Як правильно наточити ножі бруском

Ножі – це неодмінний атрибут кожної кухні, без них неможливо приготувати вечерю або нарізати хліб до обіду. Саме вони використовуються найчастіше, а, значить, і швидко втрачають свою гостроту. Порізати продукти ножем, який не має належної гостроти, досить важко. Більш того, таким аксесуаром можна порізатися з набагато більшою ймовірністю, ніж під час використання гострого предмета.

Для того щоб не допустити виникнення такої проблеми, потрібно вчасно точити ножі, а зробити це можна за допомогою бруска.

Як дізнатися, що ніж пора точити

432e7396783fbf1696140e1fb56ed6de Як правильно наточити ножі бруском

Кожен аксесуар, який використовується для нарізання продуктів, навіть дуже дорогий і фірмовий, зможе рано чи пізно затупився. Для того щоб дізнатися, що цей момент настав, слід перевірити його лезо на гостроту.

 • Зробити це можна наступним чином: скласти конопляну мотузку в чотири рази, якщо ніж зуміє перерізати її, то лезо поки не потребує заточування. В іншому випадку настає час для процедури по загостренню леза.
 • Крім цього методу, можна застосувати надфіль, достатньо провести їм по лезу, якщо останнє ковзає або дряпає поверхню, значить, інструмент придатний для експлуатації.
 • Дуже простим методом визначення потреби в заточуванні є розрізання паперу. Наскільки плавно прослизне лезо, така і необхідність в заточуванні інструменту.

Зернистість брусків для заточування ножів

cd6ecc24d73b7576524a133e7f58feee Як правильно наточити ножі бруском

Для того щоб тільки що заточений ніж виявився гострим і правильно виконував своє призначення, треба ретельно підбирати камінь, який буде використовуватися для приведення його в порядок.

Як правило, в господарських магазинах можна зустріти у продажу три види подібних пристосувань, які відрізняються рівнем абразивності:

 • дрібнозернистий, застосовується для того, щоб начисто відшліфувати ніж;
 • середньозернистий, потрібний для повернення до правильного виду кромки леза;
 • грубозернистий, використовується для відновлення форми, а також для формування правильного кута на ножі.

Варто відзначити, що бруски від різних виробників можуть мати різний рівень зернистості, тому перед їх придбанням, потрібно вручну оглянути кожен примірник і підібрати той, що буде відповідати всім вимогам.

Окремо можна відзначити класифікацію брусків залежно від матеріалу, з якого вони зроблені:

 • Натуральні: кремень, корунд, алмаз, наждак або гранат.
 • Штучні: боразон, ельбор, карбід кремнію, синтетичні зразки алмазу, електрокорунд.

Крім цього, бруски можуть бути грубі, тонкі і дрібні. Деякі екземпляри можуть відрізнятися розмірами, особливо зручно застосовувати довгасті камені, зроблені з алмазної складової, вони допомагають швидко і якісно наточити будь лезо.

Окремо потрібно відзначити той факт, що безпосередньо перед роботою можна ненадовго замочити це пристосування у воді, щоб воно просякнув рідиною. А натуральні камені потрібно обов’язково намастити маслом, що дозволить зробити гострі ножі будь-якої якості, а їх експлуатацію комфортною і безпечною.

Як правильно точити ножі бруском

Як правило, для заточування ножів будинку можна застосовувати:

 • бруски або мусаты;
 • точила, які працюють від електроенергії або механічні;
 • пристрої для шліфування.

Сьогодні найбільш популярне застосування брусків як найбільш доступних і простих у використанні. Цей вид точильного пристосування являє собою звичайний камінь, який містить у своїй структурі абразивні зерна різних розмірів. Їх кількість та розташування може бути різним. Іноземні пристосування такого роду мають спеціальним чином нанесене маркування, що дозволяє судити про рівень їх абразивності.

199e403dbcd9380b510fdf06a8c56bdd Як правильно наточити ножі бруском

Як правильно заточити ніж вдома? Звичайно ж, дотримуючись деякі правила:

 • Краще приготувати для цієї роботи два бруска, з різними видами абразивності, один з яких дозволить заточити ніж, а інший – відшліфувати його до ідеального стану.
 • Перед початком процесу потрібно змочити лезо у воді або змастити його спеціально підготовленим для цієї мети маслом.
 • Важливо правильно витримувати кут, під яким ніж буде нахилятися до бруска. Ідеальним значенням вважається діапазон від 20 до 25 градусів. Цей параметр дуже важливий тому, що невеликий кут заточування досить швидко призведе до виникнення ситуації, коли ніж дуже швидко затупиться знову. Тому що під маленьким кутом сама кромка інструменту, яка відповідає за різання продуктів, може бути занадто заокруглена.

Переходимо безпосередньо до процесу загострювання інструменту на бруску. Вся процедура складається з послідовно виконуваних дій:

 • Брусок потрібно покласти на ідеально рівній поверхні і зафіксувати його будь-яким чином, щоб у процесі впливу він залишався нерухомим.
 • Ніж повинен розташовуватися впоперек каменя, з наступним його переміщенням у цій площині. Доцільніше рухати інструмент не до себе, а від себе, це буде безпечніше.
 • Продовжувати процедуру потрібно до тих пір, поки на поверхні ножа не виникнуть невеликі задирки.
 • Після цього потрібно перевернути аксесуар і повторити вплив на іншу його боці.
 • Після того як з обох сторін виникли задирки, можна взяти брусок з розміром зерен менше і зайнятися шліфуванням ножа. Важливо відзначити той факт, що камінь з дрібної абразивністю слід використовувати не менше 2 разів.

e61661afbf96c4bb0c2be42358b22150 Як правильно наточити ножі бруском

Як відшліфувати заточений ніж

Для того щоб процес заточування леза був грамотно завершено, не варто забувати про необхідність шліфування поверхні. Ця процедура необхідна для додання ще більшої гостроти ножа, інакше інструмент навряд чи залишиться в такому стані надовго. Кожна з площин повинна бути абсолютно гладкою на дотик. Досягти такого ефекту можна, якщо скористатися бруском з невеликою абразивністю.

Впливати цим пристосуванням на ріжучий інструмент потрібно точно таким же чином, як і в процесі основної заточування леза. Останнє потрібно попередньо змастити і обов’язково обробити з обох сторін по 2 рази.

Варто відзначити, що принципи точіння лез і їх шліфування здаються складними лише спочатку. Насправді ж, після отримання відповідного досвіду, можна швидко розібратися в правильності проведених маніпуляцій і зробити заточку ефективною.

c1008668959827955ce3c4a1ad7dbbd4 Як правильно наточити ножі бруском

Як очистити брусок для заточування ножів

Починаючи заточувати ножі, які вже не справляються з покладеною на них завданням по акуратному нарізування продуктів харчування, варто пам’ятати про те, що бруски теж іноді втрачають свою ефективність. З часом вони втрачають рівну поверхню і вимагають попереднього вирівнювання і очищення.

Для того щоб вирівняти прийшов в непридатність, брусок для заточування лез, потрібно вдатися до допомоги таких інструментів або наждачного круга. Важливо пам’ятати, що така процедура повинна в обов’язковому порядку проходити з використанням спеціальних захисних окулярів, які захистять очі від випадково відлетілих частинок абразивного матеріалу.

Крім того, важливо надягати на обличчя респіратор або марлеву пов’язку, яку можна зробити самостійно. Це потрібно для того, щоб не допустити вдихання дрібних частинок від наждаку або бруска.

Після вирівнювання цього пристосування, потрібно обов’язково протерти його за допомогою тканини, змоченої в розведеною з господарським милом воді. Після того як брусок буде підданий ретельному очищенню, його потрібно сполоснути в прохолодній воді. Тільки після проведення всіх цих процедур можна точити ніж бруском, який буде виконувати свою роботу не гірше нового.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками