Як в домашніх умовах наточити ножиці

Ножиці незамінний атрибут до будь-якої сім’ї. З часом втрачають гостроту леза. На щастя, практично будь-ножиці можна нагострити.

Як підготувати ножиці до заточуванні

Перш ніж приступати до заточування, перевірте, чи дійсно на працездатність впливає затупление лез. Іноді ножиці можуть погано різати через зменшення з’єднувального елемента. Це може бути болт або заклепка.

Після усунення всіх неполадок, поріжте що-небудь і тим самим перевірте, чи потрібна заточка. Якщо леза ріжуть погано, вам буде потрібно їх нагострити. Перед роботою протріть ножі ватним тампоном зі спиртовим розчином. Більш стійкі забруднення видаліть з допомогою відповідних хімічних речовин.

Способи самостійної заточування в домашніх умовах

Існує безліч способів поточити леза ножиць в домашніх умовах. Для цього можна використовувати підручні матеріали, які є практично в кожній квартирі.

Голка або шило

Для заточування вам потрібно товста голка або шило. Метод досить енергоємний, тому підходить для обробки невеликих ножиць.

Поріжте обраний предмет починаючи від кілець до кінчиків лез. Намагайтеся вести голку саме по гострих граней. Ваші дії не повинні відбуватися через силу.

17bd7ed6394ec6a90b3560a951fd89d7 Як в домашніх умовах наточити ножиці

Металева губка

Можна використовувати як нову, так і вже була в експлуатації металеву губку. Ніж м’якше буде губка – тим краще.

Поріжте губку ножицями, задіявши всю поверхню лез. Чим більше зробите надрізів – тим гостріше будуть леза. Зверніть увагу, що під час процедури губка сильно кришиться, тому краще різати відразу над сміттєвим відром.

b53747716b808a47f03b4b8a994ae1e3 Як в домашніх умовах наточити ножиці

Скляна банка або пляшка

У процедурі краще всього застосовувати непотрібну банку, так як після заточування на склі залишаться подряпини.

 • Візьміть банку в руку і зробіть необхідну кількість ріжучих рухів. Під час заточування до скла повинна торкатися вся поверхня лез.
 • Після роботи акуратно видаліть дрібні осколки скла з поверхні лез.
 • Якщо потрібно точити невеликі ножиці, візьміть скляну пляшку з вузьким горлечком.

1d500a2b46d26c1b3e97d995b352c13f Як в домашніх умовах наточити ножиці

Фольга

Візьміть аркуш фольги і складіть його в 6-8 шарів. Повинен вийде досить щільний пласт. Відрізайте фольгу за невеликий смужці, задіявши всю поверхню лез. Чим тупіший ножі, тим більше надрізів необхідно зробити.

1e220be7ec0c68c5c126b63a0fcde63d Як в домашніх умовах наточити ножиці

Спеціальні скріпки

Спеціальну точило можна купити в господарському або будівельному відділі або замовити в інтернет-магазині.

Розкрийте ножиці і перетягніть кожне лезо через спеціальний отвір. Зробіть необхідну кількість підходів поки леза не загостряться.

Наждачний папір

Як і інші підручні матеріали, наждачним папером точать ножиці, за допомогою її різання. Заздалегідь складіть папір навпіл шорсткою стороною назовні і поріжте на невеликі смужки.

Чим дрібніше зерна наждачки – тим краще. Ідеальним варіантом буде наждачний папір «нулівка».

b667c59136324c0e90c6e1fc50332b62 Як в домашніх умовах наточити ножиці

Напилок

Розкрийте ножиці на максимальну ширину і притримуйте рукою у місці з’єднання лез. Це дозволить кожній половинці міцно триматися і не розхитуватися під час процедури.

Обробіть кожне лезо з внутрішньої сторони напилком під кутом від 70 до 80 градусів. Рухи виконуйте або тільки від себе або до себе. Ні в якому разі не запиливайте леза ривками вперед — назад. Для загострювання достатньо всього декількох рухів.

Якщо у вас не виходить міцно затиснути ножиці рукою, скористайтесь лещатами.

Точильного каменю

Подібний камінь можна купити в господарському відділі або будівельному магазині. Перед заточкою розділіть ножиці на складові частини, розкрутивши центральний гвинт. Кожне лезо по черзі прикладіть до каменя гострою стороною і виконайте кілька рухів до себе або від себе до потрібної гостроти. По закінченні процедури зберіть половинки, з’єднавши їх центральним гвинтом.

8e9d2b74a7f94ea6428eeae2a78090fa Як в домашніх умовах наточити ножиці

Точильний верстат

Для використання точильного верстата необхідний достатній досвід і вправність.

Верстат являє собою прилад з обертовим абразивним кругом. Досить просто включити пристрій і докласти половинки до точильного диску.

У процедурі вкрай важливо знати, який кут необхідно витримувати між лезом і колом, а також як довго заточувати, тому якщо ви не знайомі з апаратом, віддайте перевагу другому способу.

062eab05e0369ad0257efbb9a37b31a7 Як в домашніх умовах наточити ножиці

Канцелярська скріпка

Зверніть увагу, що чим більше буде скріпка, тим краще.

Скріпку міцно затисніть кінчиками лез і повільно, тримаючи ножиці пальцями, проведіть до підстави. Повторюйте процедуру, поки ножиці не стануть досить гострими. Ви зрозумієте, що ножиці точаться, помітивши дрібні зазубрені на скріпці.

de373f79946d438613c632c8a13dda68 Як в домашніх умовах наточити ножиці

Батарейка

Аналогічним скріпки способом можна заточити ножиці з допомогою непотрібної пальчикової батарейки. Зверніть увагу, що акумулятор повинен бути обов’язково в металевому кожусі. Затисніть батарейку лезами і проведи до підстави необхідну кількість разів.

8cc1cb07fc99332789820e9ad382bc3d Як в домашніх умовах наточити ножиці

Викрутка

Так як скріпка або батарея досить дрібні, для заточування більш великих ножиць їх можна замінити на викрутку. Упріть викрутку металевої стороною вниз на тверду поверхню. Затисніть її кінчиками лез і повільно проведіть до підстави. Повторіть стільки разів, скільки потрібно для якісної гостроти лез.

Де можна заточити ножиці

Зазвичай таку послугу надають у майстернях з виготовлення ключів або ремонту взуття. Вартість заточування ножиць від 50 рублів залежно від складності послуги.

Тонкощі процесу загострювання

В залежності від типу і призначення ножиць, заточка може мати деякі тонкощі і нюанси.

Звичайні

Ножиці, що ріжуть папір або інші матеріали можна наточити в домашніх умовах, витративши зовсім небагато часу. Для обробки лез використовувати фольгу, наждачний папір або інший предмет з металевим покриттям.

Кухонні

В домашніх умовах кухонні ножиці найкраще точити способом, що не вимагає їх розбору. Добре підійде фольга, наждачний папір або металева губка. Тим не менш подібна заточка не надасть довгого результату. Для більш якісної обробки зверніться до професіоналів.

c4b961804360647c267ff39ef35599cc Як в домашніх умовах наточити ножиці

Манікюрні

Якісні ножиці для манікюру досить складно наточити в домашніх умовах. Для цього потрібно знати, як правильно підтягнути з’єднувальний елемент і який повинен бути кут заточування. Леза обробляють спеціальним алмазним надфілем від основи до кінчика.

4dae9cabcffddf85f63c8df8e59a0e50 Як в домашніх умовах наточити ножиці

Перукарські

Ножиці для стрижки волосся виготовляються з якісних матеріалів, так як розраховані на тривалий термін експлуатації. Правильно нагострити леза в домашніх умовах дуже складно і ризиковано. Довірте заточку професіонала, який використовує для роботи спеціальне лазерне устаткування.

9d1ba76216960548947f04b6bf72b3cf Як в домашніх умовах наточити ножиці

Філіровочні

Ножиці для филировки мають особливу будову. Вони складаються з подвійних лез – зубчастого і прямого. Заточити подібний предмет будинку неможливо, так як робота вимагає певного обладнання та знань.

9bb0ba4f81e5142db009c575c676a27e Як в домашніх умовах наточити ножиці

Кравецькі

Вкрай важливо при заточуванні ножиць для тканини не залишити на лезах зазубрин, тому для обробки застосовуйте більш гладкі матеріали, наприклад, фольгу або наждачний папір «нульовку». Після заточування обов’язково перевірте якість різання на непотрібному лоскуте тканини.

Якщо це ножиці-зигзаг для обробки краю тканини, то заточити їх можна тільки в майстерні.

95cebed0971c5de42e2b4cd13ac6c703 Як в домашніх умовах наточити ножиці

Садові

Для заточування можна використовувати точильний камінь або верстат. Ножиці розберіть на складові частини і нагострив відповідним способом.

9164d0ec25c1ab7394565e5e9b1e909e Як в домашніх умовах наточити ножиці

Ножиці по металу

Для обробки ножиць по металу обов’язково дотримуйтеся кут заточування, що дорівнює приблизно 75 градусів. При підготовці розділіть леза, розкрутивши з’єднувальний болт. Заточити ножі можна напилком або наждачним папером. Після процедури обробіть частини антикорозійним засобом, щоб продовжити термін їх служби.

39cc476dcb32a48425fda03955e3c796 Як в домашніх умовах наточити ножиці

Овечі

Подібні ножиці вимагають максимальної гостроти, тому обробка фольгою або наждачкою не підійде. Точити леза необхідно за допомогою верстата з абразивним кругом. Кожне лезо обробляйте окремо, розкривши половинки як можна ширше.

7f16ae0738b09839934d1ef4ba78d570 Як в домашніх умовах наточити ножиці

Нерозбірні

Ножиці без з’єднувального болта розібрати не вийде. Для заточування вибирайте прості методи, які не потребують поділу половинок, наприклад, з допомогою голки, фольги або наждачного паперу.

Кращі швидкі способи

Якщо заточка потрібна терміново, використовуйте способами, які не вимагають розбирання. Як точильного інструменту можуть виступати:

 • фольга;
 • скріпка;
 • голка;
 • викрутка;
 • батарейка з металевим кожухом;
 • скляна банка або пляшка;
 • кухонні металева губка.

Зверніть увагу, що подібні методи підходять не для всіх типів ножиць.

Що заборонено робити при заточуванні ножиць

Щоб не зіпсувати гостроту лез:

 • Не намагайтеся наточити нестандартні ножиці (перукарні, філіровочні, манікюрні) самостійно. Їх заточування вимагає застосування професійного обладнання.
 • Дотримуйтесь кут заточування, що відповідає заводському. При неправильній обробці леза прийдуть в непридатність.
 • Не розбирайте ножиці, якщо невпевнені, що зможете їх зібрати назад.

944a225083eeea3c78b5aa247a143bef Як в домашніх умовах наточити ножиці

Чому ножиці не ріжуть

Трапляється, що леза зберігають колишню гостроту, а ножиці все одно не ріжуть. В подібних випадках вам необхідно перевірити наявність зазору між ножами, а також зрозуміти, чи не порушилася ріжуча кромка.

Як виникає зазор

Із-за підвищених навантажень з часом з’єднання половинок трохи слабшає і між лезами з’являється просвіт. Іноді буває, що метал ножів трохи деформується. Щоб ножиці знову різали добре, відрегулюйте кріплення або вирівняйте леза.

Порушення ріжучої кромки

З часом метал лез зношується і деформуються. Щоб вирівняти ріжучу кромку слід звернутися до професійного майстру, який виконає заточку і відшліфувати поверхню крайки.

Як відрегулювати хід лез

Щоб відрегулювати кріплення, що впливає на появу зазору:

 • Якщо це болт, акуратно підтягніть його за допомогою маленької викрутки. Будьте обережні і не перестарайтеся, якщо ви занадто сильно затягне, половинки не зможуть рухатися.
 • Якщо з’єднанням виступає заклепка, розкрийте ножиці і розташуйте на металевій поверхні. Потім за допомогою декількох ударів молотка прbплюсніть заглушку.
 • Якщо в місці з’єднання половинок є обмежувач, розкрийте ножиці і акуратно подточите його.

Як зберегти гостроту ножиць в домашніх умовах

Щоб леза були гострими як можна довше, дотримуйтеся простих правил їх використання:

 • Для дезінфекції не використовуйте кип’ятіння. Краще протріть леза антисептичним засобом.
 • Механізм з’єднання половинок обробляйте будь-яким маслом 1 раз в 6 місяців.
 • Ріжте ножицями тільки відповідають їх призначенню матеріали.

Після використання завжди протирайте леза шматочком тканини. Зберігайте ножиці в спеціальному чохлі, і не допускайте попадання на ножі рідин.

Як прибрати іржу з ножиць

Якщо метал покрився іржею, її можна прибрати за допомогою спеціальних або підручних засобів. Спеціальні речовини легко справляються з нальотом і не псують метал. Однак подібні засоби не завжди є під рукою, та й коштують досить дорого.

Альтернативою магазинним можуть стати речовини, які є практично в кожній квартирі. Ви можете видалити іржу з допомогою:

 • кашки з води і соди;
 • розчину лимонної кислоти або оцту;
 • очищеної картоплі.

Якщо іржа ще не сильно в’їлася в метал, леза можна почистити за допомогою наждачного паперу або металевої губки.

Ножиці – простий предмет, який вимагає нескладних правил експлуатації. Деякі їхні види вимагають особливої заточування тільки в професійних майстерень. Для обробки звичайних лез можна використовувати матеріали, які завжди є під рукою. При цьому процедура не вимагає від вас особливих умінь, а також не забере багато сил і часу.

Оцініть статтю
Ідеї декору своїми руками