Як правильно зберігати хліб

Хліб – продукт, який ми вживаємо в їжу щодня. Згідно з народними повір’ями хлібобулочні вироби викидати не можна, це принесе нещастя. Щоб свіжа хлібина пролежала як можна довше, зберігайте її правильно.

Чому хліб швидко псується?

Хліб входить в список швидкопсувних продуктів з-за особливостей складу. Ви напевно помічали, що куплена з ранку буханець вже до вечора втрачає свіжість, смак і аромат. Якщо хліб був недоторканим кілька днів, на його поверхні може з’явитися цвіль.

Сучасний хліб сильно відрізняється від виробів, якими харчувалися наші бабусі і дідусі. Тоді він просто черствів і висихав, а зараз навіть після 2-3 днів зберігання покривається цвіллю. Подібне явище може виникнути в силу різних причин:

 • до складу додано велику кількість домішок і емульгаторів;
 • використовувалося несвеже сировину;
 • порушена технологія виробництва;
 • не дотримані норми зберігання і транспортування;
 • недотримання техніки безпеки на виробництві.

Щоб завжди купувати свіжі булки і батони, зверніть увагу на кілька характеристик:

 • Стан кірки. Вона повинна бути рівною без спалених ділянок.
 • Щільність м’якуша. Він не повинен кришитися.
 • Аромат. Його відсутність або зміна свідчить про те, що продукт лежить довго.

Краще всього купувати хліб у перевіреного продавця, який підкаже, як давно буханця, якщо вони без упаковки, лежать на прилавку.

Який матеріал використовувати для зберігання хліба

df54f957d6c2c6540d241a41c9bedd46 Як правильно зберігати хліб

Продукт залишиться свіжим довше, якщо ви правильно підберете тару для зберігання. Відмінно з подібною функцією справляється натуральна тканина або папір. Також добре зберігають свіжість хліба пластик, поліетилен або фольга. Однак, при їх використанні подбайте про вентиляції всередині, оскільки на внутрішній поверхні подібних матеріалів з’являється конденсат.

При якій температурі зберігати хліб

7bc2a4aa74aba158b76e7a6fd69579fa Як правильно зберігати хліб

Оптимальна температура для зберігання хліба – 20-25 градусів. В даному діапазоні температур продукт зберігає свої кращі споживчі характеристики. Як і безліч інших продуктів, хлібобулочні вироби не переносять різких перепадів температур. Стежите, щоб приміщення, де знаходиться хліб, було добре вентильованим, сухим і чистим, а відносна вологість повітря не перевищувала позначки в 75%.

Як зберігати свіжоспечений хліб

9f6da0713deac058f39b13352464eb5f Як правильно зберігати хліб

Якщо ви балуєте свою сім’ю свіжою випічкою, приготовленої самостійно, візьміть до уваги наступні правила:

 • Постарайтеся як можна швидше дістати виріб з форми, інакше кірка не буде хрусткою.
 • Не упаковуйте гарячий хліб, поки він повністю не охолоне.
 • В якості тари для зберігання використовуйте поліетиленовий або паперовий пакет, рушник з натуральної тканини, або просто покладіть випічку у хлібницю.

Де краще зберігати хліб в домашніх умовах

Головне, не кидайте розпочату буханець на відкритому повітрі, особливо під прямими променями сонця. Щоб продукт зберіг свіжість максимально довго, використовуйте для зберігання різні пристосування.

Фольга або поліетиленовий пакет

1721d3fdab6e09104fc3daa941ff8056 Як правильно зберігати хліб

Поліетилен або фольга непогано зберігають свіжість хліба, але тільки при правильній організації зберігання. Основні правила зберігання хліба в пакеті або фользі:

 • Використовуйте тільки новий кульок або відріз фольги, щоб уникнути появи цвілі.
 • Упаковку закривайте щільно, щоб булка не висохла.
 • В той же час не допускайте, щоб усередині збиралася волога. Для цього виконайте в упаковці кілька невеликих отворів.

У заводській упаковці з поліетилену хліб пролежить не менше 3 днів, за умови, що ви будете щільно закривати пакет.

Папір, текстиль або глина

54933d97c7e5ad01bfc2ae8dc5cc01be Як правильно зберігати хліб

Подібний метод зберігання дійшов до нас ще від бабусь. У давнину було прийнято загортати хліб у відріз натуральної тканини. Так він міг залишатися свіжим не менше 2-х діб. Спосіб користується популярністю у багатьох господинь і зараз. Використовуйте для зберігання кухонні рушники з натуральних матеріалів без малюнка або спеціальний полотняний мішок для хлібобулочних виробів. Складаються мішки з 3-х шарів: зовнішній і внутрішній — дихаючі матеріали, середній – перфорований поліетилен, Подібні пристосування ви можете придбати у господарському відділі супермаркету.

Відмінним місцем для зберігання будуть паперові пакети, в яких найчастіше продають хліб в магазині. Матеріал перешкоджає висиханню продукту, добре дихає, не пропускає вологу. У закритому паперовому пакеті булка залишиться свіжою до 3-х днів.

d91c958476d77c0807e5eacfa78c0591 Як правильно зберігати хліб

Альтернативою хлібниці стане простий глиняний горщик. Матеріал допоможе зберегти продукт свіжим протягом 5-7 днів. Щоб досягти таких результатів, просто накрийте свіжу хлібину горщиком з глини.

Вакуум

У вакуумній упаковці хліб здатна пролежати від 7 до 10 днів. Через це час виріб залишиться таким же м’яким і свіжим, яким було до зберігання.

Хлібниця

041c98fd48e3e510b1949954f3d6b7fb Як правильно зберігати хліб

Класичний варіант зберігання хліба. Крім основної функції, хлібник виступає і як елемент декору кухні. В асортименті товарів для зберігання продукту ви зустрінете вироби з металу, дерева, пластику або глини. Кожен матеріал має відмінні експлуатаційні характеристики.

Буханець може залишатися свіжою до одного тижня, якщо ви попередньо обернете її лляним рушником, і будете стежити, щоб кришка хлібниці завжди була закрита

Чи можна зберігати хліб у холодильнику?

d43e0bbf093cb42e60e18f40fc5d922f Як правильно зберігати хліб

Деякі господині тримають хліб у холодильнику і стверджують, що він зберігає свіжість протягом 5-7 днів. З одного боку, холодильна камера допомагає уникнути появи цвілі, оскільки температура від 0 до 2 градусів, перешкоджає її виникнення. З іншого – така температура знижує рівень вологи в продуктах, тому хліб черствіє значно швидше.

Якщо ви вирішили тримати буханець в холодильній камері, не нехтуйте з її упаковкою. Оберніть батон папером або тканиною. При використанні поліетиленових пакетів чи фольги подбайте про наявність отворів у поверхні для вентиляції.

Чи шкідливо зберігати хліб у холодильнику

Звичайно ж, тримати хліб у холодильнику або просто в кімнаті вирішувати вам. Тим не менш, зверніть увагу, що при подібному варіанті зберігання можуть з’явитися неприємності:

 • хліб вбере в себе запахи інших продуктів, що лежать на полиці холодильника по сусідству;
 • інші продукти вберуть запах дріжджів;
 • якщо ви укладіть буханець у поліетилені без отворів, вона обов’язково покриється цвіллю;
 • при приміщенні гарячого продукту в холодильник компресор може прийти в непридатність через виділяється хлібом пара.

Як довго хліб можна зберігати в морозилці

Цікавий факт, що швидкість кристалізації крохмалю значно скорочується при температурі від -10 градусів. Виходячи з цих даних, можна припустити, що хліб зможе пролежати в морозилці довгий час. І це дійсно так.

Щоб виріб довго пролежало при температурі від -13 до -18 градусів:

 • в камеру пишіть тільки свіжий хліб кімнатної температури;
 • обов’язково підготуйте продукт в пакет або фольгу;
 • не заморожуйте булки повторно;
 • для зручності проставте дату заморозки прямо на упаковці або расфасуйте продукт по порціях.

При дотриманні зазначених умов, хліб пролежить в морозильній камері від 2 до 16 тижнів.

Заморожений продукт потримайте кілька годин при кімнатній температурі або використовуйте для розморожування духовку, мікрохвильову піч або хлібопіч.

Який хліб не зберігають в холодильнику

Якщо вас влаштовує варіант зберігання хліба в холодильній камері, зверніть увагу, що на полиці холодильника неприпустимо тримати вироби деяких видів. А саме:

 • гарячу випічку, яка лише нашкодить компресора холодильника;
 • вже зіпсований хліб з появою на кірці цвіллю;
 • хлібобулочні вироби без упаковки.

В іншому для подібного варіанту зберігання ви можете вибрати будь-який вид і сорт виробів.

В якій хлібниці краще зберігати хліб

e208de99c5a0db9cd0e0da9c5edadad3 Як правильно зберігати хліб

Зрозуміти, яка хлібник краще, ви зможете, проаналізувавши характеристики виробів з різних матеріалів.

Хлібниці:

 • з дерева відрізняються найвищими гіпоалергенними і антисептичними показниками, однак вимагають максимально ретельного догляду і можуть відволожитися;
 • з пластика – дешеві та практичні, але швидко приходять в непридатність;
 • з глини чи скла добре виконують функції, але дуже крихкі;
 • з металу має найкращі показники збереження тепла і аромату, довговічні і прості у догляді, проте коштують трохи дорожче аналогів з інших матеріалів.

Вибираючи виріб, подумайте, які саме характеристики для вас знаходяться на першому місці, і на основі своїх уподобань робіть вибір. При покупці зверніть увагу, щоб кришка щільно закривалася, а на корпусі було як можна менше вентиляційних отворів.

Якщо ви зазвичай купуєте кілька сортів хліба одразу, віддайте перевагу хлебницам з декількома секціями. В іншому випадку продукти з різним складом тримайте, упакувавши кожен в окремий пакет.

Як зберігати, щоб хліб не запліснявів

Щоб цвіль не з’являлася на кірці як можна довше:

 • в місце зберігання випічки кладіть жменю солі або часточку яблука. Як тільки яблуко починає гнити, замініть стару часточку нової;
 • слідкуйте за чистотою хлібниці – щотижня промивайте внутрішню поверхню водою з додаванням оцту і не допускайте, щоб усередині залишалася волога;
 • вчасно видаляйте крихти з хлібниці;
 • виріб, приготоване на рослинних, а не тварин жирах, менше піддається впливу грибка;
 • завжди тримайте хлібницю закритою.

Щоб випічка не черствела, ріжте буханець не з краю, а посередині. Відрізавши необхідну кількість скибочок, складіть половинки м’якушкою один до одного і упакуйте.

Чорний і білий разом чи окремо?

6d9e471e3527896562435e81f24a3f87 Як правильно зберігати хліб

Подібне питання стосується не тільки чорного або білого хліба, але і взагалі всіх його сортів. За рахунок відмінностей у складах продукти піддаються впливу зовнішнього середовища в різний час і під дією неоднакових факторів. Наприклад, один сорт хліба зіпсується за добу, а інший може пролежати 2-3 дні. Якщо буханця будуть знаходитися поруч, бактерії від зіпсованого продукту перейдуть на якісний, і він теж прийде в непридатність. Щоб цього не сталося, тримайте кожен сорт окремо, в різних пакетах або в кількох секціях хлібниці.

Як зберігати різні види хліба

Компоненти, що входять до складу різних сортів хліба, мають неоднакові властивості. Це означає, що один вид випічки може залишатися свіжим довго, а інший – ні.

Цільнозерновий

a23bbdcfdec54c899eac38a3f7180da9 Як правильно зберігати хліб

При виробництві цільнозернового хліба використовуються пророщені насіння пшениці, завдяки яким продукт вважається дуже корисним. Вибираючи таку випічку, звертайте увагу на склад на упаковці. Першим компонентом повинна бути саме цільнозернові борошно.

Також у складі повинно бути мінімум домішок і консервантів.

Справжній цільнозерновий хліб збереже свіжість протягом 48 годин, а в упаковці – 72 години. Оптимальні умови зберігання – сухе провітрюване приміщення з температурою 20-25 градусів і відносній вологістю 75%.

Бездріжджовий

bf9bbac8341521a2d251cf1689cf1bf2 Як правильно зберігати хліб

Незважаючи на те що хліб готують без застосування дріжджів, він так само, як і інші сорти може зачерствіти. Зазвичай бездріжджовий хліб зберігається 7-10 днів.

Ці терміни умовні і залежать від сорту і технології приготування випічки. Також на збереження продукту впливають умови зберігання. Краще всього тримати буханець у поліетилені, папері, фользі або тканини і прибирати в хлібницю або шафа.

Безглютеновый

5ba791512615f057c3bb3980f163e42e Як правильно зберігати хліб

Безглютенові сорти відрізняються від класичних тим, що до складу входять ті види борошна, які не містять клейковину. Такі продукти зазвичай вживають люди, які не переносять це речовина або бажають харчуватися правильно.

Кращим місцем для зберігання безглютенового хліба стане морозильна камера. Після приготування або покупки наріжте буханець на шматочки, розділіть на порції і заморозьте. Перед застосуванням потрібну кількість порцій розігрійте в мікрохвильовій печі.

Висівковий

f00fad2c73c68a6ae33b66ba50025166 Як правильно зберігати хліб

Вироби з висівками відрізняються від класичних, тим, що в склад крім борошна входять висівки. Якщо ви забезпечите хлібу належні умови, будете тримати його в целофані, папері або хлібниці, він пролежить 5-7 днів, і не зіпсується.

Сухарі з хліба

da1ebb3dc4ac9fd76f4d3e1890a128f3 Як правильно зберігати хліб

Подібний продукт здатний залишитися в належному вигляді від кількох місяців до двох років, але тільки якщо в приміщенні буде збережений необхідний рівень вологості (не більше 75%).

Нюанси зберігання:

 • сухарі краще тримати в темному і прохолодному місці;
 • при перших проявах псування продукт миттєво утилізуйте;
 • не кладіть сухарі біля хліба, інакше обидва продукту прийдуть в непридатність швидше;
 • обов’язково тримайте сухарі в упаковці: поліетиленовий або паперовий пакет, тканинний мішечок, фольга;
 • довше зберігаються сухарі, які сушилися, а не смажилися (особливо з додаванням олії);
 • якщо до складу входять додаткові інгредієнти, термін зберігання зменшується;
 • сухарики-снеки вживайте відразу після розпечатування пачки.

Строк придатності та зберігання хлібобулочних виробів за Держстандартом

Насамперед, варто зауважити, що державний стандарт зберігання хліба встановлюється в межах, які розраховуються для реалізації продукту. Це означає, що даний термін придатності у хлібобулочних виробів трохи вище запропонованих показників. Існує 2 типи стандартів Дсту, які залежать від сорту продукту, способу його приготування і наявності упаковки.

 1. Для виробів, які можна зберігати не більше 2-х діб. На упаковці має бути не тільки дата, але і час фасування.
 2. Для продуктів, які можна зберігати не більше 48 годин. На етикетці буде маркування з датою упаковки.

Стандарти зберігання основних видів хлібобулочних виробів:

 • нарізний: в упаковці – 72 години, без упаковки – 24 години;
 • білий першої категорії: в упаковці 72 години, без упаковки – 24 години;
 • невеликі буханця до 200 г – не більше 16 годин;
 • бородінський – 36 годин;
 • сухарі – 60 діб.

Як зберегти хліб в похідних умовах

Якщо ви збираєтеся в похід або на пікнік, подбайте про продовольстві. Зазвичай в продуктовий набір туриста входять і хлібобулочні вироби. Щоб вони залишалися свіжими як можна довше:

 • При виборі віддайте перевагу сортам, які мають максимальний термін придатності.
 • Тримайте вироби тільки в упаковці і не допускайте, щоб в неї потрапила волога.
 • Буханець ріжте не з краю, а посередині. Відрізавши потрібну кількість, складіть навпіл і упакуйте в кульок. Так булка пролежить довше.

Хорошою ідей буде помістити хліб у вакуумну упаковку. Расфасуйте продукт на порції і упакуйте. Перед прийомом їжі відкривайте одну порційну упаковку.

Хліб довше збережеться, якщо дотримуватися необхідні умови зберігання. Головне не давайте продукту контактувати з повітрям або променями сонця. Звичайно ж, краще купувати хлібобулочні вироби запас, але якщо така можливість відсутня, використовуйте прості поради та хитрості, що допомагають продовжити термін зберігання.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками