Вирізання по дереву: шаблони та ескізи, необхідні інструменти та види різьблення, а також різьблені візерунки

vyrezanie po derevu: shablony i ehskizy, neobkhodimye instrumenty i vidy rezby, a takzhe reznye uzory Вирізання по дереву: шаблони та ескізи, необхідні інструменти та види різьблення, а також різьблені візерункиМистецтво різьблення по дереву. Як давно воно виникло? Ніхто тепер не скаже. Деревина з давніх часів є найбільш близьким матеріалом за світовідчуттям для людини. Часто здається, що, мовляв, треба трохи виправити ось цей сучок, прибрати зайве і він стане витвором мистецтва. Але ні, насправді різьба по дереву — це копітка професійна робота. Вміючи, можна виготовити шедевр!

Про популярність мистецтва різьби по дереву каже те що воно досі залишається актуальним і використовується настільки широко, що навіть у татуажі з’явився новий напрямок: майстри тату роблять на шкірі реалістичні зображення, що імітують різьблення по дереву.

Отже, що ж потрібно початківцю різьбяреві?

  • По-перше, бажання, творчий підхід і гарний настрій.
  • По-друге, матеріал. В принципі, можна вирізати з будь-якого виду дерева. Але найлегше працювати з березою, липою, осикою, сосною, ялиною і вишнею. Дерево має бути добре просушене. Крім деревини потрібна папір для ескізів, лекало для плавних переходів ліній, лінійка, циркуль, трикутник і олівець.
  • Третє, інструменти. Взагалі, для різання використовують великий набір інструментів. Але починаючому різьбяреві буде достатньо лобзика, шила і ножа.
  • Четверте, робоче місце. Перш ніж узяти в руки різець обов’язково створіть собі робоче місце. Для цього, вам знадобиться стіл або лаву. Вони повинні бути стійкими і міцними. Але краще зробити верстат. Він зручніше і надійніше.
  • П’яте, потрібно створити для різьби по дереву ескізи.

Давайте познайомимося з основними видами різьблення. Ми відзначимо 2 часто зустрічаються виду: скульптурну і рельєфну.

  1. Скульптурна – це окремо стоять твори і сюжети. Зазвичай це люди, тварини і абстрактні форми.
  2. При рельєфному різьбленні по дереву зображення виконуються на поверхні (тлі). Наприклад, птах, ширяюча на тлі гірського пейзажу.

Щоб почати працювати, нам потрібні ескізи. Де ж їх взяти? Це ваша фантазія! Все, що придумаєте і наносите на дерево. Але, якщо з фантазією туго, то можна знайти готові ескізи в інтернеті. Головне, починати потрібно з простих ескізів для трафаретів. Зразки можуть містити зображення півня або кішки, квітів або гілок хвойних і листяних дерев.

Знайшли ескіз для різьби по дереву. Потрібно перетворити його в трафарет. Що таке трафарет? Це перенесення малюнка на папір. Папір повинна бути міцною. Це може бути калька або копірка. З допомогою них просто переводимо на поверхню малюнок. Або створюємо трафарет з картону. Після чого, прикріплюємо його до дерева і обводимо контур.

А якщо ви використовуєте геометричну різьбу, то можна просто розкреслити візерунок на болванці. Насамперед, потрібно виділити для себе ділянки і визначити, які з них будуть опуклі, а які – ввігнуті. Тільки в цьому випадку вийде правильний малюнок на дереві. Це, до речі, найлегший вид різьби. Він відмінно підходить при виготовленні шкатулок, дощок, рамок.

Галерея: трафаретний різьблення по дереву (25 фото)

Трафарети для контурної різьби

vyrezanie po derevu: shablony i ehskizy, neobkhodimye instrumenty i vidy rezby, a takzhe reznye uzory1 Вирізання по дереву: шаблони та ескізи, необхідні інструменти та види різьблення, а також різьблені візерункиА також нескладною є контурна різьба. Тут, головне, вміння правильно вирізати жолобки однакової товщини і заглибленості. Для чого ми використовуємо різноманітні стамески. Після різання полотна в цьому стилі, як правило, внутрішня частина жолобків підфарбовується. Тоді ескіз відмінно видно і виглядає дуже мальовничо. Перевага цього виду випилювання полягає в можливості взяти фактично будь трафарет і перенести на болванку. Але є безліч готовеньких шаблонів для тих, хто бажає випробувати себе саме у цій формі різання. Дуже добре виглядають в цій техніці звірі, рослини і пейзажі.

Геометричні шаблони для різьби по дереву

Найпростіші шаблони – це геометричні фігури, рослинні орнаменти (листочки, гілочки), метелики. Їх часто використовують при виготовленні різьблених наличників на вікна. В давнину вважалося, що лиштви захищають оселю від нечисті. Тому їх часто прикрашали візерунками у вигляді листочків лавра, дуба, квіток лотоса і лілії. А також використовували кельтську (скандинавську) плетінку. Це візерунок у вигляді кісок, різних переплетень.

Трафарети для площинної техніки

А з допомогою площинний техніки можна створювати цікаві фігури різних тварин. Наприклад, поставити до себе в сад дерев’яного ведмедика або пливе лебедя. Можна виготовити казкових героїв – грозного дракона чи Змія Горинича. Або лякати гостей масками яких-небудь міфічних персонажів. До речі, маски виконуються в техніці об’ємної. Ця різьба вимагає навичок та вміння. Розміри у них різні: від 25 до 50 см в довжину. Ескізи трафаретів масок можна придумати самим або взяти давньослов’янських героїв книг, наприклад.

Трафарети в стилі плоскорельефной різання

vyrezanie po derevu: shablony i ehskizy, neobkhodimye instrumenty i vidy rezby, a takzhe reznye uzory2 Вирізання по дереву: шаблони та ескізи, необхідні інструменти та види різьблення, а також різьблені візерункиТут процес буде не таким простим. Тут потрібно робити глибокий фон, він розташовується як би під рельєфом. Сам рельєф, як правило, завалюється. Переходи створюють гладким за допомогою пилки або наждаку. Фон робимо рівним або залишаємо злегка текстурним. Щоб художня різьба вийшла воістину розкішне, без трафарету також не обійдемося.

Вміння різати по дереву дозволяє створювати безліч дивовижних по красі і внутрішньої енергії речей. Розвиваючи техніку і постійно навчаючись, можна виготовляти справжні шедеври мистецтва. Наприклад, можна почати вирізати ікони та картини. Це дуже копітка і захоплююче заняття. Такі полотна цінуються досить дорого.

А маючи фантазію, можна зробити оригінальні подарунки своїм близьким і друзям. Наприклад, дерев’яний медальйон з гравіюванням або різьблені годинник. Останні можуть бути настінними, так і підлоговими.

Так що різьба по дереву може бути не тільки захоплюючим, але й прибутковим хобі. Головне, мати фантазію, креатив і вкладати в роботу душу. Тоді вироби будуть не тільки радувати вас і ваших друзів, а й оберігати від негативу.

Інші види рукоділля

Ангел з паперу

Скрапбукінг альбом

Лебідь з паперу

Техніка квілінг

Орігамі рибка

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками