Як і де зберігати чайний гриб

Про корисні властивості чайного гриба було відомо ще в 80-е роки, коли в кожному будинку можна було побачити банку з цією культурою, здатною перетворити солодкий чай у освіжаючий газований напій. Настій чайного гриба покращує самопочуття і бадьорить, з його допомогою можна заповнити дефіцит вітамінів і мікроелементів.

Де можна зберігати чайний гриб

1f6f277f53717ccafc5b5015ff46e7f6 Як і де зберігати чайний гриб

Зовнішній вид медузомицета може здатися деяким людям непрезентабельним, але не варто забувати, що ця культура корисна для здоров’я і високо цінується у багатьох країнах. Не варто уникати дотиків до грибу під час догляду за ним. Пошкодити повністю дозрілу культуру не вдасться: вона має досить щільну структуру і швидко відновлюється.

Щоб зберегти життєздатність чайного гриба (комбучи), його треба помістити у воду з додаванням чайної заварки і цукрового піску. Медузоміцет не харчується чаєм, але добре розвивається в ньому. З звичайною водою такого ефекту досягти не вдасться.

Щоб культура добре себе почувала, необхідно досягти 10% концентрації сахарози (100 г на 1 літр). Перед тим як помістити медузоміцет в чай, його необхідно процідити. Якщо насипати цукор прямо на гриб, він може почати гнити.

Зазвичай для приготування настою використовуються чорні сорти чаю, але і зелений чай з різними натуральними добавками не зіпсує його смаку. Не можна використовувати тільки трави з високим вмістом ефірних олій: ромашку, шавлія, дикорослу смородину. У такому напої відбудуться небажані хімічні реакції, які можуть погано позначитися на здоров’ї людини.

Готовий чай треба охолодити до кімнатної температури, перелити у велику скляну банку, помістити туди гриб і закрити шийку марлею, щоб настій не потрапили комахи і порошинки. Закупорювати банку кришкою не можна, культурі необхідний кисень. Ємності з металу для зберігання комбучи не підходять.

Банку рекомендується зберігати в затіненому місці. Близько 7-8 годин на добу ємність повинна освітлюватися. Оптимальна температура – від 20 до 25 0C. Якщо на банку потраплять прямі сонячні промені, у воді можуть почати розвиватися синьо-зелені водорості. Ця мікроскопічна рослинність виділяє токсичні речовини, здатні викликати загибель чайного гриба.

Як зберегти чайний гриб надовго

Немає необхідності викидати комбучу, якщо хочеться зробити перерву у вживанні напою або відлучитися на тривалий час. Культуру можна зберегти кількома простими способами.

У розчині

46a29cd0388a954e9b386bd7554f321f Як і де зберігати чайний гриб

Якщо є можливість хоча б раз у два тижні доглядати грибом, можна просто покласти його в неміцний чай і поставити в добре вентильоване місце, наприклад, на балкон або в комору. Кожні 14 днів необхідно промивати медузоміцет і замінювати розчин на свіжий. Бажано використовувати для промивання прохолодну кип’ячену воду, гарячої рідини гриб може загинути.

У холодильнику

Перед тим як помістити гриб в холодильник, його потрібно промити і покласти в поліетиленовий пакет. Рекомендується зберігати культуру у відділенні для овочів і фруктів. Охолодити, комбуча впадає в анабіоз, тимчасово зупиняючи всі процеси життєдіяльності. В теплі медузоміцет прокидається і знову починає виробляти напій.

Заморожувати гриб не можна, всередині нього утворюються кристали льоду і культура може не відновитися після такого втручання.

Висушування

Комбучу необхідно промити, покласти в чисту суху ємність і накрити марлею. Треба не забувати періодично перевертати чайний гриб, щоб під ним не утворилася цвіль. Після повного висихання культури її можна поставити в холодильник або на полицю шафи. Якщо помістити комбучу в солодкий чай, через тиждень вона повернеться в колишній стан. Перший настій слід злити, а потім можна використовувати гриб як зазвичай.

Як зберігати чайний гриб, якщо поки не користуєшся

389f07978a128f596a7c03e12b3e6a4b Як і де зберігати чайний гриб

Якщо вживати напій з комбучи поки не хочеться, гриб можна залити неміцним чаєм і поставити в темне прохолодне місце. Кожні 2-3 тижні розчин необхідно оновлювати, не забуваючи при цьому промивати культуру.

Важливо закривати банку кількома шарами марлі, інакше в ній можуть завестися комахи, особливо в другій половині літа. Рідину, що містить цукор і невелику кількість алкоголю, приваблює мух дрозофіл. Якщо вони відкладуть в грибі личинки, відновити культуру вже не вдасться, паразитів буде ставати все більше з кожним днем. Єдиний вихід – виростити з добре процідженого напою новий чайний гриб.

Як зберегти чайний гриб взимку

Якщо в холодну пору року потреба в освіжаючому настої чайного гриба відсутня, банку з культурою потрібно поставити в захищене від протягів місце. Не можна розміщувати комбучу занадто близько до вікна, протяги для неї згубні. Раз в 2-3 тижні культуру потрібно промивати і класти в свіжий чай з цукром.

Як зберігати чайний гриб на час відпустки, якщо їдеш

Коли необхідно виїхати на тривалий час, виникає питання: що робити з чайним грибом? Якщо планується повернутися не пізніше, ніж через три тижні, можна залити культуру свіжим чаєм і залишити в темному місці. За цей час настій прокисне, але сам гриб виживе. Ще один варіант – покласти промиту комбучу в пластиковий контейнер і зберігати її в холодильнику.

Терміни зберігання чайного гриба

Якщо комбучу регулярно промивати кип’яченою водою кімнатної температури, вона може зберігати свої властивості дуже довго. Деякий час культура здатна протриматися і без догляду:

 • у морозильній камері – від 3 до 5 місяців;
 • у холодильнику – від 20 до 30 днів;
 • в опалювальному приміщенні – не більше 14 днів.

Хвороби і проблеми

6758ab9b626338fea6fd19ee15bd00de Як і де зберігати чайний гриб

Перед вживанням квасу треба переконатися, що гриб здоровий і плаває на поверхні. Він повинен бути гладким і напівпрозорим, без сторонніх включень.

Як і будь-яка інша жива культура, медузоміцет може захворіти. Щоб з легкістю впоратися з виниклими патологіями, треба регулярно звертати увагу на зовнішній вигляд комбучи. Це дозволить вчасно виявити проблему.

Культура надто розрослася

Збільшення обсягу чайного гриба вказує на те, що культура добре себе почуває і за ним правильно доглядають. Але велика комбуча займає надто багато місця, крім того, її стає складно виловлювати і промивати. Можна обережно видалити старі шари, від цього медузоміцет не загине.

Гриб опускається на дно

e03bd4be0b87239ceb5b9c3d0fc9b10c Як і де зберігати чайний гриб

Здорова культура плаває на поверхні рідини, але іноді можна помітити, що вона лежить на дні і не спливає. Така поведінка характерна для постарілих грибів, які вирішили виростити собі наступника і піти на спокій. Плівка на поверхні настою – це і є молода культура. Її необхідно перенести в чисту банку з чаєм.

Старі екземпляри чайного гриба не рекомендується використовувати для приготування напоїв, тому що вони виділяють багато кислоти. Такі гриби підходять тільки для виробництва оцту.

Напій дозріває дуже повільно

Якщо медузомицету холодно, його розвиток загальмовується. Для скорочення термінів приготування напою треба перенести культуру в більш тепле місце.

З’явився бурий наліт

f5ec3c1495b8005360bed9aafb89e03c Як і де зберігати чайний гриб

Бура плівка свідчить про зневагу доглядом за грибом. Культуру треба промити, видалити верхній шар з її поверхні і в майбутньому постаратися приділяти комбуче більше уваги.

Гриб вкрилася дрібними плямами

Плями на комбуче – це пошкодження від крупинок цукру і частинок чайного листя. Лікувати медузоміцет не потрібно, але в подальшому слід ретельніше розчиняти цукровий пісок і проціджувати заварку.

Утворилася цвіль

6087cfd9a2866f6b787d62991c0c5ca9 Як і де зберігати чайний гриб

Якщо чайний гриб покрився цвіллю – це не привід його викидати. Культура просто захворіла і їй одужати допоможе правильний догляд. В нормальному стані комбуча успішно бореться з чужорідними організмами, але якщо її утримувати у невідповідних умовах, природна захист слабшає. Зацвілу культуру потрібно ретельно промити, приділяючи увагу складкам, обробити оцтом і обполоснути холодною водою.

Іноді на комбуче можуть з’явитися білі бульбашки, які багато хто приймає за цвіль. Насправді це вуглекислий газ, що виділяється при бродінні. Лікування в цьому випадку не потрібно.

Як і де зберігати напій з чайного гриба

Отриманий з комбучи настій за смаком дещо нагадує квас. Це пояснюється невеликим вмістом етилового спирту на деяких стадіях бродіння. З часом спирт перетворюється у кислоти. Також до складу напою входять ферменти і вітаміни, благотворно впливають на організм. Настій чайного гриба має наступні корисні властивості:

 • лікування простудних захворювань, тонзиліту і ангіни;
 • підвищення імунітету;
 • очищення крові при шкірних захворюваннях;
 • тонізування, поліпшення працездатності;
 • нормалізація роботи шлунково-кишкового тракту;
 • порушення апетиту;
 • профілактика мігрені, нервового перезбудження;
 • усунення наслідків інтоксикації, позбавлення від похмілля.

Настій також використовується зовнішньо. Компреси з них сприяють швидкій регенерації шкірного покриву, лікують рани, виразки та опіки.

Протипоказанням до прийому напою з чайного гриба є гастрит з підвищеною кислотністю, хвороби ШЛУНКОВО-кишкового тракту в стадії загострення. Настій з цукром не слід пити при діабеті. З-за того, що в напої міститься від 2 до 3% алкоголю, його слід уникати вагітним і годуючим жінкам.

Квас з комбучи дозріває протягом 5-10 діб. На швидкість приготування напою впливає температура повітря в приміщенні і вік культури. Його можна випити відразу або поставити в холодильник. Настоявшись протягом декількох днів, напій стає смачнішим. Напій, тривалий час простояв в теплі, використовувати небезпечно. Для проціджування настою підійде пластмасове сито або марля. Ситечко з металу використовувати не можна.

Як самостійно виростити чайний гриб

358f7d3cdb4ea5e5d2e9cc6ca06e8a1e Як і де зберігати чайний гриб

Якщо довго не замінювати рідина на свіжоприготований чай, на поверхні може почати розвиватися новий гриб.

Виростити медузоміцет з нуля можна наступним чином:

 • 2 ч. л. середньо – або крупнолистового чаю залити літром окропу і залишити настоюватися протягом 15 хвилин;
 • процідити заварку;
 • насипати 2-3 ст. л. цукру, ретельно розмішати;
 • охолодити чай до кімнатної температури;
 • перелити в чисту суху банку, попередньо вимиту з харчовою содою;
 • накрити горлечко ємності марлею, фіксуючи її за допомогою канцелярського гумки або нитки;
 • поставити банку в затінене тепле місце;
 • через 3-5 днів поверхню води почне затягуватися маслянистою плівкою, з якої сформується гриб.

Мембрана медузомицета зміцніє через 4-6 тижнів. Після цього її треба промити і використовувати для приготування напою.

Враховуючи особливості догляду за чайним грибом, можна насолоджуватися освіжаючим напоєм круглий рік. А якщо з’явиться необхідність зробити перерву, культуру досить помістити в холодильник або висушити.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками