Як доглядати за кімнатної герберою

Зміст
 1. Як вибрати кімнатну герберу в магазині
 2. Акліматизація після покупки
 3. Догляд за герберою в домашніх умовах
 4. Грунт
 5. Освітлення
 6. Температурний режим
 7. Полив
 8. Цвітіння
 9. Добриво
 10. Догляд за герберою після цвітіння
 11. Особливості догляду в літній та зимовий період
 12. Пересадка гербери
 13. Способи розмноження
 14. Розмноження поділом куща
 15. Вирощування з насіння
 16. Розмноження живцюванням
 17. Захворювання і шкідники
 18. Таблиця: симптоми ураження кімнатній гербери захворюваннями і шкідниками, заходи боротьби з ними
 19. Відповіді на питання
 20. Скільки цвіте гербера в горщику
 21. Чому жовтіє листя
 22. Як оживити герберу в горщику
 23. Як добитися пишного цвітіння
 24. Можна пересадити герберу в горщику у відкритий грунт
 25. Види гербери
 26. Узколепестные дрібноквіткові
 27. Широколепестные дрібноквіткові
 28. Узколепестные напівмахрові і махрові
 29. Узколепестные крупноквіткові
 30. Среднелепестные крупноквіткові
 31. Широколепестные напівмахрові і махровы

Гербера — представник багаторічного трав’янистої сімейства айстрових. Також її ще називають трансвальской ромашкою або трансвальской маргариткою. Гербери походять з Південної Африки, острова Мадагаскар і тропіків Азії.

Як вибрати кімнатну герберу в магазині

Оглядаючи герберу в магазині, переконайтеся, що на ній відсутні комахи і пошкодження, а також немає видимих ознак хвороби. Будь-які недоліки рослини призведуть до того, що воно не переживе транспортування або загине дуже швидко. При покупці необхідно перевірити стан грунту, якщо гербера легко дістається, то це говорить про те, що був порушений полив і коріння відмерли.

Акліматизація після покупки

Після покупки рослину потрібно не турбувати протягом тижня, для найкращої адаптації. Поставте герберу в приміщенні без прямого впливу сонця і температурою від +12 до +24.

e36a45a41631a5ca9b43d8fd1c165b24 Як доглядати за кімнатної герберою

Догляд за герберою в домашніх умовах

Грунт

Для рослини використовується грунтова суміш, що складається з листової землі, до якої додається торф, або очищений пісок. А додавати в суміш компост і перегній забороняється.

Освітлення

Герберу потрібно убезпечити від прямих сонячних променів, але потрібно забезпечити її світлом, так як рослина світлолюбна. Влітку це 10-12 годин, а в холодну пору року в цьому допоможуть світильники або світлодіодні лампи.

Температурний режим

Оптимальною температурою для гербери є влітку 20-24, взимку 14-16 градусів. При температурі 12 градусів рослина уповільнює процеси, а температура нижче цієї позначки згубна, так само, як надмірно висока і різкі температурні перепади.

Полив

Полив повинен проводитися відстояною водою кімнатної температури. Поливати треба обережно, щоб вода не потрапила в прикореневу розетку, тому для цього можна використовувати піддон.

95c397a353ca16c0fc2aa31830ee3ea2 Як доглядати за кімнатної герберою

Цвітіння

Цвітіння гербери залежить від тривалості світлового дня, пік активності у гербери спостерігається наприкінці літа, з настанням осені цвітіння згасає, тому що скорочується світловий день.

Добриво

Підгодівлю гербери проводять під час інтенсивного росту, а використовують для цього комплексне добриво для квітучих кімнатних рослин або сірчанокислим магнієм. Взимку підгодівлю гербери не проводять.

Догляд за герберою після цвітіння

Після того як весна відцвіла потрібно видалити засохлі листя і квітконоси, а також скоротити полив і припинити підживлення.

0bbd764b528fc090bd2fce7f847b632d Як доглядати за кімнатної герберою

Особливості догляду в літній та зимовий період

Влітку герберу можна пересадити на вуличну клумбу, далеко від прямих сонячних променів, але перед пересадкою рослину слід поступово до цього привчати. Взимку герберу зберігають у підвалі, де сухо, оптимальна температура при цьому 6-8 градусів, коріння рослини залишають у землі, щоб уникнути переохолодження.

Пересадка гербери

Гербера живе 3-4 роки, за цей час її пересаджують всього пару разів. Після стану спокою, з приходом весни рослину пересаджують в тісний горщик, але діаметр збільшують. З коренів необхідно прибрати магазинний грунт, помістивши в горщик, присипати свіжим грунтом, але так, щоб підстава коренів піднімалося над землею. Після цього герберу необхідно полити і підживити.

95c7dd6e8c6558c64445fa0565290b91 Як доглядати за кімнатної герберою

Способи розмноження

Розмноження поділом куща

Сформоване рослина розділіть на кілька частин, квіти видаліть, а при необхідності підріжте корені. Згодом ці частини обробляються і через місяць їх них з’являються кущі.

Вирощування з насіння

По поверхні торфу розкладіть насіння і прикрийте шаром торфу або піску. Схожість насіння через пару тижнів, а через місяць їх можна распикировать. Перші квіти гербера дасть через півроку.

Розмноження живцюванням

Відрізки коренів з листям надріжте і посадіть, щоб вони взялися, при цьому обов’язковою умовою є температура близько +25 градусів і вологість грунту.

982b7d8f39765370aa7ee9694ab01f1c Як доглядати за кімнатної герберою

Захворювання і шкідники

Таблиця: симптоми ураження кімнатній гербери захворюваннями і шкідниками, заходи боротьби з ними

Шкідники або хвороби Шкідники або хвороби Заходи боротьби
Борошниста роса Хвороба проявляється у вигляді плям сірого чи білого кольору на листках, а стебла покриваються нальотом аналогічного кольору. Як профілактику появи борошнистої роси можна використовувати розчин соди або гірчиці, а також відстояну цибульну лушпиння або кефір.
Заходи боротьби з шкідником наступні: необхідно обірвати листя, а землю обробити.
Сіра гниль Сіра гниль проявляє себе у вигляді коричневих плям на стеблах і листках рослини. Гербера починає гнити. Заходи боротьби з сірою гниллю: зменшити полив, зрізати заражені ділянки рослини, а на рани нанести крейда або активоване вугілля.
Фітофтороз Хвороба проявляє себе у вигляді коричневих і фіолетових плям. Відбувається гниття рослини. Профілактикою хвороби може служити обприскуванням грунту настоєм часнику. Заходи боротьби з фітофторозом: видалення забрудненої тканини рослини всі постраждалі тканини. Дуже часто ця хвороба веде до загибелі квітки.
Фузаріоз Хвороба проявляється в засиханні стебла рослини, стебло чорніє, а на інших частинах рослини утворюється цвіль. Профілактикою фузаріозу є зміна води, якою поливають рослину. Герберу можна поливати настоєм попелу або сірки. Заходи боротьби із захворюванням: можна взяти не ушкоджені хворобою, черешки рослини. У більшості випадків лікування немає і захворювання веде до загибелі гербери.
Щитівка Ознаками хвороби є червоні і жовті плями на листках рослини. Бежеві і коричневі нарости на стеблі рослини. В якості профілактики грунт рослини обробляють цибулевим або часниковим настроєм. Заходи боротьби з щитівкою: зрізати нарости на рослині, обробивши гасом або машинним маслом. Після пари годин нанесену суміш змивають господарським милом.
Попелиця На рослині з’являються комахи, на гербері з’являються бежеві точки і вона починає сохнути. Профілактикою виступає обробка рослини настоєм полину, лимона або либым іншим настоєм з вираженим запахом. Заходи боротьби з попелиць: на ранніх стадіях аналогічні профілактики, при відсутності поліпшень у рослини, необхідно використовувати інсектициди загальної дії.
Павутинний кліщ Ознаками павутинного кліща у рослини є жовті плями по всій поверхні, кліщі на зворотному боці аркуша. Обірвіть вже уражені листя і промийте рослина проточною водою, щоб змити дорослих особин. Щоб знищити личинок та яйця, знадобиться кілька разів обробити рослина інсектицидами — підійдуть Фітоверм і Неорон.
Білокрилка Ознаками ураження рослини білокрилою є жовтіюче листя, а також наявність безлічі комах, схожих на моль. В якості профілактики необхідно частіше рихлити землю рослини, а також можна скористатися липкою стрічкою або інші подібними пастками. Заходами боротьби з білокрилою є обробка гербери настоєм полину, листя кульбаби або тютюном.

Відповіді на питання

Скільки цвіте гербера в горщику

Тривалість цвітіння гербери з лютого по червень і з серпня по листопад.

Чому жовтіє листя

Є кілька причин:

 • надмірний полив, який приводить до застою води і провокує розвиток гниття;
 • попадання води при поливі в розетку рослини;
 • ґрунтова та повітряна сухість;
 • недотримання правил обприскування;
 • полив холодною водою.

f55b2e9babf79fdc68bc4d7eba7f2352 Як доглядати за кімнатної герберою

Як оживити герберу в горщику

Уберегти рослину від стресового стану, дотримуючи всі умови догляду та акліматизації.

Як добитися пишного цвітіння

Дотримуватися вимог:

 • освітлення (тривалість світлового дня -12 годин);
 • підгодівля (замінити на мінеральні добрива, у складі яких фосфор, калійна селітра і суперфосфат);
 • пересадка (правильний підбір розмірів горщика).

Можна пересадити герберу в горщику у відкритий грунт

Під час теплого періоду можна пересадити герберу на клумбу. З настанням холодів можна перемістити її назад в горщик.

Види гербери

Герберу за зовнішніми ознаками можна розділити на наступні групи:

Узколепестные дрібноквіткові

Мають довгими (до 0,5 м) квітконосами і суцвіттями, а діаметр досягає 9 див. Серед представників можна виділити «Альдебаран» і «Алькор».

e6e0dbcc7d8367e822c9095fbdb480f6 Як доглядати за кімнатної герберою

Широколепестные дрібноквіткові

Квітконоси у даного виду досягають у висоту 70 см, а суцвіття до 15 см в діаметрі. Представниками даного виду являлются «Делиос», «Сатурн» і «Віра».

300341638d22e39954287d6436dadebe Як доглядати за кімнатної герберою

Узколепестные напівмахрові і махрові

Півметрові квітконоси, на них знаходяться поодинокі кольорові кошики, діаметр яких близько 11 див. Представниками групи виступають «Калинка», «Віола» (рожевий) і «Соня».

d7f3a2336b9251b1678dd7d20c2ac172 Як доглядати за кімнатної герберою

Узколепестные крупноквіткові

Квітконоси представників цієї групи до 70 см, також відмінною особливістю є великі суцвіття, що досягають до 13 см в діаметрі. Представники групи це «Мигар» і «Юпітер».

713cb4fd468a38b89cbcd77a158015d0 Як доглядати за кімнатної герберою

Среднелепестные крупноквіткові

Їх відмінною особливістю є наявність квіткових кошиків, що досягають до 13 см в діаметрі, на довгих квітконосах. Представник настільки незвичайної групи — «Марс».

Широколепестные напівмахрові і махровы

Мають квітконоси, довжина яких не перевищує 70 см, і розвиваються на них суцвіття діаметром 11-14 див. Представник групи: сорт «Іскра» (темно-червоний, напівмахровий).

8906957329c1379634453ecd5a50652b Як доглядати за кімнатної герберою

Кімнатна гербера яскраве і красиве рослина, яке вимагає особливо догляду. При недотриманні правил швидко загине, але якщо доглядати за герберою відповідально, то вона буде радувати свого власника довго. Наявність різних видів гербери дозволяє вибрати квітка, з урахуванням індивідуальних переваг, так що для кожної людини знайдеться своя унікальна кімнатна гербера.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками