Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Зміст
 1. Опис рослини азалія
 2. Види і сорти азалії
 3. Як вибрати азалію в магазині
 4. Що робити з квіткою після покупки
 5. Період адаптації кімнатної квітки
 6. Умови утримання в карантині
 7. Як пересадити азалію після покупки
 8. Правила і тонкощі догляду
 9. Розташування
 10. Освітлення
 11. Температурний режим
 12. Вологість
 13. Полив квітки
 14. Вибір горщика і відповідного грунту
 15. Підгодівля і добриво
 16. Обрізка і прищіпка азалії
 17. Формування крони
 18. Правила догляду в період цвітіння та після нього
 19. Шкідники, хвороби та методи боротьби з ними
 20. Розмноження домашніх азалій
 21. Живцювання
 22. Поділ куща
 23. Відведеннями
 24. Вирощування з насіння
 25. Підготовка ємностей і грунту
 26. Як посіяти насіння
 27. Підсипка торфу для зміцнення азалії
 28. Чого не можна допускати при догляді за квіткою
 29. Поради
 30. Що робити, якщо азалія зів’яла
 31. Як оживити квітка, якщо він засох
 32. Що робити, якщо опадає листя
 33. Що робити, якщо не цвіте азалія

Якщо ви хочете прикрасити квартиру кімнатними рослинами – азалія стане відмінним варіантом, адже її пишне цвітіння радує око кожної зими, а листя і стебла завжди залишаються зеленими.

Опис рослини азалія

У народі вважається, що цвітіння азалії допомагає відновити зір, якщо довго дивитися на суцвіття.

Відноситься чагарник до сімейства Вересових, роду Рододендрон. Листя на стеблах залишаються зеленими цілий рік, а квітки з’являються в холодний сезон і розростаються красивою пишною шапкою. Дослівно Рододендрон перекладається як «рожеве дерево», однак квіти у рослини можуть бути не тільки рожевого, але і білого, червоного або фіолетового відтінків. У природі кущ азалії зустрічається на територіях Північної Америки і Євразії.

Історія чагарнику йде у початок XIX століття. Перші спроби одомашнення азалії не увінчалися успіхом. Вперше побачив і описав азалію вчений з Голландії – Брейниус, він спробував приручити чагарник, взятий на території Англії у себе на батьківщині, проте рослина не змогло акліматизуватися. Наступним намагався розсадити азалію, був учений Коннерс, спроби якого також закінчилися провалом.

Приручити азалію вдалося тільки в третій раз. Капітан Велбенк знайшов чагарник в Індії до початку XIX століття, після чого привіз до себе на батьківщину і все-таки нажив. Після цього рослина отримало широке поширення, а вченим вдалося вивести з першого чагарнику безліч гібридів і сортів.

Квітка досить вибагливий у догляді, вимагає уваги і дбайливого ставлення. Щоб цвітіння радувало вас щорічно, дотримуйтесь основні правила і рекомендації з вирощування азалій.

bb431d4beb8282488a4f5c39a74c5d68 Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Види і сорти азалії

Ви можете зустріти два види кімнатній азалії: індійську та японську.

Індійська Японська
Найбільш популярний вид азалії. Являє собою чагарник приблизно 50 см в довжину. Листя невеликі, а діаметр квіток не перевищує 5 див. Суцвіття може бути різних відтінків і текстур (гладке або бархатисте). При правильному догляді цвіте близько півроку. Практично не зустрічається в колекціях квітникарів. На чагарнику невеликого розміру розміщуються дрібні гладкі листя і крихітні цвітіння.

Найбільш відомими сортами азалії, виведені селекціонерами, є: Індика, Штамбова, Stella Maris і Ambrosus.

dc2861be1e18d1d3ecfbd4e1eac5f19c Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Як вибрати азалію в магазині

Щоб рослина добре акклиматизировалось у вашій квартирі, при купівлі азалії виконуйте наступні рекомендації:

 • Вибирайте кущ середніх розмірів. Більш зрілому рослині буде складніше адаптуватися до нового середовища, а у дрібного не вистачить сил на ріст і акліматизацію одночасно.
 • Придивіться до кожного листочка на стеблі. На їх поверхні не повинно бути плям, вкраплень або павутини.
 • Не вибирайте квітка з опадаючим листям. Трохи струсніть горщик і простежте, щоб листя залишилися на місці. Наявність сухого опалого листя говорить про те, що рослина пересушили і його, найімовірніше, не вдасться відновити.
 • У той же час стежте, щоб листи не були занадто великими або мали темно-зелене забарвлення. Подібні факти свідчать про підгодівлі рослини гормонами.

Кращим варіантом покупки стане отцветшая азалія або рослина, що тільки що випустило бутони.

Що робити з квіткою після покупки

Ваша мета після покупки азалії – створити максимально комфортні та відповідні для її адаптації умови.

Схема дій:

 • відразу після покупки не виймайте азалію з упаковки приблизно 30-40 хвилин;
 • у перші кілька тижнів не пересаджуйте чагарник і тримайте його подалі від інших рослин у так званому карантині;
 • поставте горщик в місце з розсіяним світлом і уникайте потрапляння на рослину прямих сонячних променів;
 • забезпечте максимальну вологість стебел і листів, обприскуючи їх поверхню як у спекотний літній, так і зимовий опалювальний сезон;
 • 2 рази в місяць застосовуйте препарати для підвищення імунітету чагарнику;
 • перші кілька тижнів для поливу використовуйте теплу воду з додаванням протигрибкових ліків.

Період адаптації кімнатної квітки

Повний період акліматизації вважається завершеним тільки після того, коли азалія перший раз відцвіте. В цей час приділяйте граничне увагу її поливу, підживлення і не забувайте про підходящих для рослини умовах вологості і температурному режимі.

Зверніть увагу, що для повноцінного розвитку, азалію потрібно тримати в прохолодному приміщенні з температурою повітря від +13 до + 15 градусів.

Що стосується добрив, то в даному питанні краще не поспішати. У магазині, найімовірніше, чагарник був подкормлен в достатній мірі для його подальшого транспортування і збереження, тому зайві мінеральні речовини можуть нашкодити.

3969e7942404b534b2fb66302bbb0b1f Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Умови утримання в карантині

Щоб азалія, принесена з іншого середовища, не нашкодила іншим рослинам, горщик деякий час містить в умовах карантину. Триватиме карантин приблизно 2 тижні. Протягом цього часу:

 • ретельно стежте за азалією і її станом;
 • при виявленні хвороби або шкідників негайно обробіть чагарник відповідним препаратом;
 • в точності дотримуйтесь всі необхідні умови комфортного існування квітки.

Якщо за цей час негативних наслідків не сталося, азалію можна переносити до інших рослин.

Як пересадити азалію після покупки

Пересаджувати квітку можна тільки після закінчення періоду адаптації. Як тільки термін акліматизації підійшов до кінця, азалію слід пересадити в новий субстрат, так як в старому грунті може бути занадто велика концентрація мінеральних речовин. Крім цього, грунт у магазині піддається частого поливу, тому може запріти і прийти в непридатність.

05b43ee14602d83281dbece0a416216e Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Правила і тонкощі догляду

Трапляється, що азалія в домашніх умовах починає в’янути і з часом гине. Щоб цього не допустити дотримуйтесь основних рекомендацій і правил догляду за азалією.

Розташування

Досить складно знайти комфортне для азалії місце, так як вона дуже вибаглива. Вибирайте зону далеко від джерел тепла і прямих сонячних променів. У той же час освітлення повинне бути природним. У літній час відмінним варіантом стане балкон або лоджія.

Освітлення

Азалію неприпустимо встановлювати в місцях потрапляння прямих сонячних променів, тим не менш горщик з рослиною повинен добре освітлюватись. Поставте чагарник там, де на нього буде падати розсіяне сонячне світло або півтінь.

Якщо ви живете в приватному будинку, в літній період азалію можна прикопати в тіні дерева прямо з горщиком. Благотворні для квітки і теплі літні дощі. Якщо у вас є балкон, в похмурі літні дні можна виставити азалію на свіже повітря.

В умовах м’якого клімату допускається навіть вирощування кущів у відкритому ґрунті. Якщо ви висадили азалію на вулиці, не забудьте захистити її від морозів в зимовий період.

3859683484d710adea57d6992f48b30d Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Температурний режим

Один з найбільш важливих пунктів, який впливає не тільки на факт цвітіння, але і на тривалість життя азалії.

Рекомендована температура повітря у відповідності з сезоном.

Зима (в період цвітіння) Оптимальний температурний режим від +18 до + 20 градусів. Якщо в квартирі більш висока температура, облаштуйте для чагарнику температурний бар’єр, встановивши додаткове скло між квітами та вікном.
Весна Висока вологість і досить комфортна для рослини весняна температура повітря матиме позитивний вплив на життєдіяльність азалії.
Літо Головне – не допустити підвищення температури повітря в приміщенні до +25 градусів. Оптимальне місце розташування квітки – кімната з кондиціонером, де азалію встановлюють далеко від потоку холодного повітря.
Осінь (закладка бруньок) Один з найважливіших періодів. Процес вимагає розміщення рослини в прохолодному приміщенні з температурою повітря близько +12 градусів. Оптимальний варіант – балкон або тераса.

Вологість

Ще один необхідний критерій при вирощуванні азалії – висока вологість повітря. Під час цвітіння обов’язково обприскуйте азалію, особливо якщо поблизу знаходяться джерела тепла. Зверніть увагу, чим дрібніше обприскування, тим краще, так як від занадто великих крапель можуть з’явитися плями.

Полив квітки

Тут має місце правило золотої середини. Не допускайте висихання як грунту, так і надлишку вологи. Щоб домогтися оптимальних умов поливу виконуйте наступні рекомендації:

 • використовуйте лише природну (дощову, снігову) або відстояну воду;
 • дотримуйтесь регулярність поливу не рідше 1 разу на 2 дні;
 • температура води повинна бути не нижче кімнатної;
 • в осінній період трохи зменшіть полив;
 • якщо азалія посаджена в торф’яний ґрунт, здатний затвердіти при висиханні, час від часу опускайте горщик з чагарником у ємність з водою;
 • щоб кислотність субстрату не знижувалася, періодично додайте у воду кілька кристалів лимонної кислоти.

Іноді на поверхню грунту з рослиною підкладають шматочки льоду або снігу. Процедура допомагає поступово зволожити грунт, однак підходить тільки для прохолодних оранжерей, так як в теплій квартирі при подібному процесі різниця температур грунту і крони буде занадто високою, що може негативно позначитися на здоров’ї азалії.

0f0a34955e50fe9d1fb789d925006698 Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Вибір горщика і відповідного грунту

Оскільки коренева система азалії є поверхневою, вибирайте для посадки невисокий і широкий горщик.

Рододендрони виростають в достатньо кислому грунті. Ви можете купити в магазині готовий грунт «для азалій», «вересковую землю» або гідропоніку, а також виготовити субстрат самостійно. Для цього змішайте 2 частини хвойної, 1 частина торф’яної землі і додайте в суміш трохи річкового піску.

Не рекомендується розпушувати грунт, так як у чагарнику занадто тонкі кореневі волоски, які легко травмуються.

44106c35dd7f240650b92f9df5e814d1 Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Підгодівля і добриво

Тип підживлення, так само як і температурний режим, залежить від етапу життєдіяльності азалії.

Навесні і влітку квітка потрібно підгодовувати мінеральними добривами з регулярністю 1 раз в тиждень. Зверніть увагу, що склад речовини не повинен входити хлор. У магазинах для квітникарів ви зможете знайти підходящу підживлення «Азалія».

Взимку скоротіть кількість підживлень до 1 разу на місяць. Під час цвітіння і бутонізації використовуйте засоби багаті фосфором і калієм, наприклад, Кеміра-люкс або Уніфлор-бутон.

7788afe6241781ff7b757d3aca86c861 Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Обрізка і прищіпка азалії

Обрізку відрослих стебел виробляєте вчасно. Якщо все зробите правильно, азалія сформується гарний кущ з пишним цвітінням.

Рекомендації:

 • для процедури використовуйте спеціальні садові ножиці або секатор;
 • видаляйте одиночні квітки після цвітіння;
 • першу обрізку проводите в травні;
 • регулярно обрізайте нові пагони, прищипуючи їх для появи бутонів;
 • повторну обрізку проведіть після формування бутонів, видаляючи товсті і низькорослі пагони.

Після обрізки молоді листочки починають з’являтися на стеблах приблизно через 2-3 тижні.

47bab8988067e48d01db83f14ffbb012 Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Формування крони

Щоб азалія мала пишну квіткову крону, необхідно стежити за появою квіткових нирок. Відбувається цей процес приблизно в кінці літа. Важливо вчасно підрізати стебла, щоб сформувалося як можна більше бутонів.

Ви можете додати азалії форму:

 • Куща. Для цього прищепите держак на відстані приблизно 11 см від грунту. Також прищепите верхівки бічних стебел і повертайте квітку так, щоб гілки росли рівномірно.
 • Невеликого дерева. Виберіть саму потужну гілку, з якої буде формуватися стовбур. Інші обріжте стебла. Щоб дерево вийшло рівним, забезпечте головному стеблу підтримку, прив’язавши його до опори. При досягненні рослиною необхідного розміру прищепите верхівку. Коли дерево починає гілкуватися, час від часу прищипують гілки і повертайте горщик навколо своєї осі для додання кроні форми кулі.

Зверніть увагу, що для ранніх сортів обрізку проводять в перші місяці весни, а для пізніх – у травні — червні.

18718f6ccc41328a97fe3526c1aa6eb9 Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Правила догляду в період цвітіння та після нього

Під час цвітіння:

 • видаліть молоді пагони на квітучих стеблах;
 • для підгодівлі вибирайте добрива з максимальним вмістом калію і фосфору;
 • відразу видаляйте прив’ялі квітки, так як вони продовжують використовувати вологу й поживні речовини;
 • участь полив.

Після того як азалія відцвіла, трохи скоротіть полив і змініть добриво. Якщо рослина молоде – пересадите його в більший горщик.

Шкідники, хвороби та методи боротьби з ними

Найчастіше хвороби у азалії з’являються через недотримання правил догляду та вирощування.

Можливі хвороби та способи боротьби з ними.

Ознаки хвороби Причини виникнення Рішення
Листя почали в’янути або жовтіти. Недостатній полив або освітлення. Відновіть необхідний полив або перенесіть горщик в більш освітлене місце.
З’явилася сіра гниль або іржа. Не підходить температура повітря. Видаліть зіпсовані листя і перенесіть квітка в більш комфортну середу.
Квіти жовтіють, в’януть і обпадають. Не підходить вода для поливу. Змініть звичайну воду кип’ячену з мінеральними добривами.
Фітофтора. Надлишок вологи. Відрегулюйте полив.

Також азалія може заразитися щитівкою, павутинними або суничними кліщами. В боротьбі з паразитами допоможуть спеціалізовані речовини, наприклад, розчин актеллика. Перед процедурою промийте листя мильним розчином і змийте водою. Відразу після цього нанесіть засіб на поверхню листя згідно інструкції на упаковці.

Розмноження домашніх азалій

Розмноження азалії можна проводити в домашніх умовах. Найвідомішими і дієвими способами є: живцювання, поділ куща і розмноження відводками.

Живцювання

Для гарантованого результату використовуйте гарне, пишне і здорове рослина. Обрізку живців виробляєте навесні або влітку.

Порядок дій:

 • Підготуйте відповідну грунт з достатнім рівнем кислотності.
 • Покладіть в невелику широку ємність дренаж близько 3 см і присипте невеликою кількістю річкового піску.
 • Заповніть горщик грунтом.
 • Держак обрізайте під кутом поблизу листя або бруньок. Оптимальна висота черешка – 9 див. Після обрізки видаліть нижні листи з втечі.
 • Простимулює освіта корінців, опустивши живці в спеціальний розчин, наприклад, «Гетероауксин», «Циркон» або «Корневін». Розведіть речовина згідно інструкції у воді і помістіть в ємність живці приблизно на 6 годин.
 • Після підживлення перемістіть живці в субстрат. Зверніть увагу, між пагонами має бути відстань не менше 3 см, а глибина посадки не повинна перевищувати 4 див.
 • Висаджену азалію укрийте поліетиленом і щодня обприскуйте.
 • Забезпечте розсаді належну температуру (від +23 до +25 градусів) і вологість повітря.

Якщо ви все зробили правильно, через 1,5-2 місяці живці пустять коріння.

4c73ea8ab2bb17ffaab8d95c4091ceaa Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Поділ куща

Дуже простий спосіб розмноження азалії. Для поділу використовуйте більш доросле рослина, віком не менше 3-4 років. Акуратно розділіть чагарник, приділивши граничне увагу збереженню тонких волосків коренів. Нове рослина висадіть у відповідний субстрат і поставте в добре освітленому приміщенні. Принципово важливо в період адаптації знову висадженого куща правильно доглядати за квіткою.

Відведеннями

Подібний спосіб розмноження нагадує живцювання, проте є менш трудомістким.

Схема дій:

 • Пригніть нижній стебло до грунту і прикріпіть дротом або скріпкою.
 • Прикріплений ділянку присипте грунтом.
 • Доглядайте за відведеним стеблом, так само як і за дорослим рослиною.
 • Приблизно через півроку, коли новий квітка пустить коріння, його можна відлучати в інший горщик.

02cac449a680ae33e48774ed2f1bc373 Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Вирощування з насіння

Часто таку процедуру проводять в оранжереях для селекції нових сортів, так як в домашніх умовах азалія рідко приносить плоди з насінням. Якщо вам все-таки вдалося добути насіння, спробуйте виростити з них нову рослину.

Підготовка ємностей і грунту

На вирощування саджанця з насіння потрібно приблизно 6 місяців, тому запасіться терпінням.

Щоб до літа виростити саджанці, підготовку ємностей і грунту для посіву проводите приблизно на початку лютого.

Підготовка контейнерів для посіву:

 • приготуйте широкий дрібний пластиковий контейнер, зі стінками приблизно 4 см у висоту;
 • на дні ємності проріжте невеликі отвори для запитывания вологою;
 • також вам буде потрібно більший контейнер з герметичною кришкою об’ємом 1,5 літра;
 • промийте обидві ємності мильним розчином, вимийте і просушіть;
 • в 5 літрах води розведіть 1 ст. ложку перекису водню і в отриманому розчині продезінфікуйте контейнери приблизно 20-30 хвилин;
 • просушіть форми протягом доби.

Підготовка ґрунту:

 • придбайте в спеціалізованому магазині кислий торф з рівнем рН 3,5-4,5;
 • для додаткового розпушування грунту можна використовувати агроперліт, який або підсипається на дно форми, або перемішується з ґрунтом;
 • необхідна кількість торфу покладіть в жаровню або каструлю з товстими стінками;
 • трохи змочіть грунт водою, якщо він сухий;
 • надішліть каструлю з субстратом в попередньо розігріту до 220 градусів духовку;
 • через 30 хвилин знизьте температуру до 180 градусів;
 • вимкніть духовку і не витягуйте торф до повного охолодження.

Як посіяти насіння

Схема дій:

 • Готовим остившім торфом засипте маленьку ємність приблизно на 3 див.
 • Полийте грунт слабким розчином теплої марганцівки.
 • Субстрат ні в якому разі не трамбуйте.
 • Акуратно перекладіть по одному насіння в грунт на відстані 1,5 см один від одного. Взяти насіння можна за допомогою кінчика зубочистки, змочивши його у воді.
 • Поверхня не присипайте грунтом. Просто змочіть голі насіння водою з пульверизатора.
 • Поставте дрібний у великий контейнер і щільно закрийте кришкою.
 • Розташуйте отриману теплицю на підвіконні з розсіяним сонячним світлом.
 • До моменту проростання вранці і ввечері обприскуйте насіння і протирайте кришку контейнера від зібрався конденсату.
 • Субстрату з насінням можна влаштовувати провітрювання, відкривши кришку ємності на 10-15 хвилин.

На етапі проростання насіння вологу намагайтеся подавати рівномірно і не переливати.

Через два тижні після посадки ви помітите молоді паростки.

Підсипка торфу для зміцнення азалії

Приблизно через 1.5 місяці кришки з великих контейнерів можна прибрати. В цей час молоді пагони вже мають кілька листків на стеблі. Ретельно перегляньте поверхню грунту і видаліть насіння, які не зійшли. Потім підсипте субстрат, щоб корінці були надійно захищені. Використовуйте той же кислий торф, який застосовувався для посадки насіння.

Придивіться до паросткам. Внизу стебла є два сім’ядольних листочка. Торф необхідно підсипати як раз до рівня цих листочків. Для процедури можна використовувати чайну або десертну ложку.

Коли земля підсипана, поставте ємність з розсадою в більший контейнер, заповнений водою приблизно на 1,5 см. Зверху заливати азалію можна. З цього моменту контейнер закривати не потрібно.

Відкриті ємності з розсадою прикрийте дуже тонкою напівпрозорою тканиною. Коли паростки зміцніють, їх можна розсаджувати по стаканчиках для дорощування, дотримуючи всі тонкощі догляду. Коли саджанець досягне розміру приблизно 10 см, його можна висаджувати в окремий горщик.

77788c7f9e279dcd7d64df9426ed2c82 Як доглядати за азалією в домашніх умовахЧого не можна допускати при догляді за квіткою

На здоров’я азалії в першу чергу можуть вплинути невідповідні її життєдіяльності фактори навколишнього середовища:

 • спека;
 • посуха;
 • надлишок або брак вологи;
 • порушення температурних норм, різкі перепади температури;
 • попадання прямих сонячних променів.

Поради

При вирощуванні азалії ви можете зіткнутися з деякими проблемами. Своєчасне їх вирішення допоможе повернути квітка до життя.

Що робити, якщо азалія зів’яла

Першим сигналом загибелі азалії буде в’янення листя. При перших ознаках проведіть ретельний огляд грунту і самого рослини і при виявленні проблеми, вирішите її відповідним способом. Можливо, чагарнику не вистачає вологи або добрив.

8e9d063808958ac39a2b4c2e4ab0a7a5 Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Як оживити квітка, якщо він засох

Причиною висихання рослини є занадто висока температура повітря. Щоб реанімувати рослина:

 • поставте горщик з північної сторони або обкладіть його льодом;
 • розмістіть поруч з рослиною зволожувач повітря;
 • регулярно обприскуйте листя.

Надмірна сухість також призводить до появи шкідників.

e48d3f75d378939525efdf2dbb389c12 Як доглядати за азалією в домашніх умовах

Що робити, якщо опадає листя

Головний ознака загибелі азалії – опадання листя. Якщо ви помітили, що листя опало, перевірте грунт на наявність паразитів і обприскати рослину підходящим засобом. В майбутньому намагайтеся створити чагарнику більш підходящі умови її утримання.

Що робити, якщо не цвіте азалія

Основна причина відсутності цвітіння – дуже жаркий і сухе повітря. Щоб азалія зацвіла, створіть для неї оптимальні умови. Якщо рослина цвіте дуже мало і погано, значить перебуває в місці надмірного попадання прямих сонячних променів.

Азалія – вічнозелена рослина з гарним та пишним цвітінням. Чагарник вимагає особливого ставлення та догляду. При вирощуванні квітки дотримуйтесь норми вологості, освітлення та поливу, а також ретельно перевіряйте листи, стебла і грунт на наявність хвороб або шкідників.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками