Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Поява маленьких чорних або крилатих мурашок в приватному будинку – серйозна проблема. Боротьбу з шкідниками варто почати відразу після їх появи. Для знищення комах зазвичай застосовується побутова хімія або народні кошти.

Звідки мурахи в приватному будинку

Поява муравйов в приватному будинку – явище нерідке. Найчастіше комахи потрапляють в житлі:

 • У пошуках тепла або їжі. При настанні холодів мурахи шукають більш теплі місця для проживання. Запах їжі їх завжди приваблює, особливо якщо в будинку лежать продукти харчування у відкритому доступі або вчасно не проводиться прибирання.
 • З розсадою, кімнатними рослинами або навіть купленим грунтом.
 • Разом з фруктами і овочами, принесеними з грядки.
 • Через проведеної сусідами санітарної обробки від мурах.

Мурахи здатні подолати величезні відстані у пошуках комфортних умов для проживання. Зазвичай першими на розвідку відправляється кілька особин і якщо знайдені умови проживання їх влаштовують, в будинок перебирається вся колонія.

dae9fbc20d84c259557fa20aa7da464c Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Які види мурах зустрічаються

В умовах нашої країни в природі зустрічається понад 260 видів мурах, однак не всі вони можуть пристосуватися до проживання по сусідству з людьми. В основному в приватних будинках мешкають ті колекції комах, які не можуть витримати холоду та морозу. До них відносяться:

 • Руді або фараонова мурахи, відомі в народі ще як «будинкові мурашки», так як найчастіше з’являються по сусідству з людиною. Комахи невеликого розміру, робочі особини досягають 2-2,5 мм, а матки від 4 до 6 мм. Гинуть в умовах холоду, тому селяться тільки в теплих місцях.

58ea4bba4eec9bb98482ee608da8a374 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

 • Жовті, коричневі або мурахи-злодії. Часто з’являються в приватних будинках. Робочі особини дуже дрібні від 1 до 3 мм, тіло забарвлене в яскраво-жовтий або світло-коричневий колір. З-за невеликих розмірів будують компактні гнізда у важкодоступних місцях, наприклад, щілинах.

48996663f78a8690e720c97b2cb229d8 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

 • Червоні або дернові. Як і попередній вид, особини дуже маленькі. Тільце комахи може бути чорного або темно-червоного відтінку. Вибирають в якості місць для проживання щілини і тріщини.

9373db26185e0cc9576f424ffaf3e3df Як позбутися від мурашок в приватному будинку

 • Чорні великі мурахи. Їх мурашник може розташовуватися не в будинку, а, наприклад, на присадибній ділянці, при цьому робочі особини можуть бути помічені вами саме у житловому приміщенні, так як здатні долати далекі відстані в пошуках їжі.

87ffdd46ef81b8faef7fefa28ce7079b Як позбутися від мурашок в приватному будинку

 • Мурахи-шашелі. Великі чорні комахи, які зазвичай мешкають у лісах. Проте їх поява в будинку можливо, особливо якщо він зроблений з дерева.

dc25e85f08c25ee547bfeb84c3e9b247 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Також в будинку поряд із звичайними мурахами можуть з’явитися летючі особини.

Звідки беруться летючі особини

Твердження, що літаючі мурахи – окремий вид, помилково. Це все той же рід комах. Крила виростають у тих особин, які знаходяться у фазі спарювання. Найчастіше це відбувається у відповідних умов для розмноження, влітку або теплою весною. Після спарювання дорослі мурахи в більшості випадків відкушують собі крила.

da2555b479266dffe12b9a12aae258d8 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Небезпека і шкода мурах будинку

Незважаючи на те, що мурахи, що мешкають у приватних будинках не отруйні, їх поява в житлі дуже небезпечно. Мурахи здатні:

 • Викликати різні захворювання у людини або домашнього вихованця. Робочі особини в пошуках їжі повзають смітниками і розносять на своїх лапках хвороботворні мікроорганізми, якими може заразитися людина.
 • Облаштувати свої гнізда прямо в стінах або інших недоступних місцях, куди приносять залишки їжі, яка з часом розкладається. У результаті в будинку може з’явитися неприємний запах або розвинутися цвіль і грибок.
 • Зіпсувати продукти або навіть побутову техніку. Мурахи завжди знаходяться у пошуках їжі, тому намагаються поцупити будь-яку їжу до себе в гніздо. Продукти великого розміру їм, звичайно ж, не вдасться затягнути, але свої сліди на них комахи обов’язково залишать, тому вживати їх у їжу вже буде не можна.

Шкідники також можуть облаштувати мурашник прямо в корпусі приладу побутової техніки, що призводить до його подальшої поломки або навіть замикання.

Якщо у вашому дерев’яному будинку завелися мурахи шашелі, слід вивести їх як можна швидше. Справа в тому, що комахи будують мурашники з деревини, прогризаючи її зсередини. Першими ознаками їх появи в дерев’яному будинку буде наявність потерті або тирси. У самій деревині при цьому будуть помітні невеликі отвори-ходи. Зазвичай шашелі селяться в стінах, порожнистих дверях, дерев’яних опорах або балках. Також нерідко мурахи будують гнізда у вологій деревині.

Як наслідок, масових ходів, проточенных мурахами, набирається велика кількість, і деревина стає рихлою. Якщо вчасно не зупинити шкідника, дерев’яні балки і стіни можуть не витримати і впасти.

Як назавжди позбутися від мурашок в будинку

Існує чимало способів боротьби з мурахами. Ви можете використовувати народні методи або хімічні речовини, куплені в магазині. У запущених випадках можна викликати службу дезінсекції. Незважаючи на те, який спосіб знищення комах ви виберете, існують загальні правила підготовки приміщення перед цькуванням, норми проведення дезінсекції, а також рекомендації щодо дотримання заходів обережності.

Відлякування або знищення

Вибираючи засіб для боротьби з мурахами, враховуйте, яким чином речовина буде діяти. Деякі хімічні і підручні засоби здатні тільки відлякати комах різким запахом, який мурахи не переносять, інші впливають на шкідника зовні або потрапляють в організм разом з приманкою, що призводить до його загибелі. Перший варіант є більш гуманним, проте гарантує повне знищення мурах при проведенні регулярних профілактичних заходів. У другому випадку ймовірність появи нових комах також має місце, однак ризик зараження скорочується в рази.

e1e6efc27438185739eeb5e5431c1934 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Підготовка до знищення

Перед знищенням мурах будь-яким способом грунтовно підготуйтеся.

 • Насамперед, проведіть генеральне прибирання з використанням дезінфікуючого засобу.
 • Приберіть з відкритого доступу на всі продукти, особливо солодощі, а також постарайтеся обмежити комах доступ до води.
 • Закладіть в стінах видимі щілини.
 • Боротьбу почніть з пошуку мурашника в будинку. Так ви будете знати, куди саме розкладати відлякувачі або отруйні приманки.
 • Якщо ви вирішили використовувати для дезінсекції агресивні засоби або викликати СЕС, подбайте про те, де будуть знаходитися члени сім’ї і домашні вихованці під час обробки.
 • При використанні шкідливих, агресивних та отруйних речовин дотримуйтесь вказаних заходів обережності.

Особливості боротьби з мурахами в дерев’яному будинку

Якщо мурахи оселилися в деревині, дотримуйтеся специфіку їх винищення:

 • Знайдіть потерть. Зазвичай мурахи залишають сліди своєї діяльності у вигляді тирси або потерті світлого відтінку.
 • Пошукайте зіпсовану деревину. Зазвичай в таких місцях можна розрізнити безліч маленьких отворів.
 • Визначте місцезнаходження мурах. Простежте за тим, в яке місце добувачі будуть тягнути продукти, поставивши трохи цукру, меду або варення на увазі, поблизу передбачуваного гнізда.

Якщо гніздо знаходиться для вас у недосяжності, використовуйте отруту повільної дії. Застосувавши засіб миттєвого впливу, ви досягнете знищення тільки мурашки добувача. У вашому ж випадку потрібно, що робочий мураха доставив отруйна «ласощі» в гніздо, де з часом отруїться і загине вся колонія.

Спеціальна хімія для боротьби з мурахами

У ряді способів боротьби з мурахами спеціальні хімічні речовини, що широко поширені. У господарських магазинах завжди є великий асортимент речовин, різного спектру дії і цінової категорії.

Гелі

Речовина вимагає нанесення в місця, де мурашки з’являються найчастіше. Комаха приносить отруєне засіб на лапках і тільце в гніздо, і згодом заражає матку і всю колонію. З початку застосування препарату до повного винищення популяції пройде приблизно 30 днів. У продажу можна зустріти гелі:

 • Дохлокс;
 • Раптор;
 • Капкан;
 • Рубає;
 • Абсолют;
 • Чистий будинок;
 • Домовик;
 • Великий воїн.

48387a1283885a6300e5518daeefc8ca Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Аерозолі, спреї

Часто використовуються господинями, так як спосіб застосування полягає в розпилюванні речовини, тому добре проникає в щілини та інші недоступні місця. Підвищити ефект можна направивши струмінь безпосередньо в мурашник. Зверніть увагу, що найбільш дієвими вважаються аерозолі з тетраметрином і циперметрином.

01b07deac53372d124608d08838f5eb8 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

В асортименті товарів ви можете зустріти спреї фірм:

 • Рейд;
 • Раптор;
 • Чистий будинок;
 • Комбат;
 • Брос;
 • Варан.

Крейду і дустовые порошки

Вважаються найдієвішими методами, але все ж справляються із знищенням шкідників. Крейдою або порошком обробляються всі поверхні, з якими мурашки можуть контактувати. У господарських магазинах ви зможете знайти крейда «Машенька», а також порошки брендів: Рейд, Раптор або Чистий будинок.

3f74b650a31b9507d759ca340e85808c Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Пастки

Відрізняються високою ефективністю і безпекою для людей і домашніх вихованців. Бувають клейові, отруйні та електричні пастки, які відрізняються за характером впливу. Наприклад, клейові мають в центрі ароматну приманку, ходи до якої вкриті клейкою речовиною. Мурахи приходить на запах їжі і приклеюється до поверхні. У отруйних пасток також в серцевині корпусу є принада, проте на відміну від попередньої, вона вже отруйна. Інсектицид повільно отруює добувача і внаслідок всіх його родичів.

d22213c673f0f1e70fa61d91f6e0d981 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Ультразвукові відлякувачі

Подібні апарати випромінюють особливі радіохвилі, які впливають на нервову систему мурашки. На тлі стресу шкідники припиняють харчуватися і розмножуватися, і в результаті залишають некомфортну середовище проживання.

Використання ультразвукових відлякувачів проти мурах досить спірно, так як вважається, що подібні хвилі практично не впливають на сенсорну і нервову систему мурах.

92c17cd1af4ec6adbeff3cb0876eaf50 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Мікрокапсули

Перед застосуванням розведіть речовина воді. Далі обприскати всі поверхні, з якими контактують комахи. Унікальність засобу полягає в його перетворенні в мікроскопічні отруйні капсули після розпилення. Згодом мікрокапсули прилипають до хитиновому покриттю мурашки і переносяться в гніздо, де згубно впливають на всю колонію.

7b2fc2449f95f41d2f608bed08adc85a Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Боротьба з мурахами в будинку народними засобами

Більшість народних засобів розраховане на відлякування, а не знищення мурах. Проте основна їх маса проявила себе як дієві способи знищення комах. Крім цього, подібні засоби коштують набагато дешевше спеціальних хімічних речовин, і продаються в будь-якому магазині або аптеці, а також є менш шкідливими або зовсім нешкідливими для людини.

Ароматні рослини

Сильнопахнущие речовини здатні відлякати шкідників назавжди. Мурахи не переносять різких запахів. Розкладіть в передбачуваних місцях проживання комах невеликі букетики з сухих або свіжих трав:

 • пижма;
 • полину;
 • лаванди;
 • м’яти.

Періодично міняйте рослини по мірі вивітрювання запаху.

Трави, спеції і прянощі

Не гірше ароматних рослин проявляють себе в боротьбі з мурахами спеції, прянощі та ефіри з яскраво вираженим запахом. Ви можете використовувати:

 • різні види сухого перцю;
 • подрібнений лавровий лист;
 • часник;
 • гвоздику;
 • лимон;
 • кавову гущу.

Просто нанесіть речовина на мурашині доріжки і додавайте по мірі вивітрювання запаху.

Борна кислота

Борна кислота згубна для мурашок. Її дія викликає у комахи параліч і інтоксикацію, після чого особина гине. Засіб можна використовувати як у чистому вигляді, розсипавши по мурашиних стежках, так і приготувавши пахучі приманки, які добувачі обов’язково перенесуть в гніздо, ніж заразять інших родичів.

b13806827d5c475f3204002c5fe54544 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Приманки на основі фаршу

Запах м’яса відмінно приваблює мурах, тому на його основі виготовляють отруйні приманки. Наприклад, м’ясні кульки з борною кислотою. Для приготування отруєних кульок підійде перемелене м’ясо птиці, яловичини або свинини. Змішайте 100 г фаршу з пакетиком порошку борної кислоти, зліпити невеликі грудочки і розкладіть по периметру. Мурахи залучаться ароматом м’яса і перенесуть м’ясні кульки в гніздо, де раптово загинуть.

Дріжджі

Речовина при намоканні має властивість збільшуватися в об’ємі, тому згубно для мурашки, так як, потрапивши в його харчову систему, набухає і завдає комасі травми, несумісні з життям.

Приготуйте густу, подібну сметані суміш з дріжджів, води і підсолоджувача (1 ч. ложка меду або варення), і розкладіть в місцях скупчення мурашок.

6931533cbf1422be6012b7117ab641fa Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Оцет

Подвійний удар може завдати комасі звичайний столовий оцет, так як він діє не тільки як лякливо сильним запахом речовина, але і як інсектицид, що роз’їдає хітиновий покрив комахи при контакті. Якщо ви знаєте, де розташований мурашник і можете до нього дістатися, просто залийте концентрований оцет прямо в гніздо. Якщо немає можливості знайти лігво мурах, оцет розведіть у воді і обприскати всі поверхні і мурашині доріжки.

eeacb0664f526c4fe57a1f80120bd96a Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Ефірні олії

Добре відлякують комах масла цитрусових, ялівцю або ялиці. Спосіб хороший тим, що не тільки знищує мурах, але й виконує функцію освіжувача повітря. Розчиніть трохи ефірної олії у воді і промийте розчином підлогу або розпиліть за допомогою пульверизатора. Для прямого впливу залийте нерозбавлене масло прямо в мурашник.

a49463c1b3a9aef72bef2ab216502d12 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Манна крупа

Крупа має властивість розбухати при попаданні у вологе середовище, тому завдає травми мурашки, якщо він з’їсть кілька крупинок, так як вони стануть більше ніж комаха при набуханні. Навіть якщо не загине, мураха сильно збільшиться в розмірі і застрягне в проході, ніж заблокує доставку їжі до матки.

Для залучення комах додайте в крупу трохи цукрової пудри і розсипте по мурашиних доріжках і засипте в мурашник.

Якщо вдома не виявилося манки, як альтернативу можна використовувати пшоно або кукурудзяне борошно. Принцип дії та спосіб застосування не змінюється.

812e18615660de4c980345976fd55d55 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Вазелін

В основному використовується в цілях профілактики і запобігання появи мурах. Він не впливає на комах ніякого впливу, а лише служить як бар’єр, так як мурахи не зможуть пересуватися по слизькій і липкої поверхні.

Нанесіть речовина на стінки ящиків, бортики посуду або інші вертикальні поверхні. На жаль, засіб погано зарекомендував себе, так як може зіпсувати одяг, залишивши жирні сліди. Крім цього, вазелін, нанесений на горизонтальні поверхні, не буде ефективний, так як мурахи можуть побудувати через штучний бар’єр місток.

b7f11518cadbf1234e73016945556dd8 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Яєчна шкаралупа

Як пастки для мурашок ви можете використовувати шкаралупу від сирого яйця. Обережно розкрийте і вийміть з шкаралупи нутрощі, залишивши на стінках трохи білка. Розкладіть яєчні пастки по дому. Мурахи будуть залучатися ароматом білка і сховаються в шкаралупу, звідки вже не зможуть вибратися. Для кращого ефекту використовуйте цей метод в комплексі з іншими засобами боротьби проти мурах.

7de9eb6b230c5aed7c1b0b62499d6e00 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Апельсинова шкірка і герань

Активно використовуються у будинках, де проживають маленькі діти, свіжі апельсинові кірки або квіти герані. Речовини повністю нешкідливі для людини, але сильно відлякує мурах різким запахом. Розкладіть апельсинові кірки в зоні ураження і замініть їх на нові по мірі висихання.

Герань у горщику виконує функцію не тільки декору та очищення повітря, але і відлякувача для комах. Крім мурах, рослина здатна знищити тарганів, комах або мокриць.

Дьоготь

Підходить для боротьби з мурахами на присадибній ділянці або в саду. Засіб здатне відлякати та інших шкідників, наприклад, тлю, вовчка або мошок.

Існує кілька способів використання дьогтю в саду:

 • Марлею або бинтом, змоченим у речовині, обмотайте дерева.
 • Нанесіть засіб на кору дерева, нешироким шаром приблизно 5 см. Від землі при цьому потрібно відступити 3-6 див.
 • Чагарники обприскати розчином дьогтю з водою, з розрахунку 5 ст. ложок речовини на 10 л води.
 • Розкладіть заздалегідь просочені дьогтем тирсу на грядках. Перед розкладкою залийте тирсу дьогтем, а потім окропом. Вони будуть готові, коли добре розбухнуть.

По мірі вивітрювання запаху повторіть обробку.

Гірчичний порошок

Комахи не переносять запаху гірчиці, тому швидко зникають при використанні даного засобу. Зверніть увагу, що використовувати порошок в будинку не рекомендується, так як він здатний викликати подразнення дихальних шляхів. Обробку можна проводити в саду або в приміщенні, де вас не буде довгий час.

Ви можете розсипати сухий гірчичний порошок на мурашиних доріжках або обприскати гірчичним розчином поверхні. Для приготування рідкого засобу розведіть 100 г сухої гірчиці в 10 л теплої води. Процедуру проводите в гумових рукавичках, і не допускайте попадання речовини на слизові оболонки.

faba2f61f1aa72aef1f00e90696e2aee Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Гас

Речовина погубить комах при першому контакті. Дієвий варіант – залити розчин речовини прямо в мурашник. Для приготування розчину розведіть 1 ст. ложку гасу в 1 літрі води. Для відлякування шкідників змочіть в гасі непотрібні ганчірки і розкладіть по периметру будинку чи присадибної ділянки.

Вапно

Ви могли помітити, що стовбури дерев у парках чи скверах обробляють вапняним розчином. Проводиться ця процедура як раз для відлякування мурах, тому спосіб можна використовувати і у себе в саду. Максимального згубного для комах ефекту можна домогтися, якщо засипати суху вапно прямо в мурашник.

Зола

Використовується для знищення шкідників на присадибних ділянках. Для початку замочіть 1,5 кг деревної золи у 5 л окропу і дайте настоятися кілька днів. Потім процідіть настій і додайте в нього 50 г мила. Добре перемішайте і обприскати садові культури.

Перець

Для відлякування комах ви можете використовувати червоний, чорний перець, і навіть пекучу перцеву настоянку. Суху суміш перцю просто розсипте в місцях частого появи шкідника і на мурашиних стежках. Спиртову перцеву настоянку попередньо розведіть у воді в пропорції 1:7 і обприскати поверхні.

Для процедури підійде як мелена кориця, так і палички. Посипте спецію на мурашиних доріжках або прямо в мурашник. Різкий пряний аромат кориці змусить комах залишити місце проживання.

266732a44fdde8db5f6f448c21a1bd24 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Сеча

Мурахи не витримують контакту з кислотосодержащимі речовинами, тому, якщо залити сечу в мурашник, вони швидко його покинуть.

Цукровий сироп

Цукровмісні продукти в основному застосовуються для виготовлення отруйних принад, проте існує думка, що навіть просто надмірне вживання цукру згубно для комах.

Приготуйте густий цукровий сироп, взявши 2 частини цукру і 1 частина води, розлийте по ємностей і поставте в місцях проживання мурах. Щоб засіб подіяло з більшою ефективністю, залийте сироп прямо в мурашник.

Мильний розчин

Потрапляючи на мурашку, мило роз’їдає його покрив, що призводить до загибелі комахи. Для процедури краще всього підходить господарське або дігтярне мило. Приготуйте розчин з мила і теплої води і обприскати всі місця, з якими контактують мурахи. Для посилення ефекту можна мило натерти на тертці і розсипати в зоні ураження.

Кавова гуща

Найефективнішою вважається гуща від свіжозвареної кави. Мурахи не переносять цей аромат. Розкладіть гущу в передбачуваних місцях появи мурах або поблизу їх гнізда, і незабаром комахи покинуть дім.

80eeb5e39dffc48ee9473f847e1f0d57 Як позбутися від мурашок в приватному будинку

Як не допустити появу: заходи профілактики

Безсумнівно, легше попередити появу комах в будинку, ніж вести боротьбу з вже поселилися по сусідству мурахами. В цілях профілактики:

 • не залишайте продукти у відкритому доступі;
 • своєчасно викидайте сміття і тримайте в чистоті посуд домашніх вихованців;
 • відразу змітає зі столу і підлоги крихти їжі;
 • перевірте, чи немає щілин в стінах на кухні і ванній кімнаті. При необхідності усуньте їх;
 • вчасно проводьте прибирання в будинку.

Мурахи в приватному будинку – буденне явище. Позбутися від докучливих сусідів» вам допоможуть підручні засоби або покупні хімічні речовини. Повне знищення всієї колонії можливо при правильній підготовці до процедури виведення, а також при дотриманні рекомендацій з приготування приманок і відлякувачів.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками