різних народностейОбробка кістки, спочатку проста і нехитра, пізніше – художня і багата бере початок в давні часи. Матеріалом служили ікла моржів, зуби китів і кашалотів. Чукотські умільці просто і лаконічно оформляли малюнки на матеріалі, для такого промислу характерне невелике число зображень з деталями при різьбленні по розі.

В основному цінну кістка майстри використовували для виготовлення предметів побуту, зброї для полювання на великих тварин і морських мешканців, для яких застосовувалися кістяні гарпуни. Незважаючи на малу кількість деталей, в картинках по кістки вирізалися цілі баталії і побутові історії з народного жанру.

Якути намагаються в зображенні на предмет передати всю красу ажурного візерунка за допомогою геометричних візерунків, в яких ретельно прорізані і акуратно оброблені найдрібніші деталі кожного орнаменту. Тобольские умільці роблять різьблені мініатюри по типу побутових повістей народності, їх майстерність сприяє створенню численних прикрас для жінок.

Варнавинская різьба по кості

vidy khudozhestvennojj rezby po podgotovlennojj specialnojj obrabotke kosti v tvorchestve raznykh narodnostejj579 Види художньої різьби по підготовленій спеціальній обробці кістки у творчості різних народностейМайстра в робочому селищі Варнавино спочатку робили свої вироби за принципом холмогорської різьби, але поступово відбулося відділення і перехід у новий напрямок народного прикладного мистецтва. Загальна схожість збереглася, але на роботу істотний вплив зробили городоцькі і нижегородські мотиви. Вперше стали використовуватися прийоми об’ємного виконання візерунків.

Додаються в якості матеріалу слонячі бивні і кістка мамонта, роги великих ссавців. Початком varnavinskogo різьбового промислу вважається 1970 рік, з тих пір працює і процвітає спеціальна фабрика з назвою «Варко». Тут працюють визнані фахівці в цій області, їм присвоєні заслужені нагороди і титули.

Роботи майстрів мають цінність не лише в своїй батьківщині, їх твори розпродаються по всьому світу, і оцінюються багатьма нагородами на конкурсах і виставках. Фабрика спеціалізується на жіночих прикрасах, предметах побуту і сувенірах.

Тобольська різьба по кості

vidy khudozhestvennojj rezby po podgotovlennojj specialnojj obrabotke kosti v tvorchestve raznykh narodnostejj580 Види художньої різьби по підготовленій спеціальній обробці кістки у творчості різних народностейНапрямок розвинувся в Сибіру, там, де в результаті полювання з’явилося багато сировини у вигляді кістки мамонта, тому займатися різьблений кісткою було просто. Саме тобольские майстри виконують роботу за округлої кістки з використанням прийомів об’ємної різьби. Часто темою для вирізання мотивів стають побутові та військові сценки з життя північних народів, а вони зображуються на коробках для сигар, свічниках, скриньках, брелоках та численних прикрасах жінок.

Хотьковские майстра різьби

Напрямок з’явилося дуже давно в містечку Хотько під Москвою, де досвідчені майстри передають свої секрети з покоління в покоління. Вироби з зображеними сценами відрізняються закінченістю і лаконічністю форм, конкретизація присутня в кожному сюжеті. Ще однією характерною ознакою є застосування комбінованих вставок з дерева або перламутру.

Опис холмогорської різьби

vidy khudozhestvennojj rezby po podgotovlennojj specialnojj obrabotke kosti v tvorchestve raznykh narodnostejj581 Види художньої різьби по підготовленій спеціальній обробці кістки у творчості різних народностейЄ древнім штучним промислом в Архангельському краї. Дивовижна природа дала поштовх таланту майстрів. Їх вироби відрізняються ефектом невагомості завдяки тонкій вітіюватого різьбі на поверхні шкатулок, скриньок, що характеризуються високим чотирисхилим кришкою. Витіювата різьблення використовується для обрамлення старовинних і сучасних ікон. За своєю задумом візерунки нагадують сліди морозного малюнка на склі, широко представлені елементи рослинності і численні завитки, виконані в особливій техніці:

 • орнамент представлений безліччю наскрізних отворів;
 • сюжети виконані у техніці об’ємної;
 • гравірування виконана в кольоровому стилі;
 • під наскрізний малюнок підкладається кольорова фольга.

Вибір матеріалу для різьблення

За способом виконання різьблення підрозділяється на види:

 • рельєфна;
 • наскрізна;
 • гладка.

vidy khudozhestvennojj rezby po podgotovlennojj specialnojj obrabotke kosti v tvorchestve raznykh narodnostejj582 Види художньої різьби по підготовленій спеціальній обробці кістки у творчості різних народностейЗалежно від цього готується матеріал, вигляд готового виробу безпосередньо залежить від вибору матеріалу. Майстрові важливо знати особливості кожного матеріалу і способу його підготовки.

Кістка мамонта використовується для багатьох виробів різною техніке. Вона м’якше моржовых кісток, тому швидше обробляється і дозволяє робити наскрізне різьблення. З-за тривалого залягання в землю останки мамонта забарвлюються в різні природні кольори, що з успіхом застосовують майстра.

Слонова кістка є відмінним матеріалом і не поступається за якістю мамонтовим кісток. Завдяки великим розмірам є перспектива отримати статуетки та скриньки значних габаритів. З-за природної білизни робота з матеріалом вимагає особливої опрацювання всіх елементів, так як неохайності чітко проступають на білому тлі.

Для початківців майстрів, перш ніж взятися за різьблення по кістці, є можливість освоїти більш доступний матеріал — кокосову шкаралупу. Різьба по кокосові вже стала окремим видом прикладного мистецтва — майстри створюють з неї найрізноманітніші предмети декору та побуту: світильники, вази, чаші, підсвічники, фігурки. З шкаралупи роблять і оригінальні прикраси, від сережок до браслетів, і навіть гудзики.

Послідовність різьби

Клас по підготовці матеріалу

vidy khudozhestvennojj rezby po podgotovlennojj specialnojj obrabotke kosti v tvorchestve raznykh narodnostejj583 Види художньої різьби по підготовленій спеціальній обробці кістки у творчості різних народностейВсі кісткові останки тварин обробляються опиливанием неробочих ділянок і знежиренням, для чого кістка варять у кальцинированном содовому розчині протягом 2-3 годин. Після просушування матеріал, що розпилюється, шліфується, відбілюється, полірується. Етапи підготовки з застосуванням спеціального інструменту для різьблення по кістки:

 • розпилювання включає вибір оптимальних шматків без дефектів і тріщин, робиться вручну або механічним способом;
 • шліфуванням вирівнюється виріб, знімаються тріщини, робота проводиться спочатку грубим абразивом, остаточна шліфовка проводиться напіврідкої пемзою найдрібнішої фракції;
 • відбілювання має кінцевою метою видалення плям і жовтизни з поверхні і остаточне знежирення, процедуру здійснюють у розчині каустику при кипінні протягом півгодини;
 • склеюють окремі частини для збільшення розміру виробу на риб’ячому клеї або використовують клей марок ПВА, БФ-4, БФ-2;
 • полірування завершує підготовчу частину і проводиться крейдяним розчином вручну.

Забарвлення виробів

Фарбують всі види кісток, попередньо обробивши їх пергидролем або спиртом, процес робиться після полірування. Для тонування використовують графіт, його втирають в поверхню, поверхня фарбують за допомогою природних матеріалів і барвників (цибуля, чай, горіх, петрушка), можна застосовувати анілінові речовини для фарбування вовни.

Обладнання і інструменти

vidy khudozhestvennojj rezby po podgotovlennojj specialnojj obrabotke kosti v tvorchestve raznykh narodnostejj584 Види художньої різьби по підготовленій спеціальній обробці кістки у творчості різних народностейДля обробки і різьблення знадобиться круглопильний верстат зі змінними дисками, шліфувальний, токарний агрегати. Для художньої частини потрібна медична бормашина, лобзик ручний для тонких робіт, полірувальний верстат. майстер-клас по етапах роботи:

 • ретельно малюнок наноситься на поверхню, промальовуються найтонші деталі розпису;
 • тонкою насадкою обробляються основні контури;
 • закругленими різцями врізають гладкий рельєф;
 • тонким інструментом підкреслюють основний візерунок і опрацьовують деталі;
 • роблять заготовки всіх накладних елементів і вставок з дерева, металу, фольги, роги і поміщають їх в потрібні місця, приклеюючи до поверхні;
 • остаточна поліровка додасть закінчений вигляд готового ажурному виробу.

Інші види рукоділля

Плетіння з дроту

Плетіння кошиків з лози

Трафаретний різьба

Ангел з паперу

Скрапбукінг альбом

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками