Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Завжди приємно перебувати в затишній атмосфері. Для естетичного задоволення під час прийому їжі варто особливу увагу приділити сервіровці столу. Головні хитрощі, види і способи сервірування ви дізнаєтеся зі статті.

Навіщо сервірувати стіл

Сервіровка столу забезпечує святкову атмосферу в залежності від тематики заходу або просто прикрашає повсякденні будні. Правильно прикрашений стіл представить господиню в кращому світлі і покаже її ставлення до гостей.

Ще з давніх часів було прийнято влаштовувати пишні обіди, прикрасивши стіл дорогий розписний посудом і живими квітами. Пізніше, в епоху розквіту мистецтва та живопису з’явилися перші усталені правила етикету для сервірування, а також сервізи і столові прилади. У сучасному суспільстві жоден дорогий ресторан не зустріне вас з порожнім столом. На ньому будуть розставлені необхідні елементи сервірування і декору, а до кожного подається типом страви і напоїв будуть подані відповідні прилади.

В домашніх умовах кожна господиня для себе вирішує, сервірувати стіл, чи ні. Але не варто забувати про те, що красиво прикрашений обід допоможе підняти настрій і отримати естетичне задоволення від їжі.

0300c6dd06ae1469b685f0ee331f7bbf Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Види сервірування

Правильна сервіровка столу передбачає використання посуду і декоративних елементів в залежності від характеру прийому їжі. Щоб підібрати відповідні девайси для оздоблення стола, визначитеся який вид сервірування вам потрібен.

Класична

Допомагає змінити буденний прийом їжі на більш привабливий. Подібної сервіровкою користуються для повсякденного обіду або вечері. В арсеналі приладдя у вас обов’язково повинні бути:

 • ідеально чистий і випрасуваний скатертину;
 • чисті серветки;
 • тарілки без сколів і натерті до блиску прилади.

Щоб не перестаратися з урочистістю, досить просто красиво розкласти посуд і використовувати серветки яскравих відтінків.

d4310dbda9415c4e8f174c0ebe7b98a4 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Для сніданку

Не завжди виходить поснідати разом, зібравши всю сім’ю. Можна виділити один день у тижні, коли всі вдома, і влаштувати святковий (неділя) сніданок.

Застеліть стіл чистим і випрасуваним скатертиною, прикрасьте яскравими серветками, а також живими або декоративними квітами. Окрему увагу приділіть правильній розстановці посуду:

 • першою поставте закусочну тарілку;
 • праворуч по діагоналі встановіть посуд для напоїв (чашки на блюдцях — для гарячих, склянки для соків, води або молока);
 • на закусочній тарілці розмістіть невелике блюдце;
 • зверху поставте чашу для каші;
 • зліва від тарілки розмістіть вилку зубчиками вгору, а праворуч – ніж, лезом до тарілки і чайну ложку;
 • у центрі столу поставте кавник, молочник, розетки з варенням або джемом, цукор в цукорниці зі спеціальною ложкою.

Не турбуйтеся, якщо будь-який з девайсів немає на вашій кухні. Прикрасити стіл і підняти настрій всієї сім’ї можна лише кількома зазначеними вище деталями.

f7e037b0c5782dc36660e9b904e389d5 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Обідня

Сервірування столу для обіду відрізняється непомітними скатертинами і серветками. Вибирайте однотонну скатертину в пастельних тонах, попередньо выстирав і погладивши її. На столі повинні бути присутніми різноманітні тарілки, комплект приладів для кожного гостя і посуд для напоїв.

Зверніть увагу на розташування приладів. Вони повинні лежати в певному порядку. Основних приладів може бути декілька, в залежності від кількості поданих страв.

По краях столу поставте соуси і хлібниці, а в центрі розмістіть сільнички та інші спеції, супницю, основні страви та закуски. Подавайте напої в графині або глечиках, вино откупорьте заздалегідь.

fc435b35bbebc1385fafe032a988fd26 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Кавова

Тут особливу увагу слід приділити типу готової кави. Якщо ви подаєте еспресо або каву по-турецьки, вибирайте та відповідну посуд: дрібні чашки з одного сервізу. Латте або капучино подається в скляних високих келихах.

Дотримуйтесь послідовність дій:

 1. Підготуйте стіл, накривши його скатертиною, і розставте посуд: чайні та кавові чашки, блюдця, десертні тарілки.
 2. Поставте молочник і сливочник, а також цукорницю.
 3. Розставте десерти та солодощі.
 4. Кава починайте готувати тільки після того, коли гості розсядуться по місцях.
 5. Чашки заповнюйте не повністю, давши можливість гостю долити в напій молока або вершків.

4ed97d198c44d8df0f9e9d4a28b01bab Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Чайна

Стіл накрийте скатертиною приємного відтінку і прикрасьте серветками в тон. Для чаювання чашки з одного сервізу розставляються відразу кожному гостю. Крім чашок у кожного учасника чаювання, повинні стояти блюдця і десертні тарілки в тон, а також необхідні десертні і чайні прилади. У центр столу поставте торт або вазу з тістечками. Чайник або заварник не прийнято ставити в середину, їх розміщують тільки з краю (крім самовара, який ставиться в центрі). Не забудьте поставити цукор і молочник на стіл.

c3e24f9b03f672bb127e9c54e8e693f1 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Дитячий стіл

Дитячий свято прийнято оформляти у яскравих кольорах. В кімнаті можна розвісити барвисті кульки, прапорці або гірлянди. Для оздоблення стола купіть серветки і скатертини з коханим мультяшним героєм дитини. В тематику свята ви також можете підібрати топпери для тістечок або торта, коробочки для солодкого і декор для частувань.

86ff5c9ef9f67e9983179bac8409eda9 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Сервіровка столу на двох

Для вечері на двох вибирається особливе оздоблення, додає прийому їжі романтичний стиль. Скатертина вибирайте червоного або білого відтінку, посуду ставте якомога менше. Бажано розташувати її напроти, щоб закохані змогли дивитися один на одного. Стіл прикрасьте свічками або пелюстками троянд. У центр можна поставити кошик з фруктами, солодощі та шампанське.

7dbaad86f4c1c88a7505ac079bb8a580 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Повна вечірня

Подібна сервіровка потрібна не тільки для організації сімейного вечері, але і для зустрічі малознайомих гостей. Головні критерії – ідеально чистий і випрасуваний скатертина, до блиску натертий посуд і прилади з одного набору або хоча б в одній колірній гамі. Намагайтеся дотримуватися правила етикету при виборі девайсів, створіть оздобленню столу привабливий вигляд. Прослідкуйте, щоб кожному гостю було зручно і нічого не заважало.

Банкетна

Застосовується для організації урочистих заходів: ювілеїв, корпоративних святкувань або інших масових свят. Характерна риса банкету – використання всіх декоративних елементів оздоблення, відповідних торжества в однаковому кольорі. Для прикраси столів використовуйте яскраві серветки, композиції з живих або штучних квітів. Тут також повинні бути враховані побажання людей, які організували застілля.

fac5ea6f31cb30aae5c9576f950f84da Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Весільна

У подібному вбранні окрему увагу віддається місцях, де будуть знаходитися молодята. Зал, в якому буде проводитися застілля прикрашається квітами або кулями, на стіни вішають плакати з побажаннями. Стіл молодят обов’язково застеляється білою скатертиною, що символізує чистоту їх почуттів. На ній розставляються білосніжна посуд, оригінальні декоративні келихи та інші традиційні атрибути.

f885cae1caf2f70cae1a3b25c1efb51f Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Фуршетна

Подібна сервіровка стала дуже популярною в останні роки. Її застосовують для організації корпоративних вечорів, зустрічей з ділових партнерів або організації, закритих вечірок. Розрізняють 2 типу фуршетної сервірування:

 • одностороння, яка передбачає установку столу біля стіни і розташування частувань з одного краю;
 • двостороння, яка облаштовується з кожного краю і передбачає розміщення столу по центру залу.

При установці посуду розміщуйте її на однаковій відстані, а в центр поставте частування та напої. Коли гостей дуже багато виділяється окремий стіл з напоями і закусками.

5582acda52f58503a822fc7084320a4f Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Сервіровка круглого столу

Проблема сервірування круглого столу полягає в тому, що на поверхні мало вільного простору. Ставте на стіл тільки необхідну посуд: плоский і глибоку тарілки, ніж та виделку для основного блюда, келихи для води і вина. Подавайте страви безпосередньо в міру споживання. У центр столу поставте десерт, невелику композицію з квітів або відкорковану пляшку шампанського.

4a3abf1e7efc6c301c18f0dd1a901655 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Сервіровка солодкого столу

Якщо на вашому святі будуть подаватися тільки солодкі частування, накрити стіл ви зможете без особливих зусиль. Подібні застілля не прийнято прикрашати яскравими аксесуарами та яскравими елементами декору. В іншому випадку колоритні десерти змішаються з декораціями і стіл стане перевантаженим і занадто строкатим. Використовуйте фруктовниці або тарілки-гірки, піраміди і підставки для солодощів у однотонному спокійному кольорі.

2c2d53bd6e494fefa054362009634b65 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Види посуду для сервірування

При правильній сервіровці столу на одну персону припадати кілька тарілок, склянок і столових приладів, які вибираються в залежності від характеру і часу трапези.

Види тарілок

Налічується близько 35 видів. Серед них найчастіше використовуються тарілки:

 • столові, призначені для подачі других страв (дрібні), а також пасти або макаронів (глибокі);
 • супові, в яких подаються перші страви (виключення – бульйони), мюслі з молоком, іноді каші;
 • чаші для бульйонів і рідких каш;
 • десертні, призначені для тортів і тістечок (дрібні), а також для десертів з соусами (глибокі);
 • пиріжкові, які служать для подачі хліба або грінок (на тарілці повинен лежати ніж для масла);
 • кокіль для салатних закусок і устриць;
 • рибна, має видовжену форму для більш зручного поводження з рибним блюдом;
 • закусочні, в яких подаються холодні закуски і салати.

Крім персональних, бувають ще загальні тарілки і страви, в яких подаються основні страви, торти і тістечка.

Види фужерів і чарок

Для подавання алкогольних та безалкогольних напоїв на столі повинна стояти відповідний посуд. Келихів і фужерів налічується понад 60 видів. Всі вони мають своєрідну форму і відповідають подається напою.

Категорії келихів:

 • для вина;

1651e21ec63eca9215927e1381742d7f Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

 • для шамапнского;

820e1a5b29f1208257378cfdf5a2de10 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

 • для коктейлів;

edf6e4e28ac786f29e826edb2b475868 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

 • чарки для міцного алкоголю і коктейлів-шотів;
 • стопки;

a49012393ed4a9859e703453bab00e90 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

 • пивні келихи і кухлі;

3099d2aa4dc6b9d915966dc80fbfc7a9 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

 • для гарячих коктейлів і напоїв.

26693b7b37dd04fb7a92ad7bd561d62c Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Всі категорії барною посуду, в свою чергу, поділяються на окремі види. Наприклад, келихи для вина можуть бути вузької довгастої форми (для ігристих вин) або більш широкі і відкриті фужери (для червоних вин).

Зверніть увагу, що перед подачею на стіл деякі типи келихів необхідно попередньо охолодити.

Види столових приладів

У повсякденному житті ми звикли використовувати лише декілька основних видів столових приладів, не підозрюючи, що для кожного типу частування існує свій набір девайсів.

Основні види приладів.

Категорія Що входить
Столові, призначені для перших і других основних страв. Ложка і вилка від 15 до 18 см і ножа від 20 до 24 см завдовжки.
Закусочні, які використовуються для салатів і холодних закусок. Ніж і вилка.
Рибні, які подаються з рибними стравами. Видозмінений ніж у виді лопаточки і вилка з короткими зубцями.
Десертні, призначені для тортів, тістечок та пирогів. Також можуть подаватися для ягідних мусів і яєчні-глазунье. Ножа з вузьким лезом, ложка невеликого розміру і вилка з трьома зубцями.
Фруктові, які використовуються для фруктових салатів, динь чи арбузов. Ножа з вузьким лезом і виделку з двома зубцями.

Зверніть увагу, що на столі повинні бути як персональний набір приладів, так і додаткові девайси для основних загальних страв.

5505a2fe63678cb13058651afce76f9b Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Стилі сервірування столу

Стиль Опис
Лофт Стиль передбачає поєднання сучасних девайсів з елементами в непрезентабельному вигляді. Стіл найчастіше не затьмарюється скатертиною і іншим текстилем. На стільниці встановлюються залізна або ковані посуд поряд з відполірованими приладами, натертими до блиску тарілками і скляними кухлями.
Кантрі Відмітна особливість – букети з польових квітів і текстиль з натуральних тканин з дрібним малюнком. Посуд використовується в сірих, коричневих або бежевих відтінках в ретро стилі. Деякі елементи можна задекорувати шпагатом або товстими нитками.
Рустик Зовні схожий на кантрі. Доповненням до стилю є меблі з дерева, декоративні елементи у вигляді шишок і гілочок.
Скандинавський (мінімалізм) Відмітна риса – мінімальна кількість посуду та декору. Тут немає пишних квіткових композицій і яскравих забарвлень. Стіл прикрашається однотонно та доповнюється лише одним яскравим елементом або монохромом. Тарілки і прилади підбираються в однаковому стилі без зайвих аплікацій. Особливу увагу потрібно приділити освітленню, яке повинно бути як можна ближче до природного. Увечері можна доповнити до декору свічки.
Арт-деко Передбачає використання темних тонів при сервіровці столу. При цьому як текстиль, так і посуд повинні бути темного відтінку і прикрашені золотистим або сріблястим тисненням, вензелями або візерунками.
Прованс Тут в кількості декорацій для столу і посуду обмежень немає. Обов’язкові елементи – текстиль в світлих тонах з ажурною вишивкою, мініатюрні букети і свічки. На скатертини може бути яскрава смуга, розташована по центру стола. При цьому посуд повинна бути простою і непомітною.
Шеббі-шик Акцент робиться на старовинні предмети декору та меблі в теплих пастельних тонах. Прикрасою столу можуть бути канделябри зі свічками і ніжні композиції з квітів. Скатертина вибирається під старовину в одному тоні або з дрібним візерунком.

498d5807b79d37767025ed3f7fa4d5fc Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Етапи і правила сервіровки стола

Перед тим, як прикрашати стіл, визначитеся зі стилем і характером застілля. Сервіровка незалежно від стилю і виду проходить у кілька етапів. При цьому бажано зберегти певну послідовність дій.

Вибір і розміщення скатертини і доріжки

Скатертина та тканинні серветки приготуйте заздалегідь. Вкрай важливо, щоб скатертина була в ідеальному вигляді, выстирана і наглажена.

Деякі дизайнери стверджують, що чим урочистіше захід, тим біліше повинна бути скатертина, інші ж наполягають на тому, щоб текстиль відповідав загального інтер’єру чи був підібраний в тон шторам.

Полотно розташовуйте так, щоб кути були навпроти ніжок, а краї звисали на 25-30 см. залежно від стилю сервіровки на скатертини допускається наявність ажурних візерунків або малюнків.

Додатковим декором для столу стане популярна останнім часом доріжка, яка стелиться в центрі і відрізняється за кольором від основної скатертини.

4ab05c448cf0f62f390f03dc8211769e Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Розставляння тарілок

Тарілки розставляйте у відповідності з встановленими нормами. Кількість посуду визначається різноманітністю поданих страв. Посуд для основних страв поставте безпосередньо перед гостем, приблизно в 2,5 см від краю, при цьому вони ставляться один на одного у відповідності з послідовністю поданих страв. Пиріжкову тарілку для хлібних виробів поставте по діагоналі зліва.

Не забувайте, що тарілки повинні виглядати презентабельно, бути чистими, без тріщин і натертими до блиску.

Схема розташування столових приладів

У кожного гостя повинен бути свій комплект приладів, кількість таких наборів визначається числом поданих страв. Крім індивідуальних приладів на столі повинні лежати інші девайси для загальних частувань.

Праворуч від тарілки покладіть ножі лезом до центру, і ложку відкритою стороною вгору. Вилку розмістіть зліва від тарілки, зубцями вгору. Над тарілкою покладіть ложку і виделку для десертів. На пиріжковій тарілці розмістіть ніж для масла.

Вилки, ложки і ножі повинні виглядати ідеально, бути вимитими і натертими до блиску.

3b9600cb8d3e2fe1a80815a9b5e7b482 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Ставимо бокали, фужери, склянки

Посуд для напоїв ставлять праворуч по діагоналі від тарілки. Першим над ножем встановіть стакан для води. Далі келихи і фужери розставляйте виходячи з їх об’єму і типу подається напою.

Слідкуйте, щоб на скляному посуді не було відколів і розлучень. Перед подачею гарненько вимийте келихи і насухо витріть рушником. Зверніть увагу, що келихи для шампанського перед подачею необхідно охолодити.

Прилади для спецій

Якщо планується велике торжество на велику кількість гостей, сіль перець і інші спеції розставляються в центрі столу. Якщо число гостей невелике, розташуйте на столі тільки сіль, а інші спеції подавайте до певних страв на прохання гостя.

Сервіруємо серветки

Тканинні серветки повинні бути в тон скатертини або інших елементів декору. Особливу увагу приділіть їх чистоті і зовнішнім виглядом. Немає чітких правил розміщення текстильної серветки. Вона може знаходитися як біля основної тарілки, так і прямо на ній. Також ви можете гарно скласти і розмістити її в келиху або на пиріжковій тарілці. Однак, зверніть увагу, що подібним чином розкладаються тільки тканинні серветки, а ось паперові ставляться в центр столу безпосередньо перед подачею блюд.

c472667aefdc8fbc19df0f6a8b5c164e Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Фінальний етап: декор столу

Елементами декору можуть виступати:

 • доріжка на скатертину;
 • букети з живих або штучних квітів;
 • вази з фруктами;
 • різноманітні свічки;
 • елегантна скляний посуд;
 • оригінальні прилади.

Якщо ви вибрали певний стиль для сервірування, не забувайте, що всі елементи повинні відповідати основній ідеї.

88c5830c2062ffe54678caf10e90263e Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Сервірування столу в домашніх умовах

Щоб створити затишну атмосферу в домашніх умовах, досить озброїтися сервізами для основних страв і чаювання, набором приладів і декількома типами фужерів. Не забудьте придбати гарну тканинну скатертина та серветки.

На вечерю

Якщо ви хочете справити враження на другу половинку або просто створити приємну атмосферу будинку, організуйте спільний вечерю, попередньо прикрасивши стіл.

На стільниці розстеліть скатертину, розставте тарілки, прилади і посуд для напоїв. Добре доповнюють композицію свічки, невеликі композиції з квітів і ваза з фруктами або десертом.

313ec1f0a23f58953c077191c33fdef7 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Обіднього столу

Сервірування столу для обіду практично не відрізняється від убрання для вечері. Накрийте стільницю світлої скатертиною і розставте посуд відповідно до подаються частуваннями. У якості декоративних елементів можна використовувати непомітні букети квітів і серветки.

Для гостей

Сервірування столу для гостей передбачає наявність комплекту приладів і тарілок рівного числа гостей. Декор вибирайте відповідно з часом проведення трапези. Перед застосуванням простежте за чистотою скатертини, серветок і посуду.

d31566f244a27d977e57713025fc3b7c Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

До свята

Свято, що проводиться в домашніх умовах, завжди займає багато часу і клопоту, тому про деталі сервірування варто подбати заздалегідь. Необов’язково виставляти на стіл повний комплект посуду, так як потрібно залишити місце для закусок, салатів і основних страв. Головна умова – чистота тарілок, столових приладів, фужерів. Скатертина та серветки також повинні мати презентабельний вигляд. В якості декору можна використовувати невеликі квіткові композиції і свічки.

46338616bb27013675137d0d97a78d64 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Особливості сервірування столу до Нового року

Новий рік прийнято зустрічати з пишно накритим столом. Велика кількість страв підкреслить урочисто прикрашений стіл. Скатертина вибирайте нейтрального відтінку, підкресливши значимість свята яскравими деталями (серветками, маленькими презентами гостям).

В якості декору можна використовувати ялинові гілки або невеликі віночки. На стіл прийнято ставити високі свічки, відповідні за кольором до серветок або елементів декору. Посуд також повинна мати презентабельний вигляд. Тарілки з золотавими або сріблястими вензелями, фужери з перламутровою окантовкою.

Не забудьте про прикраса кімнати. Ялинка та інші елементи новорічного декору на ряду з урочисто накритим столом створять казковий настрій.

fbf8ed07e0a173b9074f184adb616b94 Як правильно сервірувати стіл для святкової атмосфери

Секрети етикету від аристократів

Потрапляючи в вишуканий ресторан або на захід, де присутня безліч поважних людей хочеться справити хороше враження і представити себе в кращому світлі. Для цього варто знати кілька секретів, які допоможуть правильно поводитися за столом:

 • Сідайте за стіл правильно, з рівною спиною, обличчям до столу. Після посадки між вами і столом має залишатися відстань, рівну ширині долоні.
 • Правильно користуйтеся серветкою. Велику прямокутну серветку складіть упоперек, так, щоб один кінець був в два рази довше іншого і розташуйте на колінах згином спереду. Таким чином ви прикриєте одяг, а також зможете протирати рот і руки.
 • Щоб помада не залишала слідів на фужерах, попередньо заберіть її з губ. Якщо ви не хочете видаляти помаду, перед тим як пити, непомітно лизніть край склянки, створивши для помади додатковий «бар’єр».
 • Хлібобулочні вироби ні в якому разі не можна кусати. Акуратно відламайте невеликий шматочок прямо на пиріжковій тарілці притримуючи кусень іншою рукою. Масло для намазування на хліб потрібно брати спеціальним ножем. При цьому візьміть необхідну кількість продукту і покладіть його на пиріжкову тарілку, і тільки звідти намазуйте на хліб.
 • Як не дивно, за правилами етикету не бажано бажати іншим гостям «приємного апетиту». Це стосується тих випадків, коли ви збираєтеся в ресторані або кафе. За нормами етикету побажання приємного апетиту може висловити тільки кухар.
 • Салат з правилами хорошого тону необхідно їсти тільки виделкою без використання ножа, який можна використовувати лише в крайньому випадку, коли потрібно притримати шматочок частування. Ні в якому разі не можна нарізати салат в тарілці.
 • Лікті повинні бути притиснуті до тулуба. Ніколи не розташовуйте їх на столі, а також стежте за своєю поставою.
 • Під час вживання ложку супу тримайте не боком, а гострим кінцем до рота.
 • Під час чаювання чашку тримайте не звичним нам чином, просунувши палець в отвір, а притримуючи її за ручку великим і вказівним пальцями.
 • Намагайтеся не приходити на захід голодними. Так ви не будете хапати все підряд і будете виглядати в хорошому світлі.

Сервіровка столу підрозділяється на кілька видів залежно від характеру заходу, а також на кілька стилів, у відповідності з навколишнім інтер’єром. Дотримуючись прості поради та рекомендації, ви зможете без особливих складнощів накрити стіл і постати перед гостями як уважна і гостинна господиня.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками