Як прожарити новий казан

Щоб їжа в новому казані не прилипла і не пригоріла, перед першим використанням обов’язково його прожарити. Зробити це можна кількома способами, при цьому потрібно дотримуватись певної схеми прожарювання і враховувати властивості матеріалу, з якого він виготовлений.

Навіщо прожарювати чавунний казан?

9f71fb91b64efe7703e9fe29a97a6d08 Як прожарити новий казан

Прожарювання казана – обов’язкове дію після його покупки. Це зумовлено особливостями виробництва подібної посуду. Справа в тому, що процес виготовлення виробів полягає в отливании і пресування в спеціальному агрегаті. Як наслідок, в структуру поверхні потрапляє машинне масло і засоби захисту від корозії, які в обов’язковому порядку потрібно видалити. Якщо цього не зробити, їжа буде пригорати, насититься присмаком і запахом машинного масла.

Як підготувати казан до першого використання

Перш ніж прожарювати казанок, підготуйте ємність до процедури. Загальна схема підготовки в першу чергу залежить від матеріалу, з якого вона зроблена.

Чавунний

9c2b8eada7a4f8c0248bee958faf7439 Як прожарити новий казан

Схема обробки чавунного казана:

 1. Першим ділом після покупки помийте ємність водою з миючим засобом для посуду.
 2. Проведіть процедуру прожарювання.
 3. Змийте залишки гарі губкою із засобом для миття посуду.
 4. Протріть поверхню паперовою серветкою.
 5. Змастіть казан рослинним маслом.
 6. Промийте під струменем води без миючих засобів і витріть насухо.

Алюмінієвий

e60975cc380755e9d5a86e5fb28a1c9b Як прожарити новий казан

Спосіб обробки алюмінієвого казана має несуттєві відмінності, а саме:

 • Чавунний казан потрібно обпалювати на високих температурах, а алюмінієвий – на середніх. Це обумовлено тим, що метал не витримує впливу температури вище 150 градусів.
 • До і після прожарювання мити алюмінієвий посуд можна тільки господарським милом. Не можна застосовувати жорсткі губки, абразивні речовини, соду.

Де можна прожарити казан

Ви можете прожарити казан вдома або на вулиці. При цьому важливо знати певні нюанси кожного способу.

Прожарювання на багатті

Щоб казан було зручно прожарювати, перед розпалюванням вогню подбайте про те, яким чином ємність буде знаходитися над багаттям. Ви можете використовувати триногу або спорудити з цегли стінки, куди і встановити посуд.

Прожарювання на мангалі

Мангал зручний тим, що не вимагає спорудження додаткових пристосувань для утримування казана. Після розпалювання багаття встановіть ємність на стінки мангала. Не забувайте в процесі випалу підтримувати потрібний рівень вогню.

Прожарювання на плиті

8267f0c5cf369eb70982274f979b049c Як прожарити новий казан

Незалежно від того, збираєтеся ви прожарити казан на газовій або електричній плиті, дотримуйтесь заходів безпеки. Обов’язково забезпечте приплив свіжого повітря в приміщення, інакше отруїтеся отруйними парами заводських масел. Схеми обробки як електричної, так і на газовій плиті ідентичні.

Правила випалу нового чавунного казана

Ви можете обробити ємність, використовуючи кілька варіантів прожарювання.

З повареною сіллю

b5ca3d2fd09a2a1cbe19a8d8d2421a7f Як прожарити новий казан

Спосіб підходить для обробки у квартирі. Для процедури вам знадобиться 2-3 кг кухонної солі грубого помелу.

Порядок дій:

 1. У промитий і висушений казан насипте сіль.
 2. Увімкніть плиту і поставте його на конфорку.
 3. Проводите випал протягом 1-2 годин.
 4. Час від часу помішуйте сіль дерев’яною лопаткою.
 5. Коли вся сіль стане рівномірно коричневою, вимкніть вогонь.
 6. Коли сіль трохи охолоне, потріть нею дно і стінки.
 7. На останньому етапі промийте казан і просушіть.

Зверніть увагу, що повторно використовувати сіль не можна, оскільки вона увібрала машинне масло.

Обробка маслом

ddbe091f75af2adf83e3b243564b9b86 Як прожарити новий казан

Крім основної, масло виконує ще й захисну функцію. Воно покриває пористу структуру казана тонкою плівкою, яка запобігає пригорання їжі і утворенню іржі.

Для обробки краще всього взяти оливкова, кунжутне або лляне масло. Якщо їх не виявилося під рукою, підійде соняшникова або будь-яке інше харчове масло.

Після миття і обсушування змастіть всі внутрішні поверхні казана маслом і поставте на вогонь. Налийте масло в ємність, і після його нагрівання час від часу протягом всієї процедури поливайте стінки шумівкою. Так вони швидше прокалятся. Сама процедура займає 20-30 хвилин. Після її закінчення дочекайтеся, щоб казан охолов, і промийте його водою без миючих засобів.

У духовці

a6d01d44fc965ddddc1faae1076de6c0 Як прожарити новий казан

Духовка – останній варіант, де можна прожарити казан. Справа в тому, що під час подібної обробки виділяються пари заводський мастила, які потрібно видалити. Для цього забезпечте циркуляцію свіжого повітря в приміщенні. Обов’язково відкрийте всі вікна і по можливості двері, увімкніть витяжку.

У розігріту до 200 градусів духовку помістіть заздалегідь вимитий і просушений казан. Під час процедури з духовки буде виділятися дим з неприємним запахом. Це виходять пари заводських масел. Через кілька годин дим припинить виділятися. Це означає, що всі масла пішли. Після цього остудіть ємність, промийте проточною водою без миючих засобів і ретельно протріть поверхню паперовим рушником.

На відкритому вогні

0e04d9a5df891ab89b3024ba3c047ae3 Як прожарити новий казан

Процедуру проводять на вулиці, оскільки при обпаленні з вогнем контактує як внутрішня, так і зовнішня поверхня, з-за чого виділяється більше диму.

Перед прожарюванням промийте казан засобом для миття посуду і обсушіть рушником. Помістіть казан над вогнем, постійно підтримуючи його. Випал подібним способом займає не менше 3-х годин. Після процедури остудіть посуд і промийте проточною водою. Багаття, на якому обпікався казан, не використовуйте для приготування їжі, оскільки вугілля могли просочитися машинним маслом.

Що робити, якщо в казані масло зайнялося

Якщо вогонь для прожарювання занадто сильний, масло може загорітися. У подібному випадку:

 1. Негайно вимкніть нагрів або погасіть вогонь.
 2. Палаючу ємність накрийте відповідної за розміром кришкою або деко, щоб обмежити доступ кисню до вогню.
 3. Якщо полум’я невелике – загасіть його содою. Якщо загасити вогонь не вдається, скористайтесь вогнегасником.

Ні в якому разі не проводите наступних дій:

 • не накривайте полум’я тканиною;
 • не намагайтеся змахнути вогонь рушником;
 • не пробуйте засипати палаюче масло борошном або заливати водою;
 • не відставляйте казан в інше місце.

Якщо пожежу не вдається припинити протягом 20-30 секунд, викликайте пожежну службу.

Що робити після прожарювання

Якщо ви застосували спосіб прожарювання без використання масла, після процедури повторіть обробку, змастивши стінки відповідним рослинним маслом або курячим жиром і відправивши на 20 хвилин обпалюватися на плиті. Це дозволить створити на поверхню захисну плівку, завдяки якій їжа не буде пригорати при готуванні.

Як обпалити старий казан після чищення

Якщо їжа в казані все-таки пригоріла, і вам довелося відмивати посуд хімічним засобом, після миття і просушування потрібно відновити маслянистий шар на його поверхні. Це допоможе в майбутньому уникнути нових неприємностей з пригоранием їжі.

Як прожарити від іржі

Видалити іржу з поверхні казана – справа не проста. Для початку спробуйте очистити поверхню миючим засобом і металевої губкою. Якщо це не допомогло, ємність доведеться виварювати. Для цього розчиніть в 6 літрах води пачку кухонної солі. Перелийте розчин в металеве відро і опустіть в нього казан. Поставте відро на плиту і проваріть посуд на повільному вогні протягом 7-8 годин. Після цього промийте проточною водою з миючим засобом. Будь-яке застосування хімії разом з корозією очистить і захисний масляний шар. Щоб його відновити, повторіть процедуру випалу.

Подальший догляд

В першу чергу після прожарювання перевірте, чи дійсно процедура дала бажаний результат. Для цього закип’ятіть воду в ємності. Якщо вона залишилася чистою – казан готовий до використання, якщо помутніла – виробничі масла пішли не повністю і вам доведеться повторити випал.

У процесі використання мийте казан тільки чистою водою без миючих засобів. Це допоможе зберегти захисний масляний шар.

Після миття обов’язково витирайте посуд рушником і не накривайте кришкою. Не можна допускати, щоб на поверхні залишалась волога, інакше з’явиться іржа. Якщо для миття ви використовували миючий засіб, повторіть процедуру прожарювання.

Казан – посуд особлива. Основне правило його використання – на поверхні завжди повинен перебувати захисний масляний шар. Для цього після покупки нової посуду казан обов’язково прожарюють і змащують маслом. При подальшому миття можна використовувати миючі засоби. Якщо по-іншому очистити поверхню не вдалося, процедуру випалу і обробки маслом необхідно повторити.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками