Вітражний розпис по склу: незвичайний і цікавий вид творчості своїми руками

vitrazhnaya rospis po steklu: neobychnyjj i interesnyjj vid tvorchestva svoimi rukami50 Вітражний розпис по склу: незвичайний і цікавий вид творчості своїми рукамиВітражним розписом сьогодні називають розпис по скляній поверхні спеціальними фарбами. Раніше вітражі створювалися умільцями з шматочків кольорового скла, покладеного в візерунок за принципом мозаїки. Такі вітражі можна зустріти і зараз: в церквах, музеях і старовинних будівлях. Світло, приникающий через таку картину, створював атмосферу благоговіння і таємниці.

Вітражний розпис допомагає створювати ексклюзивні предмети декору – їй можна прикрасити дзеркала, зробити розпис під вітраж на вікні, або міжкімнатних дверей. Їй знайдеться місце і на тарілці, доречно розписати нею гуртки, або годинник. Вона, як живопис, допомагає зобразити все, що завгодно – і дивовижні квіти, і яскраві метелики і ціле місто можуть стати чудовим малюнком у цій техніці.

Технології зробили крок вперед, і сьогодні вітражі вже не потрібно збирати по крупицях. Створити незвичайний малюнок на склі може будь-хто, скориставшись фарбами для вітражного розпису. Прикрасити можна все що завгодно: скляну вітрину, вікно, двері, і навіть посуд. Наприклад, чашка, розписана своїми руками, стане відмінним і незвичайним подарунком близькій людині. Отже, як же виконується вітражний розпис по склу? Поради та майстер-класи дивіться в нашій статті.

Види вітражних фарб

vitrazhnaya rospis po steklu: neobychnyjj i interesnyjj vid tvorchestva svoimi rukami51 Вітражний розпис по склу: незвичайний і цікавий вид творчості своїми рукамиВітражні фарби можна розділити на кілька видів. Наприклад, їх поділяють на:

 • Потребують випалу.
 • Не потребують випалу.

При розписі першим видом вітраж після висихання потрібно обпалити в печі або духовці. Інакше нанесений малюнок буде нестійким, і легко змиється. Зазвичай вимагають випалювання фарби на водній основі. Розписувати такими фарбами краще невеликі вироби. Правила випалу:

 • Перед випалюванням вітраж повинен добре висохнути. Витримайте його хоча б добу.
 • Вітражним фарбам шкідливий різкий перепад температур. В іншому випадку вони можуть потріскатися. Ставте виріб в холодну духовку, і тільки потім включайте вогонь. Відповідно, перед тим, як витягнути вітраж з печі, дайте їй охолонути.
 • Суворо дотримуйтесь час і температуру випалу, вказане на упаковці. Недостатній випал призведе до нестійкості картини. А якщо занадто сильно обпалити, малюнок на склі може стати коричневим.

Відрізняються фарби та за типом розчинника:

 • Фарби на водній основі.
 • Фарби на спиртовій основі.
 • Фарби на основі синтетичного розчинника.

Фарби на водній основі найчастіше акрилові. Вони мають ряд плюсів:

 • Не токсичні і не мають неприємного запаху. Абсолютно безпечні, їх можна застосовувати навіть для дитячої творчості.
 • Вони добре змішуються один з одним. Тому з їх допомогою можна отримати практично будь-який відтінок.
 • Фарби на водній основі легко змивається звичайною водою. Тому під час розпису не страшно помилитися, невдалі штрихи легко витираються вологою серветкою.

Третій пункт з достоїнств легко перетворюється в недолік: при висиханні акрилові фарби також нестійкі. Тому при розписі виробів, які будуть надалі контактувати з водою, їх доведеться додатково закріплювати: обпалювати або покривати лаком.

Фарби на основі розчинника відрізняються більшою стійкістю, але для виправлення неточностей, очищення рук і інструментів після роботи потрібно розчинник. Крім того, із-за неприємного запаху їх не рекомендується давати дітям, і працювати з ними в закритих, погано провітрюваних приміщеннях. Зате синтетичні фарби густі, краще розподіляються по поверхні, вирівнюються самі і приховують дрібні нерівності.

Крім того, фарби поділяють на основні фарби і контури. Контури знадобляться для того, щоб розділити різні кольори між собою. Так фарби не розтечуться, і малюнок вийде більш чітким.

Вибираючи фарбу, уважно читайте інструкцію. В ній повинно бути зазначено, що вона підходить для розпису скла та кераміки. Там же ви знайдете інформацію, на основі якого розчинника вона зроблено, вимагає випалу або особливих умов нанесення.

Галерея: вітражний розпис по склу (25 фото)

Підготовка до роботи

vitrazhnaya rospis po steklu: neobychnyjj i interesnyjj vid tvorchestva svoimi rukami52 Вітражний розпис по склу: незвичайний і цікавий вид творчості своїми рукамиПерш ніж приступити до розпису, приготуйте все необхідне:

 • Спеціальне скло для розпису (продається в художніх відділах), будь-скляне виріб або поверхню.
 • Фарби. Якщо це ваш перший досвід розпису скляних поверхонь, візьміть фарби, які не потребують випалу. Для більшої стійкості можна буде закріпити результат прозорим лаком.
 • Контурні фарби. Зазвичай продаються у комплекті з звичайними або в тому ж відділі. Краще вибирати контури тієї ж фірми, що і фарби.
 • Кисті. Для роботи буде потрібно кілька пензлів різної товщини. Найтоншої вимальовуються контури і дрібні деталі, а толстой — заповнюються великі області. Кисті краще брати зі штучного ворсу. Деякі фарби випускаються зі спеціальними насадками. Ними можна малювати без використання кисті. Але хоча б одну, тонку, краще все одно приготувати: раптом знадобиться підправити малюнок або промальовувати тлумачу лінію.
 • Акриловий прозорий лак. Він дозволяє закріпити малюнок і домогтися стійкості навіть без випалу.
 • Палітру для змішування кольорів.
 • Трафарет для перенесення візерунка на скло. Його можна зробити самостійно, а можна купити готовий в будь-якому відділі.
 • Маркер для перенесення малюнка на скляну поверхню.
 • Вода, спирт або синтетичний розчинник, залежно від того, яка основа у фарб.
 • Серветки, ватні палички і зубочистки для виправлення малюнка.
 • Ганчірочку, щоб витирати кисть під час роботи.

Тепер підготуйте робоче місце. Воно повинно бути з хорошим освітленням. Застеліть поверхню непотрібними ганчірками або папером. Якщо ви збираєтеся використовувати вітражні фарби на основі органічного розчинника, приміщення для роботи обов’язково повинно добре провітрюватися.

Розпис вітражними фарбами: майстер-клас

vitrazhnaya rospis po steklu: neobychnyjj i interesnyjj vid tvorchestva svoimi rukami53 Вітражний розпис по склу: незвичайний і цікавий вид творчості своїми рукамиПісля того, як ви підготуєте всі інструменти, можна приступати до розпису.

 1. Спочатку обезжирьте робочу поверхню. Для цього помийте її будь-яким мийним засобом, протріть спиртом, ацетоном або рідиною для зняття лаку. Так, фарба легше наноситься і довше тримається.
 2. Прикладіть трафарет до скла, і обведіть контури маркером. Досвідчені умільці використовують замість маркера відразу контурні фарби. Початківцям краще не поспішати, інакше можна зіпсувати вироби.
 3. Нанесіть по проведеним лініях контурну фарбу. Намагайтеся рухатися від центру до країв. Лінія повинна бути суцільною, однієї товщини. Намагайтеся не допускати розривів і потовщень, якщо тільки це не задумано за ескізом. Якщо ви використовуєте контур, який потрібно видавлювати з тюбика, заздалегідь поекспериментуйте з силою натискання.
 4. Дайте контуру просохнути. На упаковці зазвичай зазначено час, необхідний для висихання. Не слід поспішати і продовжувати працювати з невысохшим малюнком. Змащені контури будуть виглядати некрасиво, та зіпсують весь зовнішній вигляд.
 5. Коли контур просох, починайте заповнювати елементи вітража. Робити це потрібно в напрямку від середини до країв. Якщо потрібно змішати кілька квітів, використовуйте панель.
 6. Після того, як зафарбовані всі елементи малюнка, можна зафарбувати фон. Його можна зробити фарбою або лаком.
 7. Дочекайтеся, поки малюнок висохне. При необхідності обпаліть малюнок в духовці або печі, а також покрийте зверху безбарвним лаком.

Віраж готовий. Якщо ви використовували невелике скло для розпису, помістіть його в рамку і повісити на стіну. Прикрашену, таким чином посуд або вазу можна подарувати родичам іл друзям. Такий унікальний подарунок, зроблений своїми руками, порадує будь-кого.

Ескіз для вітражного розпису

vitrazhnaya rospis po steklu: neobychnyjj i interesnyjj vid tvorchestva svoimi rukami54 Вітражний розпис по склу: незвичайний і цікавий вид творчості своїми рукамиЕскіз для вітражного розпису являє собою чорно-білий малюнок, на якому добре простежуються всі контури. Картинки можуть бути на будь-яку тему. На них зображують квіти, тварини і птахи, національні та етнічні мотиви, портрети, пейзажі та натюрморти, сюжетні картини та багато іншого.

Найпростіші ескізи робляться у вигляді трафаретів. Для цього на шматку картону або пластику робляться прорізи. Вони відповідають тим частин малюнка, які повинні бути в подальшому зафарбовані. Трафарет накладають зверху на скляну поверхню і обводять маркером або контуром. Таку заготовку можна купити в художньому магазині, а можна зробити самостійно за допомогою шматка картону і гострого ножа.

Більш складні малюнки чи можна уявити у вигляді трафарету. Тому такі ескізи переносять на скло, приклавши заготовку із зворотного боку. Готову схему можна купити в магазині або зробити самостійно, роздрукувавши вподобану картинку на принтері.

Вітражні фарби своїми руками

Вітражні фарби необов’язково купувати. Їх нескладно зробити своїми руками. Для цього візьміть баночку клею ПВА і харчові барвники. Для приготування одного кольору досить буде двох столових ложок. Змішайте клей з барвником в невеликій непотрібної ємності. Тепер можна користуватися. Сохне такий вітраж близько доби.

Техніка безпеки

Щоб ваше нове хобі не зашкодило здоров’ю, дотримуйтеся певних правил:

 • Вітражний розпис барвниками на основі синтетичного розчинника проводите тільки в добре провітрюваному приміщенні.
 • Тримайте все приладдя для малювання в місці, недоступному для маленьких дітей.
 • Вітраж не повинен контактувати з продуктами харчування. Тому посуд, на якій зроблена вітражний розпис, втрачає свою функціональність і стає виключно предметом інтер’єру. У самому крайньому випадку допускається розписати нижню частину фужера, келиха або чашки. Верхній край повинен бути вільний від малюнка не менше, ніж на півтора сантиметра.

Дотримуючи ці нехитрі правила, ви зможете уникнути неприємних ситуацій, і нове захоплення буде приносити лише задоволення.

Інші види розпису та малювання

Приємного читання!

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками