Як доглядати за рослиною гузмания

Зміст
 1. Опис гузмании
 2. Популярні види і сорти гузмании
 3. Криваво-червона
 4. Мозаїчна
 5. Доннелла Сміта
 6. Темпо
 7. Остара
 8. Хільда
 9. Язичкова
 10. Мінор рондо
 11. Гузмания мікс
 12. Правила і тонкощі догляду в домашніх умовах
 13. Де краще поставити
 14. Температура повітря
 15. Освітлення
 16. Земля для гузмании
 17. Правила поливу
 18. Як підгодувати гузманию
 19. Поширені помилки
 20. Тонкощі догляду в зимовий час
 21. Пересадка квітки
 22. Коли пересаджувати
 23. Можлива пересадка під час цвітіння
 24. Грунт
 25. Вибір горщика
 26. Як пересаджувати
 27. Догляд за гузманией після пересадки
 28. Хвороби, шкідники та методи боротьби з ними
 29. Гузмания в період цвітіння
 30. Гузмания відцвіла, що робити далі
 31. Розмноження гузмании в домашніх умовах
 32. Особливості розмноження дочірніми паростками
 33. Як виростити гузманию з насіння
 34. Труднощі при вирощуванні рослини гузмания
 35. Скільки живе гузмания
 36. Чому гузмания не цвіте
 37. Як змусити цвісти гузманию
 38. Чому у гузмании сохнуть кінчики листя
 39. Чому у гузмании жовтіють листя
 40. Чому гузмания не дає діток

У світі кімнатних рослин все частіше з’являються екзотичні сорти. Подібні рослини славляться вічнозеленої пишним листям і яскравим цвітінням. Гузмания – яскравий тому приклад.

Опис гузмании

Гузмания вважається некапризным рослиною, проте при її вирощуванні все ж потрібно створити сприятливі умови. Відноситься квітка до сімейства Кактусові, тому в деяких джерелах гузманию називають також бромелія.

Виглядає квітка дуже цікаво. Загальна довжина куща становить від 30 до 50 див. Внизу рослини розташовується розетка з довгих зелених листя, щільно прилеглих один до одного. Гузмания – епіфіт, тому її коренева система практично не бере участь у харчуванні. Всі поживні речовини разом з вологою потрапляють всередину рослини як раз завдяки розетки з листя, що виконує функцію чаші для води.

По центру чаші розташовується невелике цвітіння, оточене великими приквітками, які можуть бути червоного, помаранчевого, жовтого або білого відтінків.

Цвітіння буває тільки 1 раз і триває приблизно 3-6 місяців. Після цього дорослий відросток відмирає і залишає в горщику кілька нових дочірніх пагонів. Саме тому перед покупкою гузмании ретельно вивчіть інформацію про її пересадки і розмноженні.

Популярні види і сорти гузмании

За час існування гузмании як кімнатної рослини, було виведено безліч гібридних сортів, більш адаптованих до умов домашнього середовища. Перед покупкою вивчіть найбільш популярні з них.

Криваво-червона

Як зрозуміло з назви, листя приквітника у гузмании пофарбовані в насичено-червоний колір. Крім яскравого цвітіння рослину має оригінальну форму розетки у вигляді келиха, в глибині якого розташовується квітка. Широкі листя квітки можуть бути повністю зеленими або смугастими. На основі сорту виведено кілька гібридів.

d7209fd297b5494c1fbeb71a698d8220 Як доглядати за рослиною гузмания

Мозаїчна

На мозаїчної гузмании стебло з приквітками виділяється більше, ніж у інших сортів. Блідо-рожеві прилистки досить щільно прилягають до квітконосу і приховують жовтий голівчатий бутон з квітками. Листова розетка розгониста й пишна. На основі сорту виведено кілька гібридів, які відрізняються різними візерунками листової пластини.

3af8d951e53b87783229952b1ea7e364 Як доглядати за рослиною гузмания

Доннелла Сміта

Перед цвітінням випускає стебло з яскраво-червоними прилистками, які прикривають пірамідальне суцвіття. Листя, які бувають зеленого або блідо-зеленого відтінку, утворюють розгонисту розетку.

110b407ad43c79a82bbafd5179aeb399 Як доглядати за рослиною гузмания

Темпо

Відрізняється дуже довгими листям, утворюють розгонисту розетку. Листя у рослини щільні, золотисто-зеленого кольору. Над зеленою чашею гузмании Темпо розташовується яскраво-червоний прицветник. Сорт невибагливий у догляді і цвіте довше звичайного, тому часто зустрічається в квіткових магазинах.

686921eac872b4b6b6e0231d0843a539 Як доглядати за рослиною гузмания

Остара

Завдяки великій кількості вузьких листя і високому прицветнику, рослина відрізняється особливою пишністю. Рослина унікально процесом цвітіння. Перед тим, як розквітнути, в центрі розетки утворюється стебло з яскраво-червоним приквітками. Дивно те, що крихітні білі квіти з’являються з бутонів всього на кілька годин і потім відпадають. Гузмания Остара здатна цвісти до 6-7 місяців.

4a2d367e0a4516cc3ab07e3e104a61e2 Як доглядати за рослиною гузмания

Хільда

Славиться великим розміром, що досягає приблизно 65 см в довжину. Листя, забарвлені в світло-зелені тони, трохи загострені на кінчиках і утворюють розгонисту розетку. Листові пластини приквітника значно менше зелені, і виділяються на її тлі яскраво-жовтою плямою. Цвіте гузмания Хільда не менше 3-х місяців.

49e606e2c397b94e1eeda439aa857139 Як доглядати за рослиною гузмания

Язичкова

Один з найпопулярніших сортів серед кімнатних рослин. Квітка має форму колоса і малопомітний на тлі яскравого приквітника, який в свою чергу складається з широких недовгих прилистків помаранчевого, фіолетового, білого або червоного кольору. Листя у язичкові гузмании великі і розмашисті, утворюють потужну розетку темно-зеленого відтінку. Сорт ділиться на кілька різновидів залежно від кольору прилистків:

 • пурпурова;
 • скромноцветная;
 • вогняна;
 • звичайна.

22038b54064eace08afb3def8f091c41 Як доглядати за рослиною гузмания

Мінор рондо

Відрізняється невеликим розміром куща. Листя вузькі і порівняно короткі, бувають зелені або смугасті. Прицветник добре помітний, так як може бути пофарбований в червоний, жовтий або бордово-зелений колір. Цвіте досить довго, після чого відмирає і випускає дочірні паростки.

3cc763dc4ad8cfc849effbfd57dbbe60 Як доглядати за рослиною гузмания

Гузмания мікс

Рослина не є окремим сортом. Це мікс з окремих видів, зібраний в одному горщику. При посадці в ємність пагони розміщують таким чином, щоб вийшло яскраве цвітіння з декількох різнокольорових кущів.

e70d674781c1b0bd40343ac83a6bc9df Як доглядати за рослиною гузмания

Правила і тонкощі догляду в домашніх умовах

Всі сорти і гібриди гузмании, що підходять для домашнього вирощування, вимагають дотримання однакових правил догляду. Дотримуючись порад і рекомендацій по вирощуванню рослини, ви зможете продовжити термін цвітіння гузмании і убезпечити квітка від старіння і хвороб.

Де краще поставити

Приміщення, в якому буде знаходитися рослина, не повинно бути занадто сухим і спекотним. Вибираючи місце для горщика, зверніть увагу, що гузмания вимагає великої кількості освітлення, проте боїться попадання прямих сонячних променів. Відмінним варіантом будуть підвіконня у західних або східних вікон. У літній час її можна поставити на балкон або терасу. Взимку не ставте горщик поблизу джерел штучного тепла, так як їх випромінювання згубно впливає на стан квітки і пересушує грунт.

Температура повітря

Влітку гузмания відмінно переживає високу температуру, за умови, що приміщення буде регулярно провітрюватися, а повітря не буде пересушений. Якщо рослина все ж вплинув літню спеку і кінчики листя підсохли, на деякий час перенесіть горщик менш жарке місце, наприклад, ванну кімнату. Взимку гузманию тримаєте в кімнаті з температурою повітря від 15 до 20 градусів.

Освітлення

У природних умовах квітка росте в тіні, що свідчить про те, що гузмания не переносить прямих променів сонця. Оптимальним освітленням буде розсіяний природне світло або півтінь.

Якщо горщик знаходиться далеко від вікон, рослині потрібно додаткове штучне освітлення люмінесцентними лампами. У подібних умовах цвітіння буде довше, а кольори прилистків будуть більш насиченим.

Земля для гузмании

Після покупки вам знадобиться пересадити рослину в новий горщик, так як магазинний грунт може містити надмірну кількість канцерогенів і інших речовин. Ви можете придбати готову грунт для орхідей або бромелієвих або приготувати його самостійно.

Просто змішайте в рівних частинах:

 • дерновий ґрунт;
 • торф;
 • крупний пісок.

Головна умова – наявність дренажного шару в горщику, який подбає про розподіл вологи всередині субстрату.

d0d23eae8b226c73ec7c99153b541e01 Як доглядати за рослиною гузмания

Правила поливу

Влітку процес поливу гузмании значно відрізняється від зволоження інших рослин, так як грунт поливати не потрібно.

Використовуйте тільки відфільтровану або відстояну воду кімнатної температури. Залийте воду в листову розетку приблизно на 2/3 і залиште на 15-20 хвилин. Гузмания самостійно буде брати стільки рідини, скільки буде потрібно для її нормальної життєдіяльності. Подібні маніпуляції проводите мінімум 1 раз в 2 дні. Приблизно через 3-4 тижні висушіть поверхню розетки від надлишків старої рідини.

В холодну пору року кількість поливів скоротіть до 1 раз у 7 днів, при цьому воду наливайте безпосередньо в грунт. Слідкуйте, щоб не було надлишку вологи, інакше коріння гузмании загинє.

Також час від часу обприскуйте крону з пульверизатора і протирайте листя від пилу.

Як підгодувати гузманию

Підгодівля гузмании, насамперед, потрібна на етапі вегетації та підготовки до цвітіння. Для процедури купіть добриво для бромелієвих і підгодовуйте рослина 1 раз на 15-20 днів.

Підгодівлю заливайте тільки разом з водою в розетку. У грунт лити препарат не рекомендується, так як існує ймовірність опіку коренів.

Якщо спеціальний засіб для бромелієвих знайти не вдалося, використовуйте будь-яка речовина для підживлення кімнатних рослин, скоротивши його концентрацію в 3-4 рази.

34f6a5b23dcd46bdae65e91e6e3f400e Як доглядати за рослиною гузмания

Поширені помилки

Гузмания не привередливое рослина, однак, при недотриманні тонкощів догляду, вона може захворіти або навіть загинути. Щоб цього не допустити, ознайомтеся з поширеними помилками під час вирощування та їх наслідками.

Помилки Наслідки
Занадто частий і рясний полив. Листя зів’януть, а коріння і стебла рослини можуть загнити.
Недостатня кількість зволоження і тепла. Гузмания не зацвіте.
Занадто низька температура повітря. Рослина не буде розвиватися і загине.
В процесі обприскування крапельки вологи потрапили на квіти. Суцвіття швидко відцвіте.
Використовувалася холодна жорстка вода. Стебло зупиниться в рості.
Недостатня вологість повітря і поливу. Кінчики листків і приквітків почнуть підсихати.

Тонкощі догляду в зимовий час

Методика догляду за гузманией взимку має певну специфіку і включає наступні рекомендації:

 • рослина може страждати від нестачі освітлення, тому щоб відновити баланс використовуйте лампи штучного світла;
 • забезпечте максимально комфортне середовище, допускається незначне зниження температури до +15 градусів;
 • категорично не рекомендується ставити горщик поблизу радіаторів, тепло яких згубно вплине на здоров’я квітки;
 • полив скорочується до 1 разу на тиждень і здійснюється безпосередньо в ґрунт, а не розетку;
 • підживлення добрива рослини не потрібні.

Пересадка квітки

Щоб квітка почав в новому горщику, дотримуйтесь основні правила пересадки.

Коли пересаджувати

При необхідності пересаджувати доросле рослина ви будете всього 1 раз, відразу після покупки. Наступна процедура буде потрібно вже для розсадження молодих дочірніх пагонів. Проводити її краще навесні, коли дітки зміцніють і обзаведуться власною кореневою системою.

Можлива пересадка під час цвітіння

Досвідчені квітникарі не рекомендують пересаджувати гузманию в період цвітіння. По-перше, факт цвітіння свідчить про те, що як тільки рослина відцвіте, дорослий стебло загине, і виростуть дочірні пагони, які так само потрібно розсаджувати. По-друге, пересадка може викликати ослаблення і в’янення квітки, що негативним чином позначиться на інтенсивності і тривалості цвітіння.

Грунт

Для пересадки використовуйте відповідну грунтосуміш. Відмінним варіантом буде готовий субстрат для орхідей або бромелієвих. Щоб взялися нові пагони при розсадці, потурбуйтесь і прожарити свіжий грунт в духовій шафі для знезараження. Для підтримки відповідного рівня вологи в горщику не забудьте перед пересадкою додати в ємність дренажний шар з керамзиту.

Вибір горщика

Коренева система у гузмании поверхнева, тому не потрібно глибока ємність. Найкраще підійде широкий і невисокий горщик, приблизно 10-12 см в діаметрі. Добре, якщо на дні будуть отвори для дренажу.

Зверніть увагу, що в легкому посудині рослина може перевернутися через особливості будови, тому подбайте про його важкому, наприклад, помістіть горщик у привабливе кашпо.

Як пересаджувати

Пересадка дорослої рослини і дочірніх пагонів абсолютно однакові.

Схема дій:

 1. Підготуйте грунт, прокалив його в духовці.
 2. Виберіть відповідний горщик.
 3. Засипте на дно дренажний шар на кілька см у висоту.
 4. Трохи присипте дренаж землею.
 5. Акуратно дістаньте рослина зі старої ємності і перевалочним способом (без відокремлення коренів від земляної грудки) помістіть в новий горщик.
 6. Присипте субстратом.
 7. Не утрамбовувавши грунт, полийте квітка.

Після пересадки, гузмания повинна перебувати під вашим чуйним наглядом.

Догляд за гузманией після пересадки

Пересадка – завжди стрес для рослини. Щоб квітка нормально адаптувався і пустив нові корені, не забувайте вчасно поливати гузманию і зволожувати повітря в приміщенні, а також підживлювати грунт добривами і мінеральними речовинами.

Хвороби, шкідники та методи боротьби з ними

Результатом неправильного і несвоєчасного догляду за рослинами стають хвороби і поява шкідників на гузмании.

Щоб не з’явився грибок або коріння не загнили, не переливайте квітка. Якщо ви помітили ознаки гниття, наприклад, в’янення листових пластин або плями на них, негайно реанимируйте рослина. Зробити це можна за допомогою препаратів фунгіцидів (Ровралем, Оксихомом, Фундазолом), розчинивши їх у воді відповідно до інструкції на упаковці.

Також гузманию можуть пошкодити попелиці, щитівки, павутинні кліщі або борошнисті червці. Комахи харчуються соком рослини, чим значно сповільнюють його зростання. Для боротьби з шкідниками використовуйте спеціальні інсектициди.

d4109d00e3fe70ef4a6b964695e1de16 Як доглядати за рослиною гузмания

Гузмания в період цвітіння

Гузмания цвіте всього 1 раз в житті. Після цього материнський стебло відмирає і пускає дочірні пагони. Починається процес навесні або влітку та триває приблизно 6-7 місяців, залежно від сорту гузмании.

Гузмания відцвіла, що робити далі

Коли рослина відцвіте і материнський стебло почне гинути, акуратно видалите його. Однак не припиняйте доглядати за рослиною, адже в ґрунті розвиватимуться нові дочірні пагони. У весняний період, як тільки дочірні стебла пустять власні корені і будуть готові, розсадіть їх по окремих ємностях.

Розмноження гузмании в домашніх умовах

Існує всього 2 типу розмноження гузмании – дочірніми пагонами або насінням.

Особливості розмноження дочірніми паростками

Якщо ви вирішили розмножити гузманию дочірніми пагонами, дотримуйтесь основні правила відділення і вирощування молодих пагонів:

 • дочекайтеся моменту, поки дочірній втеча досить підросте;
 • обережно дістаньте земляний ком і відокремте дочірні паростки, акуратно розплутавши коріння;
 • якщо коріння довелося розрізати, ранки обробіть з порошком активованого вугілля;
 • пересадіть кожен втечу в окрему ємність з підходящим грунтом;
 • накрийте кожна рослина поліетиленом для підтримки вологості;
 • вирощувати розсаду у відповідному приміщенні з необхідним освітленням і температурою повітря;
 • не забувайте щодня провітрювати розсаду.

При дотриманні наведених норм розсадження гузмания порадує вас цвітінням вже через кілька років після розмноження.

1cd1bcbb3f8ebb7ed205cf66d6a301c2 Як доглядати за рослиною гузмания

Як виростити гузманию з насіння

Зверніть увагу, що вирощування гузмании з насіння довга і трудомістка процедура. Тут також необхідно дотримуватися особливих правил:

 • грунт для посіву повинен складатися з товченого торфу і піску, в ідеалі слід придбати спеціальну суміш для бромелієвих;
 • перед посівом насіння обробити слабким розчином марганцівки і ретельно просушіть;
 • так як насіння здатні розвиватися тільки на світлі, їх просто викладають на грунт, не засинаючи зверху;
 • судини з посівами накрийте плівкою або поліетиленом і регулярно провітрюйте;
 • посіви тримаєте в приміщенні з температурою повітря від 20 до 25 градусів;
 • субстрат зволожуйте за необхідності, обприскуючи поверхню з пульверизатора.

При правильному догляді перші паростки з’являться вже на другий-третій тиждень. Приблизно через 2-3 місяці їх потрібно буде трохи присипати землею, а ще через кілька місяців розсадити по окремих ємностях. Рослини, вирощені таким чином, зацвітуть приблизно через 3-4 роки.

Труднощі при вирощуванні рослини гузмания

В процесі вирощування ви можете зіткнутися з різними труднощами, пов’язаними з особливістю життєдіяльності гузмании і тонкощами догляду.

Скільки живе гузмания

В середньому тривалість життя гузмании становить приблизно 3-4 роки. При цьому до цвітіння рослина живе від одного до двох років. Далі з’являється суцвіття і цвіте приблизно 6 місяців. Після того як квітка відцвів, материнський стебло здатний жити ще до 6 місяців, а потім відмирає, залишивши дочірні пагони. При купівлі уточнике у продавця як довго цвіте гузмания.

Чому гузмания не цвіте

Виною відсутності цвітіння – недостатній полив, обмежений світло і низька температура повітря. Забезпечте рослині необхідні умови, відрегулюйте полив, поставте горщик в більш освітлене місце і воно зацвіте.

c2c791846b56aa46be3d6d77dc80a037 Як доглядати за рослиною гузмания

Як змусити цвісти гузманию

Буває, що рослина не цвіте кілька років поспіль. Щоб підштовхнути рослина до цвітіння досвідчені квітникарі використовують простий спосіб. Відомо, що загниваючі яблука виділяють особливу речовину – ацителен, яке, в свою чергу, відмінно сприяє розвитку тропічних рослин. Просто покладіть підгнилі фрукти разом з гузманией під поліетиленовий пакет і почекайте цвітіння. У цей період не забувайте щодня провітрювати квітка, і стежити, щоб на поверхні не з’явилася цвіль.

Чому у гузмании сохнуть кінчики листя

Сухість кінчиків листя найчастіше викликає занадто сухе повітря. Приберіть горщик подалі від джерел тепла і регулярно обприскуйте листові пластини з пульверизатора. В дуже сухому приміщенні поставте зволожувач повітря.

c624255eb56244913d9ef40b1f997292 Як доглядати за рослиною гузмания

Чому у гузмании жовтіють листя

Якщо у гузмании з’являються які-небудь проблеми зі здоров’ям або розвитком, вона показує це пожовклим листям. Причин цього явища може бути кілька:

 • зупинився зростання, а значить, рослині не вистачає живлення або занадто мало місця в ємності (іноді зупинка росту гузмании спостерігається безпосередньо перед цвітінням);
 • гниють корені, а значить, порушені норми поливу;
 • зараження щитівкою;
 • грибкова інфекція.

При поновленні норм догляду і своєчасному лікуванні, гузмания повернеться до звичайного життя, а її листя знову стануть зеленими.

5e35844d96c3a1ae10e561bf393f83f3 Як доглядати за рослиною гузмания

Чому гузмания не дає діток

Можливо, ви допустили помилку і видалили материнський стебло занадто рано. У підсумку коренева система рослини не розрослася в достатній мірі і не змогла пустити нові пагони.

Гузмания – дивовижне рослина, яке буде радувати свого господаря яскравим тривалим цвітінням. На жаль, квітка розпускається всього 1 разів у житті і відмирає. Після цвітіння гузмания залишає молоді пагони, які ви можете посадити і виростити нові дорослі кущі. Щоб доросла рослина довго цвіла, а нові паростки почали і виросли достатньо просто дотримуватися необхідні умови вирощування і пересадки.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками