Як швидко очистити пригорілий казан

Казан – універсальна кухонна начиння. З його допомогою можна готувати їжу на плиті, так і на відкритому вогні. Щоб їжа завжди була смачною і не пригоріла, за посудом потрібно правильно доглядати. Це можна зробити багатьма способами за допомогою підручних або покупних миючих засобів.

Чим помити новий казан перед використанням

b6d19c753dd27e0420c4e907a93d731f Як швидко очистити пригорілий казан

Казани з чавуну виготовляють особливим способом пресування. Як наслідок, в пори металу потрапляють технічні мастила і бруд. Щоб їх видалити перед першим використанням, очистіть ємність з допомогою миючого засобу для посуду, а потім прожарити на вогнищі або плиті. Після процедури обробіть поверхню маслом для створення природного антипригарного шару.

Як мити казан після приготування їжі

Посуд із чавуну слід чистити особливим способом. Зверніть увагу, що приготовану їжу в казані зберігати не можна. Після готування перекладіть блюдо в іншу каструлю.

Якщо їжа не пригоріла, просто промийте ємність проточною водою без миючих засобів і насухо витріть паперовою серветкою.

Якщо нагар все ж залишився, заповніть казан водою на 1/3, закрийте кришкою, поставте на плиту і доведіть до кипіння. Після процедури всі пригорілі частинки з легкістю буде видалено.

Якщо ви очистите ємність миючим засобом, природний антипригарний шар змиється, і вам доведеться заново його створювати. Вдавайтеся до цього методу очищення тільки в крайніх випадках.

Особливості чищення казанів з різних матеріалів

Казан може бути виготовлений з різних металів. Аби посуд прослужив довго, варто враховувати властивості кожного матеріалу при використанні та чищенні.

Чавун

fd92b41a6fe80e0b16d99bd801fb5080 Як швидко очистити пригорілий казан

Самий популярний і зносостійкий матеріал. Вбирає масло, за рахунок чого на поверхні утворюється захисна антипригарна плівка. Після першого прожарювання використовувати хімічні засоби і жорсткі губки не можна, інакше доведеться створювати природний антипригарний шар заново. Якщо ємність має емальоване покриття, її не можна перегрівати, інакше емаль пошкодиться.

Алюміній і дюралюміній

4792ead92b1e017296b154cdcfdcc7b3 Як швидко очистити пригорілий казан

Біля казанів з алюмінію стінки тонші, тому вони не зазнають впливу абразивних речовин і грубих губок. До того ж подібні дії зазвичай призводять до порушення антипригарного покриття.

Мідь

Подібна посуд зараз практично не використовується, з-за своєрідних методик чищення. Мідні ємності найчастіше застосовуються в традиційній середньоазіатської кухні.

З антипригарним покриттям

Подібну посуд виготовляють з нержавіючої сталі і покривають спеціальним покриттям, що запобігає пригорання їжі. Казани з антипригарним покриттям ні в якому разі не можна прожарюють або мити абразивними засобами, жорсткими металевими щітками і губками.

Як очистити чавунний казан від нагару і сажі?

Не вчасно видалені нагар і сажа здатні завдати шкоди не тільки казану, викликаючи окиснення поверхні, але й у людини. Якщо вживати в їжу продукти, приготовані в посуді, ураженої корозією і цвіллю, можна отруїтися. Щоб цього не допустити проводите чистку ємності після кожного використання.

Мило і клей

Для процедури вам знадобиться звичайний канцелярський клей і господарське мило.

Схема дій:

 1. В першу чергу відкрийте всі вікна в приміщенні і надягніть на руки рукавички. Це допоможе захистити шкіру і дихальні шляхи від токсичних інгредієнтів клею.
 2. Обробіть поверхню казана миючим засобом.
 3. Приготуйте очищувальну кашку, змішавши брусок 72% господарського мила і 100 г клею.
 4. Занурте казан у відро.
 5. Туди ж налийте води приблизно наполовину і поставте на плиту.
 6. Коли вода закипить, влийте суміш мила з клеєм, ретельно перемішайте.
 7. Прокип’ятіть ємність протягом 2-3 годин.
 8. Далі, ретельно потріть поверхню металевої губкою.

Речовина збереже цілісність поверхні посуду і не вплине на смак їжі згодом.

Сіль, оцет і сода

8451f25998ed4e474ef323f4d42a69e4 Як швидко очистити пригорілий казан

Для процедури вам буде потрібно 3 ст. ложки соди, 3 ст. ложки солі і 100-150 г столового оцту.

Покрокове керівництво:

 1. У казан засипте сіль і залийте оцет.
 2. Поставте ємність на плиту і нагрійте.
 3. Коли суміш майже скипить, додайте соду.
 4. Кип’ятіть суміш протягом 60 хвилин.
 5. Остудіть ємність і помийте з рідиною для посуду.

Сіль і сода

4c62625506085334f6d4bb7fc54071cf Як швидко очистити пригорілий казан

Якщо оцту не виявилося під рукою, використовуйте тільки сіль і соду. Підготуйте 200 г соди і стільки ж солі.

Схема роботи:

 1. Казан повністю залийте водою.
 2. Додайте до рідини сіль і соду.
 3. Поставте ємність на плиту і нагрійте.
 4. Коли вода закипить, зменшіть вогонь.
 5. Продовжуйте виварювати суміш на повільному вогні протягом двох годин.
 6. Остудіть і промийте посуд з миючим засобом.

Перекис водню

Перекис водню відмінно справляється з нагаром і жиром. Для приготування миючого засобу вам знадобиться 125 г соди, 1-2 краплі миючого засобу і 1-2 ст. ложки перекису. Інгредієнти збийте до стану піни. Нанесіть отриману суміш на забруднення і залиште на кілька годин. Після цього потріть проблемні ділянки м’якою губкою і змийте великою кількістю проточної води.

Активоване вугілля

Вугілля добре справляється з видаленням жиру і нагару. Для процедури вам буде потрібно 1-2 пластинки таблеток, в залежності від обсягу казана.

Порядок дій:

 1. Таблетки подрібніть в порошок.
 2. Змочіть поверхню ємності водою.
 3. Втирайте подрібнений препарат стінки казана.
 4. Залиште вугілля для впливу на 2-3 години.
 5. Не змиваючи таблетки, залийте ємність гарячою водою і знову залиште на 1-2 години.
 6. Змийте миючий речовина з поверхні проточною водою.

Оцет

d1517d319c5bbc9e1f5a9e9b33819f8e Як швидко очистити пригорілий казан

Схема дій:

 1. Змішайте оцет з водою в рівних пропорціях.
 2. Замочіть ємність в рідині на 2-3 години.
 3. Після цього приготуйте абразив, змішавши сіль з рослинним маслом.
 4. Отриманою кашкою ретельно потріть всі внутрішні стінки казана.
 5. На останньому етапі промийте ємність проточною водою.

Лимонна кислота

Для процедури вистачить 4-6 ст. ложки лимонної кислоти і 2-3 літра води. Закип’ятіть воду в казані і додайте лимонну кислоту. Проваріть миючий речовина в ємності на повільному вогні протягом 1-2 годин. Після цього змийте залишки забруднень миючим засобом для посуду.

Пісок

ff3b0d5fcfde49a793e3fcc8bdffbc50 Як швидко очистити пригорілий казан

Пісок зручно використовувати, якщо знадобилося очистити казан на природі. Наповніть казан доверху піском і поставте над багаттям. Прокаливайте суміш протягом 10-ти годин. Після процедури остудіть ємність і видаліть надлишки піску з поверхні.

Прожарювання з сіллю

Спосіб підходить як для первинного прожарювання відразу після покупки, так і для видалення въевшегося жиру. У сухий казан засипте 1-2 кг солі в залежності від його розміру, і прожарити на плиті протягом кількох годин. Сіль потемніла – значить, стінки ємності «позбавилися» від жиру і масла. Після процедури остудіть посуд і промийте проточною водою.

Засоби побутової хімії

Для очищення казана ви можете використовувати покупні засоби, призначені для очищення духовок та плит. Вони добре видаляють нагар і кіптява з поверхні. Тим не менш, перед подібною чищенням уважно вивчіть речовини входять до складу засобу. Можливо, вони містять канцерогени, які згодом вплинуть на смак їжі з казана.

Найкраще залити ємність миючим речовиною на ніч, а відмити залишки нагару вже вранці.

У продажу є і спеціальні засоби для чищення казанів від марок «Аромика», «Сідель», «Фолг», «Нова формула».

Як очистити чавунний казан

Казан з чавуну може постраждати не тільки від нагару і сажі. Іноді при недолжном обігу або відхід на поверхні з’являються іржа, цвіль або накип. Для їх видалення використовуйте тільки відповідні кошти і дотримуйтесь певну послідовність дій.

Від іржі

В першу чергу визначте ступінь ураження поверхні.

Якщо корозійних ділянок зовсім небагато, використовуйте хімічні засоби з абразивними частинками металеву губку. Невеликі ураження іржею потріть половинкою картоплі. Після всіх маніпуляцій промийте казан під струменем води.

Якщо шар іржі великий, для початку спробуйте почистити ділянку миючим засобом. Після цього потріть поверхню наждачним папером або металевою стружкою. Використовуйте як великі абразиви – для зняття верхнього шару іржі, так і дрібні – для очищення мікроскопічних пор на поверхні. Також видалити товстий корозійний шар ви можете за допомогою дриля з плоскою насадкою або шліфувальної машини. Зверніть увагу, працювати з подібними інструментами може тільки спеціально навчена людина.

Якщо під рукою не виявилося побутової хімії або інструментів, спробуйте виварити казан в окропі з сіллю. Для цього помістіть ємність у відро і залийте водою, додайте сіль із розрахунку 1 кг на 6 літрів рідини. Поставте відро на плиту і вываривайте посуд протягом 7-8 годин.

Від накипу

Якщо на поверхні казана утворилася накип, спробуйте видалити її спеціальним засобом для кухні. З підручних засобів добре справляються з накипом лимонна кислота, оцет і перекис водню. Миючого засобу беріть стільки, щоб вистачило на весь об’єм ємності.

Від цвілі

Звичайно ж, краще запобігти появі цвілі. Для цього досить після кожного миття насухо витирати ємність. Якщо на поверхні все ж з’явився неприємний грибок, казан доведеться прожарити на плиті, вогнищі або в духовці.

Як очистити алюмінієвий казан від окислення

6fc3f0042f0d1ec75302eb51270d7701 Як швидко очистити пригорілий казан

Оскільки алюмінієвий казан схильний до утворення оксидного нальоту і не терпить дії їдких хімічних засобів, чистку його поверхні проводите поле кожного застосування. Використовуйте звичайну рідину для миття посуду, не містить агресивних кислот і лугів і тільки м’яку губку, оскільки жорсткі металеві щітки можуть подряпати поверхню.

Чого не можна робити?

Щоб казан прослужив довго, а на його поверхні не з’явилася іржа або цвіль, не допускайте, щоб він:

 • не був очищений після використання;
 • зберігався у вологому приміщенні з закритою кришкою;
 • після прожарювання оброблявся миючими засобами;
 • під час чищення в холодній воді оттирался жорсткими губками.

Якщо ви запам’ятайте прості обмеження і не будете їх використовувати, казан завжди буде як новий.

Відновлення антипригарного шару

887d8730cf69729330a20d96259f17e6 Як швидко очистити пригорілий казан

Захисна плівка на поверхні може бути пошкоджена, якщо ви:

 • соскабливали пригоріла їжу металевою лопаткою;
 • очищали поверхню металевої губкою або жорсткою щіткою;
 • застосовували для миття будь-який миючий засіб, здатне розчинити жир.

В подібних випадках вам потрібно відновити природний антипригарний шар. Для цього після миття змастіть всі внутрішні стінки ємності рослинним маслом або курячим жиром, а потім прожарити казан на плиті протягом 20 хвилин. Олія нагріється і проникне в структуру металу. Як наслідок, на поверхні утворюється масляниста захисна плівка, яка не дозволяє їжі пригоріти або прилипнути.

Якщо надалі ви помиєте казан, пошкодивши природний антипригарний шар, його потрібно буде відновити знову.

Як мити казан після готування на багатті

Їжа, приготована на багатті, відрізняється особливим смаком і ароматом. А ось казан покривається шаром нагару і сажі. Щоб позбутися від забруднень використовуйте суміш річкового піску з травою, велику сіль або золу. Обраним речовиною ретельно потріть всі поверхні ємкості. Будинки замочіть казан у воді з легким мильним розчином на кілька годин. Після цього промийте ємність гарячою водою і насухо витріть.

Правила догляду і зберігання

Посуд із чавуну і алюмінію не терпить тривалого впливу вологи. Як наслідок, на поверхні утворюється іржа і продукти окислення. Чавунні казани до того ж покриті природним антипригарним шаром, який може зникнути, якщо помити ємність миючим засобом або жорсткою губкою.

Аби посуд прослужив довго:

 • мийте ємність після кожного використання тільки водою без миючих засобів;
 • для очищення застосовуйте тільки м’які губки;
 • після миття ретельно висушуйте поверхню;
 • зберігайте посуд в добре провітрюваному приміщенні з відкритою кришкою.

Зверніть увагу, якщо ви помили казан жирорастворяющим засобом, доведеться відновлювати захисний масляний шар з допомогою прожарювання.

Відмити казан від жиру і кіптяви можна безліччю способів. Для цього застосовуються покупні хімічні засоби (з певним складом) або підручні речовини. Казан прослужить довго, якщо ви будете мити після кожного використання, а також дотримуватися правил зберігання і догляду.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками