Як доглядати за Антуріумом

Зміст
 1. Характеристика і опис квітки
 2. Як виглядає антуріум в інтер’єрі
 3. Види антуріума
 4. Правила вирощування в домашніх умовах
 5. Де можна ставити
 6. Освітлення
 7. Який горщик підійде квітці?
 8. Грунт
 9. Підживлення добрива
 10. Температура
 11. Вологість повітря
 12. Правила поливу
 13. Обрізка
 14. Пересадка
 15. Коли пересаджувати антуріум
 16. Вибір горщика
 17. Земля для пересадки
 18. Пересадка антуріума після покупки
 19. Можна пересаджувати квітуча рослина
 20. Пересадка хворого антуріума
 21. Що робити після пересадки
 22. Особливості рослин з повітряними коренями
 23. Способи розмноження антуріума
 24. Дочірніми рослинами
 25. Верхівковими живцями
 26. Насіннєве розмноження
 27. Хвороби і можливі шкідники
 28. Рішення проблем і труднощів при вирощуванні
 29. Чому сохне і жовтіє листя
 30. Чому у антуріума тріскаються листя
 31. Чому не цвіте антуріум
 32. Що робити, якщо на листках коричневі плями
 33. Як оновити старий антуріум
 34. Чому зеленіють квіти у антуріума
 35. Якщо згнили коріння, як врятувати антуріум
 36. Чому антуріум погано росте
 37. Чому у антуріума дрібні листя і квіти
 38. Чому антуріум в’яне
 39. Як часто цвіте антуріум

Існує думка, що антуріум дуже примхлива квітка. Насправді, щоб виростити рослину з яскравими екзотичними квітами, досить дотримуватися всього кількох правил догляду та не порушувати їх.

Характеристика і опис квітки

Антуріум – тропічна рослина, що в природі можна зустріти на території Південної чи Центральної Америки. Вперше інформація про квітку з’явилася на початку XIX століття, проте рослина не набуло популярності з-за того, що вимагало максимальної уваги і дотримання правил догляду.

Антуріум вирощували тільки в спеціальних оранжереях, де дотримувалися норми температури, вологості та освітлення. Пізніше, з появою нових, більш адаптованих гібридних сортів, популярність квітки почала зростати. Зараз неможливо уявити квітникаря любителя, який би не був знайомий з антуріумом.

Вічнозелена багаторічна рослина входить до сімейства Ароїдні. Відноситься до трав’янистим або чагарниковим представникам флори. Має повітряні корені, кінчики яких знаходяться на поверхні ґрунту.

Висота антуріума коливається в межах від 50 до 80 див. В колекції родини можна зустріти близько 800 видів антуріума, тому зовнішній вигляд окремих сортів може відрізнятися.

bacffbc150ec73ef2d1765d90581cf7d Як доглядати за Антуріумом

Листя Можна зустріти рослини з круглими або загостреними кінчиками листя. При цьому форма їх може бути серцеподібної, стріловидної, ланцетоподібної або лопатоподібної. Можуть бути як суцільними, так і розсіченими. Щільність також буває різною від тонкої до м’ясистою. Поверхня листа може бути гладкою і в рідкісних випадках бархатистою.
Квіти Квітка насправді має форму качана і непримітний відтінок. У той же час околоцветочный лист, який багато хто приймає за квітка, виділяється яскравою плямою на тлі зелені рослини. Лист має щільну і гладку структуру і представлений в безлічі яскравих кольорів і форм.

Як виглядає антуріум в інтер’єрі

Яскрава рослина, деякі види здатні квітни круглий рік, додасть соковитих фарб у ваш інтер’єр. Різноманітність сортів, кольорів і форм дозволяє без проблем підібрати рослина для будь-якої кімнати.

Зверніть увагу, що аромат квітки також може бути різним у різних сортів. Ви можете зустріти як рослина з приємним і легким, так смердючим і різким запахом.

Також вважається, що наявність антуріума в квартирі позитивно позначається на загальному стані її жителів. Квітка забирає весь негатив і віддає позитивну енергетику. У власників рослини справи завжди будуть в порядку, а всілякі починання увінчаються успіхом.

8524103d7b64174a3e6ac39b5f521aee Як доглядати за Антуріумом

Види антуріума

Як вже говорилося, сімейство антуріумів налічує понад 800 видів. Найпопулярнішими стали кілька сортів, які відрізняються пишністю і строкатістю цвітіння.

Сорт Короткі характеристики
Антуріум Андре Один з найпопулярніших видів. Відрізняється яскравим околоцветочным покривалом червоних, рідше білих тонів. Має глянсову поверхню зі слабкими зморшками. Зовнішній вигляд листя за формою нагадує серце близько 30 см завдовжки і 12 см шириною. Прикріплюється аркуш на довгому черешку. Саме суцвіття має форму качана світлого відтінку.

Різноманітність кімнатних рослин зустрічається також сорт Антуріум Андре Чемпіон, який відрізняється більш об’ємним цвітінням.

Антуріум Шерцера Один з найбільш знаменитих кімнатних видів. Має жовтий або оранжевий забарвлення качана, оточений червоно-помаранчевим покривалом. Яскравий лист має не дуже щільну структуру з лакованою поверхнею. Листя зустрічаються овальної або ланцетоподібної форми з гострою вершиною. Пофарбовані в темно-зелений колір. Поверхня знизу – матова, зверху – глянцева. Розташовуються на черешках від 5 до 20 см завдовжки.
Антуріум кришталевий Відрізняється оригінальним забарвленням листя, на темно-зеленому фоні яких виділяються срібно-білі жилки. Листя з загостреною вершиною великі, приблизно 40 см завдовжки. Околоцветочный лист невеликого розміру практично непомітний, так як також пофарбований у зелений колір. Суцвіття має форму качана жовтого кольору.
Антуріум Бейкера Рослина з вузькими зеленими овально-ланцетної форми листям, що досягають у довжину близько 50 див. Квітки дуже маленькі і розташовуються нижче рівня листя. Покривало забарвлена в жовто-зелений колір з ліловим окантовкою.
Антуріум мікс Гібридний сорт рослини, виведений з популярних видів Антуріум Андре і Антуріум Шерцера. Має компактний розмір і рясне цвітіння. Подібні гібриди більш адаптовані до домашніх умов вирощування.

f2e763deb24f33edff3158c1263290bf Як доглядати за Антуріумом

Правила вирощування в домашніх умовах

Щоб квітка довго радував око, регулярно виконуйте прості правила догляду.

Де можна ставити

Антуріум не терпить протягів, однак вимагає достатку природного освітлення. Якщо ваші вікна не мають щілин, розташуйте рослина на підвіконні. У зворотному випадку вибирайте місце в кімнаті з достатньою кількістю сонячного світла позбавлене протягів. Не рекомендується залишати антуріум поблизу джерел штучного тепла і електроприладів, вплив яких негативно позначається на його здоров’ї.

У зимовий період переставте квітка у ванну кімнату, якщо там є вікно. Підвищена вологість і хороше освітлення допоможуть підтримати стан рослини. Влітку можна розташувати антуріум у вітальні або спальні.

Згідно з ученням фен-шуй, щоб квітка поглинав негатив і віддавав позитивну енергетику горщик необхідно встановлювати в східному крилі кімнати.

Освітлення

Антуріум любить природне освітлення у великій кількості. Тим не менш воно має бути м’яким і розсіяним. Ні в якому разі не допускайте попадання прямих сонячних променів на листя і квіти. Влітку можна встановити горщик в півтінь, а взимку розташувати біля вікна з південної сторони.

Який горщик підійде квітці?

Для створення оптимального температурного режиму для вирощування вибирайте горщик, виготовлений з пластмаси. Підбираючи розмір ємності, орієнтуйтеся на те, що:

 • рослина має повітряні корені, які більшою мірою розростаються в боки, а не глибину, тому потрібно не глибокий і широкий горщик;
 • якщо ви хочете розмножити квітка, вибирайте більш широку ємність;
 • для рясного цвітіння потрібно тісний горщик;
 • в занадто об’ємному посудині можуть розвинутися хвороби і шкідливі мікроорганізми;
 • дорослій рослині підійде горщик діаметром близько 30 см.

d296817138ca29b2dbd20a92b3c0ca56 Як доглядати за Антуріумом

Грунт

Грунт повинна бути максимально наближена до природного, тому необхідно, щоб субстрат володів хорошою воздухоемкостью, добре рыхлился і пропускав вологи. Ви можете купити готовий грунт в магазині або приготувати самостійно. Головна умова – слабокисла середовище грунту з рівнем рН від 5.0 ” до 6.0.

Є кілька варіантів приготування відповідного субстрату. Для отримання ґрунту просто змішайте зазначені інгредієнти.

Варіант 1. Змішайте:
 • 1 частина дернової землі;
 • 2 частини торфу;
 • 2 частини моху.
Варіант 2. Всі компоненти візьміть в рівному обсязі:
 • деревне вугілля;
 • листова земля;
 • торф;
 • крупний пісок;
 • кора хвойних рослин.
Варіант 3. Співвідношення компонентів:
 • 2/6 дрібної крихти пемзи;
 • 2/6 соснової кори;
 • 1/6 торфу грубих волокон;
 • 1/6 розклався кінського гною.

Відповідна грунтосуміш в ідеалі повинна складатися з великих гранул, які не будуть утрамбовываться при поливі, а також зможуть добре утримувати рослина в горщику і забезпечити необхідний газообмін.

Підживлення добрива

Антуриуму недостатнього звичайного поливу. Щоб рослина зберегло пишне листя і не боліло, його необхідно підгодовувати.

Починати підгодівлю потрібно на початку весни. Для процедури підійдуть як мінеральні, так і органічні добрива з високим вмістом азоту. З приходом літа змініть препарати на фосфоровмісні. Так як коріння рослини дуже вразливі, під час приготування підживлення додайте в 2 рази більше води, ніж вказано в інструкції до препарату.

Підгодівлю проводите 1 раз в два тижні, заливаючи добрива під корінь і поливаючи зверху водою для кращого засвоєння корисних речовин.

bfdf7150dbebd6f3ca2764123ceb4964 Як доглядати за Антуріумом

Температура

Антуріум теплолюбний, і здатний спокійно витримати високу температуру. Влітку оптимальним показником буде від 20 до 25 градусів, взимку – від 16 до 18 градусів. Рослина не рекомендується встановлювати поблизу опалювальних приладів, так як їх вплив буде висушувати грунт і квітка втратить необхідну вологу.

Вологість повітря

Антуріум любить підвищену вологість, так само як і тепло. Вологість повітря в приміщення повинна бути дорівнює приблизно 80%. Щоб добитися потрібного для вирощування квітки рівня вологості:

 • встановіть біля рослини зволожувач повітря;
 • під горщик поставте ємність з вологою галькою або керамзитом;
 • на грунт можна покласти трохи моху, щоб його поверхня не пересихала;
 • час від часу обприскуйте листя водою з пульверизатора, минаючи суцвіття;
 • не переливайте грунт, так як можуть підгнити коріння.

Ваше завдання створити рідні для антуріума тропічні умови з високою температурою і вологістю.

Правила поливу

Для поливу використовуйте тільки відстояну або відфільтровану воду. Антуріум любить рясний, але помірний полив. Перевірити готовність рослини до зволоження просто – поглибите в субстрат дерев’яну паличку, якщо грудочки землі не прилипли до її поверхні, значить потрібно полив. Оптимальний час зволоження – момент, коли грунт просохла приблизно на 1/3 у глибину.

Навесні і влітку регулярність поливу повинна бути не частіше 1 разу в 3 дні, а восени і взимку скорочуватися до 1-2 разів в тиждень.

7ab2fb979b415414fbf27bdb3af6e9fa Як доглядати за Антуріумом

Обрізка

Обрізку проводите відразу після того, як рослина відцвіла. Зів’ялий бутон обріжте у підстави гострим ножем, а зріз присипте з порошком активованого вугілля. Якщо покривало оцвітини вже досить сухе, акуратно обірвіть його. Серцевина з часом підсохне і легко знімаються.

Пересадка

Протягом життя рослина вимагає регулярної пересадки. Ваші дії повинні бути акуратними обережними, щоб не травмувати ніжні коріння антуріума.

Коли пересаджувати антуріум

В першу чергу пересадіть антуріум безпосередньо після покупки, так як в магазинному субстраті може містити надмірну кількість мінеральних речовин і канцерогенів.

Наступні пересадки будуть потрібні по мірі росту кореневої системи. Для молодих рослин частота пересадок дорівнює 1 раз в рік. Квіти, які досягли чотирирічного віку, бажано пересаджувати не рідше 1 разу в 3 роки.

Також пересадка або заміна ґрунту потрібно, якщо антуріум захворів.

5ae2e1d524a6e9318dc547a6646390d4 Як доглядати за Антуріумом

Вибір горщика

Вибирайте горщик залежно від підстави пересадки. Наприклад:

 • якщо коренева система зайняла весь субстрат, вибирайте ємність на 2-3 см більше попередньої;
 • якщо потрібні нові пагони, підберіть більш широкий посуд;
 • для рясного цвітіння при пересадці візьміть форму, що за розміром перевищує стару максимум на 2 см;
 • для висаджування молодих пагонів використовуйте невеликі стаканчики об’ємом 200 мл

На дні горщика обов’язково повинні бути отвори для дренажу.

Перед використанням обов’язково продезінфікуйте ємність мильним розчином або обдайте окропом.

Земля для пересадки

Для пересадки використовуйте підходящий для антуріума тип грунту. Ви можете придбати готову суміш або приготувати субстрат самостійно.

a1d595903731499d1ace6101fbf512b9 Як доглядати за Антуріумом

Пересадка антуріума після покупки

Процедуру виконуйте приблизно через 4-5 днів після покупки. Цього часу буде достатньо для акліматизації рослини.

Схема дій:

 • Рясно полийте грунт.
 • Якщо горщик пластиковий трохи обімніть його, що субстрат відійшов від стінок.
 • Обережно дістаньте кореневий кому з ємності.
 • По можливості очистіть кореневі волоски від старої землі.
 • Уважно огляньте коріння на предмет псування і гниття.
 • У нову форму засипте дренажний шар, наприклад керамзит.
 • Засипте дренаж новим ґрунтом.
 • Опустіть рослину в горщик і присипте землею, недосыпая 2-3 см до краю посудини.
 • Злегка утрамбуйте субстрат.

При пересадці з метою заміни грунту коріння повністю очищаються від землі. Щоб грунт легше відходив від волосків, ненадовго замочіть кореневої ком у воді.

6e64ae764b9d44a2d26fec16f1de174f Як доглядати за Антуріумом

Можна пересаджувати квітуча рослина

Незважаючи на те, що більшість рослин не переживають пересадку під час цвітіння, антуріум переживає процедуру досить добре. Під час пересаджування граничне увагу приділяйте як цілісності кореневих волосків, так і квіткам.

Пересадка хворого антуріума

Якщо у антуріума пожовкли, деформувалися чи зів’яло листя, значить робота кореневої системи була порушена. Щоб реанімувати рослина доведеться пересадити квітка і замінити грунт.

Порядок дій нічим не відрізняється від звичайної пересадки. Тим не менш під час процедури особливу увагу приділіть очищення коріння від землі і обробці волосків. Уважно огляньте коріння і видаліть хворі і гнилі частини. Інші волоски обробіть Актелліком. Також відокремте від куща жовті і зів’яле листя.

Що робити після пересадки

Щоб антуріум прижився в новому субстраті, виконуйте наступні рекомендації:

 • у перші 15-20 днів поливайте рідше звичайного, щоб від надлишку вологи коріння не загнили;
 • у цей же період не додавайте в грунт ніяких добрив;
 • забезпечте рослині оптимальний температурний режим в межах від 20 до 22 градусів;
 • не ставте квітка в місця попадання прямих сонячних променів;
 • щодня обприскуйте поверхня листів відстояною водою.

Якщо рослина велика зміцніть стебла, прив’язавши їх до опори.

Особливості рослин з повітряними коренями

Чим старше стає антуріум, тим більше розростається його кореневище. У деяких рослин з’являються повітряні кореневі волоски, які вимагають помірного підтримки вологості.

Щоб уникнути пересихання, під час наступної пересадки постарайтеся максимально поглибити коріння в грунт. Якщо на поверхні все ж залишилися волоски, прикрийте їх шаром моху.

Способи розмноження антуріума

Щоб розмножити рослина, дочекайтеся, поки антуріум досягне зрілого віку. Існує кілька методів розмноження, кожен з яких має певні тонкощі і нюанси.

Дочірніми рослинами

Спосіб досить простий і гарантує практично 100% результат. Процедуру краще проводити в момент пересадки антуріума.

Попередньо підготуйте невеликі ємності з ґрунтом для посадки паростків. Відразу після того, як витягнете доросле рослина з горщика, акуратно відокремте молоді пагони разом з корінням і посадіть у форми. За молодими антуриумами слід доглядати, так само як і за дорослими. Якщо коренева система пагонів розвинена недостатньо, її можна довести в суміші з перелита і піску.

Верхівковими живцями

Розмноження подібним способом можливо тільки в період, коли рослина не цвіте. Порядок дій:

 • Підготуйте субстрат, змішавши в рівних пропорціях торф і пісок.
 • Зріжте верхівковий держак довжиною від 5 до 8 див.
 • Провітрюйте живець не більше 5 хвилин, а потім укорените в субстраті.
 • Ємності з паростками накрийте поліетиленом, створивши парниковий ефект.
 • Щодня зволожуйте пісочно-торф’яну суміш і провітрюйте паростки.

Деякі квітникарі опускають живці у відстояну воду, де вони також здатні пустити коріння.

cee8d5929352b9a047e0169a75b41362 Як доглядати за Антуріумом

Насіннєве розмноження

Особливість висаджування насіння антуріума – якість матеріалу. Зійти здатні тільки свіжі насіння. Якщо у вас є можливість купити свіжі або зібрати насіння на своєму рослині, можете сміливо скористатися подібним способом розмноження.

Якщо ви хочете зібрати насіння на своєму рослині, підготуйтеся до того, що процедура займе дуже багато часу.

В першу чергу, щоб з’явилися плоди з насінням, квітуча рослина необхідно обпилити. Перенесіть пилок з тичинок на маточки квітки м’яким пензликом і через кілька днів повторіть процедуру для рівномірного дозрівання зачатків.

Якщо все зробите правильно, через 6-8 місяців побачите плоди на рослині. Насіння вважаються дозревшими після того, як плоди поміняли колір. Вийміть їх з плодів і висушіть протягом кількох днів.

419fa215be0a9de8fce448f42395dad1 Як доглядати за Антуріумом

Після просушування насіння можна висаджувати. Для цього:

 • Підготуйте невелику широку ємність і пухкий грунт, наприклад, торф.
 • Акуратно перенесіть насіння в грунт і присипте тонким шаром (не більш 3 мм) субстрату.
 • Зволожите грунту з насінням з допомогою розпилювача.
 • Ємності поставте в світле місце, позбавлене прямих сонячних променів, накривши їх поліетиленом. Температура повітря при цьому повинна триматися в межах від 20 до 24 градусів.
 • Щодня обприскуйте грунт і провітрюйте посіви.

Перші зачатки ви помітите вже через 7-14 днів, а листочок – приблизно через 4-5 тижнів. Коли на втечу з’явитися 3 листка, саджанці слід розсадити по окремим формам.

Хвороби і можливі шкідники

Антуріум рідко піддається впливом хвороб. Всі проблеми з його здоров’ям найчастіше з’являються з-за неправильного догляду. Достатньо відновити температурний і світловий режим, відрегулювати вологість і полив, щоб рослина реанимировалось.

Чимало клопоту може доставити шкідники, які селяться на квітці.

Шкідник Ознаки появи Лікування
Попелиця Листя сохнуть, а рослина росте повільно. Селяться переважно на нижній стороні листової пластини. Обробіть стебла і листи антуріума спеціальним інсектицидом від паразита.
Щитівки На листках з’являються горбки бежевого або коричневого кольору. Легко відокремлюються від поверхні дерев’яною паличкою. Полийте рослину розчином системного інсектициду, наприклад, «Актара». Речовина абсорбується сік рослини і потрапить у тіло паразита, чим і знешкоджує його.
Павутинний кліщ На поверхні рослини можна помітити павутину або проколи листової пластини. В першу чергу промийте листя квітки мильним розчином, а потім обробіть акарицидів.
Трипси (дрібні мошки) Залишають на поверхні листової пластини мікроорганізми, здатні викликати грибок або вірус. Як наслідок листя стає блідо-жовтими або білими. Обробіть чагарник спеціальними засобами. Додатково можна встановити липкі пастки.
Білокрилки Помітити метеликів дуже легко. Вони вражають листову пластину, внаслідок чого листки деформуються і втрачають колір. Обробіть рослину спеціальними інсектицидами.

Рішення проблем і труднощів при вирощуванні

Під час вирощування антуріума ви можете зіткнутися з деякими проблемами і труднощами, своєчасне розв’язання яких допоможе вилікувати і відновити рослина.

Чому сохне і жовтіє листя

Жовтизна і сухість листя свідчать про те що, рослина або на протязі, або просто замерзло. Відновивши температурний режим і переставивши горщик в інше місце, ви повернете квітка до життя.

303a1d1787964616a24d08d48c3afbe8 Як доглядати за Антуріумом

Чому у антуріума тріскаються листя

Якщо листя потріскалися, значить рослині не підходить грунт або якість води, використовуваної для поливу. Квітка не можна поливати свіжої проточною водою. Перед поливом рідина обов’язково повинна постояти в кімнаті не менше доби.

Чому не цвіте антуріум

Відсутності цвітіння можуть посприяти недостатня освітленість, порушений температурний режим і відсутність підживлення. Досить просто удобрити грунт і переставити горщик у відповідне приміщення з більшою освітленістю. Також антуріум може не зацвісти, якщо його коренева система в обсязі значно менше субстрату. У подібному випадку просто пересадити рослину в дрібний горщик.

b681ca3963ac6d005378bbdcb97cb899 Як доглядати за Антуріумом

Що робити, якщо на листках коричневі плями

Причин такому явищу може бути кілька:

 • надмірний полив;
 • неправильно підібраний грунт;
 • рослині дуже жарко і сухо (темніють кінчики листя);
 • грибок антракноз (в центрі плями знаходиться маленька чорна точка).

При відновленні правильного догляду плями підуть. Якщо квітка заразився грибком, обприскати листя протигрибковим засобом, дотримуючись інструкції на упаковці.

Якщо листя потемніло зовсім, значить ви поливаєте антуріум дуже холодною і не відстояною водою.

b1a4d6fe7550523aebf2f146352ba975 Як доглядати за Антуріумом

Як оновити старий антуріум

По мірі зростання антуріума старі листки відмирають, а зверху утворюються нові. З-за такого явища квітка втрачає презентабельний вигляд. Щоб повернути рослині привабливість, зріжте і укорените верхівку. Процедуру зручно робити під час пересадки.

Чому зеленіють квіти у антуріума

Для деяких сортів це природний процес, який з’являється до закінчення цвітіння. Якщо ви акуратно видаліть позеленілі квіти, рослини стане легше, і воно швидше зацвіте знову. Якщо ж процес має регулярний характер, можливо, були порушені правила догляду, при відновленні яких проблема піде.

Якщо згнили коріння, як врятувати антуріум

Якщо коріння згнили зовсім, спробуйте відновити рослина з допомогою вкорінення живцями. Всі дії виконуйте так само, як і при розмноженні.

659e53f8b08dede0f602599ac79433ec Як доглядати за Антуріумом

Чому антуріум погано росте

Якщо антуріум став повільно рости, подумайте, не змінювали ви його розташування, з-за якого змінилося якість освітлення або полив. Відновити квітка допоможуть мінеральні добрива і підгодівлі, а також відновлення правильного поливу та рівня освітлення.

Чому у антуріума дрібні листя і квіти

Подібним явищем антуріум показує нестачу поживних речовин, вологи або освітлення. Підгодуйте рослина, відновіть полив і освітлення, і квітка розростеться.

Чому антуріум в’яне

Буває, що квітка починає видавати неприємний запах. Посприяти проблеми може або переохолодження рослини, або хвороба фзариоз, яка з’являється від надлишку рідини, а також зараження від домашніх вихованців або брудних рук.

Як часто цвіте антуріум

Цвіте антуріум більше півроку, передыхая лише суворою зимою. Перші квітки розпускаються вже в березні і можуть протриматися на стеблах протягом декількох місяців. У зрізаному вигляді квіти антуріума здатні простояти у воді близько місяця.

Виростити антуріум нескладно, якщо дотримуватися всі тонкощі догляду: встановлювати квітка у відповідному місці, регулярно підгодовувати і пересаджувати, дотримуватися норм поливу. На будь-яке порушення режиму рослина миттєво реагує. Перед покупкою антуріума подумайте, чи зможете ви забезпечити квітці належний догляд.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками